قیمت بیت کوین
۱,۲۸۲,۷۹۲,۳۸۷تومان
47,579دلار
0.68
قیمت اتریوم
۴۰,۳۸۴,۷۰۵تومان
1,497.82دلار
1.30
قیمت کاردانو
۳۶,۹۶۲تومان
1.37دلار
28.64
قیمت بایننس کوین
۶,۲۶۴,۸۳۸تومان
232.35دلار
1.10
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  هوش مصنوعی و بلاکچین دو فناوری پیشرو که می‌توانند آینده را با هم رهبری کنند

هوش مصنوعی و بلاکچین دو فناوری پیشرو که می‌توانند آینده را با هم رهبری کنند

آشنایی با بلاک چین
رضا باغانی
18 آبان 99
۰
هوش مصنوعی و بلاکچین دو فناوری پیشرو که می‌توانند آینده را با هم رهبری کنند

همان طور که بلاکچین دنیای فناوری را در دهه گذشته تحت تأثیر قرار داده، هوش مصنوعی نیز چند دهه است که دنیای فناوری را تحت تأثیر گذاشته است. ترکیب این دو فناوری با هم می‌توان انقلاب بزرگی در صنعت و فناوری ایجاد کند. این دو فناوری می‌توانند یکدیگر را به کمال برسانند.

هوش مصنوعی و بلاکچین دو فناوری پیشرو که می‌توانند آینده را با هم رهبری کنند

هوش مصنوعی و بلاکچین دو فناوری پیشرو که می‌توانند آینده را با هم رهبری کنند

هوش مصنوعی و بلاکچین دو فناوری پیشرو که می‌توانند آینده را با هم رهبری کنند

هوش مصنوعی (AI) چیست؟

هوش مصنوعی توانایی یک برنامه برای یادگیری است. همچنین این علم و مهندسی برنامه‌های رایانه‌ای هوشمند است. این الگوریتم‌ها می‌توانند الگوها را درک کرده و با استفاده از مجموعه‌های زیادی از داده‌ها و بدون دستورات انسانی، مشکلات را حل کنند. آن‌ها داده‌های ورودی خارجی را تجزیه و تحلیل می‌کنند، از آن‌ها می‌آموزند و از این دانش برای انجام اهداف خاص یا انجام وظایف استفاده می‌کنند. 

در سطح پایه، دو نوع اصلی AI وجود دارد:

هوش مصنوعی محدود و هوش مصنوعی قوی

هوش مصنوعی محدود (narrow AI) توانایی انجام کارهای خاص یا محدودی مانند شناسایی چهره، فیلتر کردن هرزنامه یا بازی شطرنج را دارد. از طرف دیگر، هوش مصنوعی قوی (strong AI) به جای یک کار خاص می‌تواند طیف وسیعی از وظایف را انجام دهد. این هوش مصنوعی به طور بالقوه می‌تواند شناختی در سطح انسانی داشته باشد. بدین ترتیب هوش مصنوعی ممکن است قادر به انجام هر کار فکری باشد که یک شخص می‌تواند انجام دهد. هوش مصنوعی ضعیف امروزه وجود دارد، در حالی که هوش مصنوعی قوی هنوز ظهور نکرده است. در واقع، بسیاری از کارشناسان سؤال می‌کنند که آیا حتی این نوع هوش مصنوعی امکان پذیر است؟

پیش بینی تأثیرات احتمالی هوش مصنوعی قوی غیرممکن است، اما بسیاری بر این باورند که آینده بلاکچین و هوش مصنوعی احتمالاً در هم تنیده خواهد شد. می‌توان ادعا کرد که آنها از مهم‌ترین فناوری‌های دهه‌های آینده خواهند بود. به همین دلیل، مهم است که نگاه دقیق‌تری به نحوه تعامل آنها در آینده بیندازید.

هم افزایی هوش مصنوعی و بلاکچین

پیشرفت‌های AI برای بلاکچین

استخراج به قدرت محاسباتی و انرژی زیادی احتیاج دارد. دفترهای توزیع شده کارایی را فدای خصوصیاتی مانند تغییرناپذیری و مقاومت در برابر سانسور می‌کنند. هوش مصنوعی می‌تواند در بهینه سازی مصرف انرژی بسیار کارآمد باشد این امر می تواند برای بهبود الگوریتم‌های استخراج مفید واقع شود.

یکی از اصلی‌ترین دلایل مخالفان استفاده از سیستم‌های بلاکچین، نیاز بسیار زیاد آن به انرژی است. خصوصیات اقتصادی و رمزنگاری مورد استفاده در بلاکچین ها وظایف محاسباتی را ایجاد می‌کند که غیر از حفظ امنیت نیازی به آن نیست. کاهش مصرف بلاکچین های اثبات کار به نفع کل صنعت خواهد بود. این امر می‌تواند ورود جریان اصلی به بلاکچین ها را تقویت کند.

هوش مصنوعی همچنین می‌تواند نیازهای ذخیره سازی بلاکچین ها را بهینه کند. از آنجا که تاریخچه معاملات در همه گره‌ها ذخیره شده است، اندازه دفتر توزیع شده می‌تواند به سرعت بسیار بزرگ شود. اگر نیازهای ذخیره سازی زیاد باشد، مانع ورود بیشتر کاربران عادی به حوزه ماینینگ می‌شود. این امر به طور بالقوه عدم تمرکز شبکه را کاهش می‌دهد. هوش مصنوعی می‌تواند تکنیک‌های جدید خرد کردن پایگاه داده را معرفی کند که باعث می‌شود اندازه بلاکچین کوچک‌تر شود و داده‌های ذخیره شده روی آن کارآمدتر باشد.اقتصاد داده غیرمتمرکز

داده‌ها دارایی هایی با ارزش فزاینده‌ای هستند که نه تنها نیاز به ذخیره ایمن دارند بلکه باید مبادله شوند. سیستم‌های هوش مصنوعی به شدت به داده‌ها وابسته هستند، چیزی که بلاکچین ها می‌توانند با درجه اطمینان بسیار بالایی ذخیره کنند.

بلاکچین در واقع یک پایگاه داده توزیع شده و امن است که توسط همه شرکت کنندگان در شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. داده‌های آن در بلاک‌ها ذخیره می‌شود. در بلاکچین هر بلاک به صورت رمزنگاری شده با بلاک قبلی در ارتباط است. این امر باعث می‌شود تغییر اطلاعات ذخیره شده بدون اجماع شبکه به عنوان مثال، از طریق حمله 51٪، فوق العاده دشوار باشد.

نقل و انتقال غیرمتمرکز داده‌ها، با هدف ایجاد یک اقتصاد داده جدید بربستر بلاکچین ها ایجاد می‌شود. این تبادلات، داده‌ها و ذخیره سازی را برای دسترسی آسان و ایمن به هر کس (یا هر چیز) فراهم می‌کند. در اتصال به این اقتصاد داده، الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند از مجموعه بیشتری از ورودی‌های خارجی استفاده کنند و سریعتر یاد بگیرند. علاوه بر این، الگوریتم‌های خود را نیز می‌توانند در این بازارها مبادله کنند. این امر باعث می‌شود مخاطبان بیشتری در دسترس آنها قرار بگیرند و توسعه آنها را تسریع کنند.

تبادل داده‌های غیرمتمرکز پتانسیل ایجاد انقلابی در فضای ذخیره سازی داده‌ها را دارد. هر کسی این امکان را دارد که فضای ذخیره سازی خود را با دریافت مبلغی (با توکن) اجاره دهد. به نوبه خود، ارائه دهندگان خدمات ذخیره سازی داده‌های موجود مجبورند خدمات خود را برای حفظ رقابت حفظ کنند.

برخی از این بازارهای داده در حال حاضر فعال هستند، اگرچه در مراحل اولیه بلوغ قرار دارند. با تشویق ارائه دهندگان داده و ذخیره سازی برای حفظ یکپارچگی بالا داده‌ها، سیستم‌های هوش مصنوعی نیز سود خواهند برد.

ابر رایانه‌های غیرمتمرکز

هوش مصنوعی آموزش پذیر نه تنها به داده‌های با کیفیتی که الگوریتم‌ها می‌توانند از آنها یاد بگیرند بلکه به قدرت محاسباتی زیادی نیز نیاز دارد. الگوریتم‌های AI اغلب از نوعی سیستم محاسباتی استفاده می‌کنند که به عنوان شبکه عصبی مصنوعی (ANN) شناخته می‌شود. شبکه‌های عصبی با در نظر گرفتن مثال‌های زیادی انجام کارها را یاد می‌گیرند. این شبکه‌های ANN اغلب برای انجام یک کار تعیین شده به قدرت محاسباتی جدی نیاز دارند تا میلیون‌ها پارامتر را کنترل کند.

اگر داده‌ها می‌توانند از طریق شبکه بلاکچین به اشتراک گذاشته شوند، چرا نمی‌توان قدرت را محاسبه را به اشتراک گذاشت؟ در برخی از پیاده سازی های بلاکچین ها، کاربران می‌توانند به طور مؤثر قدرت محاسبات ماشین‌های خود را در بازار همتا به همتا (P2P) به کسانی که به دنبال اجرای محاسبات پیچیده هستند، اجاره دهند. در این شبکه ها به کاربران انگیزه داده می‌شود تا با دریافت توکن در ازای آن، قدرت محاسباتی را تأمین کنند.

سیستم‌های هوش مصنوعی را می‌توان بسیار کارآمدتر و با کاهش هزینه بر روی این سیستم عامل‌ها آموزش داد. موارد استفاده اولیه این سیستم‌ها عمدتاً برای کسانی است که با پردازش گرافیک‌های سه بعدی رایانه سروکار دارند. اما ممکن است در آینده تمرکز به آرامی به سمت AI تغییر یابد.

با توسعه این برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps)، شرکت‌هایی که قدرت محاسباتی را ارائه می‌دهند ممکن است شاهد هجوم رقابت باشند. با اجازه دادن به کاربران برای کسب درآمد از طریق اجاره دادن قدرت محاسباتی بیکار، مقدار زیادی از آن با بازده بیشتری استفاده می‌شود. در تئوری، در صورت عدم استفاده، هر CPU یا GPU در جهان می‌تواند به عنوان یک گره در یک ابر رایانه غیرمتمرکز کار کند.

قابلیت کنترل بهتر تصمیمات هوش مصنوعی

تصمیماتی که توسط سیستم‌های AI گرفته می‌شود، درک آنها برای انسان دشوار است. این الگوریتم‌ها می‌توانند با انبوهی از داده‌ها کار کنند. برای هر انسانی عملاً امکان کنترل و تکثیر روند تصمیم گیری آنها وجود ندارد.

اگر تصمیمات براساس هر نقطه داده ثبت شود، یک ردیف حسابرسی مشخص برای بررسی وجود خواهد داشت. این می‌تواند اعتماد به تصمیمات گرفته شده توسط الگوریتم‌های AI را افزایش دهد.صحبت پایانی

اگر این دو فناوری بتوانند مطابق با پتانسیل خود عمل کنند، بدون شک تأثیر ماندگاری ایجاد می‌کنند. در حالی که بسیاری از شرکت‌ها به طور جداگانه از آنها استفاده می‌کنند، موارد جالب توجهی وجود دارد که می‌توان آنها را با هم ترکیب کرد.

همانطور که هر دو فناوری بیشتر توسعه می‌یابند، ممکن است از طریق استفاده همزمان از فناوری بلاکچین و هوش مصنوعی، نوآوری بیشتری کشف شود. ارزیابی نتایج بالقوه دشوار است، اما بدون شک منجر به پیشرفت در بسیاری از جنبه‌های اقتصاد ما خواهد شد.

مطالب مرتبط
تئوری بازی و ارزهای دیجیتال: الگوریتم‌های اجماع چگونه رفتار کاربران را کنترل می‌کنند؟
گس اتریوم و gwei چیست، هزینه‌های معامله در بلاکچین اتریوم به چه معناست؟
هزینه معاملات در بلاکچین چیست؟ چرا باید برای جا به جایی ارزهای دیجیتال کارمزد پرداخت کنیم
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
ترید و سرمایه گذاری
بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) بازی محبوب مبتنی بر بلاک چین اتریوم چیست؟
پنکیک سواپ (PancakeSwap)
دیفای در اسمارت چین بایننس: رشدهای 100 درصدی محصولات دیفای بر روی (BSC)
بانک های ارز دیجیتال نکسو (Nexo)، سلسیوس (Celsius)، بلاک فای(BlockFi)
ترون هکتون دیفای خود را با 10 میلیون دلار صندوق توسعه راه اندازی کرد