منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صرافی های ارز دیجیتال  »  جدایی FTX از بایننس: چه چیزی باعث شد که صرافی FTX از بایننس فاصله بگیرد؟
جدایی FTX از بایننس: چه چیزی باعث شد که صرافی FTX از بایننس فاصله بگیرد؟

جدایی FTX از بایننس: چه چیزی باعث شد که صرافی FTX از بایننس فاصله بگیرد؟

رضا باغانی
1400/05/03
۰

با توجه به اینکه نهادهای نظارتی بالای سر بایننس حلقه زده‌اند، همراهان قدیمی از این شرکت فاصله می‌گیرند. این هفته FTX که در سرمایه گذاری اولیه فروش سهام بایننس حضور داشت به شکلی آرام جدایی خود را اعلام کرد.

این هفته اعلام شد صرافی ارز دیجیتال FTX در بزرگترین دوره تأمین بودجه 900 میلیون دلاری برای صرافی ارز دیجیتال بایننس شرکت کرده است. چندی پس از این خبر بایننس جدایی یکی از سرمایه گذاران اولیه (صرافی FTX)، از تأمین بودجه را اعلام کرد.

مدیرعامل FTX، سام بانكمن-فرید و مدیرعامل بایننس، چانگ پنگ ژائو “CZ”، در مصاحبه‌های متعدد (جداگانه)، هر دو تلاش كردند كه این جدایی را عادی نشان دهند. با این حال نمی‌توان به تشدید نظارت نهادهای دولتی در رابطه با جدایی FTX از بایننس اشاره نکرد.

ماجرای جدایی FTX از بایننس

چانگ پنگ ژائو به فوربس گفت این اقدام “بخشی از یک چرخه عادی سرمایه گذاری بود”. بانکمن فرید در مصاحبه گسترده‌ای با آدریانا هماچر (Adriana Hamacher) از نشریه دیکریپت (Decrypt)، گفت: “من فکر می‌کنم با توجه به نقشی که صرافی‌های ما در این فضا بازی می‌کنند، جدایی FTX از بایننس منطقی است. این موضوع همچنین می‌تواند انعطاف پذیری بیشتری به ما بدهد.”

بانکمن-فرید هنگامی که از وی در مورد مشکلات اخیر نظارتی بایننس سؤال شد نکات جالبی را بیان کرد. وی گفت:

“این البته کاملاً مانع ما برای سرمایه گذاری بوده است. من در مکالمات بین آنها و نهادهای نظارتی درگیر نیستم. بنابراین همه چیزی که من بیان می‌کنم، حدس و گمان است. اما چیزی که من می گویم این است که ما واقعاً تلاش می‌کنیم تا جایی که می‌توانیم با قانونگذاران همکاری کنیم. با این حال فکر می‌کنم عدم شفافیت احتمالاً منجر به مواردی می‌شود که قانونگذاران ممکن است احساس کنند چاره‌ای جز فشار بیشتر ندارند.”

وی بعداً افزود:

“من فکر می‌کنم بین نحوه اداره صرافی ما و بایننس تفاوت‌هایی وجود دارد. من فکر می‌کنم روش‌هایی وجود دارد که می‌توانم از طریق آن واکنش متفاوتی نشان دهم. من نیز به اخبار واکنش نشان می‌دهم و کارها را به گونه دیگری انجام خواهم داد.”

بانكمن فرید بسیار مواظب است كه نگوید سهام بایننس را خریداری كرده است تا شركت خود را از بایننس دور كند. بنابراین من این کار را برای او انجام می‌دهم: بدیهی است که این دلیل جدایی FTX از سرمایه گذاران بایننس است. در حقیقت با اینکه خبر جدایی FTX از سرمایه گذاران بایننس اعلام شده بانکمن خود میزان زیادی از این سهام را خریداری کرده است.

فرصت رقابت در پس مشکلات بایننس با نهادهای نظارتی

در هفته‌های اخیر بایننس مورد انتقاد چندین نهاد نظارت دولتی نظیر انگلیس، ایتالیا، ژاپن و جزایر کیمن قرار گرفته است. در نتیجه، چندین بانک و پردازنده پرداخت، انتقال دارایی مشتریان خود به بایننس را قطع کرده‌اند.

در مقابل، صرافی‌های رمزنگاری رقیب بایننس فرصتی را برای همراهی کردن با قانونگذاران به دست آورده‌اند. البته مشخص نیست بقیه صرافی‌ها می‌خواهند واقعاً این کار را انجام دهند یا فقط قصد دارند با این کار خود را از دید نهادهای نظارتی دور کنند. حتی مساله دیگری که مطرح می شود استفاده از این فرصت برای برتری یافتن نسبت به بایننس است.

همانطور که بیزینس ویک (Businessweek) در اوایل ماه جاری درباره آن صحبت کرد کوین بیس (Coinbase)، کراکن (Kraken) و جمینی (Gemini) برنامه‌ای برای “شکست دادن بایننس” دارند. آن‌ها می‌خواهند با بازی با قوانین و دوستی با نهادهای نظارتی رقیب قدرتمند خود را از میدان به در کنند. این رقابت ناسالم حتی قبل از خرید سهام بایینس توسط FTX و جدایی این صرافی از سرمایه گذاران در جریان بود. FTX گزارش می‌دهد که صندوق‌های تامینی نیز از خیل سرمایه گذاران بایننس عقب نشینی می‌کنند.

اصولاً، بایننس، مانند هر صرافی دیگر، می‌گوید که مشکلی با نهادهای نظارتی ندارد. CZ در ماه مه به دیکریپت گفت:

“همه فکر می‌کنند که بایننس نمی‌خواهد مطابق با مقررات ایالات متحده یا هرگونه مقررات باشد. اما این مساله کاملاً مردود است. به نظر من بایننس سازگارترین سازمان در فضای رمزنگاری با مقررات دولت‌ها است.”

اطلاعات مالی نامشخص دلیل اصلی جدایی FTX از بایننس

بایننس به وضوح باعث جدایی FTX از سرمایه گذاران خود شد. هیچ یک از طرفین اطلاعات مالی را اعلام نمی‌کنند. با این حال بانكمن فرید می‌گوید: “بدیهی است كه آنها كاملاً خوب عمل كردند”. از طرف دیگر CZ به فوربس گفت، “ما رشد چشمگیری از آنها دیده‌ایم و از این امر بسیار راضی هستیم.”

FTX به سختی دو سال پیش راه اندازی شد و در حال حاضر دارای 18 میلیارد دلار سرمایه است. حالا که FTX و بایننس به طور فزاینده‌ای با یکدیگر رقابت می‌کنند، احتمالاً آن‌ها نمی‌توانند بیشتر به دوستی خود ادامه دهند. از سوی دیگر کوین بیس ونچرز (Coinbase Ventures) نیز در تأمین مالی 900 میلیون دلاری سرمایه گذاری کرده است. این می تواند بسیار شک برانگیز باشد.

با این حال چیزی که نهادهای نظارتی را اذیت می کند عدم شفافیت در اطلاعات مالی بایننس است. این شرکت حتی از اعلام محل دفتر مرکزی خود نیز سرباز می زند. علاوه بر این صرافی بایننس در تبلیغات توکن های ساخته شده بر روی اسمارت چین خواسته یا ناخواسته بسیار بد عمل کرده است. بسیاری از این توکن ها حتی اگر کلاهبرداری نبودند، ارزهای دیجیتال به درد نخوری محسوب می شوند. در نتیجه سرمایه گذاران متعددی دارایی های خود را بر سر این هیاهوها از دست داده اند.

این شرکت حتی در ارائه سهام توکنی شده نیز بسیار بد عمل کرد و با اعلام توقف خرید و فروش این سهام ها به سرمایه گذاران دیگری که به دنبال بازاری امن تر از بازار ارزهای دیجیتال بودند آسیب زد. بنابراین می توان عامل اصلی جدایی FTX از بایننس را نوع برخورد این شرکت با سرمایه گذاران و قانونگذاران دانست.

تاثیر نهادهای نظارتی بر بازار ارزهای دیجیتال

همانطور که فضا رشد می‌کند همه صرافی‌ها بزرگ به دنبال جذب مشتری هستند. در عین حال آنها به بررسی انطباق با مقررات نیز می‌پردازند. اکنون این حس وجود دارد که سایر صرافی‌ها با هم در یک جبهه مبارزه می‌کنند در حالی که بایننس به طور فزاینده‌ای تنها می‌ماند. یک جزیره که برای خودش تلاش می‌کند.

این اتفاق نمی‌تواند رویداد مبارکی برای صنعت رمزنگاری باشد. نبرد درون صنعت با بازی‌های ناجوانمردانه می‌تواند موجب آسیب دیدن بخش عمده‌ای از سرمایه گذاران شود. به نظر می‌رسد نهادهای نظارتی با هدف قرار دادن بایننس توانسته‌اند ضربه مهلکی به بخش مهمی از این صنعت وارد آورند. باید دید که آیا بایننس می‌تواند از این بحران به سلامت عبور کند یا خیر؟

مطالب مرتبط
شکایت مالت از بایننس: کمک وعده داده شده توسط بایننس از سال 2018 پرداخت نشده است
بایننس آمریکا تا سه سال آینده در بورس سهام لیست می‌شود، ژائو از برنامه‌های جدید بایننس پرده برداشت
Huobi Chain هیوبی چین چیست؟ آن چه در رابطه با توکن هوبی Huobi باید بدانیم.
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether