منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  نوآوری پل چین لینک می‌تواند جابجایی میلیاردها دلار را بین بلاک چین ها تسهیل نماید
نوآوری پل چین لینک می‌تواند جابجایی میلیاردها دلار را بین بلاک چین ها تسهیل نماید

نوآوری پل چین لینک می‌تواند جابجایی میلیاردها دلار را بین بلاک چین ها تسهیل نماید

سرگئی نظروف، بنیانگذار چین لینک، می‌گوید: "این نوآوری به گونه‌ای خواهد بود که پل‌ها بتوانند میلیاردها دلار ارزش را منتقل کنند."

سرگئی نظروف (Sergey Nazarov)، بنیانگذار چین لینک لبز (Chainlink Labs) است. وی امروز طرح پروتکل قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای (CCIP) این شرکت را به عنوان راه حل بلاک چین برای مشکل قابلیت همکاری معرفی کرد. این مفهوم به عنوان “استاندارد جهانی جدید برای پیام‌های غیر متمرکز بین بلاک چین، داده‌ها و انتقال توکن” مطرح شده است. در کنار این پروتکل، چین لینک همچنین از راه اندازی پل توکن های قابل برنامه نویسی (Token Programmable) و سرویس قرارداد خودکار هوشمند خود، کیپرز (Keepers)، خبر داد. هر دوی این برنامه که از CCIP استفاده می‌کنند.

نوآوری‌های جدید چین لینک برای ارتقا پل بلاک چین

چین لینک (LINK) بلاک چین ها را به طور ایمن به داده‌های دنیای واقعی متصل می‌کند. این شبکه به همین دلیل شهرت قابل توجهی برای خود دست و پا کرده است. این سیستم در درجه اول برای اتصال ایمن بلاک چین به داده‌های دنیای واقعی مانند فیدهای قیمت معرفی شد. چین لینک ارائه دهنده اصلی اوراکل غیرمتمرکز در اکوسیستم امور مالی غیر متمرکز (DeFi) اتریوم است. در حال حاضر بیش از 300 پروژه فناوری اوراکل چین لینک را پروتکل های خود ادغام کرده‌اند.

امروز نظروف پیش از سخنرانی اصلی خود در کنفرانس سالانه قراردادهای هوشمند اسمارت کان (SmartCon)، با دیکریپت (Decrypt) درباره نوآوری جدید چین لینک مصاحبه کرد. وی گفت شرکتش ابزارهای قرارداد هوشمند جدید خود را که در نسخه جدید وایت پیپر وعده داده بود، ایجاد کرده است. وی از شبکه‌های غیرمتمرکز اوراکل (DON)، برای حل یک مشکل فزاینده در اکوسیستم صنعت رمزنگاری یاد کرد. این شبکه قرار است امنیت را برای انتقال میلیاردها دلار دارایی بر روی پل‌های بلاک چین فراهم کند.

نظروف گفت: “جهان قابلیت همکاری” چین لینک در حال گسترش است. “این قابلیت‌ها اساساً دو برابر یا حتی سه برابر می‌شود.”

یک پل چند میلیارد دلاری

چین لینک یک مانیفست بلندپروازانه را در آوریل گذشته با انتشار نسخه جدید وایت پیپرش معرفی کرد. به نظر می‌رسد آن برنامه‌ها در حال حاضر به ثمر رسیده‌اند.

نظروف گفت که CCIP چین لینک تا چند ماه دیگر آماده راه اندازی خواهد شد. با این حال پروژه “پل میلیارد دلاری” چین لینک از طرف برخی از بزرگترین کاربران این شرکت استفاده شده است.

چین لینک یک پل ارتباطی جهانی بین صدها شبکه بلاک چین ارائه می‌دهد. این پل از دارایی‌ها یا مزایای منحصر به فرد هر یک از آنها استفاده می‌کند.

نظروف گفت: “دقیقاً به همان روشی که برنامه‌های مختلف در اتریوم از داده ها و قابلیت های یکدیگر استفاده می‌کنند، اکنون برنامه‌های مختلف در زنجیره‌های مختلف می‌توانند از یکدیگر استفاده کنند.” به عنوان مثال، یک بستر وام دهی می‌تواند با ارائه بهترین بازده ممکن به کاربران خود در چندین پروتکل مختلف، سودمند باشد.

“به همان روشی که برنامه‌های مختلف در اتریوم از یکدیگر استفاده می‌کنند، اکنون برنامه‌های مختلف در زنجیره‌های مختلف می‌توانند از یکدیگر استفاده کنند.”

به گفته نظروف، چین لینک طرحی را برای جلوگیری از مشکلات امنیتی پل‌های موجود تولید کرده است. این نوآوری “قبلاً توسط برخی از تیم‌های برتر و بزرگترین پروتکل‌های صنعت مورد ارزیابی قرار گرفته و ایمن شناخته شده است. این پل چین لینک جهت کنترل و جابجایی میلیاردها دلار ارزش برای آنها قابل قبول است. “

پلتفرم وام گیری و استقراض رمزنگاری سلسیوس (Celsius) قبلاً از CCIP استفاده کرده است. بنیانگذار آن الکس ماشینسکی (Alex Mashinsky) در بیانیه‌ای اعلام کرده است که ادغام “به جامعه ما اجازه می‌دهد ارزش بیشتری را در چندین بلاک چین بدست آورند.”

یک کلاس بهتر از گره‌های تایید کننده

ایجاد پل‌هایی برای ایجاد قابلیت همکاری بین صدها بلاک چین که اکوسیستم رمزنگاری را تشکیل می‌دهند کار ساده‌ای نیست.

بسیاری از پل‌های کنونی مختص برنامه هستند و فقط دو زنجیره را به هم متصل می‌کنند. گاهی اوقات، سطح غیر متمرکز بودن آنها زیر سؤال می‌رود. این امر منجر به نگرانی در مورد امنیت شبکه ها می‌شود. هزینه‌های بالا و زمان طولانی پردازش از دیگر عواملی است که می‌تواند بر زیرساخت پل تأثیر منفی بگذارد.

پلتفرم مبادله متقابل زنجیره‌ای ثورچین (Thorchain) در ماه جولای با سه حمله مواجه شد. این پلتفرم در نتیجه این حملات 8 میلیون دلار خسارت دید. این پروتکل مبتنی بر کازماس متوقف شد، در حالی که سوء استفاده‌های زیادی از آن ارزیابی می‌شد.

به طور مشابه، در ماه ژوئیه، پل چین سواپ (Chainswap) پس از دو حمله به پل زنجیره‌ای هوشمند اتریوم خود بیش از 8 میلیون دلار ضرر کرد.

نظروف به تعداد کمی از گره‌های غالباً ناشناس اشاره می‌کند. این گره ها برای امضای معاملات مخرب از برخی سیستم عامل‌های همکاری متقابل سوء استفاده می‌کنند.

وی گفت: “آنچه ما می‌خواهیم صدها نفر از امضا کنندگان با کیفیت بالا هستند. این امضا کنندگان از بهترین شرکت‌ها، بهترین تیم‌های توسعه دهنده ارزهای دیجیتال که میلیاردها دلار را از قبل تأمین می‌کنند، تشکیل شده است.” وی افزود: “چیزی مانند شبکه‌های داده چین لینک که به طور کامل از همه حملات وام سریع جلوگیری کرده‌اند.” ارائه دهنده اوراکل چین لینک “به دلیل طراحی سیستم‌های ایمن اساسی ما” سوء استفاده‌هایی را که بر سایر سیستم‌های اوراکل تأثیر گذاشته “به طور کامل” کنار از میان برداشته است.

ریشه طراحی پل چین لینک دو اقدام جدید است

  • سیاست‌های همکاری متقابل و ضد کلاهبرداری در پل چین لینک
  • معرفی سیستم مدیریت ریسک، در قالب ویژگی‌ای به نام “شبکه ضد تقلب” یا “DON “

نظروف توضیح داد:

این شبکه از گره‌ها کاملاً جدا است و هیچ وجهی را کنترل نمی‌کند. در عوض، “به موازات پل” قرار دارد. این سیستم بر روی هر امضا، هر حرکت واحد به تک تک فعالیت‌های زنجیره‌ای و حتی برخی فعالیت‌های خارج از زنجیره نظارت می‌کند. در پایان با توجه به این داده ها می تواند تصمیم بگیرد که آیا پل باید به کار خود ادامه دهد یا خیر. بنابراین، این سیستم اساساً “مدیریت ریسک” را انجام می‌دهد.

اگر چیزی درست کار نکند، DON ضد تقلب می‌تواند اقداماتی مانند کند کردن انتقال، یا سرعت بخشیدن به آنها و یا قفل موقت پل را انجام دهد. این سیستم در نهایت، می‌تواند شامل هوش مصنوعی و حتی محاسبات پیشرفته‌تر باشد.

نظروف گفت: “این نوآوری چین لینک به گونه‌ای است که پل‌ها می‌توانند میلیاردها و در نهایت تریلیون ها دلار را جابجا کنند.”

سرانجام، نظروف گفت که پل‌ها به لطف OCR 2.0، محاسبه خارج از زنجیره و پیام‌های متقابل زنجیره‌ای، به طور فزاینده‌ای قابلیت محاسبه را خواهند داشت.

“این نوآوری به گونه‌ای است که پل‌ها می‌توانند میلیاردها و در نهایت تریلیون ها دلار را تأمین کنند.”

بنابراین آنها در زیر این شبکه، “پل‌های هوشمند” یا عاملانی خواهند بود که می‌توانند رویدادها را در زنجیره‌ها رصد کرده و توکن ها را جابجا کنند. یکی از برنامه‌های جدید چین لینک تجمیع بازده متقابل زنجیره‌ای است. این شبکه به طور خودکار وجوه کاربران را به پروتکل‌های پردرآمد منتقل می‌کند.

برنامه‌های جدیدی که باز می‌شوند شامل پروتکل‌هایی است که برای افزایش مقیاس پذیری به بلاک چین ها کمک خواهند کرد. در مرحله دیگری پروتکل‌هایی برای نقدینگی خواهیم داشت. و سرانجام پروتکل‌های دسته سومی که برای امنیت مورد نیاز برای حکمرانی استفاده می‌شوند.

دیگر موسسان کنترل کننده نیستند، “نگهبانان” به میدان می آیند

دومین اعلامیه بزرگ چین لینک راه اندازی “Keepers” در شبکه اصلی اتریوم است. این مورد سرویسی است که برای فعال کردن قراردادهای هوشمند بسیار هوشمندتر طراحی شده است. کیپرز می‌تواند دستورالعمل‌های پیچیده را به طور خودکار انجام دهد.

نظروف گفت که محدود کردن کنترل بسیاری از عملکردها توسط توسعه دهندگان یک برنامه، سودمند است. این مسائل امنیتی را از بین می‌برد و آن را غیر متمرکز می‌کند. بنابراین این قابلیت برای کاربران جذاب‌تر است. وی نمونه‌ای را برجسته کرد که در آن توسعه دهندگان ممکن است با به تأخیر انداختن معاملات به دنبال صرفه جویی در قیمت بالای گس باشند. بعضی توسعه دهندگان حتی اگر پروتکلشان در اوج تقاضا باشد با این کار سعی در کنترل هزینه های کاربران می کنند. درست در لحظاتی که خدمات قابل اطمینان بیشتر مورد نیاز است. این در حالی است که کیپرز معاملات را “طبق انتظار” انجام می‌دهد.

نظروف گفت، تعریف قراردادهای هوشمند همچنان در حال گسترش است. این مفهوم هم از طریق فعالیت های زنجیره‌ای و هم از نظر سیستم‌های خارج از زنجیره‌ای که باید با قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشند، رشد می‌کند. وی افزود: “این گزینه‌های نامحدودی را برای کاربران ایجاد می‌کند.” کیپرز قبلاً توسط اوه (Aave)، پول توگدر (PoolTogether) و بنکور (Bancor)، برخی از بزرگترین نامهای صنعت دیفای و همچنین سایر توسعه دهندگان که مشتاق ساختن قراردادهای هوشمند ترکیبی نسل بعدی هستند، استفاده می‌شود.

عملکردهایی که می‌توانند خودکار شوند شامل اجرای دستورات محدود (لیمیت اوردر)، ضرب توکن ها در هنگام افزایش ذخایر، برداشت سود از صندوق‌ها و انحلال وام‌های تحت وثیقه است.

آرزوی چین لینک: جهانی از قراردادهای هوشمند ترکیبی و پل‌های بلاک چین

مجموعه رو به رشد از گره‌های اوراکل چین لینک در حال حاضر حدود 30 میلیارد دلار برای اکوسیستم قرارداد هوشمند تأمین می‌کند. این استارتاپ اکنون آماده است تا خدمات خود را در عرصه وسیع بلاک چین ها و صنایع متعددی مانند بیمه گسترش دهد.

پل چین لینک به طور بالقوه می‌تواند بسیار فراتر برود. با کیپرز، توسعه دهندگان قرارداد هوشمند می‌توانند برنامه‌های پیشرفته‌تری بسازند. CCIP به این معنی است که بسیاری از برنامه‌های غیر متمرکز (dapps) که توسط صنعت رمزنگاری توسعه می‌یابد، دیگر به زودی فقط در زنجیره‌ای که برای آن ساخته شده‌اند، محدود نخواهند بود.

دنیای گسترده‌تری از بلاک چین ها، از جمله سیستم عامل‌های زنجیره تأمین، می‌توانند با پروتکل‌های بیمه غیر متمرکز پیوند داشته باشند. اگر ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی (CBDCs) روی بلاک چین های متعدد حراه اندازی شوند، ممکن است برخی از نسخه‌های CCIP را به تصویب برسانند. اگرچه این که آیا آن‌ها می‌خواهند به آن سطح عدم تمرکز برسند، یک سؤال بی پاسخ است.

با این وجود، مجموعه‌ای از پل‌های بین زنجیره‌ای و سیستم‌های خارج از زنجیره مطمئناً همانطور که نظروف گفت:

“یک چیز بسیار مهم و قدرتمند است”.

مطالب مرتبط
برترین ارزهای ماه می در آغاز آلتکوین سیزن با توجه به معیارهای فاندامنتال کدامند؟
ده برند برتر NFT: برندهایی که در حال پیوستن به بازار توکن‌های غیر قابل معاوضه (NFT) هستند.
الگوراند و دیفای: 300 میلیون دلار سرمایه برای تمرکز بر امور مالی غیرمتمرکز
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether