منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  تشخیص کف قیمت ارز دیجیتال در بازارهای خرسی (Bear market) با کمک اندیکاتورها
تشخیص کف قیمت ارز دیجیتال در بازارهای خرسی (Bear market) با کمک اندیکاتورها

تشخیص کف قیمت ارز دیجیتال در بازارهای خرسی (Bear market) با کمک اندیکاتورها

تشخیص کف قیمت ارز دیجیتال در بازارهای خرسی یکی از استراتژی های کسب سود در این بازار است. گرچه دانستن این که چه زمانی روند تغییر می‌کند و چه زمانی برای خرید مناسب است اندکی سخت است. اما اندیکاتور RSI می‌تواند در تعیین این نقاط به معامله گران کمک کند.

تصور کنید که بازار یک ارز وارد فاز نزولی شده و عناوین خبری منفی زیادی در مورد آن به گوش می‌رسد. تحلیل گران نیز ادامه‌ی روند نزولی را پیش بینی می‌کنند. این اتفاقات در کنار هم منجر به وحشت معامله گران می‌شوند. آنها در این شرایط به جای خرید، در انتهای یک روند نزولی از پوزیشن‌های خود خارج شده و به عبارتی دارایی‌های خود را می‌فروشند. کف قیمت ارز دیجیتال جایی است که معامله گران با ضرر پوزیشن های خود را می بندند.

اما سوال اینجاست که چگونه می‌توان خلاف این جریان حرکت کرده و شهامت خرید در بازار خرسی را پیدا کرد؟

استراتژی های مناسب برای تشخیص کف قیمت ارز دیجیتال

تشخیص کف قیمت ارز دیجیتال آسان نیست زیرا اگر معامله گری زود وارد معامله شود ممکن است معامله‌ی وی به سرعت به ضرر تبدیل شود. از طرف دیگر اگر مدت زیادی منتظر بمانند نیز ممکن است بخش اولیه‌ی یک رالی را از دست بدهد.

اما اندیکاتور مقاومت نسبی (RSI) می‌تواند کف قیمت یک ارز دیجیتال و سناریوهای ریسک به پاداش را شناسایی کند.

برای فهم بیشتر نحوه‌ی کاربرد RSI ، بیایید چند زمان خرید مناسب در بازار خرسی را با هم مرور کنیم.

1- به دنبال سطوح اشباع فروش در RSI باشید

نمودار روزانه‌ی BTC / USDT

قیمت بیت کوین در دسامبر 2017 تا نزدیک به 20 هزار دلار بالا رفت. سپس بازار خرسی آغاز شده و نهایتا در دسامبر 2018 بیت کوین با قیمتی نزدیک به 3 هزار و 300 دلار فروخته شد. در این دوره RSI پنج بار وارد محدودهی اشباع فروش (زیر 30) شد. این نقاط در نمودار با بیضی نشان داده شده‌اند.

در چهار بار اول RSI تا نزدیکی سطح 30 پایین رفت. اما بار پنجم RSI به مقدار 10.50 نزول پیدا كرد. این امر نشانه‌ای از تسلیم بود. یعنی معامله گرانی که دارایی‌های خود را در طول بازار خرسی حفظ کرده بودند، در برابر ریزش بازار تسلیم شده و دارایی‌های خود را فروختند.

معمولاً بازارهای خرسی طولانی مدت پس از دوره‌های طولانی فروش ناشی از ترس، به پایان می‌رسند. معامله‌گران باهوش‌تر منتظر چنین فرصت‌هایی هستند. این دسته از معامله گران زمانی که بازار به شدت در حالت اشباع فروش است مانند زمانی که RSI زیر 20 است، خرید می‌کنند.

تشخیص کف قیمت ارز دیجیتال در بازارهای خرسی (Bear market) با کمک اندیکاتورها

نمودار روزانه‌ی BTC / USDT

بین ‌های 2019 و 2020 نیز RSI در دو نوبت تا نزدیک به 20 افت کرد و در 12 مارس 2020 به مقدار 15.04 کاهش یافت.

سیگنال های غلط RSI

بار اول در تاریخ 26 سپتامبر 2019 مقدارRSI به 19.60 کاهش یافت. البته معامله گرانی که در این زمان وارد پوزیشن شدند ضرر کردند زیرا قیمت بیت کوین در هفته‌های بعد در تاریخ 23 اکتبر 2019 نیز به یک سطح پایین‌تر نزول کرد. این نشان داد که کاربران زمانی که قیمت به سطح استاپ لاسشان رسید باید آمادگی خارج شدن از پوزیشن را داشته باشند زیرا در غیر این صورت میزان ضررشان افزایش خواهد یافت.

در تاریخ 24 نوامبر 2019 ، RSI به سطح 22.32 کاهش یافت. معامله گرانی که استاپ لاس دقیقی تنظیم کرده بودند برای بار دوم پس از افت قیمت در 18 دسامبر 2019 از پوزیشن خارج شدند. البته این ضرر به جز افرادی که از اهرم‌های بالا استفاده کرده بودند، برای دیگران خیلی زیاد نبود.

RSI در تاریخ 12 مارس 2020 به سطح 15.04 سقوط کرد. معامله گرانی که شجاعت کافی برای خرید بیت کوین در این تاریخ را داشتند، بعدا در چرخه‌ی گاوی بعدی سودهای بسیار زیادی به دست آورند. زیرا در 14 آوریل 2021 قیمت بیت کوین 64،854 دلار افزایش یافت.

این مثال نشان داد که چگونه معامله گران پس از دو بار از دست دادن موقعیت خرید، در نهایت با استفاده از سیگنالی که اندیکاتور RSI داده بود، توانستند سود زیادی به دست بیاورند.

2- ترکیب RSI با میانگین متحرک، سیگنال بهتری تولید می کند

در بازار افزایشی اتریوم در سال 2018، چهار بار RSI به زیر سطح 30 سقوط کرد و به سطح 20 نزدیک شد. بار اول یک تغییر پر قدرت روند را مشخص کرد اما دو مورد دیگر سیگنال درستی نداد.

لذا برای جلوگیری از خطای سیگنال، بهتر است که معامله‌گران از فیلترهای اضافی استفاده کنند تا شانس وارد شدن به یک پوزیشن خوب را از دست ندهند.

به عنوان مثال معامله گران به جای این که بلافاصله پس از پایین آمدن RSI به زیر سطح 20 خرید کنند، بهتر است منتظر بمانند تا سه روز متوالی قیمت بالاتر از میانگین متحرک نمایی 20 روزه بسته شود.

تشخیص کف قیمت ارز دیجیتال در بازارهای خرسی (Bear market) با کمک اندیکاتورها

نمودار روزانه‌ی ETH / USDT

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، پس از این که RSI به زیر سطح 20 نزول کرد، با بسته شدن کندل ETH / USDT بالاتر از میانگین متحرک نمایی 20 روزه، سیگنال خرید در آوریل 2018 دریافت شد. معاملات ناشی از این سیگنال بسیار سودآور بود، زیرا قیمت این جفت ارز پس از آن شاهد یک حرکت صعودی شدید بود.

در ماه آگوست، پس از این که قیمت برای سه روز متوالی از میانگین متحرک نمایی 20 روزه بالاتر نرفت، این استراتژی به ما سیگنال خرید نداد. معامله‌ی سوم در ماه سپتامبر با ضرر جزئی انجام شد در حالی که معامله ماه نوامبر سود زیادی داشت.

3- واگرایی‌های صعودی ابزاری برای تشخیص کف قیمت ارز دیجیتال

ابزار مهم دیگری که می‌تواند به معامله گران در تشخیص تغییر روند کمک کند، واگرایی صعودی است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که قیمت کاهش می‌یابد اما RSI سطوح پایین بالاتری (Higher lows) تشکیل می‌دهد. این اتفاق نشان می‌دهد که حرکت نزولی در حال تضعیف است.

تشخیص کف قیمت ارز دیجیتال در بازارهای خرسی (Bear market) با کمک اندیکاتورها

نمودار روزانه‌ی LTC / USDT

لایت کوین (LTC) در بازار خرسی 2018 دو واگرایی صعودی تشکیل داد. اولین واگرایی که از آگوست تا سپتامبر 2018 شکل گرفت، یک سیگنال نادرست بود زیرا قیمت افزایش پیدا نکرد.

اما دومین واگرایی صعودی که از نوامبر تا دسامبر 2018 تشکیل شد یک سیگنال درست بود زیرا در طی چند روز آینده این ارز شاهد یک افزایش قیمت شدید بود.

تشخیص کف قیمت ارز دیجیتال در بازارهای خرسی (Bear market) با کمک اندیکاتورها

نمودار روزانه‌ی ETC / USDT

نمونه دیگری از واگرایی صعودی طولانی‌تر را می‌توان در نمودار قیمتی اتریوم کلاسیک (ETC) در بازه‌ی زمانی سپتامبر تا دسامبر 2019 مشاهده کرد. در طول این دوره، قیمت نزولی بود اما RSI سطوح پایین بالاتری (Higher lows) تشکیل می‌داد. جفت ارز ETC / USDT در چند روز آینده پس از آنکه توانست یک ماکزیمم قیمت بالاتر تشکیل دهد، صعودی شد.

نمودار روزانه‌ی VET / USDT

نمودار روزانه‌ی VET / USDT

وی چین (VET) نیز از سپتامبر 2020 تا اکتبر 2020 یک واگرایی صعودی تشکیل داد. این واگرایی صعودی با یک چرخه ی گاوی ادامه یافتد. این مثال ها نشان می دهد که واگرایی صعودی یک ابزار مفید است و در صورت استفاده هوشمندانه از آن می تواند سود بسیار زیادی به دست آورد.

سخن نهایی

بازارهای خرسی فرصت خرید در کف قیمت یک ارز دیجیتال را فراهم می کنند. اما خرید در شرایطی که همه در حال فروشند و احساسات بازار به شدت منفی است اصلا آسان نیست. اما RSI در تشخیص کف قیمت ارز دیجیتال به معامله گران کمک می کند. دیدن اشباع فروش در RSI می‌تواند نشانه‌ی ترس و به طور کلی پایان یک بازار خرسی باشد. این استراتژی می‌تواند به معامله گران کمک کند تا به موقع وارد یک معامله بشوند.

گاهی اوقات RSI ممکن است سیگنال‌های نادرستی ارائه دهد. لذا معامله گران می‌‌توانند از فیلترهای اضافی مانند بسته شدن کندل روزانه بالاتر از میانگین متحرک 20 و 50 روزه استفاده کنند. وجود واگرایی‌های صعودی نیز می‌تواند معامله گران را از پایان روند نزولی مطلع کند.

نظرات بیان شده در این مقاله صرفاً نظر نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات سایت بیت پارس نیست. هر حرکتی در زمینه‌ی سرمایه گذاری شامل ریسک است. پس هنگام تصمیم گیری حتما خودتان تحقیق کنید.

مطالب مرتبط
شاخص مقاومت نسبی (RSI) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟
کاربرد تحلیل تکنیکال در ارزهای دیجیتال
شاخص مقاومت نسبی (RSI) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان