منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  سرقت ارزهای دیجیتال شدت گرفته است: کلاهبرداری در برزیل و یکی از صرافی‌های منحل شده
امنیت ارزهای دیجیتال در موبایل، راه‌های متداول کلاهبرداری ارز دیجیتال از طریق گوشی

سرقت ارزهای دیجیتال شدت گرفته است: کلاهبرداری در برزیل و یکی از صرافی‌های منحل شده

با افزایش قیمت ارزهای دیجیتال سرقت و کلاهبرداری در این بازار رو به افزایش است. در جدیدترین اقدامات کشف شده می‌توان به کلاهبرداری 7000 بیت کوینی در برزیل و سرقت 172 هزار دلار ارز دیجیتال در یکی از صرافی‌ها اشاره کرد.

همیشه گفته‌ایم اولین نکته مهم جهت حضور در بازار ارزهای دیجیتال محافظت از حریم شخصی و رعایت نکات امنیت سایبری است. خطر سرقت و کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال هر روز ابعاد تازه‌ای می‌گیرد.

سرقت و کلاهبرداری ارزهای دیجیتال را جدی بگیرید

یکی از کارگزاران بزرگ رمزنگاری در برزیل متهم به کلاهبرداری شد. وی پس از ادعای این که قربانی هک شده است، در سال 2019 اعلام ورشکستگی کرد. با این حال پلیس این فرد را به جرم کلاهبرداری بازداشت نمود.

یکی از کارمندان صرافی کریپتوپیا (Cryptopia) اعتراف کرد که 172 هزار دلار از ارزهای دیجیتال این صرافی را سرقت کرده است. این سرقت برای اولین بار در سپتامبر کشف شد. به نظر می‌رسد این سرقت به تعطیل شدن این صرافی در سال گذشته مربوط نمی‌شود.

بیت کوین کینگ برزیل برای کلاهبرداری به ارزش 7000 بیت کوین بازداشت شد

کلودیو اولیویرا (Claudio Oliveira) که خود را “بیت کوین کینگ” می‌خواند، توسط پلیس فدرال برزیل دستگیر شد. وی متهم است که سازماندهی یک طرح کلاهبرداری به ارزش 1.5 میلیارد رئال برزیل (تقریباً 300 میلیون دلار) مربوط به رمزنگاری را مدیریت کرده است.

اولیوریا رئیس بیت کوین بانکو گروپ (Bitcoin Banco Group)، یک شرکت کارگزاری رمزنگاری در برزیل است. این شرکت از سال 2019 تحت تحقیق قضایی قرار گرفته است. بیت کوین بانکو گروپ ادعا کرده است که 7000 BTC موجود در صندوق‌های سرمایه گذاری خود را طی یک هک از دست داده است.

بیانیه مطبوعاتی پلیس فدرال از منطقه شهری کوریتیبا در تاریخ 5 ژوئن، خبر از صدور چندین حکم بازداشت داد. در این دستگیری گسترده یک قرار باداشت پیشگیرانه، چهار حکم بازداشت موقت و 22 حکم بازداشت و ضبط دارایی های اولیویرا و سایر اعضای گروه بیت کوین بانکو صادر شد.

گزارش شده است که گروه بیت کوین بانکو سرمایه گذاران را با وعده‌هایی مبنی بر بازده گزاف روزانه فریب داده است. طبق گفته پلیس، زنگ‌های هشدار اولین بار در اوایل سال 2019 به صدا در آمده اند. در آن زمان این سیستم عامل شروع به مسدود کردن درخواست‌های برداشت کرد.

هک شدن یا کلاهبرداری

این پلتفرم ادعا کرد که در ماه مه سال 2019 هک شده است. با این حال گفته می‌شود در ارائه مدارکی برای اثبات این ادعا موفق نبوده است. در تاریخ 6 ژوئن، پس از اینکه یکی از مشتریان سابق دادخواست خود را علیه این شرکت به دادگاه ارائه داد، قاضی به این شرکت دستور داد که مدارک مربوط به هک را ارائه دهد. با این حال این شرکت در ماه جولای با شاکی تسویه حساب کرد و مدرک موثقی به دادگاه عرضه نشد.

بنابراین حساب بیت کوین بانکو گروپ تا ماه سپتامبر توسط دادگاه مسدود شد. آنها با بیش از 200 دادخواست از طرف سرمایه گذاران ناراضی روبرو شدند. تخمین زده می‌شود که این حادثه بیش از 20،000 سرمایه گذار را تحت تأثیر قرار داده است.

در نتیجه با ادعای هک، گروه بیت کوین بانکو درخواستی قضایی ارائه کردند. در این درخواست آنها با توافقی با مقامات محلی جهت سازماندهی مجدد امور مالی و پرداخت بدهی طلبکاران برای جلوگیری از ورشکستگی دادگاه را ترک کردند.

علی رغم ارائه پرونده قضایی بیت کوین بانکو و تعهد آنها برای جبران هزینه‌های قضایی، گفته می‌شود که این شرکت طبق معمول تجارت خود را انجام داده و از تعهدات خود در دادگاه ورشکستگی غافل شده است. از جمله این خلف وعده‌ها می‌توان به عدم بازپرداخت سرمایه طلبکاران اشاره کرد. این پلتفرم حتی با اغفال مشتریان جدید، “قراردادهای سرمایه گذاری جمعی و عمومی” را که در کمیسیون اوراق بهادار برزیل ثبت نشده بود، آغاز کرد.

اسناد مالیاتی حاکی از کلاهبرداری است

تحقیقات در مورد بیت کوین بانکو گروپ، تحت عنوان “Operation Daemon” نشان داد که سرمایه سرمایه گذاران “بر اساس منافع رهبر این شرکت در جاهای دیگری هزینه شده‌اند”.

اظهارنامه مالیاتی لو رفته از سال 2018 نشان داد که اولیویرا پس از ادعای هک 25000 BTC و 14 ملک در برزیل را در میان دارایی‌های خود ثبت کرده است.

اولیوریا به اتهام جرائم ورشکستگی، اختلاس، پولشویی و مدیریت یک سازمان جنایتکار در برزیل روبرو است. تحقیقات همچنین نشان داد که “پادشاه بیت کوین” ممکن است طرح‌های مشابهی را در ایالات متحده و اروپا اجرا کرده باشد.

کارمند سابق صرافی در سرقت 176 هزار دلاری ارز دیجیتال نقش داشته است

یکی از کارمندان سابق صرافی رمزنگاری کریپتوپیا به سرقت تقریباً 172،000 دلار ارز دیجیتال اعتراف کرد. کارمند سابق این صرافی که اکنون تعطیل شده است با تهیه کپی از کلیدهای خصوصی کاربران این کار را در چند مرحله انجام داده است.

بر اساس گزارش روز دوشنبه استاف (Stuff) از نیوزلند، کارمند گمنام کریپتوپیا در دادگاه منطقه کریستچرچ به سرقت بیش از 176 هزار دلار ارز دیجیتال با سواستفاده از موقعیت شغلی خود اعتراف کرد. وی در تاریخ 20 اکتبر محاکمه خواهد شد.

گزارش شده است که این کارمند با ابراز نگرانی در مورد امنیت کلیدهای خصوصی کاربران از مدیریت کریپتوپیا اجازه تهیه کپی این داده‌ها را گرفته است. وی کپی خود را از اطلاعات موجود بر روی درایو فلش USB منتقل کرده است. در این گزارش مشخص نشده که وی چه زمانی توانسته کلیدهای خصوصی را کپی کند. حتی زمانی که این فرد برای اولین بار به وجوه دسترسی پیدا کرده است نیز مشخص نیست. با این حال کریپتوپیا در زمان انحلال در ماه مه 2019، دارایی‌های دیجیتالی به ارزش 100 میلیون دلار در اختیار داشت.

دیوید روسکو (David Ruscoe)، از خدمات مشاوره مالی گرنت تورنتون (Grant Thornton) است. این شرکت مسئول تسویه حساب‌های کریپتوپیا بود. دیوید روسکو در 3 سپتامبر، متوجه شد 13 بیت کوین (BTC)، که ارزش آن در حدود 165000 دلار بود، در چندین نوبت خارج شده است. وی در آن هنگام این سرقت ارزهای دیجیتال را کشف کرد. این دارایی‌ها از کیف پول این صرافی ارز دیجیتال خارج و به آدرس های نامشخصی ارسال شده بودند. این کارمند ناشناخته همچنین 2 BTC از ارزهای سرقتی را از طریق میکسرها به صورت غیرقابل شناسایی خارج کرده است.

سرقت ارزهای دیجیتال با استفاده از کلید خصوصی

گفتنی است این کارمند هفته گذشته پس از اخطار توسط یکی از همکارانش، خود را از طریق ایمیل به گرنت تورنتون معرفی کرد. طبق گزارشات، کارمند سابق کریپتوپیا اعتراف کرد که BTC ها را به سرقت برده است. وی اظهار داشت علاوه بر بیت کوین، 7000 دلار دیگر نیز آلت کوین ربوده است. این کارمند گفت که قبلاً مقداری از سکه‌ها – 6 BTC – را پس داده است. کارمند خاطی درخواست کرده بود بقیه این دارایی ها را با اطمینان از عدم پیگرد قانونی کیفری به کیف پول صرافی ارسال کند. با این حال، گرنت تورنتون بعداً اقدامات وی را برای پلیس عنوان کرد و پس از آن این کارمند بازداشت شد.

به گفته استاف، خلاصه بیانات وی در بازجویی چنین است:

“متهم اعتراف کرد که از کریپتوپیا ناامید شده بود. وی با اعتقاد به اینکه می‌تواند سرقت خود را پنهان کند دست به این عمل زده است. او تصور می‌کرد هیچ کسی هیچ وقت کیف پولهای قدیمی را بررسی نمی‌کند”.

این صرافی مستقر در نیوزیلند در سال 2019 قربانی یک هک بزرگ شد. طبق گزارشات این صرافی با از دست دادن ارزهای دیجیتال خود تقریباً 16 تا 18 میلیون دلار ضرر کرده است. کریپتوپیا متعاقباً خدمات خود را به حالت تعلیق درآورد. پس از این صرافی مذکور مرحله تسویه حساب را آغاز کرد. با این حال، دادگاهی در ماه مه سال 2020 تعیین کرد که کاربران این صرافی حق دارند منابع خود را پس بگیرند و روند ادعاها آغاز شده است.

همیشه گفته ایم که حفاظت از کلیدهای خصوصی و استفاده از پلتفرم های معتبر ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. این بازار مانند هر بازار مالی دیگری برخی از بازیگران مخرب را جذب می کند.

مطالب مرتبط
بانک بیت کوین در مکزیک: میلیاردر مکزیکی می‌خواهد اولین بانک پذیرنده BTC در این کشور باشد
حرکت افزایشی بیت کوین با توجه به علاقه شرکت‌های بزرگ و قانون گذاری بازار کریپتو ادامه دارد
بلاکچین بیت کوین؛ طلای دیجیتال برای حفظ رشد خود باید مشکل متورم شدن بلاکچینش را حل کند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether