قیمت بیت کوین
۱,۲۲۶,۲۱۳,۳۷۲تومان
54,636دلار
2.57
قیمت اتریوم
۷۳,۵۴۱,۷۹۴تومان
3,276.28دلار
3.60
قیمت بایننس کوین
۱۴,۱۳۲,۱۷۷تومان
629.62دلار
3.84
قیمت دوج کوین
۱۵,۵۵۲تومان
0.692891دلار
58.42
قیمت ریپل
۳۲,۰۶۷تومان
1.42دلار
4.04
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  تحمل خطای بیزانس (BFT) چیست؟ قانونی که پروتکل‌های اجماع بلاک چین را شکل داده است

تحمل خطای بیزانس (BFT) چیست؟ قانونی که پروتکل‌های اجماع بلاک چین را شکل داده است

تحمل خطای بیزانس (BFT) چیست؟ قانونی که پروتکل‌های اجماع بلاک چین را شکل داده است

تحمل خطای بیزانس “(BFT) Byzantine Fault Tolerance” یکی از ویژگی‌های اساسی قوانین یا پروتکل‌های اجماع برای اعتماد کاربران در بلاک چین است.

بلاک چین به کامپیوترها و افراد اجازه می‌دهد بدون نیاز به اعتماد به یکدیگر، در مورد مسائل به توافق برسند. این شبکه از افراد و رایانه‌ها، باید مطمئن باشند قوانینی که همه آنها از آن پیروی می‌کنند، قابل اعتماد هستند. تحمل خطای بیزانس (BFT) یکی از ویژگی‌های اساسی ایجاد قوانین یا پروتکل‌های اجماع در شبکه‌های بلاک چین است.

اما قبل از اینکه بفهمیم تحمل خطای بیزانس چیست، باید یک قدم به عقب برگردیم و بررسی کنیم معنی همتایان یا نظیرها، گره‌ها و اجماع چیست؟ پس از آن بررسی می‌کنیم تحمل خطای بیزانس چه ارتباطی با همه این مفاهیم دارد.همتایان (peers) و گره‌ها (nodes) چیست؟

بیشتر بلاک چین‌ها یا ارزهای دیجیتال به عنوان شبکه‌هایی فعالیت می‌کنند که همه کامپیوترهای شبکه از دسترسی و حقوق برابری در آنها برخوردار هستند. این اعضا می‌توانند بدون نظارت و واسطه مستقیماً با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. تک رایانه‌های موجود در این شبکه به عنوان نظیر، همتا و یا گره شناخته می‌شوند. در یک سیستم واقعاً غیرمتمرکز، هیچ نظیر و گره‌ای قدرت یا توان بیشتری نسبت به همتای دیگر ندارد. این بدان معناست که هیچ مدیر، هماهنگ کننده یا ناظری برای اجرای قوانین، تعیین صحت یا مجازات رفتارهای نادرست وجود ندارد. در عوض، سیستم به این واقعیت متکی است که همه گره‌ها برای رسیدن به توافق باید از قوانین یا پروتکل یکسانی پیروی کنند.

اجماع (consensus) چیست؟

اجماع به معنای توافق کلی است. در یک سیستم غیرمتمرکز که هیچ مرجعی وجود ندارد، دستیابی به اجماع یکی از مهمترین و دشوارترین کارهاست. برای عملکرد صحیح سیستم یا شبکه، اکثر گره‌ها باید در مورد واقعیت توافق کنند. یک بار توافق کافی نیست و آنها در فواصل منظم باید به توافق برسند. مشکل این است که برخی از گره‌ها به طور حتم خراب می‌شوند و یا بد رفتاری می‌کنند. بعضی از گره‌ها هم فقط با اجماع سایر گره‌ها مخالف هستند. بنابراین سیستم باید به گونه‌ای طراحی شود که با این مشکل اجتناب ناپذیر در روابط انسانی سر و کار داشته باشد.

تحمل خطای بیزانس چیست؟

سیستمی‌را می‌توان دارای تحمل خطای بیزانس (BFT) دانست که بتواند تا زمانی که دو سوم از شبکه توافق کنند و یا به توافق برسند، به درستی کار کند. BFT خاصیت یا مشخصه سیستمی‌است که می‌تواند در برابر خرابی یا سو عملکرد یک سوم از گره‌های خود مقاومت نماید.

همه بلاک چین‌‌‌های غیرمتمرکز بر اساس پروتکل‌ها یا قوانین اجماعی اجرا می‌شوند که همه گره‌های بلاک چین برای مشارکت باید از آنها پیروی کنند. پروتکل‌های اجماع مانند اثبات کار و اثبات سهام دارای قابلیت تحمل خطای بیزانس هستند. بنابراین می‌توانند در برابر اقدام خرابکارانه یک سوم از گره‌های خود مقاومت کنند.چه کسی تحمل خطای بیزانس را ابداع کرد؟

معمای ژنرال‌‌‌های بیزانس در سال 1982 توسط لزلی لمپورت، رابرت شوستاک و مارشال پی اختراع شد. این مساله الهام بخش مفهوم تحمل خطای بیزانس است.

مساله ژنرال بیزانس (Byzantine General’s Problem)

مفهوم BFT از مساله ژنرال بیزانس ناشی می‌شود. این یک آزمایش فکری منطقی است که در آن چندین ژنرال وجود دارد که باید به یک شهر حمله کنند.

  • این ژنرال‌ها در مکان‌های مختلفی قرار دارند. آنها فقط می‌توانند از طریق پیام رسان، هر بار با یک پیام ارتباط برقرار کنند.
  • همه آنها باید یک عمل را هماهنگ کنند تا بتوانند با موفقیت حمله یا عقب نشینی کنند.
  • اگر همه حمله کنند، پیروز خواهند شد. اگر همه عقب نشینی کنند، سالم خواهند ماند.
  • این مساله هنگامی‌رخ می‌دهد که برخی از ژنرال‌ها حمله می‌کنند در حالی که برخی دیگر عقب نشینی می‌کنند. در این صورت این عدم توافق نتیجه بدی برای همه خواهد داشت.
  • ماجرا این است که برخی از ژنرال‌ها بی وفا هستند و سعی می‌کنند ژنرال‌های دیگر را گیج کنند.

مسئله‌ای که باید حل شود این است: چگونه همه ژنرال‌ها حتی در مقابل خیانت و نیرنگ برای انجام یک عمل یکسان توافق می‌کنند؟

چه چیز خاصی در مورد تحمل خطای بیزانس وجود دارد؟

پروتکل اجماعی دارای قانون تحمل خطای بیزانس است که علی رغم اختلاف نظر بین گره‌ها، هنوز هم می‌تواند هماهنگ شود. این شبکه‌ها در اکثر موارد می‌توانند به توافق برسند. این برای بلاک چین‌‌‌های غیرمتمرکز مانند اتریوم یا بیت کوین حیاتی است. یکی از نوآوری‌های اساسی ساتوشی ناکاموتو در هنگام ایجاد بیت کوین در حل مسئله ژنرال‌های بیزانس با استفاده از اثبات کار در شبکه بیت کوین بود. با داشتن خاصیت BFT، شبکه بیت کوین از سو عملکردهای مخرب یک سوم از گره‌ها محافظت می‌شود.

آیا می‌دانید؟

سیستم‌هایی که به BFT نیاز دارند در صنایع فراتر از بلاک چین‌ها مانند صنعت هواپیمایی، فضا و انرژی هسته‌ای نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این صنایع همگی ایمنی و امنیت را در اولویت قرار می‌دهند. صنایع یاد شده همچنین با تعداد زیادی حسگر بهم پیوسته یا رایانه کار می‌کنند که به عنوان گره عمل می‌کنند. این گره‌ها باید به طور قابل اعتماد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. پس وقتی بخشی از این گره‌ها معیوب می‌شوند، BFT وارد کار می‌شود. در این صورت سیستم همچنان قادر است همانطور که در نظر گرفته شده است به کار خود ادامه دهد.

با BFT چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

رایج‌ترین پروتکل‌های اجماع مورد استفاده در شبکه‌های بلاک چین مانند اثبات کار، اثبات سهام و اثبات اقتدار، همگی دارای خاصیت BFT هستند. با استفاده از BFT می‌توان سیستم‌هایی را طراحی کرد که توسط یک مرجع واحد کنترل نشده و به اعتماد به اشخاص خاص نیازی ندارند. در ساخت یک شبکه غیرمتمرکز تحمل خطای بیزانس یک مورد اساسی است.آینده

اصل BFT همچنان نقش اصلی را در شبکه‌های بلاک چین بازی خواهد کرد. همانطور که افراد و سازمان‌های بیشتری سیستم‌های توزیع شده و غیرمتمرکز را کشف می‌کنند، روش‌های نوآورانه‌تری برای طراحی سیستم‌های BFT کشف و پیاده سازی می‌شوند.

مطالب مرتبط
الگوریتم اجماع در بلاکچین چه نقشی دارد و انواع مختلف مدل‌های اجماع چیست
کوین میکسینگ و کوین جوین چیست و چگونه به مخفی کردن معاملات کمک می‌کند؟
بزرگترین هک‌های بیت کوین: 8 هک بزرگی که در تاریخ ارزهای دیجیتال اتفاق افتاده است
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
معاملات اسپات و مارجین
ارز دیجیتال برگر BURGER توکن صرافی غیرمتمرکز برگرسواپ BurgerSwap چیست؟
معاملات اسپات و فیوچرز ارزهای دیجیتال چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
راهنمای بایننس اسمارت چین: چگونه می توان از (BSC)، بلاک چین جدید بایننس استفاده کرد؟