قیمت بیت کوین
۱,۲۸۲,۷۹۲,۳۸۷تومان
47,579دلار
0.68
قیمت اتریوم
۴۰,۳۸۴,۷۰۵تومان
1,497.82دلار
1.30
قیمت کاردانو
۳۶,۹۶۲تومان
1.37دلار
28.64
قیمت بایننس کوین
۶,۲۶۴,۸۳۸تومان
232.35دلار
1.10
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  همه چیز در مورد تکنولوژی بلاک چین به زبان کاملا ساده

همه چیز در مورد تکنولوژی بلاک چین به زبان کاملا ساده

آشنایی با بلاک چین
ندا رحیمی
31 فروردین 99
۰
تکنولوژی بلاک چین

همه چیز در مورد تکنولوژی بلاک چین به زبان ساده و ساختار درخت مرکل : در این مطلب قصد داریم تکنولوژی بلاک چین را به زبانی ساده و قابل فهم برای تمامی افراد حتی افراد مبتدی توضیح دهیم تا با این تکنولوژی بیشتر و دقیق تر آشنا شوید. این تکنولوژی اساس و بنیاد ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین، اتریوم و غیره است و امروزه و در آینده کاربردهای متنوع دیگری نیز پیدا کرده و به قابلیت های کاربردی آن افزوده خواهد شد.

به زبان ساده تکنولوژی بلاک چین چیست؟

تکنولوژی بلاک چین نوعی سیستم ثبت اطلاعات و گزارش گیری است که به آن زنجیره ی بلوکی نیز گفته می شود ولی اجازه دهید که از همان نام تکنولوژی بلاک چین استفاده کنیم. این تکنولوژی که با ظهور ارز دیجیتالی بیت کوین پا به عرصه گذاشت، شیرازه و بنیاد این ارز دیجیتالی را تشکیل داده است.

تکنولوژی بلاک چین نیاز به هیچ سرور مرکزی یا واحد کنترلی مرکزی ندارد و اطلاعاتی که درون این زنجیره ذخیره شده اند بر روی یک سرور و در اختیار یک نهاد یا سازمان مشخص نیست بلکه کل اطلاعات در هر سروری پخش می شوند که همان من و شما هستیم که به این شبکه وصل می شویم.

در واقع همین مهم ترین ویژگی تکنولوژی بلاک چین است که آن را تعریف می کند، یعنی داده پایگاه توزیع شده که هر فردی با سیستم خود که به آن Node یا گره می گویند به این شبکه وصل شده و بدون نیاز به سرور مرکزی، به صورت نظیر به نظیر یا همتا به همتا عمل می کنند به عنوان مثال تراکنش ها را تأیید می کنند و امنیت شبکه را تضمین کرده و تداوم می بخشند.

از نام تکنولوژی بلاک چین مشخص است که با زنجیره ای از بلاک ها روبرو هستید که طبق تعریف اولیه، محل ذخیره ی اطلاعات هستند که این اطلاعات نوع خاصی نداشته و از هر نوعی می توانند باشند. اما سؤال اساسی دیگر در مورد نحوه ی کار کردن تکنولوژی بلاک چین است.

تکنولوژی بلاک چین

تکنولوژی بلاک چین

تکنولوژی بلاک چین چطور کار می کند؟

همانطور که می دانید شبکه بلاک چین یعنی مجموعه ای از بلاک ها که به صورت زنجیره ای به یکدیگر متصل می شوند و هر بلاک نیز اطلاعات خاصی دارد مانند وقتی که تراکنشی در شبکه صورت می گیرد و پس از تأیید شدن این تراکنش به سرانجام رسیده و به عنوان یک بلوک حاوی اطلاعات مشخص به زنجیره ی موجود وصل می شود.

به بیان دقیق تر در شبکه بلاک چین هر بلاک از سه قسمت اصلی تشکیل شده است :

1- داده : بسته به نوع بلاک چین اطلاعات مشخصی در بلوک های آن قرار دارد مثل تراکنش های مالی که مثال زدیم.

2- هش یا Hash : هر موقع در داخل یک بلوک اطلاعات خاصی ذخیره می شود، هش متناسب با آن نیز فورا تشکیل می گردد که در واقع رنجیره ای از اعداد و حروف است.

3- هش بلاک قبلی : بلاکی که به تازگی در تکنولوژی بلاک چین ایجاد شده باشد، هش بلاک قبلی را هم دارد و از این طریق هر بلاک در بلاک چین مخصوص به خود قرار خواهد گرفت.

هر بلوک در تکنولوژی بلاک چین

با توجه به مواردی که گفته شد اکنون ساختار درخت مرکل را در تکنولوژی بلاک چین بهتر درک می کنید.

بلاک های ابتدایی که در زنجیره شکل می گیرند و طبیعتا حاوی هش مرتبط نیز هستند را اگر گره ی فرزند در نظر بگیریم که در پایین ترین لایه ای قرار گرفته باشند، بلوک های بعدی در لایه های بالاتر قرار می گیرند تا زمانی که به گره های پدر در لایه های بالایی و حتی بالاترین سطح یا همان ریشه برسد. فایده ی چنین کاری در شبکه بلاک چین این است که تأیید آنها با سرعت بسیار بیشتری انجام خواهد شد.

ساختار درخت مرکل در شبکه بلاک چین

در شبکه بلاک چین امنیت آن چگونه تأمین و تضمین می شود؟

تا الان به صورت کامل با تکنولوژی بلاک چین و ساختار هر بلوک در آن آشنا شدید. به کمک آموخته های قبلی حتما این مورد نیز متوجه شده اید که اگر تغییری در داده های یک بلوک ایجاد شود، هش متناظر با آن نیز تغییر پیدا کرده و در نتیجه کل بلاک های بعدی هم نامعتبر می شوند و نیازمند محاسبه شدن تمامی هش های تولید شده برای سایر بلاک ها به صورت مجدد است به همین دلیل در تکنولوژی بلاک چین برای تولید هر بلاک و اثبات آن زمانی حدود 10 دقیقه در نظر گرفته شده است.

همچنین برای تأمین امنیت شبکه در بلاک چین، شبکه ی P2P یا همتا به همتا هم قرار داده شده است یعنی هر سیستم یا کاربر جدید به عنوان یک گره یا Node که به شبکه وصل می شود نسخه ای از کل بلاک چین را دریافت می کند و اعتبارسنجی برای آن انجام خواهد شد که در صورت تأیید به بلاک چین اضافه می گردد.

به همین دلیل بیان می شود که در تکنولوژی بلاک چین امنیت شبکه بسیار بالاست چون کوچک ترین تغییری در هر بلاک کل هش و بلاک ها را از اعتبار ساقط خواهد کرد و باید دوباره محاسبه شوند و کنترل بیشتر از 50% کل شبکه را نیز باید در دست بگیرید در غیر این صورت هر تغییری که اعمال کنید مورد پذیرش نخواهد بود.

انواع تکنولوژی بلاک چین

تا زمان نگارش این مطلب سه نوع کلی تکنولوژی بلاک چین ایجاد شده که به آنها اشاره می کنیم:

1- عمومی انحصاری که مجوز دارد

2- عمومی غیر انحصاری که مجوز ندارد

3- خصوصی انحصاری که مجوز دارد

مزایا و کاربرد شبکه بلاک چین

تاکنون متوجه شده اید که هدف از طراحی و ساخت شبکه بلاک چین این بود که یک سیستم مرکزی واحد وظیفه ی نظارت و کنترل بر کل شبکه را در اختیار نداشته باشد تا احتمال سوء استفاده و دزدی اطلاعات به حداقل ممکن یا صفر برسد و یا به عبارت دیگر غیر متمرکز باشد.

به عنوان مثال تراکنش های مالی زیر نظر نهاد مرکزی نهاد مالی بانکی نباشد.

اما این تنها کاربرد شبکه بلاک چین نیست و استفاده از آن می تواند وارد سایر حوزه ها نیز بشود به عنوان مثال اگر مایل هستید اطلاعات خود را در فضایی ذخیره کنید و نیاز به اعتماد کردن یا نکردن هم نداشته باشید، می توانید از شبکه ی بلاک چین استفاده کنید.

حتی صحبت هایی نیز شده تا در آینده ی نزدیک، کلیه ی انتخابات الکترونیکی و بر پایه ی تکنولوژی بلاک چین باشد تا امکان تقلب نزدیک به صفر باشد و نیروی انسانی کمتری هم نیاز باشد.

در زنجیره های تأمین و نقل و انتقال کالاهای مختلف نیز می توان از شبکه بلاک چین استفاده کرد تا کیفیت و اورجینال بودن کالاها تضمین شده باشند.

از دارایی داخل شبکه می توان به عنوان توکن دیجیتالی استفاده و مشابه با ارز رایج کنونی اقدام به خرید و سرمایه گذاری کرد که امنیت بسیار بالاتری نیز دارد.

همانطور که مشاهده کردید شبکه بلاک چین در زمینه ی به اشتراک گذاری اطلاعات و انجام فرایندهای معمولی که امروزه در حال انجام هستند به مثال انقلابی در این زمینه ها در حال فعالیت است که امنیت و سرعت به مراتب بالاتری دارد و امکان سرقت و هک اطلاعات در آن تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد که ساختار و اساس ارزهای دیجیتالی نیز طبق آن ایجاد گردیده است.

مطالب مرتبط
سریع‌ترین بلاکچین ها برای تراکنش‌های مالی کدامند؟
مقدمه ای بر بلاک چین
بلاکچین شرکتی و سازمانی: 12 شرکت برتری که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
ترید و سرمایه گذاری
بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) بازی محبوب مبتنی بر بلاک چین اتریوم چیست؟
پنکیک سواپ (PancakeSwap)
دیفای در اسمارت چین بایننس: رشدهای 100 درصدی محصولات دیفای بر روی (BSC)
بانک های ارز دیجیتال نکسو (Nexo)، سلسیوس (Celsius)، بلاک فای(BlockFi)
ترون هکتون دیفای خود را با 10 میلیون دلار صندوق توسعه راه اندازی کرد