قیمت بیت کوین
1,326,675,402تومان
54,857.00دلار
6.36
قیمت اتریوم
94,082,537تومان
3,890.24دلار
4.86
قیمت بایننس کوین
15,322,173تومان
633.56دلار
4.86
قیمت ریپل
33,858تومان
1.40دلار
11.57
قیمت دوج کوین
11,421تومان
0.47دلار
10.43
خانه  »  آموزش  »  آموزش فاندامنتال  »  چرخه‌های بازار بیت کوین در شاخص‌‌‌های درون زنجیره ای شبکه BTC

چرخه‌های بازار بیت کوین در شاخص‌‌‌های درون زنجیره ای شبکه BTC

چرخه‌های بازار بیت کوین در شاخص های درون زنجیره ای شبکه BTC

با دقت در چرخه‌های بازار بیت کوین، می‌توان الگوهایی را برای سنجش بهتر پیشرفت بازارهای گاوی و خرسی شناسایی کرد. این بار چرخه‌ها را با توجه به معیارهای درون زنجیره ای مطرح می‌کنیم. توجه داشته باشید این مقاله جهت مطالعه افراد حرفه ای به رشته تحریر درآمده است و برای درک آن نیاز به شناخت کافی از بازار و صنعت رمزنگاری دارید.

چرخه‌های درون زنجیره‌ای یا آن-چین بازار بیت کوین

این مقاله با همکاری گلس نود (Glassnode) و بیت کوین مگزین (Bitcoin Magazine) برای معرفی تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای در دنیای بیت کوین است. هدف ما این است که به شما کمک کنیم اولین قدم‌ها را برای استفاده از این ابزارهای قدرتمند جدید بردارید. ساده سازی، تجزیه و بهبود دسترسی به داده‌های درون زنجیره‌ای یکی از اهداف اصلی این مقاله است.

بیت کوین یک بازار آزاد برای فناوری پیشرو پولی دیجیتال است. این بازار مورد توجه همه سرمایه گذاران از تریدرهای مستقل تا موسسات جهانی قرار گرفته است. این فناوری هم حدس و گمان و هم حساسیت سرمایه گذاران را برانگیخته است. تز پول دیجیتال از طریق کارایی قیمت و پذیرش آن آزمایش و به چالش کشیده شده است. این دارایی در نهایت سال 2021 در حال اثبات خود است.

در این چارچوب، بیت کوین ثابت کرده است که یک دارایی دوره ای با چرخه‌های بازار  خاص است. این دوره‌ها را می‌توان با افزایش شدید قیمت و افت شدید و طولانی مدت آن مورد بررسی قرار داد. در تمام مراحل این چرخه‌های بازار، مجموعه‌هایی از افراد در حال خرید، فروش، نگهداری، معاملات و استخراج در شبکه بیت کوین هستند. فقط تعداد اندکی از داده‌ها برای درک کامل روانشناسی و ویژگی‌های این چرخه‌های بازار برای مطالعه، مناسب‌تر از دفتر کل بیت کوین وجود دارند.

در این مقاله، ما برخی از معیارهای انتخابی زنجیره‌ای را بررسی خواهیم کرد. این معیارها بینشی در مورد احساسات و الگوی هزینه‌های کلان هودلرها، دلالان و ماینرها فراهم می‌کند. هدف این است که خوانندگان را به ابزارهای لازم برای ارزیابی پیشرفت و الگوهای داده در ارتباط با بازار فعلی گاوی مجهز کنیم.آدرس‌های فعال روی زنجیره یا بلاک چین

در بازارهای خرسی، علاقه به پروتکل بیت کوین به طور معمول کاهش می‌یابد. در پایان آن، فقط بیت کوینر ها، پول‌های هوشمند (سرمایه گذاران باتجربه و بزرگ) و ماینرها باقی می‌مانند. این‌ها آخرین خریداران هستند و همه آنها یک هدف دارند: جمع آوری هرچه بیشتر بیت کوین قبل از اینکه بقیه شروع به خرید کنند.

برای داده‌های زنجیره‌ای، الگوها و فرکتال هایی که در طول بازارهای خرسی مشاهده می‌کنیم عمدتاً توسط این جمع کننده‌های گزینشی در زمان کم هدایت می‌شوند. نمودار زیر انباشت عرضه توسط دارندگان طولانی مدت و چگونگی اوج آن در تاریک‌ترین زمان را نشان می‌دهد.

از طرف دیگر بازارهای گاوی بسیار متفاوت هستند. پویایی بین عرضه و تقاضا در بازار دائماً در جریان است. دلالان جدید و هودلرهای قدیمی‌برای سهم بیشتر و سودآوری رقابت می‌کنند. آن‌ها عزم خود را برای هودل از طریق افزایش قیمت حماسی آزمایش می‌کنند. نگهدارندگان قدیمی‌معمولاً مرحله توزیع را در بازار گاوی آغاز می‌کنند. آن‌ها سکه‌های گران قیمت خود را به دست دلالان جدید می‌رسانند. آن‌ها نیز سود خرس‌ها را پس می‌دهند و سکه‌های ارزان را با ضرر به هودلرها می‌فروشند.

چرخه‌های بازار بیت کوین در شاخص‌‌‌های درون زنجیره ای شبکه BTC

چرخه‌‌‌های بازار بیت کوین

با ورود و خروج در این بازار، سرمایه گذاران ردپای زنجیره‌ای را خود به جای می‌گذارند. این ردپا با بررسی حجم سرمایه کل و الگوهای هزینه به دست می‌آید. از طریق مطالعه چرخه‌های بیت کوین، ما می‌توانیم مجموعه‌ای از مفروضات و فرکتال‌ها را برای توصیف تعادل بین عرضه و تقاضا ایجاد کنیم. با دقت در چرخه‌های بازار و نحوه رفتار معمول طرف‌های مختلف، می‌توانیم از این الگوها برای سنجش بهتر پیشرفت بازارهای گاوی و خرسی استفاده کنیم.

چرخه‌های بازار  بیت کوین و پول هوشمند

بیت کوینر‌ها و پول هوشمند در بازار عملکرد مشابهی دارند. انگیزه آنها جمع آوری هرچه بیشتر بیت کوین در کمترین قیمت است. آن‌ها دوست دارند سود خود را در اواخر چرخه گاوی در صورت وجود، برداشت کنند. به همین ترتیب، کل سکه‌های ذخیره شده آنها در طی بازارهای خرسی رشد می‌کند. آن‌ها دارایی‌های خریداری شده خود را اغلب از صرافی‌ها خارج کرده و به کیف پول‌های سرد یا همان کیف پول‌‌‌های آفلاین منتقل می‌کنند. این کار به دو علت انجام می‌شود. اول اینکه حفظ امنیت دارایی‌هایی که قصد فروش آن را ندارند در کیف پول سرد بهتر انجام می‌پذیرد. دوم، خروج بیت کوین باعث کمبود ارز دیجیتال در صرافی‌ها می‌شود که به خودی خود می‌تواند قیمت را بالا ببرد. لازم به ذکر است منظور از سکه‌‌‌های جوان سکه هایی است که به تازگی خریداری و روی بلاک چین منتقل شده اند.

ما می‌توانیم این موضوع را در معیار امواج HODL مشاهده کنیم. ضخامت باندهای سنی بالاتر (رنگ‌های سرد) افزایش می‌یابد، که نشان می‌دهد سکه‌ها در حال رشد هستند و توسط دستان قوی نگه داشته می‌شوند. هرچه ضخامت این نوارها با رنگ سرد بیشتر شود، مالکیت بیشتری در اختیار دارندگان بلند مدت است.

برعکس، با فروش سکه‌های قدیمی، آن‌ها با افزایش متناظر به ضخامت موج HODL جوان، به عنوان سکه‌های جوان (رنگ‌های گرم) طبقه بندی می‌شوند. به طور معمول، سکه‌های پول هوشمند فقط در اواخر بازار گاوی فروخته می‌شوند. هنگامی‌که گروه‌های سنی جوان شروع به بزرگ شدن می‌کنند، این ممکن است نشان دهنده تغییر احساسات کلان باشد. توجه داشته باشید، سکه‌های بالاتر از پنج تا شش ماه معمولاً سکه‌های HODLed در نظر گرفته می‌شوند.

سن سکه‌‌‌های فروخته شده در بازار گاوی

مقایسه سکه‌‌‌های قدیمی‌و جوان برای شناخت چرخه بازار

گروه‌های تولیدی سن مصرفی نمایشی در مورد توزیع سن برای تمام سکه‌های فروخته شده در آن روز ارائه می‌شوند. نمودار زیر فیلتر شده است تا فقط سکه‌های بزرگتر از یک سال را نشان دهد. این نشانگر هودلرهاست. می‌توانیم ببینیم که این سکه‌های قدیمی‌بیشتر در دوره‌هایی با نوسان زیاد فروخته می‌شوند، به ویژه:

 • در بازارهای گاوی، سکه‌های قدیمی‌به قدرت در بازار توزیع می‌شوند
 • در بازارهای خرسی در جریان جمع آوری سکه‌ها و تجمعات بازار خرسی

به این نکته نیز توجه کنید که اخیراً در بازار گاوی، فروش سکه‌های قدیمی‌کند شده است. این نشان می‌دهد که تعداد کمتری سکه‌های قدیمی‌در حرکت هستند و تصمیم به نگه داشتن آنها همچنان قوی است.

سن سکه‌‌‌های فروخته شده

هرچه سکه قدیمی‌تر باشد، روزهای بیشتری برای سکه محاسبه می‌شود. با فروخته شدن آن‌ها، این روزهای سکه “نابود می‌شوند”. روز سکه تخریب شده (CDD) مجموع روزهای سکه را که هر روز فروخته می‌شود ردیابی می‌کند. ما می‌توانیم از این معیار برای مشاهده الگوهای کلان هزینه‌ها و تغییر رفتار برای دارندگان بلند مدت استفاده کنیم.

به طور مثال 10 بیت کوین که 10 روز نگهداری شده باشند به عدد 100 روز سکه می‌رسند. اگر این سکه‌ها فروخته شوند به معنای از بین رفتن 100 روز سکه است.

هنگامی‌که بیت کوین‌ها در حال انباشت هستند، تعداد کمی‌سکه قدیمی‌خرج می‌شود بنابراین عدد معیار CDD کم است. در اواخر بازار گاوی، سکه‌های قدیمی‌به طور فزاینده‌ای برای دستیابی به سود فروحته می‌شوند. این امر منجر به افزایش CDD می‌شود. استفاده از میانگین متحرک طولانی مدت (به عنوان مثال، 90DMA) می‌تواند به فیلتر کردن داده‌ها و شناسایی این تغییرات کلان کمک کند. شما با استفاده از این معیار حتی می‌توانید سقف و کف تقریبی بازار را بیابید.

نمودار سکه‌‌‌های نابود شده و میانگین متحرک 90 روزهتریدرهای کوتاه مدت

به خوبی شناخته شده است که نوسانات بیت کوین در خالی کردن دست‌های ضعیف تخصص دارد. این یعنی افرادی که از سرمایه گذاری خود مطمئن نیستند از ترس از دست دادن دارایی در نوسانات شدید شروع به فروش بیت کوین می‌کنند. به خاطر داشته باشید این بازار اغلب به دارندگان بلند مدتی پاداش می‌دهد که صبورانه عمل می‌کنند. افراد بی تجربه بازار و شرکت کنندگان دیررس چرخه گاوی همیشه مجازات می‌شوند. دارندگان بلند مدت این موضوع را تشخیص داده و تمایل دارند قبل از اینکه به سود سکه‌های گران قیمت برسند، منتظر اوج هیاهوی بازار باشند.

این امر باعث ایجاد چرخش ثروت بیت کوین می‌شود.

وقتی نگهدارندگان، سکه را بین دست‌های جدید توزیع می‌کنند، سکه‌های جوان حجم بیشتری پیدا می‌کند. امواج HODL Realized Cap ابزاری ایده آل برای ردیابی این انتقال ثروت از طریق گسترش عرضه سکه‌های جوان است. در نمودار زیر، در مراحل پایانی بازارهای گاوی 2013 و 2017، می‌توانیم فروش را ببینیم. در اینجا ارتفاع نوارهای سکه‌ای جوان (رنگ‌های گرم) در سه نمونه مشخص افزایش یافته است. این قله‌ها به طور کلی با تجمع‌ها و اصلاحات عمده مطابقت دارند.

در بازار فعلی گاوی، شاهد اولین افزایش عمده عرضه سکه‌های جوان هستیم. جالب اینجاست که گرم‌ترین رنگ‌ها (جوان‌ترین سکه‌ها) در این چرخه زیاد نیستند. این احتمالاً دو پدیده را منعکس می‌کند:

 • افزایش دارندگان سکه (از جمله خریداران جدید شرکتی) به دلیل آزمایش و اثبات پایان نامه بیت کوین در مرحله کلان.
 • دسترسی بیشتر برای شرط بندی از طریق بازار مشتقات خارج از زنجیره منجر به داشتن رد پای زنجیره‌ای سکه‌های جوان می‌شود.

حجم سرمایه محقق شده هودلرها

با در نظر گرفتن این انتقال ثروت، می‌توان نسبت عرضه سکه قدیمی‌با سنی بین یک تا دو سال (1y-2y، آبی) را مشاهده کرد. سپس باید آن را با عرضه سکه جوان یا سکه هایی با سن یک هفته تا یک ماه (1w-1m، نارنجی) مقایسه نمود.

در پایان بازارهای خرسی (مناطق سبز): سکه 1y-2y حداکثر و سکه 1w-1m حداقل است. این انباشت هودلرها است که قبلاً در مورد آن بحث کردیم.

 • در پایان بازارهای گاوی (مناطق قرمز): عرضه سکه 1w-1m نسبتاً زیاد است (با ورود تعداد بیشتری از تریدرهای جدید)، در حالی که عرضه 1y-2y به دلیل فروش سکه‌های قدیمی‌نسبت به قدرت بازار، کاهش چشمگیری داشته است.
 • با استفاده از این مشاهدات، ما می‌توانیم معیار نسبت تحقق یافته HODL (RHODL) را بسازیم که این نسبت را بین امواج 1y – 2y و 1w R.HODL گرفته و یک نوسان ساز چرخه‌ای ایجاد می‌کند که از نزدیک بازار کلان را ردیابی می‌کند.
چرخه‌های بازار بیت کوین در شاخص‌‌‌های درون زنجیره ای شبکه BTC

فعالیت سکه‌‌‌های قدیمی‌در برابر سکه‌‌‌های جدید

این معیار ماهیت دوره‌ای وقایع انتقال ثروت را توصیف می‌کند.

 • صعودهای بازار گاوی در جایی اتفاق می‌افتد که نگهدارندگان قدیمی‌قسمت عمده‌ای از ثروت خود را به نگهدارندگان جدید منتقل کرده است. این باعث افزایش نقدینگی (حداکثر نگهدارنده‌‌‌های جدید، RHODL بالا) می‌شود.
 • از سوی دیگر بازار خرسی در جایی اتفاق می‌افتد که هولدر‌‌‌های قدیمی‌قسمت بزرگی از سکه‌ها را از دست‌های جدید جمع می‌کنند. این باعث کاهش نقدینگی (حداکثر دست‌های قوی، RHODL پایین) خواهد شد.
چرخه‌های بازار بیت کوین در شاخص‌‌‌های درون زنجیره ای شبکه BTC

شاخص سود تحقق یافته هودلرهاماینرها

در آخر، نگاهی به ماینرهای اثبات کار می‌اندازیم. استخراج کنندگان بزرگ‌ترین تاثیرگذاران موجود در فضا هستند. دیدگاه اغلب آنها این است که بیت کوین همیشه به رشد خود ادامه می‌دهد. به همین دلیل است که معمولاً سرمایه زیادی را به سخت افزار ASIC، تنظیمات لجستیکی و مصرف برق اختصاص می‌دهند. فروش اجباری سکه برای تأمین هزینه‌هایی که معمولاً با ارزهای فیات انجام می‌شود، ورود بیت کوین به بازار را ضروری می‌کند.

بدین ترتیب، زیرنظر داشتن درآمد ماینرها و میزان فروش آنها برای دانستن چرخه بازار بسیارمفید است. نمودار زیر تراز سکه‌های ماینرها از سال 2016 را نشان می‌دهد و ما می‌توانیم سه مرحله معمول را ببینیم:

 • توزیع و کاهش عرضه در اواخر بازارهای گاوی در حالی که استخراج کنندگان سود را به قدرت بازار می‌رسانند.
 • توزیع در بازار خرسی کاهش می‌یابد زیرا ماینرها هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند. آن‌ها معمولاً در این دوران برخی از ASIC‌ها را خاموش می‌کنند. کاهش کار ماینرهای خرد این امکان را برای ماینرهای قوی‌تر فراهم می‌کند تا سهم بیشتری از قدرت هش را بدست آورند.
 • تجمع با افزایش عرضه در اوایل بازارهای گاوی شکل می‌گیرد. با بازگشت سودآوری به صنعت ماینینگ، روند صعودی و هیجان بازار گسترده‌تر می‌شود که معمولاً پس از هالوینگ رخ می‌دهد.
چرخه‌های بازار بیت کوین در شاخص‌‌‌های درون زنجیره ای شبکه BTC

موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها

رابطه دوره‌‌‌های سودآوری ماینینگ و چرخه‌های بازار بیت کوین

در آخر، ما می‌توانیم درآمد استخراج کننده را تجزیه و تحلیل کنیم. ما این بررسی را به دنبال یافتن دوره‌های سودآوری یا استرس درآمد انجام می‌دهیم. استخراج کنندگان معمولاً با افق‌های طولانی مدت فعالیت می‌کنند. با توجه به نوسانات قیمت سکه، ماینرها با استفاده از میانگین‌های بلند مدت برای تصمیم گیری‌‌‌های اقتصادی، جریان درآمد را ارزیابی می‌کنند.

پوئل مولتی پل (Puell Multiple) معیاری است که با استفاده از نسبت بین درآمد فعلی ماینرها و میانگین 365 روزه، این مشاهدات را ایجاد می‌کند. این یک اسیلاتور ایجاد می‌کند که بر اساس کل سودآوری استخراج کننده است.

 • سودآوری بالا زمانی اتفاق می‌افتد که درآمد فعلی به طور قابل توجهی بالاتر از متوسط سالانه باشد (ضریب پول زیاد). در این حالت، ماینرها در حال جمع آوری سکه‌های بسیار ارزان‌تر از قیمت بازار هستند. بنابراین انگیزه‌ای برای فروش در حاشیه سود بالاتر دارند و عرضه اضافی را به بازار روانه می‌کنند.
 • سودآوری کم زمانی اتفاق می‌افتد که درآمد فعلی به طور قابل توجهی کمتر از متوسط سالانه باشد (ضریب Puell Multiple). در این حالت، استخراج کنندگان تحت فشار نسبی درآمد، کار می‌کنند. در نهایت باید سکوهای ASIC را خاموش کنند. این به طور کلی منجر به کاهش عرضه و تشکیل کف بازار خرسی می‌شود.
چرخه‌های بازار بیت کوین در شاخص‌‌‌های درون زنجیره ای شبکه BTC

شاخص پوئل مولتی پل

خلاصه

تعادل عرضه و تقاضا در بازار بیت کوین، علی رغم چرخه‌ای بودن ماهیت آن، یک سیستم فوق العاده پویا است. اگرچه ممکن است چرخه‌های هالوینگ برنامه ریزی شده “بدیهی” به نظر برسد، اما تشخیص اینکه در کدام مرحله از بازار گاوی هستیم دشوار است. معیارهای موجود در تحلیل زنجیره‌ای بازار ابزارها و بینش‌هایی را در مورد تغییرات کلان در الگوهای هزینه و تصمیمات هودلرها، دلالان و ماینرها ارائه می‌دهند.

وقتی نوبت به بازارهای گاوی می‌رسد، آرایه‌ای از معیارها و شاخص‌های مفید وجود دارد، اما توجه به چند الگو مهم است:

 • HODLers (سکه‌های قدیمی) که ثروت خود را توزیع می‌کنند
 • دلالان جدید (سکه‌های جوان) موقعیت‌های خود را افزایش می‌دهند
 • ماینرها که به اوج سودآوری می‌رسند

همه چرخه‌های بازار منحصر به فرد هستند. با این حال واکنش انسان به سود، ضرر و مشوق‌ها می‌تواند به طرز عجیبی قابل پیش بینی باشد. ترفند این است که بدانید در داده‌ها به چه صورت باید جستجو انجام دهید.

سلب مسئولیت: این گزارش هیچ گونه مشاوره سرمایه گذاری ارائه نمی‌دهد. همه داده‌ها فقط برای اطلاع رسانی ارائه می‌شوند. بیت پارس مسئولیت هیچ تصمیم سرمایه گذاری براساس اطلاعات ارائه شده در اینجا را به عهده ندارد. شما تنها کسی هستید که مسئولیت تصمیمات سرمایه گذاری خود را بر عهده دارید.

مطالب مرتبط
رکورد قیمت بیت کوین در همین نزدیکی است؟ 5 دلیل برای نزدیک بودن بازار صعودی بیت کوین
رکورد اخیر بیت کوین قیمت را به بالاتر از 52 هزار دلار رساند، اتریوم به 2000 دلار نزدیک‌تر شد.
رکورد تازه بیت کوین: طلای دیجیتال تا 24.6 هزار دلار افزایش یافت؛ جهت حرکت بعدی نامشخص
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ربات تریدر فیوچر: چگونه از ربات های معامله گر در بازار معاملات آتی استفاده کنیم
افزایش قیمت 1INCH
قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures Contracts)
یونی سواپ v3 و smartBCH به دنبال ساده سازی دیفای و صرفه جویی در مصرف بنزین هستند
معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس