منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  لوگوی بیت کوین چگونه متولد شد: داستان “B” نارنجی بزرگ از سرآغاز تا کنون
لوگوی بیت کوین چگونه متولد شد: داستان "B" نارنجی بزرگ از سرآغاز تا کنون

لوگوی بیت کوین چگونه متولد شد: داستان “B” نارنجی بزرگ از سرآغاز تا کنون

هویت نام تجاری بیتکوین (Bitcoin) در یازده سال گذشته از زمان ایجاد آن بسیار تکامل یافته است. آیا لوگوی بیت کوین اکنون متناسب با کارکرد است؟

لوگوی بیت کوین چگونه متولد شد: داستان “B” نارنجی بزرگ از سرآغاز تا کنون

 

لوگوی بیت کوین چگونه متولد شد: داستان "B" نارنجی بزرگ از سرآغاز تا کنون

لوگوی بیت کوین چگونه متولد شد: داستان “B” نارنجی بزرگ از سرآغاز تا کنون

به طور خلاصه

  • لوگوی بیت کوین در طول سال‌ها از زمان تلاش اول ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) چندین بار تغییر کرده است.
  • نشان فعلی حاصل کار کاربری با نام مستعار بیت بوی (Bitboy) است و 10 سال توانسته خود را جایگاهش را حفظ کند.
  • برخی از طراحان ادعا می‌کنند که این آرم ممکن است دیگر نشان دهنده هدف بیت کوین نباشد، و حتی می‌تواند غیرقابل پیش بینی بودن آن را بیان کند.

لوگوی بیت کوین، یک B مایل به جلو با رنگ زرد مایل به نارنجی (در صورت تمایل به کد hex # F6911D، Pantone 1495 C) به یک پدیده بازاریابی تبدیل شده است. این لوگو ابزاری حیاتی در تبلیغ بزرگترین ارز رمزنگاری شده در جهان است.

ایجاد یک آرم شناخته شده در سطح جهانی که بتوان آن را با یک نگاه تشخیص داد، کار کوچکی نیست. استارباکس و اپل میلیون‌ها دلار را صرف تیم‌های مختلفی از طراحان گرافیک، اتاق‌های فکر و حتی کوچکترین اصلاح آرم‌هایشان می‌کنند. آرم بیت کوین به این سطح از شناخت رسیده است و هیچ تیمی بر روند طراحی نظارت نمی‌کند. مطمئناً خبری هم از بودجه‌های بالا برای به تصویر کشیدن این لوگو نیست.

اما چه کسی در واقع آرم معروف بیتکوین را ایجاد کرده است؟ و سؤال بزرگتر اینکه با گذشت زمان و تغییر کاربرد این ارز از یک سیستم پرداخت به دارایی ارزشمند تا چه زمان می‌تواند ماندگار باشد؟

اوایل سال 2009: معرفی بیت کوین به عنوان شکل جدیدی از پرداخت

اولین آرم بیت کوین توسط خالق این ارز رمزنگاری، ساتوشی ناکاموتو طراحی شده است. اولین بازطراحی آرم ناکاموتو بلافاصله پس از راه اندازی بیت کوین در اوایل سال 2009 ظاهر شد. این طراحی سکه طلا را با حروف برجسته “قبل از میلاد” به تصویر می‌کشید

این یک نمونه طراحی اسکوئومورفیسم است، که در آن اشیا دیجیتال برای شبیه سازی به شکل نمونه‌های واقعی خود طراحی شده‌اند. در آن زمان، این سبک بسیار مد بود. آرم بیت کوینی که ساتوشی طراحی کرد تنها دو سال پس از عرضه آیفون اپل منتشر شد. لوگوی اپل برای معرفی رابط کاربری اصلی سیستم عامل آیفون بسیار متکی به طراحی اسکیومورفیک بود.

رایج شدن این فلسفه طراحی نیز تأثیرات ناگواری داشت. برخی اظهار داشتند که تصویر اصلی ساتوشی از بیتکوین به عنوان یک سکه طلا نشان می‌دهد که وی از همان ابتدا این ارز رمزنگاری را “طلای دیجیتال” تصور کرده است. اینکه آیا این نماد واقعاً به سیستم پولی “متالیسم” ارجاع می‌کند جای سؤال دارد.

اولین لوگوی بیتکوین

اولین لوگوی بیتکوین

مشخص نیست ساتوشی در ابتدا اینکه بیتکوین به چنین کالای ارزشمندی تبدیل می‌شود را پیش بینی کرده یا فقط از روندهای طراحی فعلی پیروی نموده است.

البته، ذات بیت کوین درمورد تمرکززدایی است و با ظهور تالار گفتگوی بیت کوین در سال 2010، سایر کاربران توانستند نظرات خود را راجع به این لوگوی بیتکوین با هم به اشتراک بگذارند.

برخی از کاربران می‌خواستند از نماد ارز بات تایلند ฿.، استفاده کنند. برخی دیگر به دنبال نشانی بودند که شبیه به نشان هیچ ارز دیگری نباشد. حتی ampersand (&) نیز در میان پیشنهادات حضور داشت. با این حال ایده‌ای که از آن استقبال شد افزودن T به ‘BC’ بود. این ایده اکنون نماد بیتکوین یعنی BTC را شکل داده است.

فوریه 2010: برای اولین بار B بزرگ وارد میدان می‌شود

ساتوشی در فوریه 2010 طرح آرم خود را به روز کرد. با استفاده از مفهوم بات تایلند، آرم تجدید نظر شده B” ” معروف را با دو خط عمودی به تصویر کشید.
آرم جدید مطرح شده توسط ساتوشی توسط اولین دارنده بیت کوین و نامزد احتمالی ساتوشی بودن، هال فینی مورد تأیید قرار گرفت. وی خاطرنشان کرد که “جالب است که این طرح به شکل نماد دلار با دو خط عمودی شکل گرفته است.”

طرح بهبودیافته ساتوشی

طرح بهبودیافته ساتوشی

با این حال، برخی از کاربران انجمن به تلاش ساتوشی انتقاد کردند و ادعا کردند که این طرح فاقد پرداخت حرفه‌ای است.

نوامبر 2010: افزودن برخی نمادها

سپس، در نوامبر 2010، یک کاربر جدید انجمن بیت کوین به نام بیت بوی (Bitboy) طراحی ناکاموتو بهبود بخشید. وی طرح گرافیکی خود را در دامنه عمومی ارسال کرد. بیت بوی با حفظ “B” ناکاموتو، آن را به رنگ سفید درآورد و روی دایره‌ای تخت و نارنجی روشن قرار داد و آن را کمی کج کرد تا به سمت راست خم شود. خطوط عمودی نیز اصلاح شدند. آن‌ها به جای عبور از وسط “”B، از بالا و پایین بیرون آمدند. شاید آن زمان کسی نمی‌دانست این طرح قرار است در دهه آینده به آرم بیت کوین تبدیل شود.

قابل ذکر است، آرم بیت کوین اکنون به سایر روش‌های پرداخت شباهت دارد. این آرم در استفاده مورد نظر بیتکوین هیچ شکی باقی نمی‌گذارد. یکی از کاربران انجمن، طراحی جدید را با لوگوی مسترکارت (Mastercard) مقایسه کرد و بیت بوی پاسخ داد که این طرح در واقع الهام بخش او بوده است.
وی گفت که طرفدار کارت‌های اعتباری نیست، اما این “مشخصه مربوط به ادراک در مورد اعتماد به نفس و رفتار مصرف کننده است.”


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


چه کسی لوگوی بیت کوین را طراحی کرده است؟

همانند ناکاموتو، هویت بیت بوی تاکنون ناشناخته مانده است، اما دیگران ادعا کرده‌اند که این شخص نیز بخشی از تیم بیتکوین بوده است. در سال 2017، فیل ویلسون، ادعا کرد که او هم در طراحی بیتبوی و هم در نسخه 2010 ناکاموتو نقش داشته است.

لوگوی طراحی شده توسط بیت بوی

لوگوی طراحی شده توسط بیت بوی

وی همچنین ادعا کرد که این طرح با نمادگرایی عجین شده است. به عنوان مثال، عدد هشت در آرم چندین بار استفاده شده است. این نه تنها در شباهت به B، بلکه در درجه خم شدن آن که 13.88 درجه است نمایان است. همچنین ابعاد مستطیل‌های طرح دارای طول 12.5 (یک هشتم 100) است.

با این حال، ویلسون هیچ مدرکی برای اثبات از ادعاهای خود ارائه نکرده است، بنابراین در مورد میزان مشارکت وی شک وجود دارد.

آرم بیت کوین: آیا اکنون زمان تغییر است؟

در حالی که طراحی بیتبوی برای لوگوی بیت کوین دوام داشته است، اما همه از آن راضی نیستند. به طور خاص یک گروه در شش سال گذشته برای تغییر آرم لابی کرده است. جنبش “نماد بیت کوین” استدلال کرده است که بیت کوین به جای آرم، نمادی مانند یک دلار، یورو یا ین لازم دارد.

نماد بیتکوین

نماد بیتکوین

پیشنهاد آنها که برای اولین بار در آوریل 2014 مطرح شد، حرف Ƀ بود که در آن چندین حرف الفبا وجود دارد. چندین استارت آپ بیت کوین نماد جدید را به تصویب رساندند، اما موفق نشدند آن را همه گیر کنند.

بیلبورد با نماد بیتکوین

بیلبورد با نماد بیتکوین

نظر مخالفان لوگوی فعلی در مورد این آینده نماد بیتکوین

اعتراض آنها به آرم موجود بیت کوین به دوعلت است. از یک طرف، آن‌ها با استفاده از یک آرم به دلیل فلسفه وجودی بیتکوین مخالفت می‌کنند. به نظر مخالفان “بیت کوین […] یک ارز غیرمتمرکز است – این نه یک مارک است و نه یک محصول یا شرکت، و آنچه ما برای نمایندگی بیت کوین نیاز داریم یک نماد به جای آرم. “

از طرف دیگر، آن‌ها با استفاده از آرم به جای نماد، نگرانی‌های عملی دارند. آن‌ها اشاره می‌کنند که ارزها از نمادهایی استفاده می‌کنند “مانند $، € یا …، با هدف استفاده در همه در همه جا”. آن‌ها استدلال می‌کنند که نماد یک شخصیت یونیک دارد. نماد را می توان به راحتی توسط بسیاری از قلم‌ها در انواع دستگاه‌ها قابل رسم شدن است. این خاصیت در لوگوی گرفیکی وجود ندارد.

بحث‌های جنبش نماد بیتکوین در سال‌های اخیر از تب و تاب افتاده است. آرم بیت کوین به طور گسترده‌تری شناخته شده و با ارز رمزپایه مرتبط شده است.
در فوریه 2019، گوگل نوع دیگری از نماد بیتکوین بیتبوی را به صفحه کلیدهای تلفن همراه خود اضافه کرد. یک سال بعد توئیتر نیز این الگو را دنبال کرد. این رسانه اجتماعی یک شکلک بیت کوین را به قسمت هشتگ # بیت کوین اضافه نمود. به نظر می‌رسد که آرم بیت کوین به یک نماد تبدیل شده است.

نظر کارشناسان طراحی در مورد لوگوی بیتکوین

بو بئومنت (Bo Beumont)، مدیر ناتر دیزاین (Nutter Design)، یک آژانس طراحی انگلستان متخصص در آرم و هویت است. به گفته وی: “سادگی و شباهت این طرح به آیکون‌های ارزی مبتنی بر فیات مانند دلار و یورو این طرح را به عنوان یک ارز دیجیتال جدید در ذهن عموم مردم تقویت کرده است”. وی افزود که تجدید نظر در آن منطقی نیست. ” شاید این مهم نباشد اکنون بیت کوین یک نام خانوادگی است؟ “

علی رغم نظر منتقدان، طرح بیت بوی از انتشار چشم انداز ناکوموتو در سال 2010 ادامه دارد. اما برای چه مدت دیگرمی تواند موفق باشد؟
دیوید آیری، یک طراح آرم، و نویسنده چندین کتاب در زمینه طراحی آرم به این سؤال اینگونه پاسخ داد:
“نماد بیت کوین به دلیل سادگی آن و ارتباط دو خط عمودی، شبیه علائم ارزی مانند دلار، ین، یورو، لیر و غیره کار می‌کند اما جنبه‌هایی از این لوگو می‌تواند بهبود یابد.”

دستگاه خودپرداز با لوگوی بیتکوین

دستگاه خودپرداز با لوگوی بیتکوین

“کمی شیب عقربه‌های ساعت روی B باعث ایجاد عدم تعادل بینایی می‌شود. اگرچه این با غیرقابل پیش بینی ارزش بیت کوین متناسب است، اما به نظر نمی‌رسد که اعتماد به نفس ایجاد کند. “

“اگر چیزی وجود داشته باشد که من بیش از هر چیز دیگری تغییر دهم، این است که B را در نماد صاف کنم.”

مطالب مرتبط
گره بیت کوین: تفاوت بین گره‌های بیت کوین چیست و از چه طریقی می‌توان آنها را راه اندازی کرد؟
تجارت شستشو (Wash Trading) در ارزهای دیجیتال چیست و چگونه انجام می‌شود؟
V-ID و توکنش VIDT چیست؟ همه چیز درباره این پروژه مهم رمزنگاری
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether