منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  معاملات مارجین کوینکس: چگونه در کوینکس معاملات اهرم دار انجام دهیم؟
معاملات مارجین کوینکس: چگونه در کوینکس معاملات اهرم دار انجام دهیم؟

معاملات مارجین کوینکس: چگونه در کوینکس معاملات اهرم دار انجام دهیم؟

رضا باغانی
1400/05/30
۰

ما قبلاً در مقاله‌ای راجع به معاملات مارجین صحبت کردیم. در این مقاله می‌خواهیم به صورت ویژه به معاملات مارجین در صرافی کوینکس بپردازیم.

در ابتدا به صورت خلاصه به مفهوم معاملات مارجین یا حاشیه‌ای اشاره می‌کنیم. معاملات مارجین یا معاملات اهرم دار به این معنی است که با قرض گرفتن پول سود حاصل از معاملات خود را افزایش دهید. البته این شامل افزایش ضرر ناشی از حرکت خلاف جهت پیش بینی شما نیز می‌شود. بنابراین لطفاً قبل از انجام معاملات مارجین در صرافی کوینکس، خطرات آن را کاملاً درک کنید. همه ما می دانیم بازار ارزهای دیجیتال اغلب به شدت در حال نوسان است.

معاملات مارجین صرافی کوینکس

صرافی کوینکس هم مانند بسیاری از صرافی‌های بزرگ مدت‌هاست که امکان انجام معاملات مارجین را برای کاربران خود در دسترس قرار داده است. با توجه به اینکه به دلیل شرایط احراز هویت در بایننس کاربران ایرانی از این صرافی نمی‌توانند استفاده کنند یکی از بهترین گزینه‌ها برای آن‌ها صرافی کوینکس است. این صرافی امکان احراز هویت با کارت شناسایی ایران را نیز برای کاربران فعال کرده است. اگر هنوز در صرافی کوینکس حساب کاربری ندارید می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید. با استفاده از این لینک از 10 درصد تخفیف در هزینه‌های کارمزد بهره مند خواهید شد و مطمئن باشید این کار هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد.

ثبت نام در صرافی CoinEx

اصطلاحات و تعاریف معاملات مارجین در صرافی کوینکس

حساب مارجین: هر حساب مارجین نشان دهنده یک جفت ارز مارجین است. به عنوان مثال، شما یک حساب مارجین BTC/USDT برای جفت ارز BTC/USDT خواهید داشت. شما می‌توانید BTC و USDT را از حساب اسپات خود به حساب مارجین BTC/USDT منتقل کنید.

دارایی‌های منتقل شده: دارایی‌هایی که از حساب اسپات خود به حساب مارجین خود منتقل می‌کنید.

دارایی‌های قرض گرفته شده: دارایی‌هایی که در مقابل دارایی‌های منتقل شده به عنوان وثیقه مارجین وام می‌گیرید.

دارایی‌های موجود: دارایی‌هایی که می‌توانند برای باز کردن موقعیت‌ها استفاده شوند. این دارایی ها شامل دارایی‌های منتقل شده و قرض گرفته شده شما می شود.

دارایی‌های فریز شده: دارایی‌هایی که در حساب مارجین شما هستند اما نمی‌توانند برای باز کردن موقعیت‌ها استفاده شوند. این مشکل به دلیل تسویه نشدن وام های قبلی شما اتفاق می افتد.

چگونه می‌توانم وجوه را به حساب مارجین کوینکس خود منتقل کنم؟

همه سپرده‌های موجود ارز دیجیتال را نمی‌توان مستقیماً به حساب مارجین واریز کرد. برای انجام معاملات مارجین در صرافی کوینکس شما فقط می‌توانید از حساب اسپات خود دارایی را به حساب مارجین منتقل کنید.

اگر قبلاً وام گرفته‌اید و آن را تسویه نکرده اید، تنها تفاوت بین نرخ ریسک و نرخ ریسک انتقال برای انتقال از حساب مارجین شما به حساب اسپات در دسترس خواهد بود. نرخ ریسک انتقال برای اهرم‌های 2، 3، 4 و 5 برابر به ترتیب 125، 135، 150 و  200 است. همه دارایی‌ها برای انتقال از حساب مارجین به حساب اسپات در صورت عدم وجود وام در دسترس هستند.

چگونه می‌توانم وام بگیرم؟

می‌توانید به صفحه معاملات مارجین یا دارایی‌های مارجین بروید و سپس روی وام کلیک کنید. بزرگ‌ترین وامی که می‌توانید دریافت کنید از معادله زیر قابل محاسبه است:

(مجموع دارایی‌ها – وجوه بدون استقراض – بهره پرداخت نشده) * (بالاترین اهرم – 1) – وجوه بدون وام بدون پرداخت

سود وام چگونه محاسبه می‌شود؟

1) محاسبه سود: سود هر 1 ساعت یکبار به ازای هر وام موفق شما محاسبه می‌شود. این مبلغ شامل سود پرداخت نشده، نمی‌شود.

2) تسویه حساب: وام‌ها به ترتیب زمانی تسویه می‌شوند. ترتیب تسویه به این شکل است که ابتدا سود و سپس وجوه وام گرفته شده تسویه می‌شوند. وقتی وام و سود پرداخت شود، وضعیت سفارش به “پرداخت شده” تغییر می‌کند. پس از آن دیگر سود سفارش محاسبه نمی‌شود.

3) چرخه وام: به طور پیش فرض تمدید خودکار  چرخه وام هر 10 روز بار فعال می شود. در صورت رسیدن به زمان پیش فرض وام، پرداخت خودکار شروع می‌شود.

4) تمدید خودکار: وام به طور خودکار با آخرین بهره و چرخه تمدید می‌شود.

5) در صورت غیر فعال شدن تمدید خودکار، هشدارها 72 ساعت، 24 ساعت، 8 ساعت و 1 ساعت قبل از تاریخ انقضا اعلام می‌شود. هنگامی که تمدید خودکار فعال باشد اما صندوق بیمه برای پوشش وام کافی نباشد، هشدارهای تاریخ انقضا به مدت 24 ساعت تمدید می‌شود. پس از این 24 ساعت، اگر وام هنوز توسط کاربر تسویه نشده باشد، تمدید خودکار ایجاد می‌شود. این روند با پرداخت خودکار پس از سررسید دیگری در تمدید خودکار ادامه می‌یابد.

6) در صورت انجام هرگونه ایردراپ، هاردفورک احتمالی و غیره و ایجاد دارایی‌های جدید، لطفاً برای اطلاع از جزئیات بیشتر به اطلاعیه مراجعه کنید.

چگونه می توان در معاملات مارجین در دو جهت ترید کرد؟

معاملات مارجین کوینکس به شما اجازه می دهند در هر دو جهت صعودی و یا نزولی معامله کنید. به موقعیت هایی که بر اساس بینش صعودی باز می شوند موقعیت های لانگ گفته می شود. از سویی دیگر به موقعیت هایی که بر اساس بینش نزولی هستند شورت می گویند. در ادامه توضیح می دهیم چگونه می توانید از این پوزیشن ها استفاده کنید.

استفاده از اهرم در صورت داشتن بینش صعودی

با فرض اینکه حداکثر اهرم 3X یا 3 برابری برای بازار BTC/USDT در دسترس باشد و شما 5،000 USDT در موجودی حساب خود داشته باشید، حداکثر 10،000 USDT برای وام در اختیار خواهید داشت. اگر پیش بینی کنید که قیمت بیت کوین از 5000 USDT به 6000 USDT افزایش یابد، می‌توانید 3 BTC را با قیمت 5،000 USDT در مجموع به مبلغ 15،000 USDT خریداری کرده و آنها را به قیمت 6000 USDT بفروشید. سود حاصل از این معامله طبق معادله روبرو 3 (6000 – 5000) برابر با 3000 دلار امریکا خواهد بود.

در اینجا معامله مارجین با اهرم 3X یا سه برابری سود شما را با مبلغ 5000 USDT ای که در واقع داشتید، سه برابر می‌کند. اگر همین معامله را در بازار اسپات انجام می دادید نهایت سود شما 1000 دلار بود.

استفاده از اهرم در صورت داشتن بینش نزولی

فرض کنید شما 5،000 USDT در حساب خود دارید. با وثیقه قرار دادن آن، 2 BTC از کوینکس با اهرم 3X یا سه برابری وام می گیرید. شما پیش بینی می‌کنید BTC از 5،000 USDT به 4،000 USDT کاهش می‌یابد. بنابراین می‌توانید 2 BTC وام گرفته شده از کوینکس را با قیمت 5000 USDT بفروشید و 2 BTC را با 4،000 USDT خریداری کنید. در نتیجه این معامله شما 2،000 USDT سود کسب کنید. بدون Margin Trading، شما فقط می‌توانید از استراتژی Buy Low and Sell High استفاده کنید و نمی‌توانید در BTC پوزیشن شورت باز کنید.

قیمت شاخص معاملات مارجین کوینکس چگونه محاسبه می‌شود؟

1) کوینکس از سیستم علامت گذاری شاخص قیمت مارجین منحصر به فرد خود استفاده می‌کند. این سیستم به کاربران در جلوگیری از انحلال اجباری در زمان نوسان شدید بازار کمک کند.

2) قیمت‌های شاخص از مجموعه‌ای از صرافی‌های ارز دیجیتال اصلی با مکانیسم پیش بینی در حال کار، گرفته می‌شود. با این کار اطمینان حاصل می‌شود که قیمت شاخص در محدوده قابل قبولی نوسان می‌کند. این شیوه حتی زمانی که قیمت یکی از صرافی‌ها به شدت تغییر می‌کند کارآمد است.

برای کاهش خطر انحلال اجباری چکار می‌توانم انجام دهم؟

1) از موقعیت های منطقی در معاملات مارجین استفاده کنید و موقعیت‌های خود را به درستی تنظیم نمایید.

2) یاد بگیرید چه زمانی با انحلال موقعیت خود سود ببرید یا ضرر را کاهش دهید.

3) به موقع مارجین را به موقعیت‌های خود اضافه کنید و مطمئن شوید که نسبت کل دارایی‌ها در برابر اهرم بیش از 110 درصد است.

نرخ ریسک، نرخ ریسک انتقال، نرخ هشدار ریسک، نرخ انحلال اجباری و قیمت انحلال اجباری چگونه محاسبه می‌شود؟

1) نرخ ریسک: این شاخصی است که خطر انحلال در حساب مارجین شما را ارزیابی می‌کند.

نرخ ریسک = [(مجموع سکه‌های موجود – وام های پرداخت نشده)/قیمت شاخص + (مجموع سکه‌های پایه – سود سکه پایه پرداخت نشده]/(سکه قرض گرفته شده/قیمت شاخص + کل سکه‌های پایه قرض گرفته شده)*100٪.

2) نرخ ریسک انتقال: نرخ ریسک انتقال 2X/3X/4X/5X به ترتیب 200٪/150٪/135٪/125٪ است. اگر نرخ ریسک بیشتر از نرخ ریسک انتقال است، حساب شما به عنوان امن ارزیابی می‌شود و دارایی‌های اضافی می‌تواند به خارج از حساب حاشیه شما منتقل شود.

3) نرخ خطر هشدار: براساس عمق بازار و حجم معاملات برای جفت مارجین خاص تعیین می‌شود. اگر میزان ریسک کمتر یا مساوی با نرخ خطر هشدار باشد، حساب شما به عنوان خطرناک ارزیابی می‌شود و سیستم اعلان‌ها را از طریق پیام و ایمیل برای شما ارسال می‌کند.

4) نرخ انحلال اجباری: با عمق بازار، حجم معاملات، مقدار سکه وام گرفته شده و غیره برای جفت حاشیه مشخص تعیین می‌شود. اگر نرخ ریسک کمتر یا مساوی نرخ تسویه اجباری باشد، حساب شما به عنوان خطرناک رتبه بندی می‌شود و سیستم قبل از ارسال اعلان‌ها از طریق پیام و ایمیل، حساب شما را منحل می‌کند.

5) محاسبه قیمت نقدینگی: قیمت نقدینگی = (دارایی قرض گرفته شده * نرخ تسویه اجباری + نرخ سود وام پرداخت نشده – کل دارایی ها)/(مجموع سکه‌های پایه – سود سکه پایه پرداخت نشده – سکه‌های پایه قرض گرفته * نرخ تسویه اجباری)

صندوق بیمه مارجین چیست؟

هر روز 30 درصد از سود روزانه به صندوق‌های بیمه (مارجین) اضافه می‌شود تا موقعیت‌های ورشکستگی را مدیریت کند. کوینکس حق استفاده از وجوه در آینده را برای خود محفوظ می‌دارد. اگر صندوق بیمه (حاشیه) برای پوشش بخش باقیمانده موقعیت‌های ورشکسته کافی نباشد، کوینکس هزینه این بخش را پرداخت می‌کند. در چنین شرایطی، حساب کوینکس شما بدهکار است و عملکرد برداشت غیرفعال می‌شود. برای تسویه بدهی خود، می‌توانید وجوهی را به حساب حاشیه خود واریز کنید یا منتظر بمانید تا صندوق بیمه دوباره کافی شود و بدهی‌ها را به ترتیب زمانی پرداخت کند.

چگونه می‌توان از طریق معاملات مارجین وام گرفت؟

کاربران کوینکس می‌توانند از سربرگ margin برای قرض گرفتن سکه از طریق وثیقه دارایی‌های خود استفاده کنند. جفت‌های معاملاتی با نسبت‌های مختلف حاشیه با نرخ‌های مختلف وام مطابقت دارند. معاملات مارجین کوینکس از جفت‌های تجاری با 5X پشتیبانی می‌کند و نرخ تعهد تا 80 است. برای جفت معاملاتی ETH/USDT، با فرض قیمت شاخص هر اتریوم 500USDT، می‌توانید ابتدا 500USDT را به حساب مارجین منتقل کنید. اگر بیش از 0.8 ETH وام نگیرید، می‌توانید تمام ETH وام گرفته شده را به حساب اسپات منتقل کنید. ETH در حساب اسپات قابل برداشت است.

خطرات

معاملات مارجین کوینکس نه تنها به شما امکان می‌دهد که سود خود را با وجوه کمتر افزایش دهید، بلکه می‌تواند در صورت حرکت بازار خلاف انتظار شما، ضررهای بیشتری را برای شما ایجاد کند. بنابراین، ما به شدت به کاربران تازه وارد توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از انحلال اجباری یا حتی ورشکستگی، از معاملات با اهرم بالا استفاده نکنند.

مطالب مرتبط
سوئینگ تریدینگ Swing Trading در بازار ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
بازارساز و گیرنده بازار در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟
بیت کوین یا آلتکوین ها: بهترین شیوه برای سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether