منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  علاقه پول هوشمند به کاردانو و استلار: آیا هاسکینسون می‌تواند مدیران شرکت‌های بزرگ را قانع کند؟
دیدگاه بنیانگذار کاردانو، چارلز هاسکینسون در مورد تکامل بلاک چین و رمزنگاری

علاقه پول هوشمند به کاردانو و استلار: آیا هاسکینسون می‌تواند مدیران شرکت‌های بزرگ را قانع کند؟

رضا باغانی
1400/03/30
۰

با توجه به ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین و اعمال فشار نهادهای نطارتی بر بازار این ارز، پول هوشمند به کاردانو و استلار علاقه مند شده است.

به گفته شرکت سرمایه گذاری دارایی‌های دیجیتال کوین شیرز (CoinShares)، پلتفرم قرارداد هوشمند کاردانو (ADA) و پلتفرم پرداخت بلاک چین لومن استلار (XLM) توجه سرمایه گذاران نهادی را به خود جلب کرده است. به نظر می‌رسد با صحبت‌های چارلز هاسکینسون بنیانگذار کاردانو علاقه پول هوشمند به توکن ADA افزایش یافته است. این در شرایطی که بیت کوین و اتریوم در ضعف به سر می‌برند، برای این ارز برگ برنده محسوب می‌شود.

علاقه پول هوشمند به کاردانو و استلار

کوین شیرز گزارش جدیدی از میزان سرمایه گذاری در بازارهای دارایی دیجیتال خود منتشر کرد. در حالی که بسیاری از دارایی‌ها به علت عدم علاقه پول هوشمند در حال سقوط هستند، استلار و کاردانو توانستند نظر مثبت سرمایه گذاران بزرگ را جلب می‌کنند.

طبق اعلام این شرکت، هفته گذشته کاردانو 1.7 میلیون دلار و XLM یک میلیون دلار ورودی داشته است.

ارزش دلاری کاردانو در هفته ثابت بوده است و در روز گذشته 5.1 درصد کاهش یافته است. استلار نیز به رنگ قرمز درآمده است و بیش از 7 درصد سقوط داشته است.

این گزارش اضافه می‌کند، در هفته گذشته اتریوم مجموعاً 12.7 میلیون دلار و بیت کوین 10 میلیون دلار خروجی داشته‌اند. بودجه ADA و XLM علی رغم اینکه حجم معاملات کل محصولات سرمایه گذاری دارایی‌های دیجیتال 21 میلیون دلار بوده، افزایش یافته است.

چارلز هاسکینسون، بنیانگذار کاردانو این ارز را به تسلا پیشنهاد کرد

طبق گفته مدیر عامل IOHK چارلز هاسکینسون، تسلا باید بیت کوین را رها کند. وی تصریح کرد در عوض این شرکت باید به پنجمین ارز برتر جهان از نظر حجم بازار یعنی کاردانو روی آورد. در پادکستی که توسط محقق MIT، لکس فریدمن منتشر شد، هاسکینسون توضیح داد که چرا معتقد است کاردانو می‌تواند مورد علاقه پول هوشمند قرار گیرد.

نگرانی‌های گسترده درباره اثر کربن در مورد الگوریتم اجماع اثبات کار پرمصرف BTC سالهاست که ادامه دارد. با این حال بحث و گفتگو پیرامون مصرف انرژی بالا این ارز دیجیتال در ماه مه بالا گرفت. در آن زمان مدیر عامل شرکت تسلا، ایلان ماسک، اعلام کرد که این سازنده خودروهای برقی از پذیرش بیت کوین به عنوان پرداخت منصرف شده است. ماسک دلیل این تصمیم را مصرف زیاد انرژی شبکه توضیح داد.

ماسک فاش کرد، جایگزین‌های بیت کوین که کمتر از 1٪ از انرژی آن را در هر معامله مصرف می‌کنند، بررسی می‌نماید. اکثر افراد XRP ریپل و (ADA) کاردانو را جایگزین‌های اصلی می‌دانند. این شبکه‌ها با توجه به مکانیزم های اجماعشان، پایدارتر از بیت کوین هستند. جالب اینکه، هاسکینسون حتی ماسک را به مزرعه خود در لونگ مونت دعوت کرد تا در این باره صحبت کنند.

[irp posts=”10750″ name=”سردرگمی ماینرهای بیت کوین: علی رغم تعطیلی استخراج بیت کوین در چین، جایگزین‌ها چندان جذاب نیستند”]

بیت کوین نمی تواند مصرف انرژی خود را کاهش دهد

هاسکینسون در مصاحبه 5 ساعته خود با فریدمن در 16 ژوئن اظهار داشت که اگر تسلا واقعاً به پایداری و کاهش کربن اهمیت می‌دهند، باید کاردانو را برگزیند.

وی گفت: “خوب، اگر آنها واقعاً به انرژی جایگزین، پایداری، کاهش کربن و خنثی کردن کربن اهمیت می‌دهند، نمی‌توانند در سیستمی باشند که هیچ سازوکار داخلی برای محدود کردن مصرف انرژی وجود ندارد.”

کاردانو که توسط هاسکینسون یکی از بنیانگذاران اتریوم تأسیس شد، از یک سیستم اثبات سهام استفاده می‌کند. این سیستم علاوه بر سرعت بیشتر از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار بهتر است. “شما می دانید، با اثبات سهام، مصرف انرژی منفی است. شما می‌خواهید آن را به حداقل برسانید. “

هاسکینسون اظهار داشت که  تسلا نمی تواند ادعا کند که گسترش بیت کوین به طور عادی منجر به ازدیاد باتری و انرژی خورشیدی می‌شود. پس آنها باید توجه خود را به ارزهای دیجیتال سازگار با محیط زیست معطوف کنند. در غیر این صورت  پیامدهای زیست محیطی را تشدید می‌شوند. هاسکینسون در گذشته اظهار داشته است که کاردانو فقط 6 گیگاوات ساعت انرژی در سال مصرف می‌کند. تخمین زده می‌شود که این کسری بی نهایت اندک از انرژی عظیم بیت کوین است.

برنامه نویسی ساده بیت کوین یک اشکال است و نه یک ویژگی

علاوه بر نگرانی‌های زیست محیطی، هاسکینسون همچنین اشاره کرد که بیت کوین “ساده‌ترین برنامه نویسی” را در بین دارایی‌های رمزنگاری دارد. این امر اساساً مانع اجرای “چیزهای جالب، منحصر به فرد ” در این بلاک چین می‌شود.

به طور مثال، اگر تسلا بخواهد وسایل نقلیه خود شروع به تعامل با یکدیگر کنند و به 5G متصل شوند بیت کوین بلاک چین مناسبی نیست. ساخت یک لایه اینترنت اشیا (IoT) روی بیت کوین به دلیل طراحی آن غیرممکن است.

“شما برای تنظیم چنین سیستمی که ماشین‌ها به طور مستقل با هم تعامل کنند، به یک زیرساخت اساساً متفاوت نیاز دارید. شما برای ساخت چنین چیزی به دکس ها و استیبل کوین‌ها و انواع مکانیک‌ها نیاز دارید. خوب، اگر تسلا بتواند این موضوع را بفهمد، واقعاً برایش سودمند است. “

از نظر هاسکینسون، بیت کوین شبکه تسویه حسابی است که دارای قابلیت برنامه ریزی بسیار کم است. این شبکه نمی‌تواند به شما اجازه ایجاد چیز جالبی را بدهد. هیچ روش بومی برای صدور دارایی در این شبکه وجود ندارد. در این زمینه، او می‌گوید پادشاه ارزهای دیجیتال تا این مرحله فقط به دلیل سرمایه هنگفتی که در بازارش ریخته شده، قدرت گرفته است.

“انرژی برای من و تسلا یک نکته مهم است. آنها ادعا می‌کنند یک شرکت انرژی جایگزین هستند. مگر اینکه آنها بتوانند ادعا کنند که به طریقی گسترش بیت کوین باعث افزایش باتری خورشیدی و بادی یا چیزهای دیگر می‌شود، پس احتمالاً برای آنها خوب است که فقط روی کارآمدترین رمزنگاری در مصرف انرژی ممکن تمرکز کنند. “

طبق گفته چارلز، کاردانو و اتریوم بهتر از بیت کوین هستند. آن‌ها از توسعه زیرساخت‌های عملی در شبکه‌های خود پشتیبانی می‌کنند. صرف نظر از اینکه شبکه‌ها مبتنی بر الگوریتم‌های اجماع POW یا POS باشند.

[irp posts=”10612″ name=”دیفای در صنایع غیرمالی: امور مالی غیرمتمرکز در صنایع غیرمالی چه امکاناتی فراهم میکند؟”]

حداکثر گرایان بیت کوین باید به دلایل بنیانگذار کاردانو گوش دهند

در 13 ژوئن، ایلان ماسک گفت که پس از تأیید استفاده از انرژی پاک توسط استخراج کنندگان، تسلا از سرگیری معاملات بیت کوین را بررسی می‌کند.

در همین حال، تسلا در حال جستجوی گزینه‌های دیگری است. گمانه زنی‌هایی را در مورد اینکه آیا دوج کوین به دلیل روابط پیشرفته با ایلان ماسک مدیرعامل، اولین گزینه خواهد بود، مطرح شده است.

هاسکینسون با ارائه پرونده‌ای برای کاردانو، گفت که این گزینه با بیش از یک میلیون کاربر و حجم سرمایه بازار 50 میلیارد دلاری می‌تواند جایگزین مناسبی باشد. عاملی که حداکثر گرایان بیت کوین باید آن را در نظر بگیرند.

علاوه بر میزان مصرف انرژی هشدار دهنده، شبکه بیت کوین سخت‌ترین شبکه برای مقیاس گذاری است. عاملی که نوآوری سایر مکانیزم های بهتر مانند اتریوم (فناوری بلاکچین نسل دوم) و کاردانو (نسل سوم) را ضروری کرده است.

با این وجود، وقتی نوبت به نوآوری در PoW می‌رسد، همیشه 30٪ انرژی بیشتر مصرف می‌شود. هزینه‌های آن ابتدا باید توسط توسعه دهندگان و بعداً توسط مشارکت کنندگان اکوسیستم تأمین شود.

اسکوئر Square به زودی به سایر دارایی‌های کریپتو نیاز خواهد داشت

هاسکینسون به سوالی مبنی بر اینکه آیا دوست دارد کاردانو را در CashApp ببیند پاسخ داد. وی گفت که این تصمیمات مربوط به مردان تجارت مانند ایلان ماسک و هاسکینسون است. پول هوشمند اکنون به کاردانو علاقه مند شده است.

وی تأکید کرد که هر شرکتی که به صورت عمومی معامله می‌شود، از جمله سایر کارکردها (برای سهامدارانش)، سه نقش اصلی دارد. این نقش‌ها شامل حداکثر استفاده، پایداری و ایجاد ارزش است. بنابراین وقتی شرکتی را با دیدگاه‌های متعصبانه اداره کنید اتفاق خوشایندی رخ نمی‌دهد.

“شما حجم معامله می‌خواهید، بدین ترتیب پول خود را به دست می‌آورید. کوین بیس به همین ترتیب کار کرد. آن‌ها در ابتدا بسیار حداکثرگرا بودند. خیلی سریع آنها شروع به درک موضوع کردند. آنها به خود گفتند: هی ما در حال از دست دادن مقدار زیادی پول هستیم. اگر می‌خواهیم یک IPO برگزار کنیم باید تنوع بیشتری در دارایی‌ها داشته باشیم. “

بنابراین، دیگر مقایسه شبکه بلاک چین بر اساس الگوریتم‌های اجماع اثبات کار یا اثبات سهام مهم نیست. عوامل مهم دیگری مانند امنیت شبکه، مقیاس پذیری و سودمندی نیز دخیل هستند.

“بنابراین این حرف من به جک است، تو بیزینس من هستی. چرا همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد دارایی که به یک فرقه تبدیل شده است می‌گذاری؟ قدم بردار و درک کن که این بلاک چین ها کاری برای انجام دارند. این‌ها ابزار هستند نه هدف.”

مطالب مرتبط
پامپ شدید دوج کوین: 5 باری که این ارز با رشد خود بازار را شوکه کرد
اوج قیمت تاریخی اتریوم در چند قدمی؛ بیت کوین در بلند مدت عملکرد بهتری نسبت به اتریوم دارد
تسلط بیت کوین بر بازار به بیش از 70 درصد رسید؛ سرمایه بازار در نزدیکی یک تریلیون دلار
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان