منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) چیستند و چه ماموریتی در فضای رمزنگاری برعهده دارند؟
ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) چیست و چه ماموریتی در فضای رمزنگاری برعهده دارد؟

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) چیستند و چه ماموریتی در فضای رمزنگاری برعهده دارند؟

لیلا جوانمردی
1399/11/07
۰

به طور خلاصه، می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی نوعی نمایش دیجیتال از پول فیات هستند. بسیاری از پیاده سازی های CBDC به احتمال زیاد از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند

بیت کوین عالی است، درست است؟ اما چرا نمی‌توان از آن برای خرید قهوه یا پرداخت مالیات استفاده کرد؟ در حالی که بیت کوین نوعی پول دیجیتال است، اما استفاده از آن برای پرداخت های روزانه ایده آل نیست. این مأموریت احتمالاً برعهده نوع دیگری از دارایی‌های دیجیتال خواهد بود: ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC).

اکثر کشورها شروع به بررسی ایده عرضه ارز کاملاً دیجیتالی کرده‌اند. این در حالی است که کشورهای دیگر در حال آزمایش پیاده سازی این نوع ارز در جامعه هستند. اما چه چیزی CBDC ها را از سایر دارایی‌های دیجیتال متفاوت می‌کند؟ در این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی جایگزین ارزهای فیات

فناوری موجود جابجایی پول در امور مالی سنتی واقعاً همگام با سرعت تغییر در بقیه امور جهان پیشرفت نکرده است. در اندک زمانی می‌توان هر فایل دیجیتالی از هر مکانی به مکان دیگر با هزینه پایینی ارسال کرد. با این حال ارسال پول می‌تواند پرهزینه باشد و زمان بیشتری را نیاز داشته باشد.

بسیاری از دولت‌ها در حال توسعه نوع جدیدی از ارز دیجیتال هستند. مزایای اصلی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی افزایش کارایی سیستم‌های پرداخت و هزینه‌های کمتر برای همه افراد درگیر است. شما می‌توانید CBDC ها را به عنوان پول فیات دیجیتال تصور کنید که بر روی یک لایه فناوری جدید الهام گرفته شده از پیشرفت‌های به وجود آمده به واسطه بلاک چین ساخته شده است.

به احتمال زیاد در دهه آینده بسیاری از کشورها از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی استفاده می‌کنند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) چیست؟

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) نوعی نمایش دیجیتال از ارز فیات است. به همین ترتیب، این ارزها با پیروی از مقررات دولتی به عنوان نوعی پول عرضه می‌شود.

رویکرد برای طراحی CBDC بسته به کشور صادر کننده احتمالاً بسیار متفاوت خواهد بود. برخی از این نوع ارزها احتمالاً مبتنی بر بلاک چین یا نوع دیگری از فناوری دفتر توزیع شده (DLT) خواهند بود. این در حالی است که سایر ارزهای دیجیتال احتمالاً فقط یک پایگاه داده متمرکز هستند. ارزهای مبتنی بر بلاک چین برای نشان دادن شکل دیجیتالی ارز فیات از توکن استفاده می‌کنند.

اگرچه می‌توانیم استدلال کنیم که CBDC ها از ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین الهام گرفته‌اند، اما آن‌ها کاملاً متفاوت هستند. CBDC ها توسط بانک مرکزی صادر می‌شوند و از طرف دولت قانونی کنترل خواهند شد. به عبارت دیگر ارزهای دیجیتال بانک مرکزی بر خلاف بیت کوین متمرکزند.

ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین بدون مرز هستند. این ارزها توسط هیچ ایالت یا نهاد متمرکزی صادر نمی‌شوند. البته این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید با CBDC پرداخت های برون مرزی انجام دهید. با این حال شبکه بیت کوین حتی نمی‌داند مرزهای ملی چیستند. هر کسی از هر جای جهان با دسترسی به اینترنت می تواند بیت کوین یا دیگر ارزهای غیرمتمرکز را جابجا کند.

بسیاری از بانک‌های مرکزی در حال بررسی یا حتی به طور فعال اثبات مفهوم CBDC به قانون گذاران و جامعه هستند.

چین از سال 2014 در حال کار بر روی پروژه‌ای تحت عنوان DCEP است. این عنوان به معنای ارز دیجیتال / پرداخت الکترونیکی استفاده می‌شود. یک آزمایش بزرگ برای یوان دیجیتال پیش از این در شهرهای مختلف انجام شده است. بانک مرکزی اروپا (ECB) گزارشی را در اکتبر سال 2020 منتشر کرد. در این گزارش پیشنهاد عرضه یورو دیجیتال داده شده است. این گزارش نشان می‌دهد محاسن چنین ارز دیجیتالی چیست.

درک ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)

از دیدگاه فناوری، CBDC اساساً یک پایگاه داده است که توسط دولت (یا نهادهای احتمالاً تأیید شده در بخش خصوصی) اداره و کنترل می‌شود. به همین دلیل است که CBDC یک پایگاه داده نیازمند به مجوز است. یعنی فقط کاربران تأیید شده (دارای مجوز) توانایی معامله در این شبکه را دارند.

به همین ترتیب، نهاد متمرکز کنترل کننده پایگاه داده توانایی جلوگیری از انجام معاملات، برگرداندن معاملات، “مسدود کردن” وجوه یا ایجاد آدرس‌های لیست سیاه را دارد.

بسیاری از CBDC ها احتمالاً با استفاده از بلاک چین های خاص خود کار خواهند کرد. با این حال، برخی از آنها ممکن است در بلاک چین های عمومی (مانند اتریوم، ترون و …) منتشر شوند. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند دارایی‌ها را بر بستر یک لایه از بلاک چین بدون نیاز به مجوز تسویه کنند. این می‌تواند بهترین حالت را برای هر دو جهان فراهم کند. لایه نیازمند به مجوز می‌تواند کنترل لازم را برای بانک‌های مرکزی فراهم کند. این در حالی است که لایه بدون نیاز به مجوز می‌تواند قوی‌ترین ضمانت‌های امنیتی را ارائه دهد.

با این حال، این امر احتمالاً یک قاعده نخواهد بود. در حال حاضر، هیچ بلاک چین عمومی ابزار تکنولوژیک این کار را ندارد. از آن مهم‌تر هیچ کدام به اندازه کافی آزمایش نشده‌اند تا بتوانند با خیال راحت از پس چنین وظیفه مهمی برآیند. البته اوایل امسال آزمایش هایی توسط اتحادیه اروپا بر روی بلاک چین اتریوم صورت گرفت که موفقیت آمیز بود. از طرفی دیگر کاردانو در حال گسترش شبکه خود در بین کشورهای آفریقایی و برخی ایالت های آمریکاست.

به غیر از این، توصیف کلی نحوه کار CBDC تا حدودی دشوار است. هر کشور رویکرد متفاوتی دارد. به احتمال زیاد آنها این فناوری را متناسب با نیازهای خاص خود تنظیم می‌کنند.

مزایای ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)

ممکن است قبلاً عبارت “banking the unbanked” (خدمات بانکی بدون بانک) را در رابطه با ارزهای دیجیتال شنیده باشید. اگرچه این ایده جذابیت‌هایی دارد، اما CBDC ها می‌توانند بهتر از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت کوین به این هدف دست یابند. هر شهروند قانونی که به راحتی به یک حساب بانکی ارزان قیمت دسترسی داشته باشد، می‌تواند دامنه مالی این ارزها را افزایش دهد.

مزیت دیگر پیشرفت‌های فن آوری است که می‌تواند بهبودهای اساسی سیستم پول را به همراه داشته باشد. در حالی که بخش عمده‌ای از پول فیات اساساً اعداد موجود در یک پایگاه داده است، اما بیشتر زیرساخت‌ها کاملاً قدیمی است. ارسال ایمیل در بعد از ظهر یکشنبه – همانطور که باید – چند ثانیه طول می‌کشد. با این وجود، به خاطر سیستم مالی پیچیده فعلی، ارسال پول می‌تواند چندین روز طول بکشد.

طی واکنش های اقتصادی به بیماری همه گیر کووید 19، مشاهده کرده‌ایم که بانک‌های مرکزی باید سریعتر از هر زمان دیگری اقدام کنند. CBDC ممکن است بانکهای مرکزی و مؤسسات مالی را قادر سازد تغییرات سیاست پولی را مستقیماً بیش از گذشته اعمال کنند. این امر امکان تغییر اساسی در نحوه عملکرد بانکداری مرکزی را دارد.

CBDC همچنین پیگیری فعالیت‌های غیرقانونی را برای دولت‌ها و بانک‌های مرکزی آسان‌تر می‌کند.

CBDC ها در مقابل استیبل کوین‌ها

بنابراین، همه اینها به طرز وحشتناکی مانند یک استیبل کوین به نظر می‌رسند، درست است؟ از لحاظ عملکردی، تا حدی شبیه به هم هستند. هر دو پول فیات را به صورت یک توکن دیجیتالی نمایش می‌دهند. با این حال، در بطن، آن‌ها کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند.

صدور استیبل کوین‌ها به طور معمول توسط یک نهاد خصوصی انجام می‌شود. آن‌ها اساساً نمایندگی پول‌های واقعی یا دارایی‌های دیگر هستند. می‌توان آنها را با ارزشی که نشان می‌دهند بازخرید کرد، اما این پول‌های ناچیزی نیستند. از طرف دیگر، CBDC ها توسط دولت به عنوان پول فیات صادر می‌شوند.

CBDC در مقابل ارزهای دیجیتال

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، CBDC ها با ارزهای دیجیتال متفاوت هستند. CBDC توسط بانک مرکزی صادر می‌شود و از طرف دولت مجوز قانونی دریافت می‌کند. شما می‌توانید در مورد یک CBDC مانند اسکناس فکر کنید. این یک واحد حساب، یک وسیله پرداخت و یک ذخیره ارزش است.

ارزهای دیجیتال واقعی مانند بیت کوین کاملاً متفاوت هستند. آن‌ها توسط یک دولت صادر نشده‌اند و واقعاً خود را درگیر مرزهای ملی نمی‌کنند. آن‌ها بدون نیاز به مجوز، بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث و مقاوم در برابر سانسور هستند. علاوه بر این، هیچ موجود متمرکزی کنترل کننده شبکه نیست. هیچ کس نمی‌تواند آدرس بیت کوین شما را از ارسال تراکنش به آدرس بیت کوین دیگر که در لیست سیاه قرار دارد منع کند.

خب، کدام بهتر است؟ بستگی به مورد استفاده دارد. این واقعیت که هر کاربری می‌تواند بیت کوین را بدون هیچ واسطه یا کسی که توانایی سانسور معامله را دارد برای شخصی دیگر ارسال کند، ایده قدرتمندی است. در عین حال، نقاط ضعفی هم دارد. اگر تکه عظیمی از پول به سرقت برود چطور؟ اگر کاربری به طور تصادفی پس انداز زندگی خود را به آدرس اشتباهی بفرستد، چه می‌شود؟

گاهی اوقات، داشتن یک قدرت برای برگرداندن معاملات یا آدرس‌های لیست سیاه برای یک نهاد مفید است. در سایر مواقع، بهره مندی از مزایایی که یک شبکه غیرمتمرکز مانند بیت کوین می‌تواند به جهانیان ارائه دهد، مفیدتر است.

صحبت‌های پایانی

به طور خلاصه، می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی نوعی نمایش دیجیتال از پول فیات هستند. بسیاری از پیاده سازی های CBDC به احتمال زیاد از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند و راهی بدون اصطکاک برای هر کس جهت پرداخت دیجیتال فراهم می‌کنند.

مطالب مرتبط
دوج کوین در روز دوج (DOGE Day) به رشد سهمگین خود ادامه می‌دهد
اوراکل (Oracle) در بلاک چین چیست؟
نهنگ بیت کوین: وال یا نهنگ به چه کسانی گفته می‌شود و آنها چگونه معامله می‌کنند؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether