قیمت بیت کوین
۱,۲۲۶,۲۱۳,۳۷۲تومان
54,636دلار
2.57
قیمت اتریوم
۷۳,۵۴۱,۷۹۴تومان
3,276.28دلار
3.60
قیمت بایننس کوین
۱۴,۱۳۲,۱۷۷تومان
629.62دلار
3.84
قیمت دوج کوین
۱۵,۵۵۲تومان
0.692891دلار
58.42
قیمت ریپل
۳۲,۰۶۷تومان
1.42دلار
4.04
خانه  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بلاک چین  »  رول آپز کارتزی Cartesi رویکردی منحصر به فرد در مقیاس پذیری اتریوم ارائه می‌دهد

رول آپز کارتزی Cartesi رویکردی منحصر به فرد در مقیاس پذیری اتریوم ارائه می‌دهد

رول آپز کارتزی Cartesi رویکردی منحصر به فرد در مقیاس پذیری اتریوم ارائه می‌دهند

محبوبیت اخیر برنامه‌های کاربردی دیفای و یلد فارمینگ در کنار بازار مداوم افزایشی منجر به مشکلات ظرفیت در شبکه اتریوم شده است. ترافیک بالا باعث ایجاد هزینه‌های شدید در دوره‌های اوج مصرف می‌شود. این بدان معنی است که بسیاری از دپ (dApp)‌ها را برای کسانی که سرمایه اندکی دارند، غیرقابل استفاده می‌گردد.

رول آپز کارتزی Cartesi رویکردی منحصر به فرد در مقیاس پذیری اتریوم ارائه می‌دهد

مقیاس پذیری مسئله جدیدی نیست. با این حال، بهبودهای لایه 1 قادر به مطابقت با پایگاه کاربر اتریوم و رشد گسترده دپ‌ها نیستند. این نگرانی بزرگ، اتریوم را به سمت توسعه “Ethereum 2.0” حرکت داده است. این به روزرسانی اگرچه امیدوار کننده است، اما هنوز فاصله زیادی تا انجام کامل آن وجود دارد. ماهیت اضطراری این مسئله منجر به افزایش تعداد پیشنهادهای لایه دو برای مقابله با هزینه‌های بالا و مشکلات عملکردی شده است. این مشکلات بزرگ مانع جذب کاربر بیشتر در اکوسیستم اتریوم می‌شود. از جمله این راه حل‌ها یک رویکرد منحصر به فرد جدید امیدوار کننده به نام رول آپز یا جمع آوری‌‌‌های کارتزی است.پیشنهادهای مقیاس پذیری موجود

بیشتر پیشنهادها برای راه حل‌های لایه 1 یا لایه 2 موثر برای مقیاس پذیری اتریوم بر اساس موارد زیر است:

  • تعهدات زنجیره‌ای (مانند پلاسما).
  • کانال‌های حاکمیتی / کانال‌های پرداخت مانند شبکه ریدن (Raiden) که شبیه مفهوم شبکه لایتنینگ بیت کوین است.
  • اعتبارسنج‌ها مانند استارک ویر (StarkWare)
  • زنجیره‌های خاص (مانند xDAI و پالی گان).
  • زنجیرهای لایه 1 سازگار با اتریوم (مانند کازماس، پولکادات و اولانچ).
  • ZK-Rollups (مانند لوپرینگ Loopring).
  • آپتیمیستیک رول آپز (مانند کارتزی).

تفاوت‌‌‌های راه حل‌‌‌های مقیاس پذیری

هر راه حل، انجام معاملات از روش‌‌‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. پلاسما یکی از اولین راه حل‌ها بود اما از آسیب پذیری‌‌‌های امنیتی مربوط به در دسترس بودن داده‌ها رنج می‌برد. عیب دیگر این است که پلاسما و همچنین کانالهای حاکمیتی و کانالهای پرداخت از قراردادهای هوشمند مشارکت با منبع باز پشتیبانی نمی‌کنند. به همین دلیل، این شوه مدل برنامه نویسی برای اهداف کلی را که توسط لایه 1 پشتیبانی می‌شود جهت ایجاد برنامه‌های برجسته مانند یونی سواپ ارائه نمی‌دهد. زنجیره‌های لایه 1 سازگار با اتریوم ملاحظات امنیتی اضافی مرتبط با مکانیسم‌های اجماع جدید یا کمتر غیرمتمرکز را ارائه می‌دهند. در عین حال زنجیره‌های جانبی به کندی پیشرفت می‌کنند.

با توجه به اشکالات پیشنهادهای دیگر، رول آپز (Rollups) در ارائه راه حل مقیاس امیدوار کننده تر برای این مسئله به طور فزاینده‌ای محبوبیت یافته است. به طور گسترده، رول آپز معاملات را خارج از زنجیره اصلی اتریوم در یک قرارداد هوشمند انجام می‌دهد. این شیوه با افزایش توان تولید بلاک چین، هزینه‌ها و ازدحام را کاهش می‌دهد. برای ZK-Rollups، اعتبار از طریق اثبات دانش صفر تضمین می‌شود. رول آپز آپتیمیستیک با اثبات تقلب تضمین می‌شود. بزرگ‌ترین برتری ZK-Rollups نسبت به رول آپز آپتیمیستیک خاتمه یافتن آنی آن است که با اثبات اعتبار ارائه می‌شود.

با این حال این شیوه نیز اشکالاتی دارد. یک اشکال پیچیدگی آن است، و یک مشکل مهندسی دشوار برای انتقال قراردادهای هوشمند از زنجیره اصلی اتریوم. با این حال، بزرگ‌ترین نقطه ضعف ZK-Rollups ضعف آن در مقیاس پذیری محاسباتی است. این راه حل هزینه بالایی را برای محاسبات فشرده در لایه دو تحمیل می‌کند. از طرف دیگر، جمع آوری‌‌‌های آپتیمیستیک با حل اختلافات تعاملی می‌توانند هم از پرداخت‌‌‌های ساده و هم از قراردادهای هوشمند بسیار پیچیده پشتیبانی کنند.راه حل لایه دوم رول آپز کارتزی

در نتیجه، رول آپز یا جمع آوری‌‌‌های آپتیمیستیک در حال حاضر موضوع داغ صنعت هستند. پروژه‌های برتر دیفای مانند سینثتیکس (Synthetix) با استفاده از این راه حل‌ها به لایه دو مهاجرت می‌کنند. راه حل کارتزی رول آپز، یک گام نیز فراتر از رول آپز آپتیمیستیک می‌رود. این شیوه حل اختلاف تعاملی را ارائه می‌دهد. کارتزی رول آپز به کاربران امکان می‌دهد مقیاس پذیری زیادی از طریق اعتبار سنج‌ها داشته باشند. اعتبارسنج‌ها کارهای سنگین محاسباتی را خارج از زنجیره برای برنامه‌های خاص و نه همه برنامه‌های موجود در بلاک چین انجام می‌دهند. این راه حل قدرت محاسبه ای میلیون برابر معمول بدون از بین بردن ضمانت‌های امنیتی قوی اتریوم فراهم می‌کند. کارتزی رول آپز حاد‌ترین مشکلات تولید بلاک و هزینه‌های بالا را برطرف خواهد نمود.

کلام پایانی

اگر این به اندازه کافی چشمگیر نیست، در یک تغییر دهنده بازی برای توسعه بلاکچین، دیسکارتد رول آپز همچنین با ماشین کارتزی (Cartesi Machine) ادغام شده است. این پیوند قراردادهای هوشمندی را که بر روی ماشین مجازی لینوکس خالی از زنجیره ایجاد شده است، امکان پذیر می‌کند. به جای استفاده از سالیدیتی، زبان برنامه نویسی برای اجرای قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم و مقابله با محدودیت‌های ماشین مجازی اتریوم، تعداد بیشماری از مولفه‌های اصلی نرم افزار می‌توانند توسط برنامه نویسان استفاده شوند. این یعنی برای اولین بار یک سیستم عامل کامل برای قراردادهای هوشمند ارائه می‌شود نوعی رایانه غیرمتمرکز جهانی.

رول آپز کارتزی، این را گام مهمی‌در جهت بلوغ اکوسیستم بلاک چین، گشودن درهای برنامه نویسان اصلی و ایجاد امکان بیشتر برای توسعه دهندگان دپ برای ایجاد قراردادهای هوشمند ساده یا پیچیده می‌داند. این برنامه‌ها شبیه برنامه‌های معمولی است که ما در این مسیر به طور گسترده‌تری به آنها عادت کرده‌ایم.

مطالب مرتبط
آموزش ساخت توکن روی اتریوم
شناسه تراکنش ارز دیجیتال یا TxID چیست و چگونه صحت تراکنش ها را در بلاکچین بررسی کنیم
زد کش Zcash سکه ای که به کاربران خود رازداری کامل را ارائه می دهد
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
معاملات اسپات و مارجین
ارز دیجیتال برگر BURGER توکن صرافی غیرمتمرکز برگرسواپ BurgerSwap چیست؟
معاملات اسپات و فیوچرز ارزهای دیجیتال چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟