قیمت بیت کوین
1,328,211,715تومان
58,498.00دلار
0.62
قیمت اتریوم
89,662,805تومان
3,948.99دلار
11.12
قیمت بایننس کوین
15,228,865تومان
670.72دلار
5.68
قیمت ریپل
34,966تومان
1.54دلار
3.37
قیمت دوج کوین
11,770تومان
0.52دلار
26.23
خانه  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  چین لینک 2.0: طرحی برای تبدیل دیفای به یک صنعت 500 میلیارد دلاری

چین لینک 2.0: طرحی برای تبدیل دیفای به یک صنعت 500 میلیارد دلاری

چین لینک 2.0: طرحی برای تبدیل دیفای به یک صنعت 500 میلیارد دلاری

وایت پیپر چین لینک خلاصه‌ای از سه سال پیشرفت این پروژه را نشان می‌دهد و آنچه را در نظر دارد برای ارائه دهنده خدمات غیرمتمرکز اوراکل می‌باشد.

چین لینک وایت پیپری منتشر کرده است که به بررسی چگونگی تکامل شبکه‌های غیرمتمرکز اوراکل می‌پردازد. سرگئی ناذروف، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت می‌گوید که قراردادهای هوشمند ترکیبی چین لینک آینده صنعت را رهبری خواهد کرد.

وایت پیپر چین لینک در روز 15 آوریل منتشر شده است. این وایت پیپر برنامه‌های استارت آپ را برای یک “جهش بزرگ” در تکامل قراردادهای هوشمند ترکیبی نشان می‌دهد. بنیانگذار چین لینک سرگئی نظروف بر این باور است که این پروژه می‌تواند صنعت بلاک چین را بازتعریف کند.

نظروف هفته گذشته، قبل از انتشار مقاله، گفت: “قراردادهای هوشمند ترکیبی در مورد ترکیب قابلیت‌های کاربرد قرارداد هوشمند بلاک چین و اثبات و داده‌ها و محاسبات خارج از زنجیره جهان است. این یک جهش بزرگ رو به جلو است زیرا تعریف جدیدی از آنچه مردم می‌توانند بسازند ارائه می‌دهند”.

نظروف گفت، این برنامه‌ها شامل NFT، استیبل کوین‌ها و صنعت مالی غیرمتمرکز است. به اعتقاد او دیفای می‌تواند در سال جاری به 500 میلیارد دلار برسد.

در طول سه سال گذشته، توکن LINK چین لینک از نظر حجم سرمایه بازار در بین پنج ارز دیجیتال برتر قرار گرفته است. این درحالی است که فناوری آن در بیش از 300 پروژه برای اتصال بلاک چین به داده‌های دنیای واقعی ادغام شده است. اما در حالی که وایت پیپر جدید این پروژه عرضه می‌شود، تمرکز آن بر روی بیش از 100 صفحه تحقیق پیشرفته است. این تحقیقات در مورد چگونگی تکامل چشم انداز و فن آوری چین لینک در آینده نزدیک استارت آپ است.معرفی چین لینک 2.0

قبل از اینکه مردم شروع به آزمایش محصولات مالی و NFT کنند، بلاک چین‌ها فقط سیستم عامل توکن‌ها بودند. نظروف گفت:”آنچه که ما مشاهده می‌کنیم شروع تعریف مجدد ماهیت صنعت بلاک چین است. این صنعت دیگر صرفاً در مورد بیت کوین و توکن‌ها نیست. اکنون این صنعت موارد زیاد و دیگری را در بر می‌گیرد.”

نظروف معتقد است که شبکه‌های اوراکل و قراردادهای هوشمند ترکیبی، راه پیشرفت این صنعت است. در دو سال گذشته، چین لینک به عنوان اصلی‌ترین ارائه دهنده اوراکل غیرمتمرکز برای فضای دیفای اتریوم ظاهر شده است. چین لینک در دیفای بلاک چین‌ها را به منابع خارجی مانند داده‌های قیمت متصل می‌کند.

وایت پیپر جدید، تحت عنوان چین لینک 2.0 (Chainlink 2.0): مراحل بعدی در تکامل شبکه‌های غیرمتمرکز اوراکل، بر اساس بنیادی تأسیس شده است که معماری جدید متا لیر (MetaLayer) برای قراردادهای هوشمند ترکیبی ممکن می‌کند. نظروف گفت: “مکانی که همه هماهنگی‌ها اتفاق می‌افتد.”

وی گفت که این هماهنگی برای کلیه فعالیتهای موجود در بلاک چین و سیستمهای خارج از زنجیره اعمال خواهد شد. “آنچه در حال تعریف موارد استفاده جدید است، توانایی آنها در هماهنگی نتایج ارزشمند در سراسر بلاکچین‌ها و هرجای دیگر است. و این هماهنگی همان قراردادهای هوشمند ترکیبی است.”

خدمات چین لینک در حال حاضر چیست؟

خدماتی که چین لینک در حال حاضر ارائه می‌دهد شامل خوراک قیمت است که توسط پروژه‌ها برای تأمین ارزش میلیاردها دلار دارایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. API‌ها برای اتصال بلاک چین به منابع خارج از زنجیره (مانند داده‌های آب و هوایی برای بیمه) استفاده می‌گردند. همچنین قراردادهای هوشمند برای انجام حسابرسی و تأیید اثبات ذخایر خارج از زنجیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در واقع، قراردادهای هوشمند ترکیبی در حال حاضر توسط تعدادی از پروژه‌های دیفای استفاده می‌شوند. از جمله آنها ارائه دهنده استیبل کوین پکسوس (Paxos) را می‌توان نام برد. این استیبل کوین از چین لینک برای داده‌های قیمت و اثبات ذخایر خارجی‌اش استفاده می‌کند.

وی توضیح داد: “دیفای مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند ترکیبی است که با یکدیگر تعامل برقرار می‌کنند. با استفاده از اوراکل‌ها این قراردادها می‌توانند به درستی عمل کنند.” چین لینک 2.0 خدمات موجود در پروژه‌ها را تقویت می‌کند. این نوآوری به مردم امکان می‌دهد قراردادهای هوشمند پیشرفته‌تری بسازند که به رشد دیفای کمک خواهد کرد.

وی افزود: “ما در مورد آنچه که برای ساختن یک قرارداد هوشمند ترکیبی خوب و ساخت یک مجموعه خوب و بسیار قابل اعتماد از داده‌ها در یک شبکه اوراکل لازم دارد، بسیار آموخته‌ایم.”

متا لیر (MetaLayer) چیست؟

قراردادهای هوشمند ترکیبی منجر به ایجادشبکه‌‌‌های پیشرفته غیرمتمرکز اوراکل یا به عبارت دیگر اوراق سفید “DONs” می‌شوند. این شبکه‌ها به عنوان یک لایه محاسباتی خارج از زنجیره عمل می‌کنند. DON‌ها برای تأمین امنیت به زنجیره‌های بلاک چین‌ها متصل می‌شوند. نظروف توضیح داد: “ما از شبکه‌های اوراکل ساده‌تر به شبکه‌های پیشرفته‌تری به نام DON کوچ خواهیم کرد. سپس مجموعه بزرگی از DON‌ها یک متا لیر (MetaLayer) تشکیل می‌دهند.”

متالیر و حتی تعریف آن هنوز در حال آماده شدن است. اما، اساساً متالیر جایی است که قراردادهای هوشمند ترکیبی به یک شبکه پرداخت، یک شبکه تبلیغاتی یا هر سیستم خارجی دیگری متصل می‌شوند. چین لینک 2.0 این تعاملات را هماهنگ می‌کنند.

متا لیر امکان ایجاد منابع خارج از زنجیره را فراهم می‌کند. به روزرسانی با فرکانس بالاتر برای فیدهای قیمت و صرفه جویی در هزینه از نتایج خوب این نوآوری است. علاوه بر این امنیت بهتر برای NFT‌ها و برنامه‌های جدید، مانند خدمات هویت غیرمتمرکز را ارائه خواهد کرد.

نظروف گفت: “مجموعه‌ای از ابزارهای هویت چین لینک وجود دارد که در آن کاربران می‌توانند داده‌های هویتی را در قراردادهای هوشمند خود قرار دهند.” این ویژگی به آنها این امکان را می‌دهد تا قراردادهای هوشمندی مطابق با مقررات بسازند. این قراردادهای هوشمند توسط شرکت‌ها قابل استفاده هستند.

این مجموعه جدیدی از خدمات غیرمتمرکز را برای مجموعه گسترده‌تری از کاربران ایجاد می‌کند. چین لینک 2.0 مواردی را که امروزه غیرممکن و غیر عملی به نظر می‌رسند ممکن خواهد کرد.چگونه پروژه جدید می‌تواند کاربران دیفای را گسترش دهد

نظروف گفت: این افزایش خدمات و کاربران منجر به افزایش ارزش‌ها می‌شود که به نوبه خود باعث افزایش امنیت شبکه‌ها می‌شود. وی تصریح کرد “ما به یک سیستم کارآمد نیاز داریم که بتواند امنیت را فراهم کند. با این حال این کار را با روشی مقیاس پذیر و کارآمد انجام خواهیم داد. “

وایت پیپر ایده‌ای را درباره چگونگی دستیابی به امنیت اقتصادی بهتر ارائه می‌دهد. مفهومی‌به نام “جمع شدن فوق خطی”. این امنیت دارایی‌ها را افزایش می‌دهد. برای ایجاد موفقیت آمیز در حمله به شبکه، یک بازیگر بد به بودجه‌ای بالغ بر یک چهارم از سپرده‌های امنیتی ترکیبی همه گره‌های اوراکل نیاز دارد.

نظروف گفت: “بهتر است بدانیم که بتوانیم امنیت را متناسب با نیازهای امنیتی قرارداد هوشمند ترکیبی مقیاس بندی کنیم. امنیت قرارداد هوشمند ترکیبی ارزش بیشتری در آن دارد. اگر به جمع بندی فوق خطی نرسیدید، برای تأمین امنیت اقتصادی رمزنگاری هزینه‌های بسیار زیادی خواهید داشت.

وی درباره چگونگی عملکردی که به طور موقت “جایزه هشدار” نامیده می‌شود، توضیح داد: “ارزش هر گره در یک شبکه اوراکل برای اثبات اینکه کسی رفتار نامناسبی دارد بسیار بزرگ شده است. بنابراین همه گره‌ها انگیزه گسترده‌ای برای تشخیص خطا دارند. این باعث می‌شود که سهام به اندازه کافی مقیاس پذیر باشد که بتواند تریلیون دلار ارزش را پشتیبانی کند، جایی که سیستم در حال پیشرفت است.”

هزاران شبکه اوراکل

وایت پیپر چین لینک نمای طولانی مدت و چند ساله‌ای از تغییرات است که به طور تدریجی اجرا می‌شود. اما همچنین در مورد نیاز چین لینک برای پیشی گرفتن از رقبایی که شروع به ایجاد توکن می‌کنند صحبت می‌کند. باند پروتکل (Band Protocol)، یک سرویس اوراکل است که موسسات را هدف قرار می‌دهد. این اوراکل توسط بلاک چین کازماس (Cosmos) استفاده می‌شود.

در حال حاضر، با این وجود، LINK چهل برابر BAND در بازار سرمایه جذب کرده‌است. با این وجود امکانات قراردادهای هوشمند ترکیبی که از چندین شبکه اوراکل پشتیبانی می‌کنند هیجان انگیز است.

چین لینک قبلاً زمینه رشد آنها را فراهم کرده است. این شبکه ماه گذشته On Chain Reporting (OCR) راه اندازی کرده است. این ویژگی 10 برابر داده بیشتر برای تقویت محصولات و خدمات دیفای را در اختیار بلاک چین‌ها گذاشته است. این بدان معناست که اکنون، جمع آوری داده‌ها کاملاً خارج از زنجیره‌ها اتفاق می‌افتد. نظروف گفت که این امر باعث کاهش 90 درصدی در هزینه‌ها شده است. اپراتورهای گره دیگر مجبور نیستند برای تراکنش‌های مختلف داده‌ها، هزینه‌ای پرداخت کنند.

اوراکل چین لینک اکنون برای برنامه‌های در حال ظهور در بیمه، بازی، NFT و غیره نیز استفاده می‌شود. در حقیقت، استفاده از تابع تصادفی قابل تأیید چین لینک در طی رونق توکن‌‌‌های رمزنگاری کلکسیونی “سر به فلک کشیده است”. پروژه‌هایی مانند اوگاتچی (Aavegotchi) از این سرویس برای ضرب NFT با ویژگی‌های نادر قابل اثبات استفاده می‌کنند. از سوی دیگر پول توگدر (PoolTogether) از آن برای انتخاب عادلانه برندگان در قرعه کشی بدون ضرر بهره می‌برد.

نظروف گفت: “شبکه‌های غیر متمرکز اوراکل قابل قانون گذاری نیستند.” “و به همین دلیل – به معنای واقعی کلمه در حال حاضر – ما در سطح صدها شبکه اوراکل هستیم و به هزاران نفر خدمات خواهیم داد.”مطالب مرتبط
ردیابی ارزهای دیجیتال توسط دولت ایالات متحده امریکا
هارد فورک برلین اتریوم شروع به کار کرد، بعضی از شرکت‌ها از مشکلات همگام سازی خبر دادند
مایکرو استراتژی MicroStrategy ، از بورس نزدک به‌زودی بیت کوین بیشتری خواهد خرید
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید