قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  آموزش  »  آموزش تکنیکال  »  باندهای بولینگر (Bollinger Bands (BB چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟

باندهای بولینگر (Bollinger Bands (BB چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟

آموزش تکنیکال
سعید درویشی
1399/10/14
۰
باندهای-بولینگر-(Bollinger-Bands-(BB

باندهای بولینگر (BB) در اوایل دهه 1980 توسط تحلیلگر مالی و بازرگان جان بولینگر ایجاد شد. این شاخص نشان می‌دهد که نوسان بازار در چه سطحی است و همچنین شرایط خرید یا فروش بیش از حد را مشخص می‌کند.

باندهای بولینگر (Bollinger Bands (BB چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟

باندهای بولینگر (BB) در اوایل دهه 1980 توسط تحلیلگر مالی و بازرگان جان بولینگر ایجاد شد. بولینگر باندز به طور گسترده‌ای به عنوان ابزاری برای تجزیه و تحلیل تکنیکال (TA) استفاده می‌شوند. اساساً، باندهای بولینگر به عنوان یک دستگاه اندازه گیری نوسان ساز کار می‌کنند. این شاخص نشان می‌دهد که نوسان بازار در چه سطحی است و همچنین شرایط خرید یا فروش بیش از حد را مشخص می‌کند.باندهای بولینگرچیست؟

ایده اصلی در پشت شاخص BB برجسته کردن نحوه پراکندگی قیمت‌ها در حدود یک مقدار متوسط است. به طور دقیق‌تر، این شاخص از یک باند بالایی، یک باند پایینی و یک خط میانگین متحرک تشکیل شده است. این میانگین متحرک به عنوان باند میانی شناخته می‌شود. دو باند کناری به اقدام قیمت بازار واکنش نشان می‌دهند. هنگامی‌که نوسان زیاد باشد این باندها از خط میانی فاصله می‌گیرند. در زمان نوسان کم باندهای بولینگر منقبض می‌شوند و به سمت خط میانی حرکت می‌کنند.

فرمول استاندارد باندهای بولینگر خط میانی را به عنوان (SMA) میانگین متحرک ساده 20 روزه  تنظیم می‌کند. این در حالی است که باندهای بالا و پایین بر اساس نوسانات بازار در رابطه با SMA محاسبه می‌شوند. از این حرکت به عنوان انحراف استاندارد یاد می‌شود. تنظیمات استاندارد برای نشانگر بولینگر به این صورت است:

خط میانه: (SMA) میانگین متحرک ساده 20 روزه (SMA)

باند فوقانی: میانگین متحرک ساده 20 روزه + (انحراف استاندارد 20 روزه *2)

باند پایین: میانگین متحرک ساده 20 روزه – (انحراف استاندارد 20 روزه *2)

این تنظیم برای یک دوره 20 روزه ایجاد شده است. در اینجا باندهای بالا و پایین روی دو انحراف استاندارد (x2) دور از خط میانی تنظیم می‌شوند. این کار برای اطمینان از این است که حداقل 85٪ داده‌های قیمت بین این دو باند قرار گیرند. با این حال ممکن است تنظیمات با توجه به نیازهای مختلف و استراتژی‌های معامله نیز متفاوت باشند.

چگونه می‌توان از باند بولینگر در معامله استفاده کرد؟

اگرچه باندهای بولینگربه طور گسترده در بازارهای مالی سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما ممکن است برای تنظیمات معاملات ارزهای دیجیتال نیز استفاده شوند. به طور طبیعی، روش‌های مختلفی برای استفاده و تفسیر شاخص BB وجود دارد، اما باید از استفاده از آن به عنوان ابزاری مستقل خودداری کرد. مانند هر شاخص تکنیکالی نباید این شاخص را سیگنالی برای فرصت‌های خرید / فروش دانست. ترجیحاً بهتر است از BB به همراه سایر شاخص‌های تجزیه و تحلیل تکنیکال استفاده شود.

با این حساب، بیایید تصور کنیم که چگونه می‌توان داده‌های ارائه شده توسط شاخص باندهای بولینگررا به طور بالقوه تفسیر کرد.

تشخیص منطقه (خرید و فروش بیش از حد) و (مقاومت و پشتیبانی)

اگر قیمت بالاتر از میانگین متحرک قرار بگیرد و از باند بالایی بولینگر فراتر رود، می‌تواند به این معنی باشد که بازار بیش از حد گسترش یافته است (خرید بیش از حد). در غیر این صورت، اگر قیمت چندین بار باند بالایی را لمس کند، ممکن است سطح مقاومت قابل توجهی را نشان دهد.

در مقابل، اگر قیمت یک دارایی خاص به طور قابل توجهی کاهش یابد و چندین بار از باند پایین‌تر عبور کند یا آن را لمس کند، این احتمال وجود دارد که بازار یا به منطقه خرید بیش از حد رسیده یا سطح پشتیبانی قوی پیدا در این نقطه قرار دارد.

بنابراین، معامله گران می‌توانند از باندهای بولینگر (BB) همراه با سایر شاخص‌های تکنیکال (TA) برای تعیین اهداف فروش یا خرید خود استفاده کنند. یا به سادگی برای دریافت یک نمای کلی از نکات قبلی که در آن بازار شرایط خرید و فروش بیش از حد  را ارائه می‌دهد.اندازه گیری نوسان بازار

علاوه بر این، انبساط و انقباض باندهای بولینگر می‌تواند برای پیش بینی لحظه‌های نوسان بالا یا پایین مفید باشد. نوارها با بیشتر شدن نوسان قیمت دارایی (انبساط) از خط میانی دور شوند. از سوی دیگر با بی ثبات شدن قیمت (انقباض یا فشار) به سمت آن حرکت می‌کنند.

بنابراین، باندهای بولینگر برای معاملات کوتاه مدت مناسب‌تر هستند. این شاخص به عنوان راهی برای تجزیه و تحلیل نوسانات بازار و تلاش برای پیش بینی حرکت‌های آینده، به کار می‌آید. برخی از معامله گران بر این باورند که وقتی باندها بیش از حد از هم دور می‌شوند، روند فعلی بازار نزدیک به یک دوره ادغام یا یک روند معکوس است. روش دیگر، وقتی باندها خیلی تنگ می‌شوند، معامله گران تصور می‌کنند که بازار در حال آماده شدن برای ایجاد یک حرکت انفجاری و شدید است.

وقتی قیمت بازار به یک طرف حرکت می‌کند (حرکت جانبی)، BB به سمت میانگین متحرک ساده در میانه کاهش می‌یابد. معمولاً (اما نه همیشه)، نوسانات کم و سطح انحراف فشرده قبل از حرکات انفجاری معمول است. حرکات شدید به محض بالا آمدن نوسانات اتفاق می‌افتد.

قابل ذکر است که یک استراتژی معاملاتی وجود دارد که تحت عنوان بولینگر باندز اسکوییز (Bollinger Bands Squeeze) شناخته می‌شود. این استراتژی شامل پیدا کردن نوسانات کم مناطق برجسته شده توسط انقباض BB است. این استراتژی خنثی است و هیچ دید روشنی در جهت بازار ندارد. بنابراین، معامله گران معمولاً آن را با سایر روش‌های TA مانند خطوط پشتیبانی و مقاومت ترکیب می‌کنند.

باندهای بولینگر و کانال‌های کلتنر

باندهای بولینگر به صورت استندارد، مبتنی بر SMA و انحراف معیارها هستند. در نسخه مدرن شاخص‌های کانال‌های کلنر (KC) از میانگین دامنه واقعی (ATR) برای تنظیم عرض کانال در حدود میانگین متحرک نمایی 20 روزه استفاده می‌شود. از این رو، فرمول کانال کلتنر (Keltner) به این شکل است:

خط میانه: (EMA) میانگین متحرک نمایی 20 روزه (EMA)

باند بالا: میانگین متحرک نمایی 20 روزه+میانگین دامنه واقعی 10 روزه *2

باند پایین: میانگین متحرک نمایی 20 روزه – میانگین دامنه واقعی10 روزه *2

به طور معمول کانال‌های کلتنر نسبت به باندهای بولینگر تنگ‌تر هستند. بنابراین، در بعضی موارد، شاخص KC برای نوسانگیری روند معکوس و شرایط خرید/ فروش بیش از حد بازار (علائم واضح‌تر) ممکن است مناسب‌تر از BB باشد. همچنین، KC معمولاً سیگنالهای خرید و فروش بیشتری نسبت BB ارائه می‌دهد.

از طرف دیگر، باندهای بولینگر تمایل بیشتری برای نشان دادن نوسان بازار دارند. حرکت‌های انبساط و انقباض در مقایسه با KC بسیار گسترده‌تر و واضح‌تر هستند. علاوه بر این، با استفاده از انحراف معیار، نشانگر BB سیگنال‌های جعلی را ارائه نمی‌دهد. عرض باندهای بولینگر بزرگ‌تر است و از این رو نمودار سخت‌تر از آن عبور می‌کند.صحبت پایانی

بین این دو، شاخص BB محبوب‌ترین است. اما هر دو ابزار می‌توانند در نوع خود مفید باشند. این دو شاخص به ویژه برای معاملات کوتاه مدت بسیار مفیدند. غیر از این، ممکن است از این دو با هم به عنوان راهی برای ارائه سیگنال‌های قابل اطمینان استفاده شود.

مطالب مرتبط
کانال قیمت یا پرایس چنل (Price Channel) چیست؟ این مفهوم چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟
سیگنال‌های تحلیل تکنیکال: صلیب طلایی و صلیب مرگ چیست؟ چگونه با استفاده از آنها معامله کنیم
کاربرد تحلیل تکنیکال در ارزهای دیجیتال
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021
بررسی ربات Shrimpy : ربات تریدر ارز دیجیتال برای مدیریت پورتفولیو اجتماعی