منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  کاهش ارزش بیت کوین تا صفر در آیندهٔ دور ممکن است؟ چطور این اتفاق رخ خواهد داد.
کاهش ارزش بیت کوین تا صفر در آیندهٔ دور ممکن است؟ چطور این اتفاق رخ خواهد داد

کاهش ارزش بیت کوین تا صفر در آیندهٔ دور ممکن است؟ چطور این اتفاق رخ خواهد داد.

کاهش ارزش بیت کوین گرچه بسیار بعید است (در کوتاه مدت) اما از نظر فنی ممکن است که شاهد کاهش ارزش بیت کوین تا صفر باشیم. ما در اینجا دلایل همچین رویدادی را بررسی خواهیم کرد.

کاهش ارزش بیت کوین تا صفر در آیندهٔ دور ممکن است؟ چطور این اتفاق رخ خواهد داد

  • علی رغم اینکه ارزش بیت کوین بیش از 29000 دلار و اوج خود رسیده است، بدبینان بیت کوین معتقدند که فقط زمان لازم است تا این پدیده از بین برود.
  • گزارش سال 2018 توسط دو اقتصاددان دانشگاه ییل آمریکا، احتمال کاهش ارزش بیت کوین تا صفر را در حدود 0.4٪ اعلام کرده است.
  • کاهش ارزش بیت کوین به صفر به صورت واقعی یک کار خارق العاده و تقریباً غیرممکن است.

بیت کوین با وجود افزایش قیمت از صفر به 29200 دلار در کمتر از یک دهه، در بیشتر دوره‌های رشد خود صعود داشته است. این ارز دیجیتال یکی از بزرگترین ارزهای جهان است و در مدت کوتاه عمر خود به یکی از سودآورترین دارایی‌های تمام دوران تبدیل شده است.

علی رغم این رشد، بدخواهان بیت کوین مدت‌ها استدلال می‌کردند که فقط زمان لازم است تا همچین اتفاقی روی دهد. کالوین آیر (Calvin Ayre)، طرفدار پیشین بیت کوین کش، در ماه ژوئیه اظهار داشت که بیت کوین بی ارزش است. این در حالی بود که وارن بافت، سرمایه دار بزرگ آمریکایی، مرتباً بیت کوین را مورد انتقاد قرار می‌دهد. وی به CNBC گفته است که همه ارزهای دیجیتال (از جمله بیت کوین) بی ارزش هستند.سرمایه گذاری گسترده مانع کاهش ارزش بیت کوین

اما در نیمه دوم سال جاری، طرفداران بیت کوین مانند مایکل سایلور مقدار زیادی پول در بیت کوین سرمایه گذاری کردند. سایلور، مدیر عامل مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، از تابستان بیش از 1.3 میلیارد دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کرده است. او متقاعد شده است که بیت کوین جهان را به همان روشی که فیس بوک، یوتیوب و آمازون تغییر دادند، تغییر خواهد داد. شرکت‌های زیادی در پی سایلور دست به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال کردند. مس موچوآل (MassMutual)، یک شرکت سرمایه گذاری 169 ساله، 100 میلیون دلار در این ارز سرمایه گذاری کرد. اسکای بریج کپیتال (SkyBridge Capital)، صندوق محافظت از سرمایه تأسیس شده نیز وارد بازار شدند. مدیر سابق ارتباطات ترامپ، آنتونی اسکاراموچی مالک این شرکت که 9.3 میلیارد دلار تحت مدیریت دارد، 25 میلیون دلار در یک صندوق بیت کوین سرمایه گذاری کرده است.

به طور گسترده تصور می‌شود که چنین سرمایه گذاری موسسه‌ای باعث رونق فعلی بیت کوین شده است. اثبات این که سکه‌ای که اکنون بیش از 500 میلیارد دلار سرمایه بازار دارد، نابود خواهد شد کار بسیار سختی است.

اما واقعاً چه کاری لازم است که بیت کوین با کاهش 100٪ ارزش خود به صفر برسد؟ همانطور که از شواهد معلوم است، بسیاری عوامل باید دست به دست هم بدهند.

آیا بیت کوین واقعاً می‌تواند به صفر برسد؟

در سال 2018، دو اقتصاددان دانشگاه ییل (یوکون لئو و آله تسوینسکی) گزارشی با عنوان “خطرات و بازده ارزهای دیجیتال” منتشر کردند که در آن نویسندگان خطر کاهش ارزش بیت کوین تا صفر را در بازه زمانی یک روزه بررسی کردند. با استفاده از بازده‌های تاریخی بیت کوین برای محاسبه احتمال وقوع فاجعه در معرض خطر، نویسندگان دریافتند که احتمال سقوط بیت کوین بر اثر یک فاجعه نامشخص بین 0 تا 1.3 درصد است. البته این عدد در زمان نگارش این مقاله در حدود 0.4 درصد است. برای مقایسه، تسوینسکی در مصاحبه با ییل نیوز (YaleNews) اظهار داشت که (EUR) یورو 0.009٪ احتمال سقوط تا صفر را دارد.

برخی دیگر استدلال می‌کنند که بیت کوین در نهایت به صفر می‌رسد زیرا فاقد ارزش ذاتی است. با این حال، اگرچه ارزش ذاتی ندارد، بیت کوین با اطمینان مشتری و ریاضیات پشتیبانی می‌شود. این تا حدودی به ارزهای فیات مانند دلار آمریکا (پوند) و پوند استرلینگ (GBP) شباهت دارد. زمانی دلار با طلا پشتیبانی می‌شد (که ارزش ذاتی دارد)، اما اکنون توسط دولت پشتیبانی می‌شود. اگرچه برخی معتقدند که دلار آمریکا، حداقل، در واقع توسط بدهی پشتیبانی می‌شود.ممنوعیت جهانی

اگر بیت کوین واقعاً به صفر برسد، این بدان معناست که معامله بیت کوین یا مبادله آن با کالاها و خدمات غیرممکن است، یا نقدینگی در سمت خرید به دلایلی به صفر رسیده است. در واقع، یکی از تنها سناریوهای قابل قبول که می‌تواند باعث این امر شود، ممنوعیت بیت کوین توسط همه دولتهای جهان است. این یعنی به طور بالقوه مالکیت یا استفاده از آن را غیرقانونی اعلام کنند، همانطور که در تعداد معدودی کشور وجود دارد.

این امر همچنین مستلزم از بین بردن کل شبکه بیت کوین و خارج کردن کلیه گره‌ها از شبکه است. از این لحاظ تغییرات باید کدبیس بیت کوین شکل بگیرد. این احتمال را ما قبلاً بررسی کردیم و می دانیم این کار بسیار سخت است. این امر، از نظر تئوری تقریباً غیرممکن است. پس نمی‌توان نقل انتقالات بیت کوین را از کار انداخت و معاملات زیرزمینی آن نه تنها از آرش آن نمی‌کاهد بلکه قیمت را نیز افزایش می‌دهد. مگر اینکه یک راه حل کشف شود که انتقال بیت کوین را غیرممکن می‌کند و از تجارت زیرزمینی جلوگیری می‌کند. در این شرایط به احتمال زیاد شاهد کاهش ارزش بیت کوین خواهیم بود.

جایگزینی با یک سیستم پرداخت بهتر

احتمال دیگر این است که بیت کوین به سادگی توسط یک ارز دیجیتال بهتر یا یک سیستم پرداخت جایگزین شود. شبکه‌ای که بتواند این شبکه را منسوخ کند. با این وجود اجرای این سناریو به احتمال زیاد چندین سال – شاید حتی چند دهه – طول می‌کشد.

در هر صورت، این احتمال وجود دارد که بیت کوین همیشه مقداری ارزش را حفظ کند، چه به عنوان کالای کلکسیونی و چه به عنوان یکی از مصنوعات تاریخی برای نسل‌های آینده.کامپیوترهای کوآنتومی عامل جدی کاهش ارزش بیت کوین

تنها تهدید جدی برای آینده بیت کوین و بلاکچین را می‌توان کامپیوترهای کوآنتومی دانست. شبکه اتریوم در بروزرسانی جدید خود در صدد مقاوم کردن این شبکه در برابر این کامپیوترها برآمده است. توسعه دهندگان بیت کوین نیز شروع به انجام تحقیقاتی در این زمینه کرده‌اند. با این حال هزینه بالا و شرایط ساخت این کامپیوترها آنها را در کوتاه مدت به تهدید جدی‌ای تبدیل نمی‌کند. باید دید در آینده چه اتفاقی برای این ارز خواهد افتاد.

مطالب مرتبط
وب 3.0 (web3.0) چیست و بلاک چین چه نقشی در آینده اینترنت خواهد داشت؟
ریسک های استیکینگ
آموزش ساخت توکن روی اتریوم
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether