منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار بازار ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  کاردانو و چیا نظرها را به خود جلب کرده‌اند؛ آیا سرمایه گذران به دنبال ارزهای گرین هستند؟
توکن های کاردانو: کاربران ADA می‌توانند توکن های خود را این بلاک چین راه اندازی کنند

کاردانو و چیا نظرها را به خود جلب کرده‌اند؛ آیا سرمایه گذران به دنبال ارزهای گرین هستند؟

به نظر می‌رسد نگرانی‌های محیط زیستی مربوط به بیت کوین این روزها همه جا را پر کرده باشد. اما آیا سرمایه گذاران با حرکت به سمت کاردانو و چیا، بیشتر به دنبال پروژه‌های اثبات سهام هستند؟

ورود شرکت ها به بازار محصولات سرمایه گذاری کاردانو (ADA) هفته گذشته حتی با کاهش علاقه به بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) به شدت افزایش یافت. از سوی دیگر راه اندازی بلاک چین “چیا نتورک”، 61 میلیون دلار در دور بودجه جمع آوری کرده است. این دور شامل سرمایه گذاری از شرکت‌های برتر سرمایه گذاری ریسک پذیر مانند اندرسن هورویتز (Andreessen Horowitz) و ریچموند گلوبال ونچرز (Richmond Global Ventures) است.

این امر رشد دارایی‌های اثبات سهام در میان آخرین موج نگرانی‌ها محیط زیستی در بازارها را برجسته می‌کند. آیا چیا و کاردانو ترند جدید بازار هستند؟کاردانو شاهد رشد توجه در بازار مشتقات است

براساس داده‌های کوین شیرز (CoinShares)، مدیران سرمایه گذاری شرکت ها محصولات ADA به ارزش 10 میلیون دلار در هفته منتهی به 24 مه خریداری کردند. طبق این داده ها صندوق‌های سرمایه گذاری کاردانو بیش از هر دارایی دیجیتال دیگری سرمایه جذب کردند.

برای مقایسه، مشتقات بیت کوین در همین هفته 110.9 میلیون دلار خروجی داشتند. میزان خروجی اتر نیز در کل 12.6 میلیون دلار بوده است.

کوین شیرز گفت: سرمایه گذاران 5.5 میلیون دلار به صندوق‌های پولکادات (Polkadot) و 7.1 میلیون دلار به محصولات سرمایه گذاری چند دارایی ریختند.

در سال جاری محصولات سرمایه گذاری کاردانو 24 میلیون دلار دارایی شرکتی را در مقایسه با 4.13 میلیارد دلار برای بیت کوین و 924 میلیون دلار برای اتر جلب کرده‌اند.

کوین شیرز دلیل چرخش ناگهانی به سمت ارزهای دیجیتال اثبات سهام مانند کاردانو و چیا را واکنش در برابر مشکلات محیط زیستی بیت کوین می‌داند. مدیر این صندوق توضیح داد:

“کاردانو بیشترین ورودی 10 میلیون دلاری را مشاهده کرد. این ممکن است نشان دهنده سرمایه گذاران فعالانه در سکه‌های اثبات سهام بر اساس ملاحظات محیط زیستی باشد.”

سقوط بیت کوین و اتر در توفان اظهارات محیط زیستی ماسک

سقوط شارپ بیت کوین به زیر 30،000 دلار در هفته گذشته موج از فروش را در بازار آغاز کرد. در این موج اتر، کاردانو و هر آلتکوین بزرگ دیگری شاهد ایجاد دامنه‌های محلی جدید شد. همانطور که کوین شیرز متذکر شد، حجم بیت کوین در مبادلات هفته گذشته به 155 میلیارد دلار رسید. این یک رکورد جدید در تمام تاریخ این ارز است. به نظر می‌رسد بازارها روز دوشنبه در حالت بازیابی قرار دارند، اگرچه هنوز برای اعلام پایان اصلاح گسترده خیلی زود است.

ADA قبل از شروع بازار در هفته گذشته، در میان توکن های برتر بود. این ارز دیجیتال در اوج قیمتی بالاتر از 2.00 دلار در مسیر رسیدن به بالاترین قیمت‌های نزدیک به 2.40 دلار بود. با این حال ریزش بازار دامن این ارز فناوری محور را نیز گرفت. کاردانو پس از دست یابی به اوج‌های پی در پی اکنون با قیمت 1.48 دلار معامله می‌شود. ارزش بازار توکن ADA 47.9 میلیارد دلار است.چیا با وجود منتقدان 61 میلیون دلار برای رمزنگاری “سازگار با محیط زیست” جمع می‌کند

شبکه چیا (Chia Network) توانست 61 میلیون دلار بودجه از سرمایه گذاران برجسته فناوری از جمله اندرسن هوروویتز و ناوال راویکانت (Naval Ravikant) برای شبکه رمزنگاری ظاهراً دوستدار محیط زیست خود جمع کند.

به گفته یک منبع ناشناس به نقل از بلومبرگ، این پلت فرم قرارداد غیرمتمرکز هوشمند در دور جدید جمع آوری بودجه به دنبال 500 میلیون دلار سرمایه گذاری است. دور جدید جمع آوری بودجه نیز توسط مدیر عامل و بنیانگذار ناوال راویکانت پشتیبانی خواهد شد.

رئیس شرکت چیا و مدیر مالی، ژن هافمن، به بلومبرگ گفت که این شرکت امیدوار است که امسال از طریق یک پیشنهاد اولیه یا IPO عمومی شود:

“راه اندازی بلاک چین چیا نتورک 61 میلیون دلار در دور اول جمع آوری بودجه به دست آورده است. این مبلغ شامل سرمایه گذاری از شرکت‌های برتر سرمایه گذاری پرریسک است.”

“هدف ما همیشه این بوده است که به سرعت به مردم گزارش دهیم. این امر به طور قابل توجهی فضای نظارتی ما را روشن می‌کند. این کار در نتیجه به مشتریان امکان می‌دهد از این ارز برای جلوگیری از نوسانات بازار عمومی استفاده کنند. بنابراین شاهد هستید که سازوکار چیا نسبت به سایر سکه‌ها متفاوت از است.”

چیا محصول جدید و دوستدار محیط زیست خالق بیت تورنت

شبکه چیا (Chia) در سال 2017 توسط خالق بیت تورنت (BitTorrent)، برام کوهن تأسیس شد. این شبکه توانست بیش از 3.3 میلیون دلار در یک دوره سرمایه گذاری اولیه جمع آوری کند. دور اولیه نیز به رهبری راویکانت و اندرسن هورویتز در سال 2018 انجام شد. این شرکت ارز (XCH) خود را به عنوان “پول سبز برای یک دنیای دیجیتال” معرفی کرده است.

ارزش اصلی شبکه چیا به سازوکار اجماع منحصر به فرد آن، “اثبات فضا و زمان” است. هدف این روش اجماع، بهره وری انرژی بسیار بیشتر از استخراج اثبات کار (Proof-of-Work) است. این شبکه به دنبال شناسایی قدرت محاسبات استفاده نشده در هارد دیسک‌های اعتبار سنجان است.

برای ایجاد یا “بهره برداری” از XCH، کاربران نرم افزار چیا را نصب می‌کنند. این نرم افزار داده‌های رمزنگاری معروف به “طرح” را بر روی هارد دیسک آن‌ها می‌نویسد. بلاک چین تقریباً هر 18 ثانیه برای هر بلاک جدید معمایی را توزیع می‌کند. بنابراین با توجه به در دسترس بودن منابع محاسباتی استفاده نشده توسط فارمرها، احتمال ایجاد بلاک توسط ماینرهای تنها وجود دارد.

انتقاد از آلاینده بودن شبکه چیا

ارز دیجیتال XCH به عنوان جایگزینی سبز برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مورد ستایش قرار می‌گیرد. با این حال برخی ادعاهای محیط زیستی این شبکه را زیر سؤال برده‌اند.

دیوید جرارد، نویسنده کتاب “حمله به زنجیره 50 پا” در تاریخ 23 مه مقاله‌ای در انتقاد از چیا نوشت. وی در این مقاله با عنوان “چیا راهی جدید برای “هدر دادن منابع ارزهای دیجیتال” این ارز را به دلیل “تولید زباله های سمی” و نیاز به “چندین پردازنده برای بهره وری بیشتر فارمرها” مورد سرزنش قرار داد.

جرارد تأکید کرد که روند معماری چیا معمولاً از درایو حالت جامد رایانه یا SSD استفاده می‌کند. این می‌تواند در کمتر از شش هفته SSD را بسوزاند. برای مقایسه، SSD هایی که مورد استفاده منظم قرار می‌گیرند معمولاً بیش از یک دهه عمر می‌کنند.

“به جای دی اکسید کربن، چیا مقادیر زیادی زباله الکترونیکی تولید می‌کند. این زباله‌ها شامل فلزات کمیابی می شوند که در اجزای محاسباتی گران قیمت مونتاژ شده اند. هاردهای فرسوده ظرف چند هفته به زباله‌های سمی تقریباً غیر قابل بازیافت تبدیل می‌شوند.”

پیش بینی جرارد مبنی بر اینکه چیا باعث “افزایش دفن زباله رایانهای می شود”، در حال حاضر درست از آب درآمده است. فورچیون (Fortune) در مورد راه اندازی XCH نوشت که هم اکنون، کمبود هارد دیسک در سراسر منطقه جنوب شرق آسیا گزارش شده است.

یک تحلیلگر از بانک امریکا اظهار داشت: “در هفته‌های اخیر تقاضا و قیمت گذاری برای ظرفیت‌های بالا [درایوهای دیسک سخت] یک گام بالاتر افزایش یافته است. قیمت‌های سازمانی [SSD] نیز بالاتر رفته است.”ارزهای گرین مانند چیا و کاردانو ترند فعلی بازار هستند

با این حال توجه سرمایه گذاران به ارزهایی مانند کاردانو و چیا که حداقل روی کاغذ خود را دوستدار محیط زیست نشان می‌دهند بینشی بزرگتر به ما می‌دهد.

افزایش تقاضا برای این گونه ارزهای دیجیتال باعث می‌شود تا بازار و صنعت ارزهای دیجیتال به سرعت خود را با محیط زیست سازگار کند. به طبع کاردانو و چیا که با توجه به این نگرانی‌ها از ابتدا کار خود را شروع کرده‌اند می‌توانند گزینه‌هایی مناسب برای سرمایه گذاری محسوب شوند.

مطالب مرتبط
تلاش دوج کوین برای از سرگیری روند صعودی، کمک به کاردانو و پولکادات توسط FD7 عمارات
هارد فورک لندن اتریوم چیست؟ همه چیز درباره به روزرسانی جدید اتریوم
به روزرسانی جدید اتریوم می‌تواند با سوزاندن میلیاردها ETH در هر سال قیمت این ارز را پامپ کند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس