منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  راه اندازی کامل آلونزو: قراردادهای هوشمند کاردانو در حال رسیدن به شبکه اصلی هستند
راه اندازی کامل آلونزو: قراردادهای هوشمند کاردانو در حال رسیدن به شبکه اصلی هستند

راه اندازی کامل آلونزو: قراردادهای هوشمند کاردانو در حال رسیدن به شبکه اصلی هستند

رضا باغانی
1400/05/07
۰

سرعت استقرار ویژگی قرارداد هوشمند در آزمایشگاه‌های کاردانو برای راه اندازی کامل آلونزو افزایش یافته است. هاسکینسون بر این باور است همه چیز درست پیش می‌رود.

بلاک چین کاردانو در مرحله توسعه و ارتقا شبکه خود قرار دارد. مرحله‌ای که در حال حاضر در دست انجام است در نقشه راه پروتکل، با نام گوگوئن (Goguen) شناخته می‌شود. این فاز قرار است قراردادهای هوشمند را به شبکه اضافه کند. گوگوئن فاز سوم نقشه راه پس از بایرون و شلی است. مرحله گوگوئن به سه مرحله تقسیم شده است، آلگرا، مری و آلونزو. پس از راه اندازی دو بخش ابتدایی با استقرار کامل آلونزو این مرحله به پایان خواهد رسید.

علی رغم نزدیک شدن به راه اندازی کامل آلونزو پیش بینی‌های خوش بینانه شکست خورده‌اند

علیرغم نقشه راه و به روزرسانی هایی که شبکه وعده داده بود، برخی سؤالات درباره کاربرد فعلی آن مطرح می‌شود. بنیانگذار کاردانو، چارلز هاسکینسون، در تاریخ 27 ژوئیه سال 2020 پیش بینی کرده بود که در مدت زمان یک سال صدها دارایی همراه با هزاران دپ و “تعداد زیادی پروژه جالب” روی کاردانو اجرا شود.

در سال بعد با وجود پیشرفت‌های قابل توجه، سرمایه گذاران و جامعه کاردانو بر این باور است که این شبکه به وعده‌های هاسکینسون نزدیک هم نشده است. در همین حال، بسیاری از اعضای جامعه کاردانو از این شبکه دفاع کردند. این طرفداران گفتند که اظهارات هاسکینسون فقط یک پیش بینی بود و نه وعده. با این حال خود هاسکینسون به منتقدان پاسخ داد و گفت: “اکنون هزاران دارایی در کاردانو وجود دارد.”

وی همچنین در 8 ژوئیه ویدئویی در یوتیوب منتشر کرد. هاسکینسون در این ویدیو ادعا کرد که این پروژه در راستای چارچوب نقشه راه تعریف شده در حال پیشرفت است. بیش از 10 میلیون دلار توکن غیر قابل جایگزینی (NFT) در سراسر شبکه فروخته شده است. وی افزود که وقتی آلونزو سفید (Alonzo White) در شبکه اصلی به طور کامل راه اندازی شود، توسعه دهندگان توانایی راه اندازی دپ ها (DApps) و NFT ها را در شبکه به دست می‌آورند.

کارشناسان به راه اندازی کامل آلونزو خوش بین هستند

باوجود برخی نگرانی ها در بین جامعه کاردانو، کارشناسان صنعت از دقیق اجرا شدن نقشه راه مطمئن هستند. بن آرمسترانگ (Ben Armstrong)، یوتیوبر و خالق بیت بوی کریپتو (BitBoyCrypto.com) است. وی به نشریه اینترنتی کوین تلگراف گفت:

“تیم کاردانو از زمان بندی راه اندازی ویژگی قرارداد هوشمند خود که از ماه سپتامبر آغاز می‌شود، عقب نمانده است. با توجه به اینکه هارد فورک آلونزو وایت به خوبی در حال راه اندازی کامل است، اکنون انتظار تأخیر بیشتری ندارم. با این اوصاف، رویکرد روشمند کاردانو بدین معناست که آنها فقط می‌خواهند پیش از راه اندازی کامل آلونزو آن را بیشتر تست کنند.”

ماری تاتیبوت (Marie Tatibouet)، مدیر ارشد بازاریابی صرافی گیت آی او (Gate.io) است. وی نیز گفت که همه چیز طبق نقشه راه درست پیش می‌رود. تاتیبوت همچنین در مورد سؤالات مطرح شده در مورد جنبه سودمندی شبکه کاردانو، اظهار نظر کرد. وی گفت هدف اصلی به روزرسانی آلونزو افزودن ویژگی قراردادهای هوشمند در پایان مرحله گوگوئن عنوان شده است. بنابراین تا اتمام این مرحله نمی‌توان در مورد کمبود آن قضاوت کرد.

آرمسترانگ در ادامه در مورد معضل قراردادهای هوشمند که مانع رشد شبکه هستند نیز صحبت کرد. وی گفت:

“این وضعیت مرغ و تخم مرغ است. شما به قراردادهای هوشمند احتیاج دارید تا توسعه دپ ها واقعاً ادامه یابد، اما شما همچنین به این دپ ها نیاز دارید تا از توسعه درست قراردادهای هوشمند مطلع شوید. دپ های زیادی وجود دارند که در اتریوم هستند و منتظرند تا در کاردانو شروع به کار کنند. “

وی حتی اشاره کرد در حال حاضر توسعه دهندگان بلاک چین بسیار مورد توجه هستند. بنابراین جذب غیرقانونی آنها به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است.

” ICP امسال به کوین بیس حمله کرد. چارلز (بنیانگذاری دیفینیتی) در مورد نحوه استخدام غیرقانون چندین مهندس برتر خود از سوی کوین بیس انتقاد کرد. من تصور می‌کنم که این امر باعث تأخیر در توسعه خاص کاردانو در صنعت شده است. “

نزدیک به 72 درصد از کل ADA در این شبکه سهام گذاری شده است

در وضعیت فعلی، کم بهره بودن شبکه کاردانو ممکن است روی یک جنبه مهم تأثیر بگذارد: طرح توکن اصلی آن، ADA. بر اساس داده‌ها، نزدیک به 72 درصد از کل توکن های ADA در شبکه قرار دارند که مبلغی حدود 30 میلیارد دلار از سرمایه بازار 42 میلیارد دلاری آن است. این شامل 2،745 استخر فعال و در مجموع نزدیک به 716،000 آدرس ذخیره است.

تاتیبوت در مورد کاربرد فعلی توکن های ADA صحبت کرد. وی گفت:

“در حال حاضر، دو عملکرد اصلی توکن های ADA عبارتند از: استیکینگ و حکمرانی. در این راستا، این نشانه خوبی است که بسیاری از دارندگان به شبکه ایمان دارند و توکن های خود را در اکوسیستم سهام گذاری کرده‌اند.”

او همچنین اضافه کرد که مهم است به خاطر داشته باشیم که ADA بسیار انعطاف پذیرتر از مکانیزم های معمولی در پروتکل‌های دیگر است. کاردانو این امکان را برای استیکرها فراهم کرده است تا در هر زمانی به توکن های خود دسترسی پیدا کنند. در کادانو توکن ها دور از دسترس استیکرها نیستند. این راحتی استیک کردن باعث ذخیره سازی توکن بومی در شبکه شده است. آرمسترانگ بیشتر در مورد ادغام قراردادهای هوشمند که بر میزان بالای سهام در شبکه تأثیر می‌گذارد، صحبت کرد. وی توضیح داد که چرا توکن ها ذخیره می‌شوند:

“توکن های ADA نه تنها برای استفاده برای دستیابی به سود استیکینگ، بلکه همچنین برای حق رأی داشتن در حاکمیت نهایی که توسط به روزرسانی ولتر اضافه می‌شود سهام گذاری می‌شوند. حتی با وجود شرایط فعلی قراردادهای هوشمند، NFT هایی وجود دارند که می‌توانید بخرید. حتی بازی‌هایی برای انجام بر روی شبکه کاردانو وجود دارند. هنگامی که ADA خود را در قراردادهای هوشمند تثبیت کند، خواهید دید که رقم سهامگذاری به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.”

علاقه سرمایه گذاران شرکتی در آستانه راه اندازی کامل آلونزو

با توجه به راه اندازی احتمالی دپ ها بر روی کاردانو پس از اجرای قراردادهای هوشمند، کاردانو همچنین سعی می‌کند از طریق شبکه خود ابزارهایی برای دنیای واقعی ارائه دهد. در اوایل ماه آوریل، IOHK جهت استفاده از فناوری بلاک چین کاردانو با دولت اتیوپی همکاری کرد.

در ماه ژوئیه، گری اسکیل (Grayscale) توکن ADA را به دیجیتال لارج کپ “Digital Large Cap (GDLC)” خود اضافه کرد. این شرکت کاردانو را پس از بیت کوین و اتریوم به سومین سرمایه بزرگ سبد صندوقش تبدیل کرده است. گری اسکیل به عنوان معیار علاقه شرکت ها در بازارهای ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. دوک لو (Duc Luu)، رئیس اجرایی شبکه اسپور (Spores)، یک بازار مالی NFT و غیرمتمرکز بر اساس کاردانو است. وی گفت:

“کاردانو وعده امکان استفاده از بلاک چین سبزتر، هزینه گس کمتر و توان بیشتر را می‌دهد. ما معتقدیم این ویژگی‌ها بلاک چین کاردانو را به مکانی برجسته برای NFT ها تبدیل خواهد کرد. همچنین این‌ها باعث پذیرش جریان اصلی دیفای خواهد شد. دیفای و NFT ها دو حوزه‌ای هستند که سرمایه گذاران نهادی بسیار به آن علاقه دارند.”

لو در حین بحث در مورد زمان ورود ابزارهای واقعی به شبکه، اشاره کرد که معتقد است به زودی این اتفاق می افتد. وی افزود:

“عملکردهای جالب مانند مبدل ERC-20 به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا به سرعت از ETH به ADA جابجا شوند. پروژه‌های زیادی مانند ما مشتاقانه منتظر راه اندازی قرارداد هوشمند کاردانو در پس زمینه هستند.”

او همچنین پیش بینی می‌کند که در شش ماه پس از راه اندازی قراردادهای هوشمند در شبکه، اکوسیستم کاردانو شاهد تغییر شدیدی باشد.

بیشتر شدن رقابت در بین شبکه های قرارداد هوشمند

با این حال، مهم است که راه اندازی کامل آلونزو در شبکه اصلی طبق برنامه انجام شود. صبر جامعه‌های کریپتو دیگر سرریز شده است. سایر بلاک چین های مانند اسمارت چین بایننس (BSC) با سرعت زیادی در حال رشد هستند. این می‌تواند منجر به از دست دادن توسعه دهندگان بالقوه‌ای شود که بلاک چین های دیگر را بر می‌گزینند.

مطالب مرتبط
اوراکل بریج در بلاک چین ترون به عنوان جایگزین چین لینک راه اندازی شد
ردیابی ارزهای دیجیتال توسط دولت ایالات متحده امریکا
ارز دیجیتال اتر: چه چیزی به ارز دیجیتال اتریوم (Ether) ارزش می دهد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether