منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  بیت کوین و دلار: آیا BTC می‌تواند USD را به عنوان واحد ذخیره جهانی جایگزین کند؟
د دوباره بیت کوین قیمت این ارز را از دیروز 500 دلار افزایش داده است

بیت کوین و دلار: آیا BTC می‌تواند USD را به عنوان واحد ذخیره جهانی جایگزین کند؟

رضا باغانی
1400/03/01
۰

برای برخی از طرفداران بیت کوین، جایگزینی دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی، هدفی بلند، اگرچه قابل دستیابی است. اما آیا واقع بینانه است؟

اقدامات پولی دولت آمریکا در واکنش به بیماری همه گیر کرونا ویروس، برخی را به این باور رسانده است که دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی، جابجا می‌شود. طرفداران بیت کوین استدلال کرده‌اند که ارزهای دیجیتال می‌تواند جای دلار را بگیرند. با این حال افراد بدبین با این نظر مخالف هستند.

از زمان پایان جنگ جهانی دوم و کنفرانس برتون وودز، دلار آمریکا ارز ذخیره جهانی بوده است. طبق داده‌های صندوق بین المللی پول، امروز بیش از 59٪ از ذخایر بانک‌های خارجی به دلار آمریکا ارائه می‌شود. اما موقعیت دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی از اواخر سال تا حدودی متزلزل به نظر می‌رسید.

در جولای گذشته، استراتژیست های گلدمن ساکس استدلال کردند که واکنش دولت ایالات متحده و توزیع بسته‌های محرک مالی و چاپ پول، “ترس از تحقیر” ایجاد می‌کند. این امر می‌تواند دلار را از موقعیت خود به عنوان ارز ذخیره جهانی سرنگون کند. یوان چین همچنان که با یک برنامه جاه طلبانه برای استفاده از نوآوری‌های ارز دیجیتال از دلار خود را به آن نزدیک کرده است.

با توجه به وضعیت دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی که برای اولین بار در دهه‌های گذشته احتمالاً قابل تصرف است، طرفداران بیت کوین این فرصت را غنیمت شمرده و این ارز دیجیتال را به عنوان یک گزینه احتمالی مطرح می‌کنند.در هنگامه قدرت گرفتن بیت کوین، دولت آمریکا به چاپ دلار ادامه می‌دهد

در دسامبر سال 2020، روچیر شارما، استراتژیست ارشد جهانی در مورگان استنلی، با نوشتن گزارش فایننشیال تایمز (Financial Times) پیش بینی پایان وضعیت دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی و جایگزینی نهایی آن با بیت کوین را اعلام کرد.

شارما نوشت: ” بانک‌های مرکزی به رهبری فدرال رزرو ایالات متحده ارزش پول خود را کاهش می‌دهند. بنابراین بسیاری از مردم از سر ترس از ماه مارس بیت کوین را به صورت عمده خریداری کرده‌اند.” در پایان نامه شارما، پس اندازکنندگان محتاط به سمت بیت کوین کشیده می‌شوند. این ارز بر خلاف دلار و سایر ارزهای فیات که محدودیت عرضه ندارند، میزان عرضه محدود دارد.

اریک وورهیس، مدیر عامل پلت فرم معاملات دارایی دیجیتال شیپ شیفت (ShapeShift)، به دیکریپت گفت: “چاپ ارز فیات این مدل دارایی را بی ارزش کرده است؛ این یک سرقت ارزش از دارندگان فعلی این ارزها است.” وی گفت: “ما آمده‌ایم تا این پدیده را بپذیریم.”

افزایش نرخ تورم

یکی از پیامدهای این مشکل تورم است. جورج سلگین، مدیر مرکز جایگزین‌های پولی و مالی در اتاق فکر موسسه کاتو، توضیح داد: ” این ارز بین المللی می‌تواند واقعاً جایگاه خود را به دیگر ارزها ببازد. دلار با این روند در نهایت موقعیت مسلط خود را از دست می‌دهد.” اما این اتفاق ساده‌ای نیست. “باید از نظر ارزش به اندازه کافی ناپایدار شود.”

سال گذشته آمریکا نرخ تورم 1.25٪ را ثبت کرد. طبق محاسبه فدرال رزرو مینیاپولیس که ماه گذشته منتشر شد، 33٪ احتمال دارد که نرخ تورم ایالات متحده طی 5 سال آینده به بالای 3٪ برسد. این‌ها همه دلایلی را برای نگرانی در طولانی مدت به سلگین ارائه می‌دهد، “این نتیجه حتی در این صورت هم به هیچ وجه قطعی نیست. ما در میان مدت یا بلند مدت به دنبال افزایش دو رقمی هستیم.” نرخ تورم ایالات متحده در هیچ جایی نزدیک به 36٪ آرژانتین یا 15٪ ترکیه نیست.

سلگین گفت: ” هزینه تورم زیادی باعث می‌شود تا مردم تصمیم بگیرند که ارزش دلار در حال کاهش است. پس از آن شاهد مهاجرت از این دارایی به سایر دارایی‌های غیرتورمی خواهیم بود.”

اثر شبکه بیت کوین در برابر دلار

سلگین افزود: اگر دلار سقوط کند، باند بعدی بیت کوین نیست، بلکه سایر ارزهای فیات هستند. این به این دلیل است که محبوب و نقدشونده هستند. این چیزی است که در معاملات جهانی اهمیت دارد. این ایده‌ای است که اقتصاددانان به نام “اثر شبکه‌ای” می‌نامند.

بیت کوین ارز ذخیره جهانی بعدی خواهد بود.

– Dan Held (danheld) 27 مارس 2021

استدلال شارما در مورد بیت کوین به عنوان ارز ذخیره تنها به افزایش چاپ پول بستگی ندارد. این ارز دیجیتال نیز باید به عنوان یک وسیله مفید مبادله عمل کند. وی نوشت: “مشاغل کوچکتر شروع به استفاده از بیت کوین در تجارت بین الملل می‌کنند، خصوصاً در کشورهایی که تأمین دلار برای آنها دشوار است (مانند نیجریه) یا پول محلی بی ثبات است (آرژانتین).”اما آیا بیت کوین می‌تواند استفاده دلار به عنوان یک دارایی مبادله‌ای را با چالش جدی مواجه کند؟

وور هیس (Voorhees) در گفتگو با دیکریپت ضمن بیان اینکه سرمایه بازار بیت کوین در طی یک دهه از هیچ به یک تریلیون دلار افزایش یافته است، گفت: “نقدینگی عظیم دلار و تأثیرات شبکه قوی‌ترین مانع در برابر صعود بیت کوین است.” وی گفت: “بیت کوین با گذشت زمان اثر شبکه‌ای خود را بدست می‌آورد.”

سرمایه بازار 827 میلیارد دلاری بیت کوین حیرت انگیز به نظر می‌رسد. به هر حال، 2 تریلیون دلار در گردش است و از مارس 2021 کمی بیش از 1.43 تریلیون یورو وجود دارد.

اما این اعداد دقیقاً در مقایسه با سایر ارزهای فیات واقعاً ضعیف هستند. دلار و یورو به طور فعال در معاملات روزمره استفاده می‌شوند. برخلاف بیت کوین، حتی در برخی موارد به صورت واحد نیز پذیرفته شود. در گزارش دویچه بانک که در مارس 2021 منتشر شد، اشاره شده است که معاملات بیت کوین به طور متوسط حدود 0.5 میلیارد دلار در روز است که معادل 0.2٪ معاملات یورو و 0.009 درصد معاملات دلار است.

در این گزارش آمده است: “نقدینگی بیت کوین بسیار نزدیکتر به بات تایلند است”. بات تایلند حتی یک رقیب از راه دور برای دارایی ذخیره جهانی نیست. بنابراین بیت کوین حتی نوعی رقیب نیست که آماده گرفتن جای دلار باشد. اگر “معامله بین المللی” شرط لازم برای وضعیت ذخیره ارزی است، حداقل در آینده کوتاه مدت بیت کوین شانسی نخواهد داشت.

علاقه و استفاده نهادی

وضعیت ارز ذخیره فقط به استفاده از آن به عنوان وسیله مبادله خلاصه نمی‌شود. همچنین از نظر دارایی‌های نگهداری شده توسط مؤسسات مالی جهانی قابل درک است.

شارما از دلار به عنوان “لنگرگاه دیگری که ملت‌های دیگر ارزهای خود را ارزیابی می‌کنند” نام می‌برد. وور هیس گفت که این اتفاق در زمان برتون وودز رخ داد. وی گفت: “لنگر [توصیف کننده مناسبی است]”، اما از سال 1971 که از طلا جدا شد، “دلار فیات خالص بود.

وور هیس افزود: “بیت کوین به همین ترتیب موقعیت دارایی ذخیره را بدست خواهد آورد، زیرا کمیاب، تغییرناپذیر و غیرسیاسی است.”

تردیدی نیست که دلار امروز به راحتی آن موقعیت غالب را دارد. در سه ماهه آخر سال 2020، بانک‌های مرکزی در 149 کشور 7 تریلیون دلار در اختیار داشتند که 59٪ کل ذخایر اختصاص یافته را نشان می‌دهد.

اما بانک‌های مرکزی دارایی‌های متنوعی را در اختیار دارند. سلگین به دیکریپت گفت: “این بدان معنا نیست که ارزهایی مانند رنمینبی چین تهدیدی برای وضعیت دلار هستند. آن‌ها فقط بخشی از اوراق بهادار بانک مرکزی را تشکیل می‌دهند.” وی گفت که این برای طلا و بیت کوین نیز صادق خواهد بود.

“بانک‌های مرکزی احتمالاً آخرین کسانی هستند که بیت کوین را به دست می‌آورند. آن‌ها تنها برای تسلط بر آن، این کار را می‌کنند.”

اریک وورهیس

طبق گفته وورهیس، بانک‌های مرکزی نباید متر و معیار قرار گیرند. بسیاری از مؤسسات مالی دیگر وجود دارد. “بانک‌های مرکزی احتمالاً آخرین کسانی هستند که بیت کوین را به دست می‌آورند. تنها در صورت آشکار شدن تسلط بر آن، این کار را می‌کنند.”

امکان استفاده از بیت کوین به عنوان دارایی مبادله مردود است

جف میرون، مدرس ارشد اقتصاد در دانشگاه هاروارد، به دیکریپت گفت: هیچ چیز ارزش بیت کوین را کاهش نمی‌دهد. “ارزش واقعی هر آن چیزی است که بازار فکر می‌کند ارزش دارد. مگر اینکه بیت کوین به نوعی موفق به، تبدیل شدن به یک وسیله پرداخت غالب شود.”

میرون توضیح داد، اما بیت کوین نمی‌تواند به یک وسیله پرداخت غالب تبدیل شود. فراگیر بودن دولت‌ها در فعالیت‌های اقتصادی – نه فقط مالیات بلکه هزینه‌ها – باعث می‌شود که روش رسمی پرداخت دولت “طبیعی‌ترین پیش فرض برای بخش عمده‌ای از معاملات دیگر باشد “

میرون در گفتگو با دیکریپت گفت: “دولت‌ها خواهان کنترل ابزار پرداخت در اقتصاد خود هستند. آن‌ها می‌توانند با تنظیم این رویکرد جدید از بین رفته، ظهور هر وسیله جدید را دشوار کنند.”

و دولتها انگیزه ندارند که اجازه دهند پولهایی که متعلق به آنها نیست مانند بیت کوین جایگزین آنچه که متعلق به آنهاست باشد. در اولین سخنرانی خود در پارلمان انگلیس در سال 2010، استیو بیکر، نماینده محافظه کار ویکامب، اظهار داشت که “بانک انگلیس قیمت، کمیت و کیفیت پول را کنترل می‌کند.” وی از همکاران پارلمانی پرسید، “اگر پول محصول دولت است، باید از خود بپرسیم: آیا این ایده خوبی است؟”

بیکر به دیکریپت گفت، چنین نیست، اما “در یک دنیای فرضی، من انتظار دارم که اقتصاد بازار در آینده پول کالاها را مانند گذشته انتخاب کند.” او متقاعد شده است که محتمل‌ترین نامزد در آینده کاندیدایی است که “توسط فناوری امکان پذیر شده است”، اما لزوماً بیت کوین نیست.و اگر این اتفاق افتاده باشد …

سلگین توضیح داد: دلار که وضعیت ارز ذخیره خود را از دست می‌دهد می‌تواند به تنهایی رفاه آمریکایی‌ها را کاهش دهد. “با نگاهی به بدهی که داریم، دچار دردسر بزرگی خواهیم شد.”

اما مدافعان بیت کوین استدلال می‌کنند که این فقط یک درد کوتاه مدت است و در طولانی مدت نتیجه آن را خواهیم دید.

وورهیس، برخلاف دلار آمریکا، خاطرنشان کرد: “بیت کوین هیچ معنی‌ای برای مردم ندارد و هیچ امتیازی به دست نیاورده است.”

مطالب مرتبط
ترس از بیت کوین چگونه از بین خواهد رفت؟ آیا تصویر عمومی این ارز اصلاح پذیر است؟
بیتکوین و ارزهای دیجیتال چگونه گم می‌شود؟ آیا  می‌توان آنها را بازیابی کرد؟
کنترل بیت کوین به چه معناست و توسط چه کسی انجام می شود؟ راهنمایی برای سهام‌داران بیت کوین
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس