منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  مقایسه‌ی صرافی متمرکز و غیرمتمرکز : تفاوت‌ها و ریسک‌های معامله در DEX ها و CEX ها
مقایسه‌ی صرافی متمرکز و غیرمتمرکز : تفاوت‌ها و ریسک‌های معامله در DEX ها و CEX ها

مقایسه‌ی صرافی متمرکز و غیرمتمرکز : تفاوت‌ها و ریسک‌های معامله در DEX ها و CEX ها

سعید درویشی
1400/04/10
۰

مقایسه‌ی صرافی متمرکز و غیرمتمرکز موضوع مقاله‌ی امروز سایت بیت پارس است. در این مقاله در مورد تفاوت‌ها و ریسک‌های معامله در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز صحبت خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • مقایسه‌ی صرافی متمرکز و غیرمتمرکز : تفاوت در چیست؟
  • مزایا و معایب صرافی‌های متمرکز (CEX)
  • مزایا و معایب صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)
  • خطرات و ریسک‌های صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز

مقایسه‌ی صرافی متمرکز و غیرمتمرکز : تفاوت در چیست؟

پیش از مقایسه‌ی صرافی متمرکز و غیرمتمرکز بهتر است در ابتدا تعریف مختصری از این دو بیان کنیم. در بازار ارزهای دیجیتال دو نوع صرافی وجود دارد: صرافی‌های متمرکز (CEX) و صرافی‌های غیرمتمرکز یا دکس (DEX)

صرافی‌های متمرکز (CEX) مانند بایننس، پلت فرم‌های معاملاتی آنلاین هستند که از طریق کتاب سفارشات، سفارشات خریداران و فروشندگان را با هم مطابقت می‌دهند. عملکرد صرافی‌های متمرکز اساساً مانند کارگزار ها و بروکر ها است. به همین دلیل هم از محبوبیت بالایی در میان سرمایه‌گذاران برخوردار هستند.

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند پنکیک سواپ (PancakeSwap) یا یونی سواپ(Uniswap)، پروتکل‌های مالی خودمختاری هستند که توسط قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند. دکس‌ها معامله گران ارز دیجیتال را قادر می‌سازند تا ارزهای دیجیتال را با یکدیگر تعویض یا سواپ کنند.

تفاوت اصلی بین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز این است که صرافی‌های متمرکز بر وجوه شما کنترل دارند، در حالی که در صرافی‌های غیر متمرکز کنترل وجوه در اختیار کاربران است. البته امنیت وجوه تنها تفاوت بین این دو نوع صرافی نیست.

حال برای مقایسه‌ی صرافی متمرکز و غیرمتمرکز، بیایید تا مزایا و معایب هر دو نوع صرافی را با جزئیات بیشتر با هم بررسی کنیم.

مزایا و معایب صرافی‌های متمرکز (CEX)

در حالی که صرافی‌های متمرکز به دلیل اینکه حضانتی هستند، نسبت به همتایان غیر متمرکز خود از امنیت کمتری برخوردار هستند، اما با این وجود به لطف مجموعه‌ای از ویژگی‌های مثبت، کاربران را به سمت خود جذب کرده‌اند.
برخی از این مزایا عبارتند از:

1. حجم معاملات : صرافی‌های متمرکز نقدینگی بالایی دارند. به عنوان مثال حجم معاملات روزانه‌ی بایننس بیش از 30 میلیارد دلار است. به همین دلیل کاربران تازه وارد می‌توانند مطمین باشند که به دلیل نقدینگی بالای این صرافی‌ها ارزهای دیجیتالشان سریعا قابل خرید و فروش هستند. همچنین صرافی‌های متمرکز برای کاربران باتجربه‌تر راهی برای جابجایی مقادیر نسبتاً زیاد ارز در طی چند دقیقه را فراهم می‌کنند.

2. تبدیل ارز فیات به ارز دیجیتال و بالعکس: صرافی‌های متمرکز معمولاً امکان استفاده از ارزهای فیات برای خرید و فروش ارز دیجیتال را فراهم می‌کند. به عنوان مثل شما می‌توانید در این صرافی‌ها با دلار آمریکا بیت کوین بخرید.

3. ویژگی‌های بیشتر : صرافی‌های متمرکز از ارزهای زیادی پشتیبانی می‌کنند. علاوه بر این، این نوع صرافی‌ها ویژگی‌های دیگری نظیر معاملات مارجین، استیکینگ و دریافت وام را نیز ارائه می‌دهند.

4. سهولت استفاده : یکی از بهترین ویژگی‌های این صرافی‌ها، رابط کاربری آنها است. با توجه به اینکه بیشتر تازه واردین با اصطلاحاتی مانند لانگ و شورت آشنا نیستند، CEX ها با رابط کاربری ساده‌ی خود کاربران را به خوبی هدایت می‌کنند. برخی از پلت فرم‌های CEX مانند بایننس یک نسخه‌ی ساده برای تازه واردینی که قصد انجام معاملات اساسی را دارند توسعه داده‌است. علاوه بر این صرافی‌های متمرکز به دلیل شباهت ظاهری‌ای که با کارگزاران بورس دارند، چهره‌ای آشنا برای سرمایه گذاران سنتی هستند.

معایب صرافی‌های متمرکز

در حالی که صرافی‌های متمرکز تا حدی ویژگی‌های مثبت بروکرها را ارائه می‌دهند، اما از طرفی با یکسری اشکالات قابل توجه همراهند. این معایب به شرح زیر است.

1. سیاست‌های احراز هویت سخت گیرانه (KYC) : صرافی‌های متمرکز برای کاربرانی که به دنبال حفظ حریم خصوصی خود در هنگام معامله هستند، گزینه‌ی مناسبی نیستند. سیاست‌های احراز هویت صرافی‌های متمرکز برای کاربران بسیار سخت گیرانه است. تا جایی که کاربر معمولا برای خرید و فروش ارز یا برداشت از حساب کاربری، باید یک سلفی به همراه یک کارت شناسایی معتبر در سایت این صرافی‌ها بارگذاری کند.

2. امنیت کم به دلیل حضانتی بودن این صرافی‌ها : صرافی‌های متمرکز نقدینگی بالایی دارند و معامله در این صرافی‌ها آسان است. اما متاسفانه کیف پول این صرافی‌ها حضانتی است. یعنی اختیار و حضانت وجوه کاربر در اختیار صرافی است. این در حالی است که کیف پول ارز دیجیتال باید غیرحضانتی باشد. کیف پول صرافی‌های متمرکز یک خطر امنیتی برای سرمایه گذاران ایجاد می‌کند.

3. هک شدن : تاکنون چندین بار صرافی‌های متمرکز هک شده‌اند و میلیاردها دلار از سرمایه‌ی کاربران به سرقت رفته است. از آنجایی که صرافی‌های متمرکز وجوه کاربر را در اختیار دارند، لذا هدف خوبی برای مجرمان سایبری هستند.

مزایا و معایب صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)

صرافی‌های غیرمتمرکز به دلیل کاربرپسند بودن و افزایش اطلاعات کاربران در مورد اهمیت کنترل کلیدهای خصوصی، سهم قابل توجهی در بازار ارزهای دیجیتال به دست آورده‌اند. مزایایی که در ادامه بیان خواهیم کرد، کاربران را به سمت دکس‌ها جذب کرده است.

1. احترام به حریم خصوصی و ناشناس بودن : برای استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز تنها لازم است تا کیف پول خود را به صرافی متصل کنید. هیچ فرآیند احراز هویتی برای استفاده از این صرافی‌ها مورد نیاز نیست.

2. امنیت : صرافی‌های غیرمتمرکز به دو دلیل زیر امنیت بیشتری نسبت به صرافی‌های متمرکز دارند:

  1. صرافی‌های غیرمتمرکز غیرحضانتی هستند: هکرها معمولا برای دسترسی به پایگاه داده مرکزی و استخراج کلیدهای خصوصی کاربران و برداشت وجوه خود به صرافی‌ها حمله می‌کنند. اما از آنجایی که DEX ها کلیدهای خصوصی کاربر را در اختیار ندارد، لذا هدف خوبی برای هکرها نیستند. در صورت هک شدن این صرافی‌ها مشکلی برای کاربران پیش نمی‌آید.
  2. عدم بررسی هویت کاربران: به دلیل این که این صرافی‌ها هویت کاربران خود را بررسی نمی‌کنند و هیچ اطلاعاتی از کاربر نمی‌خواهند، در صورت هک شدنشان اطلاعات خصوصی کاربران درز پیدا نخواهد کرد.

3. ادغام DeFi و NFT : دیفای و توکن‌های NFT ، دو بخش پیشرو در فضای کریپتوکارنسی هستند و DEX ها به خوبی امکان استفاده از این دو را به کاربران خود می‌دهند. کاربران به کمک دکس‌ها می‌توانند به دنیای قراردادهای هوشمند و DAppها دسترسی پیدا کنند. و بدین طریق از خدمات مالی مانند دریافت وام و استیکینگ و همچنین پروژه‌های NFT استفاده کنند.

معایب صرافی‌های غیرمتمرکز

در حالی که دکس‌ها مزایای قابل توجهی نسبت به صرافی‌های متمرکز دارند، اما در عین حال دارای اشکالاتی هستند که سرمایه گذاران باید از آنها آگاه باشند. این اشکالات عبارتند از:

1. تجارت محدود : DEX ها در حال حاضر عملکرد محدودی دارند. امکان استفاده از ویژگی‌هایی مانند معاملات مارجین (margin trades)، سفارشات لیمیت (limit orders)، معاملات آتی، معاملات آپشن و غیره در حال حاضر در این صرافی‌ها وجود ندارد.

2. کارایی : صرافی‌های غیرمتمرکز به دلیل مشکل مقیاس پذیری بلاک چین‌ها، مانند CEX ها سریع و کارآمد نیستند. صرافی‌های متمرکز با این مشکل روبرو نیستند. زیرا برای اطمینان از عملکرد سریع خود، از مکانیزم‌های خاصی استفاده می‌کنند.

خطرات و ریسک‌های صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز

تجارت و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، صرف نظر از نوع صرافی‌ای که استفاده می‌کنید، خطراتی را به همراه دارد. اما این خطرات بسته به نوع صرافی متفاوت هستند.

خطرات تجارت از طریق CEX ها

1. هک شدن صرافی، بزرگترین تهدید برای کاربرانی است که وجوه خود را در کیف پول صرافی‌ها نگهداری می‌کنند. در گذشته صرافی‌های متمرکز بارها هک شده‌اند و احتمالاً در آینده نیز هک خواهند شد. خطر هک شدن صرافی‌های کوچکتر جدی‌تر است.

2. از آنجایی که صرافی‌های متمرکز تحت نظر مراجع قانون گذار فعالیت می‌کنند، ممکن است قوانین یک شبه تغییر کند و وجوه شما در صرافی در معرض خطر قرار بگیرد. به عنوان مثال درصورتی که یک صرافی تحت پیگرد و بازرسی قرار گیرد، ممکن است وجوه شما به طور موقت مسدود شده و یا حتی توقیف شود.

3. همانطور که گفتیم شما باید در صرافی‌های متمرکز احراز هویت کنید. لذا در صورت نشت داده‌های این صرافی‌ها، ممکن است اطلاعات شخصی شما به افراد سودجو فروخته شود و شما در معرض هک یا کلاهبرداری یا سرقت هویت قرار بگیرید.

خطرات تجارت از طریق DEX ها

1. DEX ها غیر حضانتی هستند. یعنی تنها شما می‌توانید وجوه خود را کنترل کنید. به همین دلیل هم اگر به هر دلیلی عبارت بازیابی کیف پول خود را از دست بدهید، ارز دیجیتال خود را از دست خواهید داد. بپس حتما کلید خود را در مکانی امن ذخیره کنید.

2. از آنجا که صرافی‌های غیرمتمرکز بر اساس قراردادهای هوشمند ساخته می‌شوند، به خاطر وابستگی به کدهای کامپیوتری در معرض ریسک هستند. یعنی اگر کد یک پلتفرم تجاری دارای اشکال یا آسیب پذیری باشد، هکر می‌تواند از آن بهره ببرد و بودجه صرافی از دست برود. متأسفانه در اوایل دوران رونق دیفای در سال 2020 چنین اتفاقی بارها و بارها رخ داده است. برای کاهش این خطر بهتر است که از DEX های معتبر استفاده کنید.

سخن نهایی در مورد مقایسه‌ی صرافی متمرکز و غیرمتمرکز

هر دو نوع صرافی به کاربران امکان خرید و فروش ارز دیجیتال را می‌دهند. با مقایسه‌ی صرافی متمرکز و غیرمتمرکز به این نتیجه رسیدیم که این دو در مواردی مانند نقدینگی، امنیت و قابلیت استفاده تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

صرافی‌های متمرکز برای مبتدیانی که قصد پیوستن به فضای کریپتو را دارند، یک روش ساده و سریع برای معامله ارائه می‌دهند. از طرف دیگر DEX ها بیشتر برای معامله‌گران باتجربه‌ای که به دنبال حفظ حریم خصوصی و کنترل کامل وجوه دیجیتالی خود هستند مناسبند.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال LOOM توکن بومی شبکه لوم (Loom network) چیست؟
منتقدین سرسخت بیت کوین، از ثروتمند ترین مرد جهان تا سرمایه گذار افسانه ای هاوارد مارکس
چگونه اصول عمومی امنیت را در فضای ارزهای دیجیتال رعایت کنیم
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان