منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  تفاوت بایننس و اتریوم: کدام‌ بلاک چین گزینه‌ی بهتری برای شما است؟
تفاوت بایننس و اتریوم: کدام‌ بلاک چین گزینه‌ی بهتری برای شما است؟

تفاوت بایننس و اتریوم: کدام‌ بلاک چین گزینه‌ی بهتری برای شما است؟

سعید درویشی
1400/04/22
۰

تفاوت بایننس و اتریوم تغییر مکانیزم اجماع bsc نسبت به اتریوم است. اما این دو بدون شک شباهت های زیادی با هم دارند. ما در این مقاله شباهت ها و تفاوت های دو بلاک چین را بررسی می کنیم.

بزرگ‌ترین تفاوت بایننس و اتریوم، تغییر مکانیسم اجماع در BSC است. زنجیره هوشمند بایننس (BSC) یک هارد فورک از پروتکل گو اتریوم (Go Ethereum) یا Geth است. به همین دلیل نیز شباهت‌های زیادی میان اسمارت چین بایننس و بلاک چین اتریوم وجود دارد.

با این حال توسعه‌دهندگان BSC در برخی از زمینه‌های اساسی، تغییرات قابل‌توجهی ایجاد کرده‌اند. به عنوان مثال تغییر مکانیسم اجماع در BSC امکان انجام معاملات ارزان‌تر و سریع‌تر را فراهم می‌کند.

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • بایننس اسمارت چین و اتریوم در نگاه اول بسیار شبیه به هم هستند.
  • تفاوت در ترافیک بلاک چین
  • استفاده از دپ ها
  • تفاوت در کارمزد تراکنش‌ها
  • تفاوت در زمان تراکنش
  • تفاوت در سازوکار اجماع

بایننس اسمارت چین و اتریوم در نگاه اول بسیار شبیه به هم هستند.

در نگاه اول، اسمارت چین بایننس و اتریوم بسیار شبیه به هم هستند. دپ ها (DApp) و توکن های ساخته‌شده بر روی BSC با ماشین مجازی اتریوم یا EVM سازگار هستند. آدرس کیف پول عمومی شما در هر دو بلاک چین یکسان است. حتی پروژه‌های میان زنجیره‌ای نیز وجود دارد که در هر دو شبکه فعالیت می‌کنند.

اما باوجود همه‌ی این شباهت‌ها، تفاوت‌های محسوسی بین این دو بلاک چین وجود دارد. اگر به این فکر می‌کنید که از کدام‌یک از این دو استفاده کنید، بهتر است تفاوت‌های این دو را بدانید و درک کنید.

تفاوت بایننس و اتریوم :ترافیک بلاک چین

تا ژوئن 2021 ، اتریوم میزبان بیش از 2800 دپ در بلاک چین خود است. بایننس نیز تقریباً 810 دپ را در BSC میزبانی می‌کند. این‌یک تفاوت قابل‌توجه است، اما با توجه به این‌که BSC بلاک چین جدیدی است، همین تعداد نیز نشان‌دهنده‌ی یک اکوسیستم قوی و در حال رشد است.

آدرس‌های فعال یک بلاک چین نیز یک معیار مهم آن چین (on-chain metric) است که باید در نظر گرفته شود. BSC علیرغم اینکه یا بلاک چین جدیدتری است، در 7 ژوئن 2021 بالغ‌بر 2105367 آدرس فعال را ثبت کرده است. این مقدار بیش از دو برابر بالاترین تعداد آدرس فعال مربوط به اتریوم یعنی 799580 آدرس فعال است.

دلیل رشد ناگهانی آدرس‌های فعال BSC چیست؟

دلیل رشد ناگهانی آدرس‌های فعال BSC، زمان تأیید سریع‌تر و کارمزدهای کم این بلاک چین است. رشد BSC همچنین ممکن است به دلیل افزایش محبوبیت NFT ها و سازگاری توکن های مبتنی بر آن با کیف پول‌های ارز دیجیتال معروفی مانند تراست والت (Trust Wallet) و متامسک (MetaMask) است.

اگر به معاملات روزانه این دو نگاهی بیندازیم، تفاوت بیشتری را حس خواهیم کرد. در BSC جابجایی وجه و تعامل با قراردادهای هوشمند سریع‌تر و مقرون‌به‌صرفه تر است. بالاترین تعداد تراکنش‌های روزانه در BSC حدود 12 میلیون تراکنش بوده است و در حال حاضر این تعداد 4 میلیون تراکنش است.اما تعداد تراکنش‌های روزانه‌ی اتریوم هرگز بیش از 1.75 میلیون نبوده است.

به نظر می‌رسد برای کاربرانی که نیاز به جابجایی منظم وجوه خوددارند، BSC گزینه محبوب‌تر و به‌صرفه‌تری است. همچنین در زمان نوشتن این مقاله آدرس‌های فعال BSC تعداد متوسط تراکنش روزانه‌ی بیشتری دارند.

تفاوت بایننس و اتریوم : استفاده از دپ ها

وقتی صحبت از امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای می‌شود، به دلیل سازگاری بلاک چین‌های بایننس و اتریوم تعداد زیادی دپ مشترک بین این دو وجود دارد.
توسعه‌دهندگان می‌توانند به‌راحتی برنامه‌های کاربردی یا دپ ها را از اتریوم به BSC منتقل کنند. پروژه‌های جدید BSC نیز اغلب می‌توانند از کدهای متن‌باز اتریوم استفاده مجدد کنند.

بیایید نگاهی به پنج دپ برتر اتریوم که توسط کاربران زیادی استفاده می‌شوند بیندازیم.

در اینجا ما دو بازار ساز خودکار دیفای به نام یونی سواپ و سوشی سواپ (Uniswap and SushiSwap)، بازی مبتنی بر بلاک چین اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و بازار توکن های غیرقابل‌جایگزینی اوپن سی (OpenSea) را در نظر می‌گیریم و شباهت‌هایشان را با پنج دپ برتر BSC مقایسه می‌کنیم.

اما وقتی صحبت از بازی‌های بلاک چین می‌شود، اتریوم پیروز این مقایسه است. بلاک چین اتریوم میزبان محبوب‌ترین بازی‌های بلاک چین است. اگرچه پروژه‌هایی در BSC وجود دارد که شباهت زیادی به کریپتو کی تیز (CryptoKitties) و اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) دارند، اما آن‌ها نتوانسته‌اند به‌اندازه بازی‌های کلاسیک اتریوم نظر مخاطبان را جلب کنند.

انتقال بین شبکه‌ها

اگر توکن های BEP-20 یا ERC-20 را به کیف پول خود واریز کرده باشید، ممکن است متوجه شده باشید که آدرس کیف پول اتریوم و BSC یکسان است. درنتیجه اگر هنگام برداشت یکی از این توکن ها از صرافی، شبکه اشتباهی را انتخاب کنید، می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را در بلاک چین دیگر بازیابی کنید.

اگر به‌طور تصادفی توکن های ERC-20 را به BSC فرستاده باشید، می‌توانید آن‌ها را در آدرس BSC مربوطه پیدا کنید. همچنین اگر به‌طور تصادفی توکنی را از BSC به اتریوم ارسال کنید، می توانید توکن خود را بازیابی کنید. خوشبختانه در هر دو مورد، وجوه شما برای همیشه از بین نخواهد رفت.

تفاوت بایننس و اتریوم : کارمزد تراکنش‌ها

BSC و اتریوم هر دو از یک مدل گس برای کارمزد معاملات خود استفاده می‌کنند. این مدل پیچیدگی یک معامله را اندازه‌گیری می‌کند. کاربران BSC می‌توانند قیمت گس را با توجه به تقاضای شبکه تعیین کنند. ماینرها معاملاتی که قیمت گس بالاتری دارند را در اولویت قرار می‌دهند. هارد فورک لندن اتریوم قصد دارد تا تغییرات جدیدی در این مدل ایجاد کند. درنتیجه احتمالاً مشکل کارمزدهای زیاد اتریم برطرف خواهد شد.

به‌روزرسانی جدید اتریوم قرار است یک مکانیسم قیمت‌گذاری جدید با یک کارمزد مشخص برای ایجاد هر بلاک، ایجاد کند. کارمزد مشخص برای ایجاد هر بلاک بسته به تقاضای معاملات تغییر می‌کند و بدون صورت دیگر نیاز نیست که کاربران در مورد قیمت گس تصمیم‌گیری کنند.

ازنظر تاریخی همیشه هزینه‌های گس اتریوم بسیار بالاتر از هزینه‌های BSC بوده است. بیشترین میانگین هزینه‌ی گس اتریوم در ماه مه 2021 و به مقدار 68.72 دلار بوده است. البته این روند تغییر کرده است، اما همچنان هزینه‌های گس اتریوم به‌مراتب گران‌تر است.

کارمزدهای اتریوم

بیایید میانگین کارمزدهای اتریوم در Etherscan را بررسی کنیم تا تصور بهتری از این مقادیر داشته باشیم. سه رقم بالا قیمت‌های فعلی گس اتریوم را نشان می‌دهد. در BSC و اتریوم، یک gwei به ترتیب برابر با 0.000000001 BNB یا ETH است. هر چه قیمت پایین‌تری را انتخاب کنید، انجام معامله شما بیشتر طول می‌کشد.

برای انتقال یک توکن ERC-20 به یک کیف پول دیگر، میانگین قیمت کارمزد در زمان نوشتن این مقاله 2.46 دلار است. حال اگر شما تراکنشی در یک استخر نقدینگی مثل یونی سواپ که شامل چندین معامله است انجام دهید، این مقدار تا 7.58 دلار افزایش می‌یابد.

کارمزدهای بایننس اسمارت چین

در سوی مخالف، می‌توان یک معامله را در BSC تنها با هزینه 0.03 دلار، انجام داد. BSC این محاسبه را با ضرب کردن گس مورداستفاده برای هر معامله (21000) در قیمت گس (5 gwei) محاسبه کرده است.

تفاوت بایننس و اتریوم : زمان تراکنش

اندازه‌گیری میانگین زمان انجام تراکنش‌ها در بلاکچین های مختلف می‌تواند کمی مشکل باشد. درحالی‌که ازنظر فنی قرار است تراکنش‌ها به‌محض اینکه ماینرها یک بلاک را تائید می‌کنند انجام شوند، اما در عمل این‌طور نیست. موارد دیگری می‌توانند بر زمان انتظار شما برای تکمیل یک تراکنش تأثیر بگذارند. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

  • اگر کارمزد مناسبی تعیین نکرده باشید، ماینرها ممکن است تراکنش شمارا به تأخیر بیندازند. یا حتی ممکن است هرگز آن را به‌طور کامل در یک بلاک قرار ندهند.
  • تراکنش‌های پیچیده‌تر در یک بلاک چین به‌عنوان‌مثال افزودن نقدینگی به استخرهای نقدینگی، نیاز به چندین تراکنش دارند.
  • اکثر سرویس‌ها تنها پس از یک تعداد تائید مشخص، یک تراکنش را معتبر می‌دانند. این تعداد تأییدهای اضافی، خطر برگشت داده شدن تراکنش‌ها در صورت رد بلاک توسط شبکه را کاهش می‌دهد.

اگر در کل به آمار گس اتریوم نگاه کنیم، می‌بینیم که زمان انجام تراکنش از 30 ثانیه تا 16 دقیقه است. این عددها، تنها مربوط به تراکنش‌های موفقیت‌آمیز است و تأییدهای اضافی را در نظر نمی‌گیرند.

به‌عنوان‌مثال ، اگر اتریوم را به‌حساب بایننس خود واریز کنید، باید منتظر 12 تأیید از سوی شبکه باشید. همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، تقریباً هر 13 ثانیه یک بلاک استخراج می‌شود. این امر باعث می‌شود 156 ثانیه به مدت‌زمان موردنیاز برای قرار دادن ETH در کیف پول شما اضافه شود.

در BSC میانگین زمان بلاک 3 ثانیه است. وقتی این عدد را با 13 ثانیه اتریوم مقایسه می‌کنیم، تقریباً 4.3 برابر بهبود سرعت را مشاهده می‌کنیم.

تفاوت بایننس و اتریوم : سازوکار اجماع

اتریوم مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) است. درحالی‌که BSC از Proof of Stained Authority یا PoSA استفاده می‌کند. با این حال این تفاوت به‌زودی از بین خواهد رفت زیرا اتریوم 2.0 نیز قرار است از الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده کند.

الگوریتم اجماع بایننس اسمارت چین

PoSA اسمارت چین بایننس جنبه‌هایی از الگوریتم اجماع اثبات اقتدار (PoA) و اثبات نمایندگی سهام (DPoS) را به هم ترکیب می‌کند. 21 اعتبارسنج به‌نوبت بلاک‌ها را تولید می‌کنند و در عوض کارمزد معاملات یا BNB را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند. برای تبدیل‌شدن به یک اعتبارسنج در این شبکه، باید یک گره اجرا کرد و حداقل 10000 BNB را استیکینگ کرد.

سایر کاربران که نماینده نامیده می‌شوند ، BNB را های خود را جهت پشتیبانی از یک کاندیدای منتخب استیکینگ می‌کنند. 21 کاندید برتر با توجه به مبلغ استیکینگ شده انتخاب می‌شوند و به‌نوبت بلاک‌ها را پردازش می‌کنند. کل این فرایند هر 24 ساعت تکرار می‌شود. نمایندگان همچنین سهمی از پاداش‌هایی که اعتبارسنج‌ها کسب می‌کنند را به دست خواهند آورد.

الگوریتم اجماع اتریوم

الگوریتم اجماع اثبات سهام اتریم یک سیستم کاملاً متفاوت دارد. به‌جای این‌که اعتبارسنج‌ها توسط جامعه انتخاب شوند، از طریق یک مسابقه برای حل یک معمای محاسباتی برگزیده می‌شوند. هرکسی می‌تواند در این مسابقه شرکت کند. اما برای این کار لازم است تا تجهیزات ماینینگ را خریداری یا اجاره کند.

هرچه شما قدرت محاسباتی بیشتری داشته باشید، به‌احتمال‌زیاد زودتر از سایرین معادله را حل کرده و یک بلاک را تائید می‌کنید. ماینرهایی که موفق به انجام این کار بشوند، کارمزد معاملات و پاداش ETH دریافت می‌کنند.

درحالی‌که PoW یک روش مؤثر برای ایجاد اجماع و اطمینان از امنیت شبکه است، توسعه‌دهندگان مکانیزم‌های دیگری را نیز به این منظور به وجود آورده‌اند. هدف آن‌ها یافتن گزینه‌های کارآمدتر و سازگاربامحیط‌زیست است. البته این گزینه‌ها باید بتوانند امنیت بلاک چین را نیز حفظ کنند.

درنتیجه شبکه اتریوم سرانجام قرار است الگوریتم اجماع خود را به اثبات سهام تغییر دهد. در این روش اعتبارسنج‌ها ETH را برای تولید بلاک استیکینگ می‌کنند. سپس اعتبار یک بلاک را تأیید می‌کنند و صحت آن را بررسی می‌کنند. اگر فردی بلاکی حاوی معاملات نادرست تولید کند، ممکن است کل مبلغ استیکینگ شده‌ی خود را از دست بدهد.

سخن نهایی

واضح است که شباهت‌های زیادی بین اسمارت چین بایننس و اتریوم وجود دارد. همین شباهت‌ها باعث شده است که کاربران اتریوم بتوانند به‌سادگی به بایننس اسمارت چین مهاجرت کنند.

اما باوجود تمام این شباهت‌ها، BSC برای بهبود عملکرد و کارایی بلاک چین خود تغییرات زیادی را به وجود آورده است. سازوکار اجماع بایننس اسمارت چین این امکان را برای کاربران فراهم کرده که از معاملات بلاک چین ارزان‌تر و سریع‌تر لذت ببرند.

مطالب مرتبط
بلاکچین شرکتی و سازمانی: 12 شرکت برتری که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند
حمله سیبل (Sybil Attacks) چیست؟ بلاک چین‌ها چگونه از خود در برابر این حملات دفاع می‌کنند؟
نود بیت کوین (Bitcoin Node) یا گره در بلاکچین به چه معناست؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان