منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  سرکوب بیت کوین در چین: همه آنچه شما باید درباره ممنوعیت‌های جدید بیت کوین در چین بدانید
سرکوب بیت کوین در چین: همه آنچه شما باید درباره ممنوعیت‌های جدید بیت کوین در چین بدانید

سرکوب بیت کوین در چین: همه آنچه شما باید درباره ممنوعیت‌های جدید بیت کوین در چین بدانید

رضا باغانی
1400/04/02
۰

با افزایش سختگیری های چین تنش‌ها رو به افزایش است و هش ریت بیت کوین به شدت سقوط می‌کند. مقامات چینی اخطارهای جدیدی را به بانک‌ها می‌دهند. به نظر می‌رسد سرکوب بیت کوین در چین ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است.

چین طی چند هفته گذشته به شدت بیت کوین و ارزهای دیجیتال را سرکوب کرده است. برخی از احکام جدید بسیار شبیه سیاست‌های قبلی این کشور از سال 2014 است. با این حال جدیت دولت در زمینه ممنوعیت و سرکوب فعالیت‌های بیت کوین بسیار جدید است.

با توجه به این اقدامات قیمت بیت کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال در حال سقوط آزاد است. ماینرهای چینی به دنبال این سرکوب گسترده در حال جابجایی هستند که به قولی بزرگترین هجرت این صنعت در تاریخ را رقم زده است. این امر موجب سقوط شدید هش ریت نیز شده است.

همه اینها در پس زمینه سرکوب مجدد ارزهای دیجیتال توسط چین اتفاق می افتد. اکنون سوال اساسی این است که میزان جدی بودن اقدامات چین چقدر است؟ آیا این اقدامات باعث نگرانی می‌شوند یا مانند موارد مشابه دیگر در سالهای گذشته هستند؟ تاثیر کوتاه مدت و بلندمدت این اقدامات بر صنعت رمزنگاری چگونه است؟

سرکوب بیت کوین توسط چین

در هفته گذشته، به استخراج کنندگان رمزنگاری در سراسر چین گفته شده است که فارم های خود را تعطیل کنند. این در حالی بود که بانک مرکزی این کشور فرمانی را برای سیستم عامل‌های پرداخت و بانک‌ها صادر کرد. طبق این فرمان بانک‌ها ارائه خدمات به کسانی که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارند را متوقف می‌کنند. همچنین به مؤسسات گفته شد که سرویس صرافی رمزنگاری و سیستم عامل‌های فرابورس مربوطه را نیز تعطیل نمایند.

این سرکوب، که در طول ماه‌های مه و ژوئن در حال شدت گرفتن بود، با واکنش‌های متفاوتی از سوی تحلیل گران و افراد فعال در صنعت رمزنگاری، به ویژه کسانی که این امر را پیش بینی می‌کردند، مواجه شده است.

جاناتان چیزمن (Jonathan Cheesman)، مدیر ارشد تکنولوژی و فروش صرافی ارز دیجیتال FTX است. وی به بلومبرگ گفت: “این شواهد بیشتری از مواضع سختگیرانه چین در مورد رمزنگاری را نشان می‌دهد. این سختگیری از مقررات مالی تا مصرف انرژی استخراج بیت کوین را در بر می‌گیرد. استخراج فاز یک بود و بازار مرحله بعدی محسوب می‌شود.”

اخبار چین خوب نیست ژی (Xi) یک رهبر مستبد و خواهان کنترل امور است. بیت کوین نقطه مقابل استبداد است. شهروندان چینی همیشه راهی برای انتقال دارایی به خارج از سیستم پیدا می‌کنند. با این حال دولت این کار را دشوارتر می‌کند. مدتی طول خواهد کشید تا بازی عوض شود. ایمان خودرا از دست ندهید.

مایک نووگراتز 21 ژوئن 2021

آنچه در پشت سرکوب چین وجود دارد

ارزهای دیجیتال در یک منطقه خاکستری در چین فعالیت می‌کنند. در طول سالها، این بخش مجبور شده است بفهمد که چگونه باید پشت خط قرمز باقی بماند. خط قرمز قبلی چین موضوعات حساسی مانند خروج سرمایه و قمار اینترنتی را شامل می‌شد. فقط هوبی (Huobi) و اوکی اکس (OKEx) را در نظر بگیرید. هر دو در کشوری تجارت می‌کنند که عرضه اولیه سکه (ICO) و مبادلات را از سال 2017 ممنوع کرده است.

اما علی رغم تمام اقدامات دولت چین برای کاهش تجارت و سرمایه گذاری بیت کوین، این کشور همچنان قطب جهانی استخراج رمزنگاری باقی مانده است. بر اساس برخی تخمین‌ها، چین قبل از این سرکوب، بیش از 65٪ از هش ریت شبکه بیت کوین را تشکیل می‌داد.

این تا زمانی بود که چین در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2020 به “خنثی سازی کربن” متعهد شد. چین برای عمل کردن به این وعده قصد دارد رشد مصرف انرژی خود را در سال 2021 به حدود 1.9٪ کاهش دهد. بنابراین مصرف انرژی بیت کوین مطمئناً یکی از موانع مهم پیش روی چین است.

این‌ها تنها دلایلی نیست که چین از طبیعت غیرمتمرکز و غیرقابل کنترل ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین دوری می‌کند. روود فلتکمپ (Ruud Feltkamp)، مدیر عامل شرکت ربات کریپتو هاپر (Cryptohopper) است. وی در این باره گفت: “چین در حال عرضه ارز دیجیتال بانک مرکزی خود است. [چین] انگیزه زیادی دارد که تا آنجا که ممکن است رقابت را در این زمینه کاهش دهد.”

سرکوب فعلی بیت کوین توسط چین از چه زمانی آغاز شد؟

در پایان فوریه 2021، دولت مغولستان داخلی، منطقه‌ای خودمختار در شمال چین، پیشنهادی را با هدف کاهش مصرف انرژی منتشر کرد. این پیشنهاد شامل تعطیلی فارمهای استخراج بیت کوین بود. در پیش نویس این طرح آمده است که تمام پروژه‌های استخراج ارزهای دیجیتال فعال در منطقه باید تا پایان آوریل 2021 تعطیل شوند.

کالین وو (Colin Wu)، روزنامه نگار محلی در آن زمان گزارش داد که “مغولستان داخلی محل معادن بزرگ ذغال سنگ و انرژی ارزان است. این منطقه تعداد بیشماری از استخراج کنندگان بیت کوین را به خود جلب کرده است.”

با این حال، این اولین تلاش منطقه برای محدود کردن استخراج ارزهای دیجیتال نبوده است. بنابراین اهمیت آن ممکن است برای بازار ارزهای دیجیتال کمرنگ باشد. سپس، در ماه آوریل، خاموشی برق ناشی از بازرسی‌های ایمنی در فارمهای استخراج مشهور چین در منطقه شین جیانگ در چین رخ داد. این اتفاق به میزان قابل توجهی بر میزان هش ریت بسیاری از استخرهای استخراج کننده تأثیر گذاشت. اینجا بود که صنعت رمزنگاری طعم تعطیلی‌های جدی را چشید.

نگرانی از تولید کربن استخراج بیت کوین

در همان ماه، مجله علمی نیچر (Nature) نتایج مطالعه‌ای را منتشر کرد. این مطالعات نشان می‌دهد، در صورت عدم کنترل، صنعت استخراج بیت کوین چین می‌تواند تا سال 2024 حدود 130.5 میلیون تن کربن تولید کند.

ماه بعد، شورای دولتی چین اعلام کرد که چه چیزی منجر به تعطیلی استخراج رمزنگاری در چین خواهد شد. ارگان دولتی سطح بالای استخراج بیت کوین را در لیست ریسک‌های مالی قرار داد که نیاز به نظارت داشت. در این اعلامیه اولین باری بود که شورای دولتی به طور مشخص علیه استخراج بیت کوین صحبت کرد. لازم به ذکر است که یادداشت منتشر شده طیف گسترده‌ای از سایر خطرات مالی را نیز شامل می‌شود.

اندکی پس از آن، مغولستان داخلی قوانین جدیدی را صادر کرد. طبق قوانین جدید در صورت ادامه فعالیت ماینرها، این صنعت در لیست سیاه سیستم اعتبار اجتماعی چین، قرار می‌گیرد. این سخت گیری تا آنجا پیش رفت که یک خط تلفن دائمی برای عموم مردم جهت گزارش فعالیت‌های استخراج ارزهای دیجیتال در صورت مشاهده، راه اندازی شد.

بانک‌های چینی در مواجهه با رمزنگاری احتیاط می‌کنند

بانک‌های چینی مدت‌هاست که در مورد رمزنگاری محتاط هستند. در ابتدا مقامات چینی در سال 2013 ارزهای دیجیتال را به عنوان پول قانونی مجاز اعلام کردند. با این حال در سال بعد چین بانک‌ها را از ارائه برخی خدمات ارز دیجیتال به مشتریان خود منع کرد.

در چند ماه گذشته، بانک‌های چینی سختگیری‌های خود را در برابر ارز دیجیتال و مخصوصاً بیت کوین افزایش داده‌اند. در آوریل 2021، طبق گزارش وال استریت ژورنال، تعدادی از بانک‌های چینی، از جمله چاینا سیتیک بنک (China Citic Bank)، رسماً به مشتریان خود در مورد استفاده از حساب‌های خود برای معاملات ارزهای دیجیتال هشدار دادند.

سپس در 19 ماه مه، گروهی متشکل از سه اتحادیه پرداخت و امور مالی، ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال را که توسط بانک مرکزی برای شرکت‌های مالی وضع شده بود، تأیید کردند. این یعنی مؤسسات نیز از انجام معاملات ارزهای دیجیتال منع شدند. این نشان می‌دهد که مقامات مرکزی شروع به فشار بر مؤسسات مالی کرده‌اند.

در بیانیه‌ای، انجمن ملی مالی اینترنت چین، انجمن بانکی چین و انجمن پرداخت و تسویه حساب چین، همچنین به سرمایه گذاران در مورد تجارت ارزهای دیجیتال هشدار دادند. این گروه معاملات ارزهای دیجیتال را به عنوان یک فعالیت “سوداگرانه” توصیف کردند. این خبر ارزش بیت کوین را تا 30000 دلار کاهش داد.

هجرت بزرگ ماینرها

سرکوب استخراج کنندگان بیت کوین در مغولستان داخلی بسیار سخت بود. به نظر می‌رسد مقامات محلی برای کاهش مصرف انرژی ناشی از استخراج بیت کوین تحت فشار فزاینده پکن قرار گرفتند.

در تاریخ 9 ژوئن، دو استان محبوب دیگر استخراج بیت کوین، شین جیانگ و چینگهای، منع قانونی اعمال کردند. ماینرها در استان یوننان همچنین اعلام کردند که پس از ممنوعیت مشابه در این استان، قدرت خود را در 11 ژوئن از دست داده‌اند.

در تاریخ 18 ژوئن، سیچوان، که استانی مشهور برای استخراج کنندگان بیت کوین به صورت دائم و در تمام مدت سال بود نیز با سرکوب روبرو شد. این استان به منطقه پنجم چین تبدیل شد که از اقدامات جدی در مقابله با استخراج بیت کوین خبر داد.

پس از آن سیچوان به شرکت‌های انرژی دستور داد تأمین انرژی فارم های استخراج در این استان را متوقف کنند. این تعطیلی‌های گسترده باعث شد تعدادی از بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین در چین تا 37٪ از هش ریت خود را از دست دهند. گزارش‌ها حاکی از آن است که در حال حاضر حدود 90٪ ماینرهای بیت کوین در بزرگ‌ترین استان‌های چین تعطیل شده‌اند. همین امر موجب آشفته شدن بازار در پی تلاش ماینرها برای انتقال مجدد عملیات خود به خارج از مرزهای چین شده است.

مهاجرت ماینرها ضامن بقای شبکه بیت کوین

اولریک لیک (Ulrik K.Lykke)، مدیر اجرایی صندوق دارایی‌های دیجیتال ARK36 است. وی در بیانیه‌ای که به دیکریپت ارسال کرد گفت: “در کوتاه مدت، این شرایط به طور طبیعی باعث واکنش منفی بازار می‌شود. با این حال در بلند مدت می‌تواند مثبت باشد.” لیک بر این باور است با مهاجرت گسترده ماینرها از چین قدرت این کشور در زمینه تاثیرگذاری بر بازار کاهش خواهد یافت. از طرف دیگر پراکنده شدن ماینرها باعث غیرمتمرکزتر شدن بیت کوین می‌شود.

اخبار بدتر درباره سرکوب بانکی بیت کوین در چین

اما به نظر می رسید قرار است خبرهای بد بیشتری بیاید. در ژوئن 2021، بانک‌ها هشدارهای اواسط ماه مه در مورد غیرقانونی بودن معامله با ارزهای دیجیتال را تکرار کردند. روز دوشنبه، بانک کشاورزی چین، یکی از چهار بانک بزرگ کشور، برای قطع خدمات خود به اعلامیه بانک مرکزی استناد کرد.

با این حال، تا زمانی که خود اعلامیه بعداً منتشر شود، این خبر توسط برخی افراد رد شد. در سال 2014، بانک‌ها در چین اطلاعیه‌های مشابهی را برای جلوگیری از خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط مشتریان منتشر کردند. البته این بیانیه‌ها به علت عدم جدیت در اجرا نتیجه کمی داشتند.

8BTCNews وبلاگ نویس ارز دیجیتال آسیایی در توییتر خود نوشت:

“اعلامیه بانکی فقط مانند موارد قبلی است. این تنها کاری است که آن‌ها می‌توانند انجام دهند.”

اما به گفته روزنامه نگار کالین وو، اعلامیه 2021 از جهات مختلف با اعلامیه 2014 متفاوت است. اول، به وضوح نیازهای بانک مرکزی را نشان می‌دهد. دوم، نیاز به تحقیق در مورد رفتار گذشته دارد. و سوم، در اینجا بانک‌ها موظفند اعمال غیرقانونی را به دولت گزارش دهند.

اقدامات نظارتی شدیدتر

این اطلاعیه یا دستورالعمل بانک خلق چین، بانک‌ها و مؤسسات را از انجام فعالیت‌های مرتبط با ارز دیجیتال منع کرده است و به آنها دستور می‌دهد تحقیقات خود را افزایش دهند و اقدامات سختگیرانه تری را به کار گیرند.

بانک کشاورزی چین اعلام کرد که از رهنمودهای PBOC پیروی می‌کند. این بانک گفت با احتیاط کامل نسبت به ریشه کن کردن فعالیت‌های غیرقانونی مربوط به استخراج و معاملات ارزهای دیجیتال در بین مشتریان خود می‌پردازد. بانک پس انداز پستی چین تأیید کرد که هیچ گونه معامله ارز دیجیتال را پردازش نمی‌کند. در آخر علی پی (Alipay)، متعلق به غول فناوری‌های مالی آنت گروپ (Ant Group) تیر خلاص را شلیک کرد. این سیستم پرداخت گفت که برای شناسایی معاملات غیرقانونی مرتبط با ارز دیجیتال، یک سیستم مانیتورینگ ایجاد می‌کند. این سیستم برای هدف قرار دادن وب سایت‌ها و حساب‌های اصلی که از قوانین تخطی می‌کنند طراحی شده است.

قطع خدمات بانکی و فشار بر فرابورس عرصه را بر فعالان رمزنگاری چین تنگتر کرد. استخراج کنندگان و معامله گران بیت کوین فهمیدند که در چین با مشکل مواجه خواهند شد.

صرافی‌های ارز دیجیتال تسلیم می‌شوند

صرافی‌های ارز دیجیتال از زمان سرکوب بیت کوین توسط چین در سال 2017 رابطه دوستانه‌ای با این کشور نداشتند. بسیاری از آنها شروع به خروج از چین کردند زیرا قادر به ادامه فعالیت در چین نبودند. در سال 2019 چین اعلام کرد دسترسی به صرافی‌های بین المللی را نیز محدود می‌کند. این محدودیت‌ها امسال با جدیت بیشتری به کار خود ادامه می‌دهند.

در 23 مه، هوبی گفت فروش خدمات استخراج ابری و خدمات مربوط به کاربران جدید در سرزمین اصلی چین را متوقف می‌کند. این صرافی همچنین اعلام کرد معاملات قرارداد آتی، محصولات قابل معامله در بورس و محصولات سرمایه گذاری اهرمی را برای کاربران جدید در برخی کشورها و مناطق به حالت تعلیق در می‌آورد.

در آن زمان، هوبی به دیکریپت گفت که با استناد به “تغییرات پویای اخیر در بازار” تجارت “مشتقات در برخی از بازارها” را به طور موقت متوقف کرد تا “از منافع سرمایه گذاران محافظت کند”.

و اوکی اکس، یکی دیگر از صرافی‌های ارز دیجیتال معروف نیز تسلیم قوانین چین شده است. این صرافی گفت که توکن اصلی خود، OKB، دیگر با یوان چین قابل معامله نخواهد بود.

سانسور تاثیرگذاران کریچتو در شبکه های اجتماعی چین

از اوایل این ماه، پلت فرم رسانه‌های اجتماعی ویبو (Weibo) معروف به توییتر چینی اکانت فعالان ارزهای دیجیتال را سانسور کرد. دو شرکت اینترنتی دیگر چینی نیز اکانت های هوبی، اوکی اکس و بایننس را سانسور کردند. این یعنی تمام صرافی‌های اصلی از نظر حجم معاملات در چین از دسترس خارج شدند. قابل ذکر است که همه این صرافی‌ها اکنون در خارج از کشور مستقر هستند اما بنیانگذاران اصلی آنها در چین حضور دارند و یا چینی هستند. این شرکت‌ها برای فعالیت در چین امید کمی دارند.

این سرکوب شدید فعالان بیت کوین در شبکه‌های اجتماعی چین افراد دیگر را نیز تحت تأثیر قرار داده است. به گزارش بلومبرگ، در اوایل این ماه ویبو دسترسی به چندین حساب مربوط به رمزنگاری دیگر را نیز از بین برد. این حساب‌ها اغلب مربوط به تاثیرگذاران بزرگ صنعت رمزنگاری می‌شود.

در تاریخ 9 ژوئن، وزارت امنیت عمومی چین از دستگیری 1100 نفر به جرم پولشویی از طریق ارزهای دیجیتال خبر داد. این اعلامیه در حساب رسمی وی چت (WeChat) وزارت امنیت چین پست شد.

آینده بیت کوین و چین

استفان کلسو (Stephen Kelso)، رئیس بازارهای کارگزاری آی تی آی کپیتال (ITI Capital) است. وی در بیانیه ارسال شده به دیکریپت گفت: “چین قبلاً در سال 2013 و 2017 و همچنین امسال بیت کوین را آزار داده است. وی افزود: این کشور کاری مشابه را در برابر شرکت‌های مگا-فناوری ایالات متحده، انجام می دهد.”

چین به طور مرتب فواید بلاک چین را تحسین می‌کند. با این حال نگرش این دولت نسبت به بیت کوین و ارزهای دیجیتال غیر متمرکز از سال 2013 تا حد زیادی منفی باقی مانده است. در آن سال، کنسرسیومی از آژانس‌های دولتی و ناظران چین هشدارهایی در مورد بی قاعده و ناشناس بودن بیت کوین صادر کردند. اعضای این اجماع دستور دادند مؤسسات مالی و پرداخت برای انجام فعالیت‌های مربوط به بیت کوین احتیاط بیشتری بکنند.

بیشترین نگرانی دولت چین در مورد نوسانات شدید و گمانه زنی‌های اخیر در مورد ارزهای دیجیتال است. آزاد بودن و عدم اتکا بیت کوین به دولت مطابق با تمایل این کشور برای حفظ کنترل سیستم‌های پولی کشور نیست. چین در حال حاضر پروژه یوان دیجیتال خود را در دستور کار قرار داده است. در این میان چین تنها کشوری نیست که در برابر بیت کوین به سرکوب روی آورده است. بسیاری از دولت‌ها در حال بررسی دقیق تأثیرات زیست محیطی بیت کوین هستند. این کشورها برای اعمال نظارت بیشتر تحت فشار هستند. سرکوب چین می‌تواند توسط سایر کشورهای اقتدارگرا نیز تقلید شود.

حمله به بیت کوین حمله آزادی مالی است

آخرین مداخلات در چین فشار بیشتری بر یکی از پر جنب و جوش ترین بازارهای جهان برای تجارت ایجاد کرد. علاوه بر ان استخراج ارزهای دیجیتال با مشکلی جدی روبرو شد. لوک سالی (Luke Sully)، مدیر عامل شرکت لجر متیک (Ledgermatic) است که به شرکت‌های بزرگ اجازه می‌دهد تا در بازار شرکت کنند. وی گفت: “به نظر می‌رسد از نظر استراتژیک این امر ارتباطی با کاهش فعالیت‌های غیرقانونی ارز دیجیتال و بیشتر مربوط به ایجاد مشکل در استفاده از هر وسیله مبادله‌ای است که توسط دولت مجاز نیست.” آنها نمی‌خواهند شهروندانشان به طور سازگار از ارزهای دیجیتال استفاده کنند.

ممکن است استخراج کنندگان و مؤسسات چینی هدف این حملات قرار گرفته باشند. با این وجود متوقف کردن بیت کوین به این راحتی نیست. صرافی‌های رمزنگاری که در خارج از کشور فعالیت می‌کنند، همچنان می‌توانند از طریق شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) برای دور زدن محدودیت‌های اینترنت و دسترسی به بازار همتا به همتا (P2P)، قابل دسترسی باشند.

از آنجا که تجارت P2P شامل انتقال مستقیم وجوه بین اشخاص است، تنظیم کننده‌های چینی را با چالش‌هایی روبرو کرده است. این همچنان یک مانع جدی برای سرکوب بیت کوین توسط دولت چین خواهد بود. علاقه مندان رمزنگار چین همچنان به نبرد همیشگی خود ادامه می‌دهند تا یک قدم جلوتر از مقامات باقی بمانند.

بیت کوین نشان داد که نمی‌میرد

نکته حائز اهمیت دیگر این است که بیت کوین با توجه به این سرکوب گسترده هنوز هم در حال فعالیت است. این نشان می‌دهد که حتی اگر دولتی که نزدیک به یک چهارم جمعیت جهان را اداره می‌کند در مقابلش قد علم کند باز هم به کار خود ادامه می‌دهد. بیت کوین تا اینجا توانسته به وعده خود پایبند باشد و دست دولت‌های اقتدارگرا را از دارایی مردمان قطع کند.

با توجه به اخبار قانونی شدن بیت کوین در بعضی از کشورهای هرچند کوچک می‌توان امید داشت که بیت کوین به بلوغ خود نزدیک شده است. تاثیرات کوتاه مدت این رویداد همه فعالان بازار ارزهای دیجیتال را تحت شعاع قرار داده است. با این حال افق دید بلندتر می‌تواند همه ما را برای عبور از این دوران بحرانی و سخت کمک کند. به یاد داشته باشید که با وجود همه مشکلات اخیر بیت کوین هنوز نسبت به سال گذشته بیش از 300 درصد رشد کرده است.

مطالب مرتبط
بیت کوین و FATF رو در روی هم قرار خواهند گرفت؟ قانون گذاران جهانی آماده نبرد می‌شوند
جایگزین BTC در تسلا: ایلان ماسک کدام ارز سازگار با محیط زیست را انتخاب خواهد کرد
خروج بیت کوین از صرافی های ارز دیجیتال همیشه یک سیگنال صعودی نیست
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان