منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  7 نکته مهم در مورد سرمایه گذاری در سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)
7 نکته مهم در مورد سرمایه گذاری در سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)

7 نکته مهم در مورد سرمایه گذاری در سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)

رضا باغانی
1399/07/26
۰

در روزهای اخیر سیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. یونی‌سوآپ (Uniswap) و کامپوند (Compound) رهبران این جنبش در دو جبهه صرافی‌های غیرمتمرکز و تأمین کنندگان نقدینگی هستند.

7 نکته مهم در مورد سرمایه گذاری در سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)

7 نکته مهم در مورد سرمایه گذاری در سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)

7 نکته مهم در مورد سرمایه گذاری در سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)

با توجه به رشد عجیب سیستم مالی غیرمتمرکز در چند ماه گذشته اتفاقات بزرگی در صنعت کریپتو رخ داده است. دیفای با حضور کوتاه خود به پیشرفت های عظیمی دست یافته و تقریبا کنجکاوی اکثر سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است.

برخی از پیشرفت‌های قابل توجه دیفای در شش ماه گذشته عبارتند از:

ارزش کل قفل شده در پروتکل‌های دیفای از 10 میلیارد دلار عبور کرده است. حدود 30 میلیارد دلار بیتکوین هم اکنون در این پروتکل ها وارد شده است.

یونی‌سوآپ هم‌اکنون تبدیل به بزرگترین صرافی غیرمتمرکز در دنیای کریپتو شده است. این صرافی حتی غول‌هایی مانند کوین‌بیس را نیز در حجم معاملات روزانه پشت سر گذاشته است. از طرفی دیگر پروتکل تأمین نقدینگی برای ارائه وام و دیگر صرافی‌های غیرمتمرکز کامپوند توانسته خیل عظیمی از کاربران را وارد دیفای کند.

یی ارن فایننس (Yearn Finance) از نظر قیمت هر واحد از پادشاه ارزهای دیجیتال بیت کوین، پیشی گرفته است. قیمت این ارز در حال حاضر برابر با 16480 دلار آمریکاست. این ارز حتی به اوج قیمتی 43000 دلار در روزهای پرخروش دیفای نیز رسید.

با این حال، یک نقطه کور در چشم انداز دیفای وجود دارد. توقیف و هک بازار را شوکه کرده است. مردم مقدار زیادی پول از دست داده‌اند. شناختن مناطق خطرناک و ایمن ماندن از مشکلات این چنینی بسیار مهم است.

این اکوسیستم هم مانند روزهای پرفروغ ICOها (عرضهٔ اولیه توکن) بسیار مورد حمله کاربران و فعالان مخرب قرار گرفته است. با این وجود اصلی‌ترین خصیصه‌های آن یعنی عدم تمرکز و ییلد فارمینگ (Yield Farming) با سوددهی عالی، آن را بسیار محبوب‌تر و امیدبخش‌تر کرده است.

در اینجا 7 نکته به شما آموزش خواهیم داد که به شما کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری نسبت به ییلد فارمینگ (سرمایه گذاری پربازده) داشته باشید:

1. APY بالا همیشه به معنای بازده بالا نیست:

اولین چیزی که مردم به آن مبتلا می‌شوند، APY زیاد است. بسیاری از پروژه‌ها APY اولیه بیشتر از 10،000٪ را ارائه می‌دهند. به نظر می‌رسد این راه، یک روش سریع برای افزایش پول شما است.

اما قبل از ورود به هر پروژه ای با هر میزان سود حتما برای 2 سؤال زیر جواب بگیرید:

الف. آیا بازده بالا همیشه پایدار خواهد بود؟

برای پاسخ به این سؤال ابتدا باید جدول زمانی ییلد فارمینگ را بررسی کنید. در روزهای اولیه، عرضه با تورم حاد، منجر به بازده بالا می‌شود. این بازده بالا به سرعت باعث سود سرمایه گذاران می‌گردد. با این حال، پس از گذشت روزهای اولیه این سود بالا به شدت سقوط می‌کند.

تورم حاد به وضعیتی گفته می‌شود که افزایش قیمت‌ها باعث افزایش تقاضا و در پی آن افزایش بیش از پیش قیمت‌ها می‌گردد. مشابه این اتفاق را در ایران و در زمینه عرضه محصولات مختلف دیده‌ایم. خبر افزایش قیمت دلار موجی از خریداران را به بازارهای مالی جهت خرید این ارز روان می‌سازد. همین موج تقاضای بالا باعث افزایش بیش از پیش قیمت دلار می‌شود.

در روزهای اولیه کامپوند، بسیاری از استخرهای نقدینگی بازدهی تا 110 درصد در سال را اعلام کردند اما با گذشت چند ماه این بازده‌ها تا 5 درصد نیز کاهش یافتند. پس همیشه بررسی کنید که این سود چه مدت پایدار خواهد بود و چه مدتی از عرضهٔ اولیه آن گذشته است.

ب. آیا شما قادر به فروش توکن‌هایی که به عنوان سود کسب کرده‌اید خواهید بود؟

در بسیاری از موارد، حتی اگر بتوانید مبلغ قابل توجهی را در دوره اولیه تورم حاد کسب کنید، نمی‌توانید توکن‌ها را به راحتی بفروشید زیرا اکثر آنها قفل می‌شوند. بررسی کنید که چه مقدار از توکن های بدست آمده خود را می‌توانید بفروشید. برای مثال: 75٪ از توکن‌های شما در لواسوآپ (Luaswap) به مدت 16 ماه پس از سپرده گذاری قفل می‌شود.

اکثر این پلتفرم‌ها قوانین و استراتژی‌های پیچیده‌ای برای بازده بالا دارند. دستیابی به این سودها غیرممکن نیست ولی تبحر بسیاری را لازم دارد. قبل از هر چیز ضوابط و قوانین استفاده از این پلتفرم‌ها را مطالعه و با دقت بررسی کنید.

2. در پروتکل‌های غیرمتمرکزی که استفاده واقعی دارند به سرمایه گذاری کنید:

از خود بپرسید که چرا به توکنی که توسط پروژه به شما داده می‌شود، نیاز دارید. حاکمیت در بسیاری از پروژه‌ها دلیل اصلی عرضهٔ توکن است. این کاربرد باعث می‌شود توکن شما در محدودهٔ بسیار بسته‌ای که همان پروتکل است ارزش داشته باشد. همیشه پاسخ این سؤال را بیابید که آیا این توکن غیر از حاکمیت کاربرد دیگری هم دارد؟

آیا می دانید می‌توانید از UNI به عنوان وثیقه برای دریافت وام در سیستم عامل‌های دیگر استفاده کنید؟ این یک ابزار واقعی است. این به UNI ارزش می‌دهد. بسیاری دیگر از توکن‌های دیفای فاقد کاربرد مناسب هستند و در آینده سقوط خواهند کرد.

مثال دیگر می‌تواند توکن MKR میکر باشد که غیر از حاکمیت ارزش استیبلکوین DAI را ثابت نگه می‌دارد یا توکن TRB تلور که برای استفاده از اوراکل باید پرداخت شود. این‌ها نمونه‌هایی از توکن‌هایی هستند که خارج از کاربرد حاکمیتی در دنیای کریپو قابل استفاده هستند. در عوض توکنی مانند SUSHI فقط برای حاکمیت سوشی‌سوآپ ایجاد شده است و حتی بنیان گذار این پلتفرم توکن‌های خود را در روزهای اوج قیمتی آن نقد کرد.


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


3. فقط در پروژه‌های غیرمتمرکزی که حسابرسی شده اند سرمایه گذاری کنید:

همیشه بررسی کنید که پروژه توسط یک سازمان معتبر حسابرسی شده است. کد پروژه باید ممیزی شود. وقتی آندره کرونژه اعلام کرد که با پروژه “در حال تولید” امیننس (Eminence) ارتباط دارد، مردم شروع قفل کردن پول در این پروژه بر اساس شهرت خوب او کردند. با این حال، امیننس هنوز یک کار در حال پیشرفت و بدون حسابرسی بود. در نهایت یک هکر 15 میلیون دلار از پروژه سرقت کرد.

حسابرسان قابل توجه شامل کوآنت‌استمپ (Quantstamp)، تریال آو بیتز (Trail of Bits) و بسیاری دیگر هستند که می‌توانید با جستجو در اینترنت آنها را بیابید.

4- هزینه‌های گاز (کارمزد انجام معاملات و تراکنش‌ها در بلاکچین اتریوم) را در محاسبات سود خود بگنجانید:

توجه داشته باشید که در این روزها با هزینه‌های بالای گاز، سرمایه گذاری واقعی شما شاید بسیار محدود شود. هزینه‌های (خرید جفت توکن در یونی‌سوآپ+ تأیید جفت استخر نقدینگی در یونی‌سوآپ + تأیید LP در پروتکل ییلد فارمینگ + سهام واقعی در پروتکل ییلد فارمینگ + عدم جذب در پروتکل ییلد فارمینگ + فروش توکن پروتکل ییلد فارمینگ در یونی‌سوآپ + حذف نقدینگی در یونی‌سوآپ). شما به راحتی نمی‌توانید از این هزینه کل غافل شوید. همیشه این را در محاسبه سود خود بگنجانید.

در زمانی که توکن YFI به قیمت 43000 دلار رسیده بود بسیاری از دارندگان توکن تا 5 درصد از ارزش توکن‌های خود را بابت هزینه‌های گاز پرداخت می‌کردند.
هزینه گاز اتریوم در تابستان امسال به بالاترین حد خود رسیده بود و هنوز هم نسبت به دیگر بلاکچین‌ها سرسام‌آور است.

5- چه زمانی وارد پروژه ییلد فارمینگ می‌شوید؟

یا خیلی زود وارد شوید و یا پس از گذشت چند روز ابتدایی. وارد پروژه‌ای می‌شوید که هنوز فشار فروش در آن ایجاد نشده باشد. بازهٔ مناسب در ساعات اولیه عرضه و قبل از رسیدن به پایان روز است. اینگونه شما از سود روز اول که معمولاً بالاست بهرمند خواهید شد. بازار معمولاً پس از چند روز ابتدایی سقوط می‌کند و تقریباً آرام می‌شود. در این زمان نیز می‌توانید با آرامش تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید وارد شوید یا خیر.

6. ضرر ناگهانی را در نظر بگیرید:

با پایین آمدن قیمت توکن های ییلد فارمینگ، یونی‌سوآپ تعداد توکن هایی را که در استخرهای نقدینگی جفت کرده‌اید تنظیم می‌کند. مقدار توکن تولید شما افزایش می‌یابد و توکن دوم شما به عنوان مثال 1 اتریوم کاهش می‌یابد. این به نسبت ارسال اولیه استخر شما خواهد بود. ارزش کل شما از آنچه که اگر فقط این 2 توکن را نگه می‌داشتید، کاهش می‌یابد. با این حال، توجه داشته باشید که تا زمان برداشتن نقدینگی ضرر ناگهانی نخواهید داشت. تأمین نقدینگی طولانی مدت در استخر ممکن است این مسئله را حل کند.

7. همیشه میزان کل عرضه را محاسبه کنید:

در روزهای ابتدایی که تیراژ کم است، قیمت توکن بالا می‌ماند. منطقی است که با در دسترس بودن توکن‌های بیشتر در روزهای آینده قیمت نیز کاهش یابد. مشخص کنید که پروژه سرمایه گذاری خود را در رتبه بندی از نظر حجم بازار می‌خواهید بینید. بین صد ارز برتر دویست ارز برتر و یا پایین‌تر. از طریق سایت‌های کوین مارکت کپ (Coinmarketcap.com) و کوین‌گکو (Coingeko.com) می‌توانید رتبه توکن موردنظر خود را مشاهده کنید. سعی کنید قیمت واحد آن را بر اساس یک پروژه دیگر با عرضهٔ مشابه در رتبه بندی کوین مارکت کپ (CMC) تعیین کنید. شما در مواردی متحیر خواهید شد که قیمت واحد بسیار پایین خواهد آمد!

نتیجه

دیفای هنوز یک بازی پر خطر است. فقط سرمایه‌ای را که توان از دست دادنش را دارید سرمایه گذاری کنید. فقط در پروژه‌های قابل اعتماد سرمایه گذاری کنید. هیچ وقت از ترس از دست دادن موقعیت (فومو) وارد بازار نشوید. و قبل از هر سرمایه گذاری تحقیقات خود را به طور کامل انجام دهید و 7 نکتهٔ بالا را مدنظر قرار دهید.

مطالب مرتبط
عرضه انعطاف پذیر توکن (Elastic Supply Tokens) و توکن ریبیس چیست؟
ارز دیجیتال برگر BURGER توکن صرافی غیرمتمرکز برگرسواپ BurgerSwap چیست؟
پلتفرم دیفای المنت برای ارائه وامهایی با بازدهی ارز دیجیتال 4.4 میلیون دلار سرمایه جمع آوری کرد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان