منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  چرخه‌های اتریوم: آیا ETH در مسیر کاهش قرار دارد؟ اتریوم 2.0 می تواند راهگشا باشد؟
ارز دیجیتال اتر: چه چیزی به ارز دیجیتال اتریوم (Ether) ارزش می دهد؟

چرخه‌های اتریوم: آیا ETH در مسیر کاهش قرار دارد؟ اتریوم 2.0 می تواند راهگشا باشد؟

با نزدیک شدن به تاریخ به روزرسانی اتریوم 2.0 جلسه‌ای به منظور تبیین معایب و فواید این به روزرسانی برگزار شد. در ادامه ما چرخه فعلی اتریوم را با چرخه‌های پیشین این ارز مقایسه خواهیم کرد.

سخنرانان اجلاس تغییر جهت ایجاد مکانیزم اجماع اثبات سهام، شاردینگ و به روزرسانی های اصلی را برجسته کردند. به نظر آنها اگرچه این احتمالاً پذیرش کاربر را افزایش می‌دهد، اما می‌تواند منجر به تمرکز بیشتر در شبکه اتریوم شود.

در همین حال با مقایسه چرخه‌های اتریوم به نتایج جالبی دست پیدا می‌کنیم. چرخه اول ETH به مدت 812 روز ادامه داشت. در حالی که چرخه فعلی 882 روز ادامه داشته است. میزان افزایش در سال 2020 بسیار کمتر از سال 2015-2018 بود.

اتریوم 2.0 باعث جذب کاربران می‌شود اما نقاط ضعفی نیز دارد

در طی دومین اجلاس جهانی سالانه دیفای، بنیانگذار ریوت (Rivet)، گرگ لانگ (Greg Lang) جلسه‌ای را درباره اتریوم 2.0 برگزار کرد. در این جلسه سخنرانان درباره به روزرسانی های مورد انتظار، مزایا و خطرات آنها بحث نمودند.

دیوید هافمن (David Hoffman)، بنیانگذار بانکلس (Bankless)، با توضیح برخی از به روزرسانی های اساسی که با اتریوم 2.0 راه اندازی می‌شود، سخنان خود را شروع کرد. او می‌گوید این ارتقا “دسترسی به پروتکل اتریوم را در دو جبهه افزایش می‌دهد.”

اهمیت اثبات کار

اول، دسترسی به سازوکار اجماع آسان‌تر است. مکانیزم اثبات کار فعلی بسیار رقابتی و دارای منابع فشرده است. این در حالی است که اثبات سهام اجماع را به “لپ تاپ‌های کوچک در سطح مصرف کننده” باز می‌گرداند. این امر برای درگیر کردن افراد بیشتر در زمینه امنیت و عدم تمرکز مفید است. در مرحله بعدی، او به مکانیزم شاردینگ اشاره کرد. به گفته هافمن این کار یعنی مقیاس بندی فضای بلاک بدون نیاز به اعتماد، به افراد بیشتری امکان می‌دهد با هزینه‌های کمتری از اتریوم استفاده کنند.

الکس وارن (Alex Wearn)، مدیرعامل صرافی آی دکس (IDEX)، با تأکید بر اهمیت اثبات سهام، این موضوع را دنبال کرد. با اثبات کار، استخراج کنندگان تشویق می‌شوند تا از طریق سرمایه گذاری‌هایی که در سخت افزار خود کرده‌اند بلاک‌های معتبری را ایجاد کنند و پاداش بگیرند.

اکنون، با اثبات سهام، کاربران به جای سرمایه و انرژی، دارایی‌های خود را ذخیره می‌کنند. این دارایی‌ها به عنوان نوعی سپرده گذاری عمل می‌کنند. وارن این را با ودیعه‌ای که هنگام اجاره آپارتمان قرار داده شده مقایسه می‌کند که اگر مستأجر خصمانه عمل کند، از آن سلب می‌شود.

مزایا و خطرات

با تغییراتی که از بروزرسانی اتریوم 2.0 انتظار می‌رود، مطمئناً مزایای زیادی وجود دارد. با این حال سخنرانان جلسه برخی از خطرات احتمالی را نیز برجسته می‌کنند. اول، وارن این واقعیت را برجسته کرد که افراد بیشتری به دلیل هزینه معاملات کمتر می‌توانند از اتریوم استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد که بیشتر موفقیت اتریوم به خاطر امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن های غیر قابل معاوضه (NFT) حاصل شده است. با این حال، هر دوی اینها معمولاً معاملات با ارزش بیشتری را ایجاد می‌کنند. کاربرانی که مبلغ کمتری دارند، به دلیل هزینه‌های بالای معامله، معمولاً از این کار منصرف می شوند. وی با توصیف این بروزرسانی به عنوان “لحظه اتصال به جریان اصلی”، امیدوار است که افراد بیشتری بتوانند از اتریوم استفاده کنند. این به نوبه خود در دو جبهه مصرف کننده و توسعه دهنده اتفاق خواهد افتاد.

تمرکز بیشتر اثبات سهام

با این حال، یکی از مهمترین خطرات روی آوردن به سازوکار اجماع اثبات سهام، امکان افتادن حکمرانی به دست عده معدودی است که بیشترین میزان اتریوم را جمع می‌کنند. الکس گلوچوفسکی (Alex Gluchowski)، مدیر عامل آزمایشگاه‌های متر (Matter) است. وی گفت که در حال حاضر، توزیع اتریوم یکی از غیرمتمرکزترین پروتکل‌های لایه به شمار می‌آید. با این حال، او یادآور شد که تجمع توکن های اتر در دست عده ای خاص به یک نگرانی امنیتی تبدیل خواهد شد.

در همین حال، وارن همچنین اشاره کرد که صرافی‌ها نیز حتماً اعتبارسنج خواهند شد. این بدان معناست که همکاری با آنها به طور بالقوه می‌تواند به خطر افزایش تمرکز تبدیل شود. به عنوان مثال، اگر آنها تحت تأثیر نیروهای خارجی قرار بگیرند، بسیاری از کاربران با توان فنی کمتر توانایی انتقال دارایی‌های خود را از دست می‌دهند.

هافمن همچنین خاطرنشان کرد که استخرهای نقدینگی می‌تواند “اوراق قرضه قابل بازخرید” را به کاربران ارائه دهد. این اوراق نشانگر سهام آنها در پروتکل‌ها است. اگر بسیاری از پروتکل‌های دیفای این کار را انجام دهند، در نتیجه کاربران احتمالاً بیشترین میزان نقدینگی را در دیفای تأمین می‌کنند. هافمن گفت که این امر همچنین می‌تواند باعث تمرکز نقدینگی شود.

مقایسه چرخه فعلی اتریوم با چرخه‌های گذشته

در حالی که در هر دو چرخه حرکت رو به بالا برای مدت زمان مشابهی ادامه داشته‌اند، جهش 2020 دارای قدرت بسیار کمتری نسبت به حرکت قبلی بود.

چرخه اول صعودی

اولین حرکت صعودی اتریوم در اکتبر 2015 آغاز شد. در آن زمان، این توکن زیر 0.42 دلار معامله می‌شد. حرکت رو به بالا در این چرخه به مدت 812 روز ادامه داشت، و در آن زمان منجر به یک بالاترین قیمت شد. اتریوم در ژانویه 2018 به 1420 دلار رسید. در طول این مدت، ETH با 335،191٪ افزایش چشمگیری را ثبت کرد.

پس از آن، یک دوره اصلاح طولانی آغاز شد، که به مدت 329 روز ادامه یافت. این اصلاح تقریباً با عث شد اتریوم 90 درصد از ارزش خود را از دست دهد. اوج این امر با کمترین قیمت‌های 81 دلار و 199 دلار همراه بود که در دسامبر 2018 به دست آمد. این دو حرکت اولین چرخه بازار را برای اتریوم به پایان رساندند.

از آن زمان، ETH در روند صعودی دارد.

حرکت فعلی ETH

پس از پایین‌ترین سطح در دسامبر 2018، ETH حرکتی رو به بالا را آغاز کرد که این حرکت برای 882 روز ادامه داشت. این امر باعث شد تا در آوریل سال 2020 به قیمت بالای 4380 دلار برسد. مدت زمان تقریباً مشابه چرخه گاوی قبل از 2015-2018 یکسان بود.

با این حال، نسبت به جنبش 2015-2018، میزان افزایش به طور قابل توجهی کمتر بود. اتریوم در این چرخه 5،314٪ افزایش یافته است که 60 برابر کمتر از میزان افزایش در 2015-2018 است.

اگر کاهش 94 درصدی مشابه دنبال شود، این قیمت به پایین‌ترین سطح 260 دلار می‌رسد. بعلاوه، اگر نسبت طول بین حرکت به سمت بالا و پایین یکسان بماند، اتریوم در آوریل 2022 به کمترین حد خود می‌رسد.

با توجه به مقایسه چرخه‌های اتریوم احتمال دارد ما وارد فاز کاهشی این ارز شده باشیم. اما همه می دانند که چرخه‌های اتریوم و بیت کوین در سال 2021 با گذشته تفاوت عمده ای دارد. بنابراین نمی توان از تکرار تاریخ مطمئن بود. اتریوم 2.0 می تواند از تکرار تاریخ جلوگیری کند.

مطالب مرتبط
فدرال رزرو رویکرد جدید تورمی خود را اعلام کرد: حرکتی که می تواند به سود بیت کوین باشد
توقف قیمت بیت کوین در سطح 16000 دلار، توکن های دیفای به صعود واداشت
بی ان وای ملون (BNY Mellon) به گری اسکیل بیت کوین تراست افزوده شد.
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس