منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  تفاوت BTC و BCH: بیت کوین کش و بیت کوین چه تفاوتی با هم دارند
تفاوت BTC و BCH: بیت کوین کش و بیت کوین چه تفاوتی با هم دارند

تفاوت BTC و BCH: بیت کوین کش و بیت کوین چه تفاوتی با هم دارند

با افزایش قیمت بیت کوین کش پیش از بروزرسانی مورد انتظار در تاریخ 15 مه، سرمایه گذاران می‌خواهند بدانند: تفاوت BTC و BCH چیست؟

بیت کوین کش “Bitcoin Cash (BCH)” به عنوان پاسخی به نگرانی‌ها در مورد مسیر آینده بیت کوین”Bitcoin (BTC)” ایجاد شد. این دو ارز دیجیتال علاوه بر نامشان شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند، اما دارایی‌هایی کاملاً متفاوت هستند.

شاید از قبل بدانید که بیت کوین قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان است. این ارز اکنون دارای حجم سرمایه بازار 1 تریلیون دلاری است. در حال حاضر ارزش هر سکه بیت کوین بیش از 58000 دلار آمریکا است. از طرف دیگر بیت کوین کش در حال حاضر نهمین ارز دیجیتال محبوب محسوب می‌شود. این ارز با حجم بازار بیش از 26 میلیارد دلار در زمان نوشتن این مقاله حدود 1420 دلار آمریکا معامله می‌شود. مانند BTC، BCH در سال گذشته رشد گسترده‌ای را نشان داده است و از ماه مه 2020 بیش از 480 درصد افزایش یافته است.شباهت ها و تفاوت های BTC و BCH

در مقایسه BTC و BCH فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. در زیر شباهت‌ها و تفاوت‌های اصلی این دو را توضیح می‌دهیم.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتال در جهان است. این ارز مبتنی بر فناوری بلاک چین است که از جعل و تقلب جلوگیری می‌کند. مهم‌ترین ویژگی بیت کوین این است که نیاز به شخص ثالث مورد اعتماد در معاملات مالی را از بین می‌برد.

در پایان سه ماهه اول 2021، بیش از 18.5 میلیون بیت کوین در گردش است. تعداد کل استخراج شده تاکنون 21 میلیون سکه است. کارشناسان ارزهای دیجیتال بر این باورند که کمبود آن عامل مهمی برای افزایش قیمت بیت کوین است و خواهد بود – به ویژه پس از رسیدن به حد مجاز 21 میلیون سکه.

مشابه ارزهای دیگر، می‌توان از بیت کوین برای خرید و فروش محصولات، خدمات و سرمایه گذاری‌ استفاده کرد. روش کار معاملات بیت کوین اما منحصر به فرد است.

معاملات در شبکه پخش می‌شود، پردازش می‌شود و توسط ماینرهای بیت کوین (که برای تأمین پروتکل هزینه‌ای دریافت می‌کنند) تأیید می‌شود و در نتیجه دفتر توزیع شده یا بلاک چین در رایانه‌ها (گره‌هایی) که آن را ذخیره می‌کنند، به روز می‌شود. این گره‌ها می‌توانند توسط هر کسی دانلود و راه اندازی شوند. این ویژگی باعث می‌شود بلاک چین غیر متمرکز باشد.

معاملات و تراکنش‌ها در بلاک ذخیره می‌شوند، از این رو این شبکه بلاک چین نامگذاری شده است. اندازه بلاک بیت کوین یک مگابایت است و زمان ایجاد بلاک به طور متوسط 10 دقیقه طول می‌کشد. سیستمی وجود دارد به نام سیگ ویت یا شاهد تفکیک شده که به دنبال ایجاد فضای بیشتر در بلاک‌ها با کاهش داده‌های حمل شده توسط هر معامله است، اما به طور کلی استفاده نمی‌شود. مسدود شدن شبکه یکی از دلایل اصلی ظرفیت پردازش تراکنش محدود بیت کوین (حدود هفت تا ده تراکنش در ثانیه) و مقیاس پذیری است.

محبوبیت بزرگترین برگ برنده

یکی از بزرگترین مزایای بیت کوین در مقایسه با بیت کوین کش محبوبیت آن است. این ارز که اولین ارز دیجیتال است، بیشترین میزان استقبال را دارد. بیت کوین توانسته بیشترین اعتماد نهادی را جلب کند. بنابراین بسیاری از سرویس‌های پرداخت و سرمایه گذاری شخص ثالث از آن پشتیبانی می‌کنند. بیت کوین در حال حاضر 43٪ از کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

بزرگ‌ترین معایب بیت کوین، در مقایسه با بیت کوین کش، موارد مقیاس پذیری فوق الذکر است. بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال به قدیمی‌ترین فناوری بلاک چین نیز تکیه کرده است. از این رو، بیت کوین دارای زمان پردازش معاملات کندتر و هزینه‌های قابل توجه بالاتری است.

از یک طرف، این می‌تواند منجر به از دست دادن انحصار بیت کوین شود، زیرا آلت کوین‌های جدید و متنوع‌تر به بازار می‌آیند. اما برخی دیگر استدلال می‌کنند که بیت کوین قبلاً به عنوان “طلای دیجیتال” به ذخیره ارزش تبدیل شده است.هارد فورک چیست؟

هارد فورک نشان دهنده بنیادی‌ترین تغییر در پروتکل شبکه بلاک چین است. این به روز رسانی شبکه بلاک چین را به دو مسیر تقسیم می‌کند، یکی که پروتکل قبلی را دنبال می‌کند و دیگری که نسخه به روز شده را دنبال می‌کند.

پس از به روزرسانی، بلاک چین اصلی بدون تغییر باقی می‌ماند، در حالی که گره‌های به روز شده از شبکه اصلی جدا می‌شوند. این گره‌ها یک بلاک چین جدید ایجاد می‌کنند. سکه‌های موجود در بلاک چین انحصاری منحصر به فرد هستند و ارز کاملاً جدیدی را ایجاد می‌کنند.

هارد فورک را می‌توان توسط توسعه دهندگان یا اعضای جامعه رمزنگاری آغاز کرد. اینها کسانی هستند که می‌خواهند ویژگی‌های بیشتری را در فناوری بلاک چین موجود پیاده سازی کنند. همچنین این کار به همه گره‌های شبکه و کاربران نیاز دارد تا به جدیدترین نسخه نرم افزار ارتقا پیدا کنند.

در نتیجه یک هارد فورک، به دارندگان ارز دیجیتال پیشین به طور خودکار در فورک جدید توکن اعطا می‌شود. به عنوان مثال، اگر 10 بیت کوین قبل از هارد فورک Bitcoin Cash در سال 2017 داشته باشید، پس از هاردفورک معادل دارایی خود را در 10 BCH بدست می‌آوردید.

تا به امروز، بیت کوین هارد فورک های زیادی را پشت سر گذاشته است، و در نتیجه پروژه‌هایی مانند بیت کوین کلاسیک، بیت کوین ایکس تی  و بیت کوین گلد برای استفاده از محبوبیت این بلاک چین انجام شده است. با این حال، بدون شک بیت کوین کش یکی از موفق‌ترین هارد فورک های بیت کوین است.

بیت کوین کش چیست و چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

بیت کوین کش از همان کد بیت کوین ایجاد شده است. در نتیجه هارد فورک BTC به ارزی تبدیل شد که ویژگی‌های فنی بی شماری با بیت کوین دارد و با نماد BCH شناخته می‌شود.

اول، هر دو ارز رمزپایه از سازوکار اجماع اثبات کار استفاده می‌کنند. این بدان معناست که وقتی ماینرها کار استخراج بلاک‌های جدید را انجام می‌دهند، معاملات در بلاک چین تأیید می‌شوند و ماینرها با دریافت سکه‌های جدید پاداش می‌گیرند.

دوم، هر دو دارایی دیجیتال از الگوریتم تنظیم دشواری (DAA) استفاده می‌کنند. برای BTC سختی شبکه هر 2016 بلاک تنظیم می‌شود (حدود 2 هفته). دشواری BCH برای هر بلاک تنظیم می‌شود (تقریباً هر 10 دقیقه)، که از طریق یک پنجره متحرک از 144 بلوک قبلی محاسبه می‌شود. به زبان ساده، دشواری اندازه گیری توان محاسباتی مورد نیاز برای استخراج یک بلاک است. تنظیمات دشوار به تضمین تولید بلاک ثابت و امنیت شبکه کمک می‌کند.

بیتکوین کش برای حل مقیاس پذیری

بیت کوین کش در آگوست 2017 توسط توسعه دهندگان نگران مسائل مقیاس پذیری بیت کوین ایجاد شد. بیت کوین کش این مشکلات را با اندازه بلاک بزرگتر (8 تا 32 مگابایت) برطرف کرد. این امر منجر به اصلی‌ترین تفاوت BTC و BCH یعنی کاهش هزینه‌های معامله و زمان انتظار کوتاه‌تر شد.

به طور کلی بیت کوین کش ارزان‌تر و سریعتر از بیت کوین است. این ارز به افراد بیشتری امکان می‌دهد همزمان معاملات خود را روی بلاک چین انجام دهند. تفاوت دیگر این است که هزینه معاملات BCH در حدود 0.03 دلار است، در حالی که معاملات BTC با حدود 20 دلار انجام می‌شود. هزینه‌های BTC در آوریل به 60 دلار نیز رسید.

بیت کوین کش به لطف شبکه بهینه شده، تجارت و جابجایی در صرافی‌های ارزهای دیجیتال را نیز ارزان‌تر می‌کند.

BCH با وجود اینکه سکه جدیدتری است، با پشتیبانی از 116 تراکنش در ثانیه، در مقایسه با ظرفیت 10 تراکنش در ثانیه BTC، تفاوت فاحشی در زمینه مقیاس پذیری دارد. شبکه BCH همچنین هزینه معاملات کمتری را ارائه می‌دهد و کاربران همزمان بیشتری را پشتیبانی می‌کند. اما بیت کوین کش به عنوان یک پروژه نسبتاً جدید، هنوز فضای زیادی برای رشد دارد. تراکنش‌های جاری در هر ثانیه در هر دو شبکه را می‌توان مقایسه کرد.

با این حال بیت کوین کش جفت معاملاتی و نقدینگی کمتری دارد – و این امر باعث معامله کمتر می‌شود. حجم روزانه BCH نیز نشانگر تقاضای کمتری است، اندازه گیری 14.3 میلیارد دلار در مقایسه با 71.9 میلیارد دلار BTC در زمان انتشار تفاوت این شاخص را به خوبی نشان می‌دهد.تیم‌های توسعه بیت کوین و بیت کوین کش

توسعه بیت کوین

بیت کوین و بیت کوین کش هر دو مبتنی بر نرم افزار منبع باز رایگان هستند. به این معنی که هرکسی می‌تواند در توسعه کد کمک کند یا پیشنهاد دهد. این باعث ایجاد جوامع توسعه دهنده مشتاق در پشت سکه‌ها شده است.

با این حال گفته شده است که جامعه توسعه دهندگان بیت کوین در مقایسه با برخی از ارزهای دیجیتال پیشرو نسل سوم، فاقد رهبری و سازماندهی است. این واقعیت که گروه تقسیم شده است، به فرآیند به روزرسانی کندتر و اجرای دشوارتر منجر می‌شود. به گفته برخی، این یک نقطه ضعف قابل توجه برای آینده بیت کوین در بازار است.

توسعه بیت کوین کش

به روزرسانی های بیت کوین کش توسط تیمی از توسعه دهندگان صورت می‌گیرد که عمدتاً از طریق گیت هاب (Github) و بیت کوین کش ریسرچ (Bitcoincashresearch) هماهنگ شده‌اند. آن‌ها معتقدند که چشم انداز اصلی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) برای بیت کوین سیستم نقدی الکترونیکی غیرمتمرکز، نظیر به نظیر است که می‌تواند جایگزین ارزهای فیات شود و مؤسسات مالی را منسوخ کند.

نقشه راه جامعه توسعه دهندگان BCH برای سال 2021 قصد دارد با افزایش بیشتر سرعت معامله و رفع نگرانی‌های مربوط به هزینه‌های مضاعف، پذیرش گسترده سکه را بهبود بخشد.

توسعه دهندگان علاقه مند به بیت کوین کش می‌توانند در Bitcoincashresearch.org و سایر انجمن‌های مشابه که به هماهنگی توسعه کمک می‌کنند، پیشنهادهای بروزرسانی پروتکل را ارائه دهند.

تیم پشت بیت کوین کش علی رغم توسعه غیرمتمرکز خود، به متحد بودن شهره است. آن‌ها در اجرای به روزرسانی های نرم افزاری که مقیاس پذیری BCH را بیشتر می‌کنند سریع عمل می‌کنند. چیزی که برخی آن را زمینه ساز تصویب جهانی BCH می‌دانند.

آینده بیت کوین در مقابل بیت کوین کش چیست؟

قیمت هر دوی BTC و BCH با توجه به تفاوت، تقاضا، کاربرد و تصویب کلی تعیین می‌شود. بسیاری از این سکه‌ها به عنوان ذخیره‌های امیدوارکننده ارزش ارزیابی می‌کنند. بیت کوین و بیت کوین کش بطور مداوم در حال افزایش ارزش هستند.

به لطف شبکه منسجم و افزایش سرعت پردازش معاملات، BCH می‌تواند به عنوان یک ارز معاملاتی مانند پول نقد محبوبیت بیشتری پیدا کند. این در حالی است که دشواری استفاده روزمره BTC باعث می‌شود، بیشتر شبیه شمش‌های طلا باشد. این را می‌توان دقیقاً تفاوت موارد استفاده از BTC و BCH دانست.

امروزه بیت کوین هنوز هم پیشروترین ذخیره ارزش در کل فضای ارزهای دیجیتال است. با این حال برخی معتقدند این مسئله می‌تواند تغییر کند.

راجر ور، رئیس اجرایی Bitcoin.com، برای تبلیغ BCH و تفاوت‌هایش با BTC اصلی این گونه توضیح می‌دهد:

“وقتی چیزی به عنوان پول در سراسر جهان قابل مصرف می‌شود، افراد بیشتری شروع به استفاده از آن به عنوان ذخیره ارزش خود می‌کنند تا چیزی مانند بیت کوین. استفاده از بیت کوین برای شما هزینه بیشتری دارد. “

آیا قابلیت انعطاف پذیری BCH و هزینه‌های معاملاتی پایین‌تر برای از بین بردن انحصار بازار BTC کافی خواهد بود؟ هیچ کس گوی رمالی ندارد. با این حال به گفته برخی تحلیلگران، آینده بیت کوین کش امیدوار کننده است. آن‌ها پیش بینی می‌کنند BCH با وجود تفاوت با BTC از نظر قیمت به ارتفاعات بیشتری نیز خواهد رسید.تفاوت‌های بین BTC و BCH به طور خلاصه

بیت کوین به طور خلاصه:

  • BTC اولین و محبوب‌ترین ارز رمزنگاری شده است که معمولاً به عنوان ذخیره ارزش “طلای دیجیتال” شناخته می‌شود.
  • تصور می‌شود که BTC استاندارد طلای صنعت رمزنگاری است، با بیشترین اعتماد نهادی و پذیرش اصلی.
  • BTC به دلیل نقدینگی بیشتر و جفت معاملات بیشتر، از تجارت بالاتری برخوردار است.

بیت کوین کش به طور خلاصه:

  • BCH شبکه جدیدتر و پیشرفته‌تری دارد که معاملات ارزان‌تری را امکان پذیر می‌کند. هزینه معاملات BCH در حال حاضر به طور متوسط 0.03 دلار آمریکا است، در حالی که هزینه معاملات BTC حدود 20 دلار است.
  • BCH به دلیل بزرگتر بودن بلوک، زمان معاملات بسیار سریع‌تری دارد.
  • BCH می‌تواند معاملات بیشتری را همزمان انجام دهد. به این معنی که افراد بیشتری می‌توانند در هر زمان از BCH استفاده کنند تا BTC، که آن را به ارز قابل استفاده تری برای زندگی روزمره و احتمالاً جایگزینی برای پول فیات تبدیل می‌کند.
مطالب مرتبط
بایننس کوین BNB چیست
بیت کوین گولد Bitcoin Gold چیست؟ یک ارز مجازی است یا ورای آن چیزی بیشتر وجود دارد؟
صرافی وایت لیبل بیریک (BIR) چیست و چه امکاناتی به شرکت ها می دهد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان