قیمت بیت کوین
1,326,675,402تومان
54,857.00دلار
6.36
قیمت اتریوم
94,082,537تومان
3,890.24دلار
4.86
قیمت بایننس کوین
15,322,173تومان
633.56دلار
4.86
قیمت ریپل
33,858تومان
1.40دلار
11.57
قیمت دوج کوین
11,421تومان
0.47دلار
10.43
خانه  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  دیم (Diem) و CBDC‌ها می‌توانند آینده سیستم مالی و بازار ارزهای دیجیتال را متحول کنند

دیم (Diem) و CBDC‌ها می‌توانند آینده سیستم مالی و بازار ارزهای دیجیتال را متحول کنند

اخبار آلتکوین ها
رضا باغانی
1400/02/04
۰
دیم و CBDC ها می توانند آینده سیستم مالی و بازار ارزهای دیجیتال را متحول کنند

وقتی دیم (Diem) راه اندازی شود و بانک‌های مرکزی ارزهای دیجیتال یا (CBDC)‌ها خود را روانه بازار نمایند، هر کدام چه نقشی را بازی می‌کنند؟ در اینجا نگاهی داریم به آینده سیستم مالی و پرداخت‌‌‌های جهانی.

استفاده از فن آوری‌‌‌های جدید، به ویژه در فناوری مالی یا فین تک (fintech) و پرداخت ها، در سال گذشته بسیار تغییر کرده است. بیماری همه گیر کرونا کاهش میزان استفاده از پول نقد را تشدید کرده و بسیاری از افراد و مشاغل تجاری را به استفاده از روش‌های دیجیتالی و ابتکاری برای معامله دعوت کرده است. برخی نیز به استفاده از استیبل کوین‌ها روی آورده‌اند. به عنوان مثال عرضه USDC در گردش، از 500 میلیون دلار در ژانویه 2020 به 11.3 میلیارد دلار در حال حاضر رشد کرده است.

افزایش استفاده از تلفن‌های هوشمند در اقتصادهای در حال ظهور که نیاز به پردازش معاملات در زمان واقعی و حتی الامکان ارزان و فراگیر دارد، به پرداخت‌ها کمک کرده است. این یکی از انگیزه‌های مأموریت انجمن دیم (Diem) بود که در گذشته لیبرا اسوشیشن (Libra Association) نامیده می‌شد. این انجمن برای ایجاد یک سیستم پرداخت جهانی ساده و زیرساخت‌های مالی که میلیاردها نفر را قادر به استفاده از دنیای مالی بدون مرز می‌سازد تشکیل شد.دیم نظر بیشتر دولت‌ها برای ادغام CBDC‌ها را جلب کرده است

تحت هدایت فیس بوک، دیم پروژه ارز دیجیتالی که پیش از این لیبرا (Libra) نامیده می‌شد، توانایی دستیابی به بازاری با میلیاردها نفر کاربر را دارد. این ارز می‌تواند مسائلی مانند جهان شمولی مالی، هویت دیجیتال، پرداخت سریعتر و مقرون به صرفه و موارد دیگر را حل کند.

علاوه بر این، بانک‌های مرکزی ملی با آزمایش‌های ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) بیکار ننشسته‌اند. در حالی که 80 درصد کشورها قبلاً CBDC را آزمایش کرده‌اند، اکنون به صورت جدی به پیشرفت این پروژه‌ها فکر می‌کنند. CBDC نوعی نمای دیجیتال از پول فیات است که با پشتوانه مقدار مناسبی از ذخایر پولی مانند ذخایر طلا یا ارزهای خارجی پشتیبانی می‌شود. هر واحد CBDC به عنوان معادل ارز فیات ایمن عمل خواهد کرد. این نوع ارزها می‌توانند به عنوان روش پرداخت، ذخیره ارزش و واحد حساب رسمی‌مورد استفاده قرار گیرند.

تقریباً همه بانک‌های مرکزی برای کمک به اهداف سیاست عمومی‌خود و تحول در این فضای جدید، در حال تحقیق فعالانه در مورد مزایا و خطرات ارائه ارز دیجیتال به مردم هستند.

با توجه به این زمینه و اهداف هر دو ابزار دیجیتال، آیا فضای کافی برای پیشرفت دیم و CBDC وجود دارد؟ ما فکر می‌کنیم این دو به دلایل زیر بتوانند با هم پیوند بخورند

1. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و دیم ویژگی‌های مشابهی دارند

از زمان آغاز به کار، پروژه دیم بسیار پیشرفت کرده است. با رجوع به صفحه اصلی این پروژه، دیم به پولهای تک ارزی مانند دلار Diem، پوند Diem و یورو Diem شبیه دلار جمینی (GUSD) یا USDC تبدیل شده است. هر توکن با ارز فیات محلی 1: 1 پشتیبانی می‌شود.

به همین ترتیب، CBDC‌ها توسط بانک مرکزی کشور صادر می‌شوند، با پشتیبانی ذخایر و مشمول مقررات هستند. در اینجا دولت‌ها نظارتی قوی برای عرضه و پشتیبانی دیم دارند. انجمن دیم به دنبال آن است که تا قبل از راه اندازی استیبل کوین خود، این ارز را ایمن کرده و تحت نظارت دولت‌ها کار کند.


سقوط بیت کوین و اتریوم در روز خونین بازارهای مالی جهانی؛ علت چه بود


2. Diem به حفظ استفاده از ارز رسمی‌داخلی کمک خواهد کرد

به عنوان مثال، برای تضمین ارزش دلار دیم، انجمن دیم یک زیرساخت مالی قوی ایجاد کرده است. با این کار اطمینان حاصل می‌کند که سکه را به میزان واقعی موجودی خود ضرب نموده و یا سوزانده است. طبق آخرین اظهارات انجمن، می‌توانیم فرض کنیم که تیم دیم قصد دارد از نزدیک با بانک‌های مرکزی در سراسر جهان همکاری کند. به گفته انجمن دیم، هدف این استیبل کوین تکمیل سیاست‌های پولی محلی و منطقه ای است نه بهم ریختن ارزهای محلی فیات.

علاوه بر این، به  نشانه حسن نیت و رویکرد دوستانه انجمن دیم، این ارز توافقاتی را با فدرال رزرو انجام داده است. آنها موافقت کردند، زمانی که فدرال رزرو تصمیم به ادامه کار و انتشار یک نسخه دیجیتال از دلار آمریکا بگیرد، انجمن به احتمال زیاد یک نسخه استیبل کوین دارایی را به عرضه خود اضافه می‌کند. بنابراین به افزایش قابلیت دسترسی به بازار دلار و قابلیت استفاده کلی از آن کمک می‌کند.

3. هر دو از سیستم پرداخت مشابه استفاده خواهند کرد

دیم و CBDC‌ها برای ایجاد پرداخت به زیرساخت‌هایی احتیاج دارند. این زیرساخت‌ها برای این ارزها کاملاً مشابه است. این شامل بلاک چینی است که CBDC روی آن ثبت خواهد شد. این بلاک چین برنامه‌های پرداخت و دستگاه‌های POS که برای شروع پرداخت استفاده می‌شود را مدیریت خواهد کرد. CBDC‌ها و دیم هر دو روش جدیدی برای معامله در اقتصاد دیجیتال به کاربران ارائه می‌دهند. هدف این سیستم پرداخت سریعتر و کارآمدتر از آنچه در حال حاضر داریم، با امکان افزودن قابلیت‌های جدید به مرور زمان است.

4- دیم و CBDC‌ها نشان دهنده آینده مالی دیجیتال است

به محض اینکه دیم بتواند یک گره نظارتی و همچنین میزان ملموسی از مشتریان جریان اصلی را تأمین کند، به نظر می‌رسد که دولتهای سراسر جهان شروع به همکاری بلند مدت با این استیبل کوین می‌کنند. به نظر می‌رسد بیشتر دولت‌ها به دنبال ادغام این ارز دیجیتال در ارزهای دیجیتال بانک مرکزی هستند. آنها این بلاک چین را به راه حل‌های CBDC تایید شده خود اختصاص می‌دهند.

دیوید مارکوس، رئیس مالی فیس بوک و رئیس سابق پی پال (PayPal) است. وی در مورد چگونگی پیشرفت پروژه دیم، با ابراز اطمینان از اینکه ارز دیجیتال در اواخر امسال راه اندازی می‌شود، ادعا می‌کند که دیم احتمالاً در سه ماهه چهارم وارد بازار مالی جهانی خواهد شد. تیم فیس بوک با ارائه کیف پول بومی‌این شرکت، نوی (Novi)، در این زمینه پیشرفت‌های خوبی را به دست آورده‌است.

همانطور که دیم به طور مستقیم اجرا می‌شود، به کاربران در سراسر جهان این فرصت داده می‌شود تا با فشار دادن یک دکمه بدون اینکه منتظر راه اندازی موارد استفاده در زندگی واقعی باشند، پرداخت‌‌‌های استیبل کوین و CBDC‌ها را تسهیل کنند.5- دیم و CBDC‌ها با هم تعریف جدیدی از اقتصاد جهانی ارائه می‌دهند

با بستن این بخش، روشن است که هدف سیستم پرداخت دیم ادغام روان با سیاست‌های پولی و کلان اقتصادی احتیاطی کشورهای مختلف در سراسر جهان و همچنین “تکمیل ارزهای موجود” به جای ایجاد اختلال در آنها است.

همچنین، همانطور که قبلاً اشاره شد، انجمن دیم به طور فعال با بانک‌های مرکزی کار خواهد کرد. با این کار دیم در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات، مانند تسهیل حضانت مستقیم پول نقد یا معادل آن اقدام کند. همچنین پردازش بسیاری از تراکنش‌‌‌های کوتاه مدت، معاملات اوراق بهادار و آینده بازار پرداخت‌ها هر روز به طور روزافزونی درخشان تر به نظر می‌رسد. این در حالی است که دیم و بانک‌های مرکزی با هم در صدد جبران عقب افتادگی 10 سال گذشته نوآوری در بلاک چین هستند. این مطمئناً هزینه زیادی بر گردن دولت‌ها و دیم خواهد گذاشت.

مطالب مرتبط
پرونده تتر در نیویورک حل و فصل شد، تبرئه شدن یکی از مهمترین ارزهای دیجیتال جهان
ریپل XRP پس از نزدیک به یک ماه با بالاترین قیمت خود معامله می شود
تیم لوپرینگ پی پالی برای اتریوم
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ربات تریدر فیوچر: چگونه از ربات های معامله گر در بازار معاملات آتی استفاده کنیم
افزایش قیمت 1INCH
قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures Contracts)
یونی سواپ v3 و smartBCH به دنبال ساده سازی دیفای و صرفه جویی در مصرف بنزین هستند
معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس