منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال کانورجنس (Convergence) چیست و توکن (CONV) چه کاربردی دارد؟
ارز دیجیتال کانورجنس (Convergence) چیست و توکن (CONV) چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال کانورجنس (Convergence) چیست و توکن (CONV) چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال کانورجنس تلاش می‌کند تا به اوراق بهاداری که پیش از این غیرقابل دسترس بودند، دسترسی ایجاد کند. بدین وسیله هرکس که از کانورجنس استفاده می‌کند، می‌تواند به دارایی‌های دنیای حقیقی دسترسی داشته باشد.

ارز دیجیتال کانورجنس (Convergence) چیست و توکن (CONV) چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال کانورجنس کمتر از یک هفته پیش و با هدف تسهیل مبادله‌ی دارایی‌های دنیای حقیقی در دیفای و دنیای کریپتو توسعه یافته است.ارز دیجیتال کانورجنس (Convergence) چیست؟

مدت‌هاست که توکن‌های بهادار (Security Token)، برای استفاده از دارایی‌های سنتی در بلاک چین‌ها به وجود آمده‌اند.اما پیش از این به دلیل اینکه غیرقابل دسترس بودند، نقدینگی کمی داشتند و محدودیت‌هایی که افراد برای استفاده از این توکن‌ها داشتند، کمتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند. ارز دیجیتال کانورجنس تلاش می‌کند تا به اوراق بهاداری که پیش از این غیرقابل دسترس بودند، دسترسی ایجاد کند. بدین وسیله هرکس که از کانورجنس استفاده می‌کند، می‌تواند به دارایی‌های دنیای حقیقی دسترسی داشته باشد.

کانورجنس فایننس (CONV) چیست؟

کانورجنس فایننس (Convergence Finance) یک پروتکل غیرمتمرکز است که در سال 2021 راه‌اندازی شده‌است و برای ارتباط بین دارایی‌های دنیای حقیقی ارائه شده با نقدینگی امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) طراحی شده‌است. اساساً به مشترکان دیفای این اجازه را می‌دهد تا دارایی‌های حقیقی خودشان را در دیفای مبادله کنند.

کانورجنس اولین بازارساز خودکار (AMM) است که امکان مبادله‌ی دارایی‌های دنیای حقیقی در فضای دیفای را فراهم می‌سازد. کانورجنس این کار را با اتصال توکن‌های بهادار بسته‌بندی شده‌ی جدید یا رپد سکیوریتی توکن (WST،) با توکن‌های کاربردی (Utility Tokens) بر روی یک رابط سازگار و مرکب از سایر پروتکل‌های دیفای انجام می‌دهد.

کانورجنس، صاحبان دارایی را قادر می‌سازد تا از طریق استخر کانورجنس به نقدینگی دیفای غیرمتمرکز دسترسی داشته باشند. کاربران دیفای می‌توانند ضمن بهره‌مندی از نقدینگی و انعطاف‌پذیری خوبی که با استفاده از بازار سازهای خودکار به دست می‌آورند، از طریق پروتکل کانورجنس در فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری نیز شرکت نمایند.

به عنوان مثال، کاربران می‌توانند دوج کوین (DOGE) را با ارائه‌ی اسپیس ایکس (SpaceX) از طریق ConvergenceAMM سوآپ کنند. با این حال، چشم‌انداز کانورجنس فراتر از اینهاست. کانورجنس می‌خواهد با ادغام با سایر توکن‌های کاربردی دیفای موارد کابردی جدید و خلاقانه‌ای را ارائه دهد.

کانورجنس توسط تیمی که در امور مالی سنتی، توکنیزه کردن و اوراق بهادار تجربه دارد، راه‌اندازی شده‌است. هدف این پروژه نزدیک‌تر کردن بازارهای مالی سنتی و دیفای است. و در جهت تبدیل دارایی‌های دنیای حقیقی به دارایی‌های دنیای دیجیتال، تلاش می‌کند. در دهه‌ی آینده دارایی‌های دنیای حقیقی توکنیزه شده، طرفداران زیادی پیدا خواهد کرد و به نظر می‌رسد که کانورجنس این کار را در آینده تسهیل کند.

کانورجنس فایننس چگونه کار می‌کند؟

دپ (DApp) کانورجنس فایننس، از مولفه‌های زیر برای توکنیزه کردن دارایی‌های حقیقی بهره می‌برد:

توکن بهادار بسته‌بندی شده (Wrapped Security Tokens): دارندگان توکن WST می‌توانند از دارایی‌های حقیقی که به صورت درون زنجیره ای و برون زنجیره ای در بلاک چین ارائه شده‌اند، سود ببرند. توکن بهادار بسته بندی شده می توانند در سایر قسمت‌های دیفای از جمله پلتفرم‌های بازپرداخت وام‌، ییلد فارمینگ (yield farms) نیز استفاده شوند.

ماژول بسته بندی توکن (Token wrapping module): ماژول بسته بندی توکن برای ایجاد توکن بهادار با ویژگی های ذکر شده در بالا استفاده می‌شود. WSTها برای معامله با سایر دارایی‌های دیجیتال، به کانورجنس AMM تزریق می‌شوند.

استخرهای کانورجنس

این ویژگی به دارندگان دارایی اجازه می‌دهد تا به راحتی استراتژی‌های بازارسازی خود را ایجاد و مدیریت کنند.

کانورجنس AMM

این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا به صورت بیست و چهار ساعته و هفت روز هفته، دارایی‌های حقیقی شان را مبادله کنند. این ویژگی به طور هوشمند بهترین سفارش و بهترین قیمت را از منابع نقدینگی پیدا می‌کند. کاربران می‌توانند از طریق کانورجنسAMM، WSTها را با سایر توکن‌های کاربردی در اکوسیستم دیفای معامله کنند.

علاوه بر مولفه‌های ذکر شده در بالا، کانورجنس فایننس دارای چندین مولفه‌ی دیگر است. این مولفه‌ها کانورجنس فایننس را به یک پروتکل غیرمتمرکز برای دارایی‌های قابل مبادله تبدیل می‌کند:

توکن CONV

توکن بومی کانورجنس فایننس دارای چندین ویژگی اصلی است. این موارد عبارتند از: حقوق حاکمیتی، اشتراک کارمزد تراکنش بازارسازهای خودکار کانورجنس، دسترسی ویژه به معاملات جدید.

کانورجنس دائو (ConvergenceDAO) و است‌دائو (AssetDAO)

کانورجنس دائو به منظور ایجاد شفافیت و تمرکززدایی بیشتر در پروتکل کانورجنس طراحی شده‌است. در حالی که است‌دائو بر روی دارایی‌های حقیقی که به صور توکن‌های بهادار بسته‌بندی شده اند، نظارت می‌کند. برای شرکت در حاکمیت کانورجنس دائو، توکن CONV مورد نیاز است.چه چیزی باعث می‌شود، کانورجنس فایننس منحصر به فرد باشد؟

پروتکل‌هایی که ادعا می‌کنند دارایی‌های دنیای حقیقی را برای استفاده در دیفای به صورت توکن در میآورند، باید این کار را به گونه‌ای انجام دهند که تمام تغییرات درون بلاک چین کاملاً در دنیای حقیقی انعکاس داده شود. و این تغییرات خارج از بلاک چین نیز قابل اجرا باشند و بالعکس. این امر تضمین می‌کند که سهام‌داران یک مطالبه‌ی واقعی نسبت به دارایی‌های متضمن داشته باشند. کانورجنس فایننس زمان قابل توجهی را صرف تصحیح این امر از منظر بازرگانی و تجاری کرده‌است.

دسترسی به اوراق بهادار بدون نیاز داشتن اعتبار

یکی از ویژگی‌های کانورجنس این است که به کاربران امکان استفاده از توکن‌های بهادار را می‌دهد. یعنی کانورجنس به هر فردی که WST دارد، اجازه می‌دهد تا در اوراق بهادار سرمایه‌گذاری و تجارت کند. از آنجا که این توکن‌ها از نظر فنی اوراق بهادار نیستند، بلکه دارایی‌های بسته‌بندی شده هستند، کاربران برای اینکه بتوانند از این اوراق بهادار استفاده کنند نیازی نیست که یک سرمایه گذار معتبر باشند.

کانورجنس فایننس به صاحبان دارایی امکان دسترسی به نقدینگی دیفای را می‌دهد. همزمان کاربران دیفای نیز می‌توانند به دارایی های دنیای حقیقی که به صورت توکن درآمده اند نیز دسترسی داشته باشند.

عرضه اولیه صرافی غیر متمرکز (IDO) توکن CONV

کانورجنس اندکی پس از جمع‌آوری 300،000 دلار در عرضه‌ی اولیه صرافی غیر متمرکز (IDO) در پولکاستارتر (Polkastarter)، توکن کاربردی بومی (CONV) خود را در 25 مارس 2021 راه‌اندازی کرد. این توکن در حال حاضر در صرافی اوکی اکسچنج (OKEx)، صرافی غیر متمرکز یونی‌سوآپ (Uniswap) و چندین صرافی غیرمتمرکز کوچکتر معامله می‌شود.

توکن‌های بهادار چیست؟

همانطور که از نام آنها پیداست توکن‌های بهادار نوعی دارایی دیجیتال هستند که توسط دارایی فیزیکی یا دارایی ثبت شده مانند سهام‌، اوراق قرضه، مشتقات یا املاک و مستغلات پشتیبانی می‌شوند. این توکن‌ها نشان‌دهنده‌ی حقوق مالکیت یک دارایی اساسی هستند و اغلب می‌توانند در پلتفرم‌های صرافی عمومی و خصوصی معامله شوند.

از آنجا که این توکن‌ها به طور کلی نشان‌دهنده‌ی اوراق بهادار ثبت شده هستند، معمولاً فقط به سرمایه‌گذاران معتبر فروخته می‌شوند، سپس آنها می‌توانند این توکن‌ها را به سرمایه‌گذاران معتبر دیگر بفروشند یا معامله کنند. با این حال، برخی از این توکن‌ها می‌توانند دوباره به سرمایه‌گذاران غیر معتبر فروخته شوند یا هیچ محدودیتی برای خرید و فروش یا تجارت نداشته باشند.سخن نهایی

ارز دیجیتال کانورجنس پروتکلی است که به کاربران امکان می‌دهد توکن‌های کاربردی معمولی خود را با توکن‌های بهادار بسته‌بندی شده (WST) در یک محیط با نقدشوندگی بالا و بدون نیاز به شخص سوم مبادله کنند.

مطالب مرتبط
سرتیک (CertiK) چیست و چرا این ممیزی برای سلامت دیفای ضروری است؟
ایردراپ (airdrop ) ها به عنوان روشی برای توزیع توکن ها بین کاربران و نوع هوشمند آن چیست؟
ICOهای برتر ارزهای دیجیتال: 10 عرضه اولیه سکه‌ با بیشترین سرمایه گذار
فرستادن دیدگاه
 • امین
  4 ماه پیش پاسخ

  این ارز رو از کدوم صرافی بخریم بهتره؟

  • Bitpars
   4 ماه پیش پاسخ

   درود بر شما. در صرافی های یونی سوآپ و okex.com لیست شده.

ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان