منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  پل بلاکچین چطور به مقیاس پذیری و گسترش اکوسیستم‌های رمزنگاری کمک می‌کند؟
block-chain-BRIDGE

پل بلاکچین چطور به مقیاس پذیری و گسترش اکوسیستم‌های رمزنگاری کمک می‌کند؟

رضا باغانی
1399/08/20
۰

پل بلاکچین ارتباط بین دو اکوسیستم بلاکچین مختلف را برای انتقال توکن ها یا داده‌ها فراهم می‌کند. این امکان برای ادامه حیات فناوری بلاکچین و گسترش صنعت رمزنگاری بسیار حیاتی است.

همان طور که صنعت بلاک چین در حال بزرگتر شدن است ما شاهد متولد بلاک چین هایی با قابلیت های متفاوت هستیم. اکنون دیگر مساله رقابت بین بلاک چین ها منسوخ شده است. چیزی صنعت بلاک چین به آن نیاز دارد قابلیت همکاری است. اینکه دارندگان توکن ها بتوانند دارایی های خود را بدون نگرانی بین بلاک چین های مختلف حرکت دهند و از پروتکل های مختلف استفاده کنند. پاسخ بلاک چین به این نیاز مفهومی به نام پل بلاکچین است.

پل بلاکچین چیست؟

چالش قابل توجه بلاک چین ها تاکنون عدم همکاری آنها است. هنگامی که یک توسعه دهنده برنامه غیرمتمرکز خود را بر روی هر بلاک چین خاصی ایجاد می‌کند، به طور کلی دپ در آن بلاک چین قفل می‌شود و فرصتی برای استفاده از مزایای سایر بلاک چین ها وجود ندارد.

به عنوان مثال، اتریوم دارای مسائل مقیاس پذیری زیادی است که احتمالاً بسیاری از توسعه دهندگان امیدوار بودند تاکنون حل شوند. اگر آنها پروژه خود را به یک بلاک چین  سریعتر مانند EOS منتقل کنند، دیگر مزایایی را که اتریوم ارائه می‌دهد از دست می‌دهند. این مزایا شامل جامعه بزرگ، استاندارد توکن با پشتیبانی گسترده و یکپارچه‌ترین سیستم عامل قرارداد هوشمند است.

بنابراین، اینجا نیاز است که یک توسعه دهنده بتواند با استفاده از یک پلتفرم توکن های خود را از یک سیستم عامل بلاک چین به شبکه دیگر بفرستد. توسعه دهنده با این کار از مزایای هر دو بلاک چین استفاده می کند. در یک اکوسیستم بلاک چین با قابلیت همکاری، توکن ها، داده‌ها و قراردادهای هوشمند می‌توانند به طور بالقوه بین سیستم عامل‌های مختلف جابجا شوند.

پل‌ها به طور کلی از نوعی پروتکل ایجاد و سوزاندن توکن برای ثابت نگه داشتن تعداد آنها در تمام سیستم عامل‌ها استفاده می‌کنند. هنگامی که توکن از یک بلاک چین خارج می‌شود، پل بلاکچین آن را می‌سوزاند یا قفل می‌کند. سپس یک توکن معادل آن در بلاک چین دیگر ایجاد می‌کند. برعکس، هنگامی که توکن به شبکه اصلی خود برمی گردد، توکن شبیه سازی شده سوزانده یا قفل می‌شود.

مزایای پل‌های بلاکچین چیست؟

استفاده از پل‌های بلاکچین فواید زیادی دارد. به عنوان مثال، یک توسعه دهنده اپلیکیشن غیرمتمرکز یا دپ (DApp) با استفاده از اتریوم مشکلات گوناگونی خواهد داشت. سرعت پایین پردازش معاملات و هزینه‌های گران گس در زمان شلوغ بودن شبکه، تجربه کاربری بدی ایجاد خواهد کرد. با استفاده از پل، آن‌ها می‌توانند توکن خود را برای پردازش با سرعت بالاتر و هزینه کمتر بر روی بلاک چین دیگری بفرستند. این بدان معنی است که توسعه دهنده می‌تواند با استفاده از استانداردهای توکن ERC-20 و استفاده از جامعه کاربری پرتحرک اتریوم، دپ خود را در اتریوم اجرا کند.

هر دو اکوسیستم بلاکچین از توسعه دهندگان با استفاده از پل بهره مند می‌شوند. این ترافیک شبکه در اتریوم را با پراکنده کردن آن روی سایر بلاک چین های خلوت، کاهش می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت پل بلاکچین راهی برای حل چالش‌های مقیاس پذیری مداوم اتریوم خواهد بود. بلاک چین دیگر نیز مورد پذیرش جامعه بزرگ و قدرتمند اتریوم قرار می‌گیرد.

موارد استفاده برای پل می‌تواند شامل پرداخت های فوری در محل فروش باشد. این امکان با توجه به چالش‌های مقیاس پذیری بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) تاکنون تقریباً غیرممکن بوده است. پل بلاکچین همچنین می‌تواند برای دپ هایی که نیاز به تسویه حساب فوری برای تجربه کاربری یکپارچه مانند بازی‌های کازینو دارند، مفید واقع شوند.

آیا نمونه‌های کاربردی از پل‌های بلاکچین وجود دارد؟

چندین پروژه اکنون نسخه‌های خود را از یک پل بلاکچین منتشر کرده‌اند. پل سیسکوین-اتریوم (Syscoin-Ethereum)، که اوایل امسال راه اندازی شد. این پل قابلیت همکاری بدون نیاز به اعتماد را بین اتریوم و شبکه سیسکوین فراهم می‌کند. سیسکوین به توکن های ERC-20 اجازه می‌دهد تا به پروتکل تعاملی و تسویه حساب فوری به نام “نمودار چرخشی غیرمستقیم با تأیید صفر” دسترسی داشته باشند. این پروتکل قادر به پردازش بیش از 60،000 تراکنش در ثانیه است و توسط حسابرس مستقل تأیید می‌شود.

RSK، دومین پلتفرم قرارداد هوشمند لایه دوم است که روی بلاکچین بیت کوین کار می‌کند. این پلتفرم اوایل سال جاری نیز توکن RSK خود را منتشر کرد. پل RSK به دارایی‌ها اجازه می‌دهد تا بین بیت کوین و اتریوم رفت و آمد داشته باشند. این پل به طور مؤثر قابلیت همکاری بین بیت کوین و اتریوم را ایجاد کرده است.

وان چین (Wanchain) یکی از پروژه‌های اولیه برای ورود به فضای همکاری بین بلاکچین ها بود. این پروژه در ژانویه، چهارمین نسخه از شبکه اصلی خود را با معرفی چارچوب تی بریج (T-Bridge) راه اندازی کرد. تی بریج انتقال داده‌ها و دارایی‌های دیجیتال بین بلاکچین ها را امکان پذیر می‌کند.

inline ids=”3822″]

پل‌های بلاکچین چگونه کار می‌کنند؟

تقریباً مانند خود بلاکچین ها، پل‌ها می‌توانند با طیفی از تمرکززدایی کار کنند. پل‌های ذکر شده در بالا به دو دسته تقسیم می‌شوند: فدرال و بدون نیاز به اعتماد.

پل بلاکچین فدرال

یک پل فدرال به روشی مشابه بلاکچین خصوصی یا نیازمند به مجوز اجرا می‌شود. این پروژه مجموعه‌ای از معیارها را تعیین می‌کند. هر کسی که واجد این شرایط باشد می‌تواند در فدراسیون عضو شود. این فدرال معاملات پل را مدیریت و نظارت می‌کند. به عنوان مثال، در وان چین، گره‌های تخصصی موسوم به استورمن (storemen) با استفاده از محاسبه امن چند قسمتی توکن های موجود در بلاکچین اتریوم را قفل می‌کنند. مقدار معادل توکن ها در وان چین ایجاد می‌شود. هنگامی که کاربر می‌خواهد دارایی‌ها را به اتریوم منتقل کند، یک گره از استورمن باید قطعه رمز مخفی خود را ارائه دهد.

پل بدون نیاز به اعتماد

یک پل “بدون نیاز به اعتماد” می‌تواند از طریق یک شبکه غیرمتمرکز از نمایندگان کار کند. بر خلاف مدل فدرال، هر کسی می‌تواند به عنوان نماینده به شبکه بپیوندد. نمایندگان برای اطمینان از اعتبارسنجی صحیح معاملات پل هزینه دریافت می کنند. به عنوان مثال، پل سیسکوین از شبکه‌ای از عوامل استفاده می‌کند که اتر را قفل می‌کنند. این پل بلاکچین از معاملات پل، که در سوپر بلاکها (superblock) گروه بندی می‌شوند، هزینه دریافت می‌کند. این هزینه ها به نمایندگان پرداخت می شود.

آیا اکنون پل‌های بلاکچین برای دپ ها وجود دارد؟

این پل‌ها در حال حاضر فقط چند ماه است که به شکل فعلی کار می‌کنند. بنابراین از نظر پذیرش هنوز در روزهای ابتدایی خود هستند. با این حال، پل بلاکچین به خصوص برای استیبلکوینها بسیار کاربردی به نظر می‌رسد. تتر (USDT) مجبور است به طور مداوم در شبکه‌های جدید گسترش یابد تا بتواند رشد خود را ادامه دهد. پائولو آردوینو، مدیر ارشد فناوری این شرکت، به استفاده از پل‌ها برای کمک به حل مشکل مقیاس پذیری علاقه نشان داده است. سیسکوین همچنین در حال مذاکره با پروژه‌های بیتکوین است که علاقه مند به استفاده از پل بلاکچین آن‌ها هستند.

با توجه به عدم بلوغ نسبی این فناوری نوپا، برخی از پیاده سازی های پل بلاکچین نیز با مشکلاتی روبرو هستند. با این وجود، به نظر می‌رسد پل بلاکچین جزیی جدایی ناپذیر از آینده صنعت رمزنگاری باشد. این پل‌ها می‌توانند راه حل اصلی مقیاس پذیری بلاکچین ها باشند و به گسترش اکوسیستم رمزنگاری کمک کنند.

مطالب مرتبط
EIP های اتریوم: پیشنهاد بهبود اتریوم چیست و چگونه باعث ارتقا کیفیت شبکه می شود؟
بلاکچین شرکتی و سازمانی: 12 شرکت برتری که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند
پلاسمای اتریوم (Ethereum Plasma) چیست و چگونه مشکل مقیاس پذیری اتریوم را حل می‌کند؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رمزگشایی ممنوعیت رمزنگاری در چین: چه سناریوهایی پشت ممنوعیت کریپتوی چین وجود دارد
بریک اوت بیت کوین در فصل آخر سال 2021 احتمال آلت سیزن را افزایش می دهد
تنوع بخشیدن به پورتفولیو با 9 آلت کوین در دسته های مختلف
انتهای بازار گاوی: چگونه خود را برای پایان بازار صعودی ارزهای دیجیتال آماده کنیم
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether