منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  کوین میکسینگ و کوین جوین چیست و چگونه به مخفی کردن معاملات کمک می‌کند؟
کوین میکسینگ و کوین جوین چیست و چگونه به مخفی کردن معاملات کمک می‌کند؟

کوین میکسینگ و کوین جوین چیست و چگونه به مخفی کردن معاملات کمک می‌کند؟

رضا باغانی
1399/09/04
۰

کوین میکسینگ و کوین جوین راه حل هایی برای از بین بردن رد معاملات در بلاکچین است. اگر شما به حفظ حریم خصوصی خود در معاملات ارزهای دیجیتال  علاقه مندید توصیه می کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید.

کوین میکسینگ و کوین جوین چیست و چگونه به مخفی کردن معاملات کمک می‌کند؟

کوین میکسینگ و کوین جوین چیست و چگونه به مخفی کردن معاملات کمک می‌کند؟

کوین میکسینگ و کوین جوین چیست و چگونه به مخفی کردن معاملات کمک می‌کند؟

  مقدمه

بیت کوین اغلب به عنوان پول نقد دیجیتال شناخته می‌شود، اما این یک مقایسه سؤال برانگیز است. اگر آلیس ده دلار پول نقد به باب پرداخت کند، باب نمی‌داند این پول از کجا آمده است. اگر او بعداً آن را به کارول بدهد، کارول نمی‌تواند نتیجه بگیرد که آلیس زمانی همین دلارها را در اختیار داشته است.

بیت کوین به دلیل ماهیت ذاتی عمومی متفاوت است. تاریخچه هر سکه عرضه شده، یا دقیق‌تر، خروجی معامله انجام نشده یا (UTXO) توسط هر کسی قابل مشاهده است. این کمی شبیه نوشتن مبلغ معامله و نام شرکت کنندگان در هر صورت استفاده در صورتحساب است.

نام مستعار آدرس عمومی تضمین می‌کند هویت کاربران به راحتی آشکار نمی‌شود. با این حال هنوز هم بیت کوین کاملاً حافظ حریم خصوصی نیست. تجزیه و تحلیل بلاکچین به طور فزاینده‌ای پیشرفته تر می‌شود و قادر است آدرس‌ها را با هویت بیشتر و موثرتر پیوند دهد. در کنار سایر تکنیک‌های نظارتی، یک نهاد اختصاصی می‌تواند هویت کاربران ارز های دیجیتال را رهگیری کند. برای رفع این مشکل، طی سالیان گذشته تکنیک‌هایی برای از بین بردن پیوند معاملات به وجود آمده است.کوین میکسینگ چیست؟

به طور کلی، کوین میکسینگ (CoinMixing) می‌تواند به هر فعالیتی اشاره داشته باشد که شامل مبهم کردن تاریخچه وجوه با جایگزینی آنها با سکه های دیگر باشد. با این حال، در فضای ارزهای دیجیتال، کوین میکسینگ معمولاً نشان دهنده خدماتی است که توسط شخص ثالث ارائه می‌شود. به طور معمول، ارائه دهندگان این خدمات سکه‌های کاربران را بعلاوه هزینه کمی می‌گیرند. سپس سکه‌هایی را که هیچ پیوندی با سکه‌های ارسال شده ندارند، برمی گردانند. این سرویس‌ها به عنوان تاملر یا میکسر نیز شناخته می‌شوند.

البته امنیت و ناشناس بودن چنین خدمات متمرکزی جای سؤال دارد. کاربران هیچ تضمینی ندارند که سکه‌های ارائه شده توسط میکسرها به نوعی آلوده نشده باشند. یک جنبه دیگر که باید هنگام استفاده از میکسر مورد توجه قرار گیرد این است که آدرس‌های IP و بیت کوین توسط شخص ثالث ثبت می‌شود. در نهایت، کاربران به امید دریافت مجدد پول‌های بدون پیوند، از کنترل وجوه خود دست می‌کشند.

مسلماً رویکرد جالب‌تری در قالب معاملات کوین جوین (CoinJoin) وجود دارد. در کوین جوین هیچ ارتباط قابل اثباتی بین کاربر و سکه پیدا نخواهد شد. این بدان معناست که پس از کوین جوین، هیچ مدرکی نمی‌تواند کاربر را با اطمینان به معاملات قبلی پیوند دهد. بسیاری از راه حل‌های کوین جوین جایگزینی غیرمتمرکز برای میکسرها ارائه می‌دهند. اگرچه ممکن است یک هماهنگ کننده در این کار وجود داشته باشد. با این حال کاربران نیازی به انتقال حضانت وجوه خود ندارند.

کوین جوین چیست؟

معاملات کوین جوین در ابتدا توسط گرگوری مکسول، توسعه دهنده بیت کوین در سال 2013 پیشنهاد شد. وی در مقاله خود، مختصراً در مورد چگونگی ساختار این معاملات و چگونگی دستیابی به مزایای گسترده حریم خصوصی بدون تغییر پروتکل، توضیحاتی ارائه می‌دهد.

در واقع، کوین جوین شامل ترکیبی از ورودی‌های چندین کاربر در یک معامله واحد است. قبل از اینکه نحوه (و چرایی) را توضیح دهیم، بیایید نگاهی به ساختار یک معامله اساسی بیندازیم.

معاملات بیت کوین از ورودی و خروجی تشکیل شده است. هنگامی که یک کاربر می‌خواهد معامله‌ای انجام دهد، UTXO های خود را به عنوان ورودی می‌گیرد، خروجی‌ها را مشخص و ورودی‌ها را امضا می‌کند. لازم به ذکر است که هر ورودی بصورت مستقل امضا می‌شود و کاربران می‌توانند چندین خروجی را برای یک معامله (رفتن به آدرسهای مختلف) تنظیم کنند.

اگر به یک معامله معین که از چهار ورودی هر کدام 0.2 BTC و دو خروجی 0.7 BTC و 0.09 BTC تشکیل شده باشد نگاه کنیم، چند فرضیه متفاوت وجود دارد که می‌توانیم ارائه دهیم. اولین مورد این است که ما در حال مشاهده نحوه پرداخت هستیم – فرستنده یکی از خروجی‌ها را برای شخصی ارسال می‌کند. از آنجا که آنها از چهار ورودی استفاده کرده‌اند، خروجی بزرگتر احتمالاً برای گیرنده است. توجه داشته باشید که 0.01 BTC از خروجی‌ها، که هزینه‌ای است که به ماینر تعلق می‌گیرد، از دست داده‌ایم.

کوین میکسینگ و کوین جوین چیست و چگونه به مخفی کردن معاملات کمک می‌کند؟

کوین میکسینگ و کوین جوین چیست و چگونه به مخفی کردن معاملات کمک می‌کند؟

همچنین ممکن است فرستنده بخواهد UTXO بزرگی را از ورودی‌های کوچکتر ایجاد کند، بنابراین ورودی‌های کوچکتر را تلفیق می‌کند تا نتیجه مطلوب 0.7 BTC را بدست آورد.کوین جوین چگونه کار می کند

فرض دیگری که می‌توانیم ارائه دهیم براساس این واقعیت است که هر ورودی به طور مستقل امضا می‌شود. این معامله می‌تواند حداکثر چهار طرف مختلف را وارد کند. و در آن اصلی نهفته است که کوین جوین را مؤثر می‌کند.

در اینجا، ما چهار شرکت کننده داریم که مایل به قطع ارتباط بین معاملات هستند. آن‌ها بین خودشان (یا از طریق یک هماهنگ کننده اختصاصی) هماهنگ می‌کنند تا ورودی‌ها و خروجی‌هایی را که می‌خواهند وارد کنند، اعلام کنند.

هماهنگ کننده تمام اطلاعات را می‌گیرد، آن‌ها را به صورت یک معامله در می‌آورد. هر شرکت کننده قبل از پخش این معامله به شبکه امضا می‌کند. پس از امضای کاربران، معامله بدون نامعتبر شدن قابل اصلاح نیست. بنابراین، خطر به سرقت بردن وجوه توسط هماهنگ کننده وجود ندارد.

این معامله مانند جعبه سیاه برای مخلوط کردن سکه‌ها عمل می‌کند. به یاد داشته باشید که ما به طور مؤثر UTXO ها را از بین می‌بریم تا موارد جدید ایجاد کنیم. تنها ارتباط بین UTXO های قدیمی و جدید که وجود دارد خود معامله است. البته، ما نمی‌توانیم بین شرکت کنندگان تفاوت قائل شویم. در بهترین حالت، می‌توان گفت که یک شرکت کننده یکی از ورودی‌ها را ارائه داده و شاید مالک جدید یک خروجی حاصل شده باشد.

کوین میکسینگ و کوین جوین چیست و چگونه به مخفی کردن معاملات کمک می‌کند؟

کوین میکسینگ و کوین جوین چیست و چگونه به مخفی کردن معاملات کمک می‌کند؟

اما حتی این به هیچ وجه تضمین شده نیست. چه کسی می‌تواند بگوید، وقتی به معامله بالا نگاه می‌کنید، چهار شرکت کننده وجود دارد؟ شاید این یک نفر بودجه خود را به چهار آدرس خودش ارسال می‌کند؟ دو نفر دو خرید جداگانه انجام می‌دهند و 0.2 BTC را هرکدام به آدرس‌های خود بازمی گردانند؟ چهار نفر به شرکت کنندگان جدید ارسال می‌کنند یا به خودشان برمی گردند؟ ما نمی‌توانیم مطمئن باشیم.

حفظ حریم خصوصی از طریق انکار ارتباط با معامله

همین واقعیت که پیاده سازی کوین جوین وجود دارد، برای تردید در مورد روشهای مورد استفاده برای تحلیل معاملات کافی است. می‌توانید استنباط کنید که کوین جوین در بسیاری از موارد اتفاق افتاده است، اما هنوز در زمینه مالک بودن خروجی‌ها هیچکس روش مطمئنی ارائه نداده است. با افزایش محبوبیت، این فرض که همه ورودی‌ها متعلق به یک کاربر هستند ضعیف می‌شود. کوین جوین جهشی عظیم برای حفظ حریم خصوصی در اکوسیستم گسترده‌تر خواهد بود.

در مثال قبلی، می گوییم که معامله دارای یک مجموعه ناشناس 4 نفره است – صاحب یک خروجی می‌تواند هر یک از چهار شرکت کننده درگیر باشد. هرچه مجموعه ناشناسان بزرگتر باشد، احتمال ارتباط معاملات با مالک اصلی آن کمتر است. خوشبختانه، اجرای اخیر کوین جوین باعث می‌شود که کاربران بتوانند ورودی‌های خود را با ده ها مورد دیگر با اطمینان ادغام کنند و درجه بالایی از انکار پذیری را به دست بیاورند. اخیراً یک معامله 100 نفره با موفقیت انجام شد.صحبت پایانی

ابزارهای کوین میکسینگ و کوین جوین از مهمترین موارد موجود برای هر کاربر جدی درباره حریم خصوصی است. برخلاف پیشنهادهای ارتقا داده‌های حریم خصوصی (مانند معاملات محرمانه)، آن‌ها با پروتکل‌های امروز سازگار هستند.

برای کسانی که به صداقت و روش اشخاص ثالث اعتماد دارند، خدمات کوین میکسینگ یک راه حل آسان است. برای کسانی که گزینه جایگزین قابل تأیید و غیر حضوری را ترجیح می‌دهند، گزینه‌های کوین جوین معتبرتر هستند. این کار را می‌توان به صورت دستی برای کاربران متبحر فنی یا با استفاده از ابزارهای نرم افزاری انجام داد که سازوکارهای پیچیده‌تری را از بین می‌برد. در حال حاضر تعداد انگشت شماری از ابزارهای کوین میکسینگ و کوین جوین وجود دارد که تنها در تلاش کاربران برای حفظ حریم خصوصی بیشتر همچنان با محبوبیت به کار خود ادامه می‌دهند.

مطالب مرتبط
تنوع سرمایه و تخصیص دارایی: چگونه سرمایه خود را به بهترین شکل مدیریت کنیم
تلور TELLOR و توکن (TRB)  اوراکل غیرمتمرکز و ایمن اتریوم.
ارزهای دیجیتال آینده دار
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether