منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  رای گیری در بلاک چین می تواند پایانی بر همه درگیری ها در رابطه با نتایج انتخاباتی باشد؟
رای گیری در بلاک چین می تواند پایانی بر همه درگیری ها در رابطه با نتایج انتخابات باشد؟

رای گیری در بلاک چین می تواند پایانی بر همه درگیری ها در رابطه با نتایج انتخاباتی باشد؟

Bitpars
1399/11/28
۱

نگرانی‌های زیادی در مورد اینکه آیا استفاده از بلاک چین در رای گیری انتخاباتی امکان پذیر است یا خیر، وجود دارد. در عین حال ارزش واقعی این فناوری به شمارش آرا بعد از رای گیری، بستگی دارد.

رای گیری در بلاک چین می تواند پایانی بر همه درگیری ها در رابطه با نتایج انتخاباتی باشد؟

چرا ایده ی استفاده از بلاکچین در رای گیری انتخاباتی اهمیت دارد؟ از ایالات متحده گرفته تا اوگاندا، دستکاری آرا بخش جدایی‌ناپذیر انتخابات در سراسر جهان شده‌ است.

برخی از این ادعاها درست است. رهبران قدرتمند برای اینکه قدرت خود را از دست ندهند، اراده مردم را سرکوب می‌کنند. اما در مواردی شواهد کمی برای اثبات این ادعاها وجود دارد. فیلم‌های جعلی دست به دست در اینترنت می‌چرخند و تصویری از دستکاری آرا در مقیاس‌های بزرگ را ارائه می‌دهند. این فیلم‌ها جهانی را به تصویر می‌کشند که در آن برگه‌های رای به صندوق‌های زباله ریخته می‌شوند.

بدون در نظر گرفتن صحت این ادعاها، حتی صرف ادعای احتمال دستکاری در آرا، برای تضعیف اعتماد به یک روند دموکراتیک کافی است. این تضعیف اعتماد باعث تقسیم جوامع و ایجاد خشونت می‌شود. همانطور که در ژانویه امسال و در کنگره ایالات متحده مشاهده کردیم.

اخیرا یک نظرسنجی توسط مشاوران مورنینگ (Morning Consult) و پولیتیکو (Politico) انجام شده است. در این نظرسنجی مشخص شده که اکنون فقط 33 درصد از رای‌دهندگان جمهوری‌خواه به انتخابات ایالات متحده اعتماد دارند.استفاده از بلاک چین در رای گیری انتخاباتی

در زمانی که هیچ چیز قطعی نیست، اکنون گفتگوها ناگزیر به سمت استفاده از بلاک چین برای مدرن‌سازی فرایند انجام انتخابات رفته ‌است. با امید به این که این فناوری می‌تواند به نتیجه انتخابات حس قطعیت ببخشد.

طرفداران این ادعا معتقدند که این پایگاه داده‌ی تغییرناپذیر می‌توانند فرایند رای‌گیری در سطح ملی را بسیار کارآمدتر کند. شاید انتخابات امری مسلم به نظر برسد، اما فراموش نکنید که نیروی انسانی و سازمانی زیادی نیاز است تا بتوان یک رای‌گیری را میان ده‌ها میلیون نفر و در یک روز، انجام داد.

اما اینکه تنها نام بلاک چین را بگویید و انتظار داشته باشید که مشکلات انتخابات در سراسر جهان حل شود، امکان پذیر نیست. بلکه برای اینکه نحوه بکارگیری این فناوری را مشخص کنیم، تجزیه و تحلیل زیادی مورد نیاز است.

باید تصمیم گرفت که آیا باید رأی دهندگان رای خود را به صورت الکترونیکی ثبت کنند، یعنی این که آیا انتخاب باید به صورت خودکار در یکی از این شبکه‌ها ثبت شود؟ یا اینکه تنها برای تائید نتایج باید از این فناوری استفاده کرد؟

سیستم های فناوری بلاکچین در رای گیری انتخاباتی

در سال‌های اخیر تعداد زیادی از سیستم‌های رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین ظهور کرده‌اند. از جمله سیستم‌هایVotem ، Voatz و Horizon State . برخی از این سیستم‌ها تلاش کرده‌اند تا مورد قبول واقع شوند، در حالی که مشخص شده ‌است که بعضی دیگر دارای نقطه ضعف‌های امنیتی هستند.

متقدان استفاده از بلاک چین در رای گیری انتخاباتی

برخی از دانشگاهیان ابراز نگرانی کرده‌اند که به کارگیری بلاک چین در رای گیری انتخاباتی، راه حلی که مردم به دنبال آن هستند، نیست. موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در مقاله‌ای در نوامبر 2020 هشدار داد که وعده این که بلاک چین امنیت انتخابات را افزایش می‌دهد، گمراه‌کننده است.

نویسندگان این مقاله مطمئن نیستند که آیا رای‌گیری از طریق کامپیوتر یا تلفن هوشمند باعث ساده‌شدن روند کار برای مردم می‌شود یا خیر. حتی برخی مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است استفاده از بلاک چین در عمل تاثیری بر ساده شدن فرایند رای‌گیری نداشته باشد.بدافزارها و حملات Dos

دراین مقاله همچنین استدلال شده ‌است که بدافزارها و حملات Dos می‌تواند توانایی شخص در رای دادن را تضعیف کند. اگرچه استفاده از کاغذ و قلم ممکن است قدیمی به نظر برسد، اما حداقل یک هکر نمی‌تواند آن را کنترل کند.
در این مقاله نوشته شده است:

” سیستم‌های رأی گیری آنلاین در معرض خطاهای جدی هستند. در این روش‌ها حملات مقیاس بزرگ تری خواهند داشت و تشخیصشان دشوارتر خواهد بود. اجرای حملات آنلاین، آسان‌تر از حملات مشابه علیه سیستم‌های رأی گیری مبتنی بر آرای کاغذی است. علاوه بر این، سیستم‌های رأی‌گیری آنلاین با توجه به وضعیت امنیت کامپیوترها و مخاطرات زیاد در انتخابات سیاسی، در آینده بسیار بیشتر در معرض خطر هستند.”

حتی اگر بتوان فناوری بلاک چین را در سراسر کشور برای اجرای رای‌گیری پیاده‌سازی کرد، باز هم نیاز است تا مکان‌هایی برای برگزاری رای‌گیری سنتی در سراسر کشور وجود داشته‌باشد. بدین صورت کسانی که امکان و دانش استفاده از این فن آوری را ندارند هم می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

البته چنین انتقاداتی لزوماً به این معنی نیست که باید بلاک چین را از میان گزینه‌های برگزاری انتخابات خط زد.

روی بلاک چین حساب کنید!

فری تون (Free TON) انجمنی است که عمیقاً به این موضوع پرداخته ‌است. این انجمن به دنبال این نیست که سیستمی برای اطمینان از عملکرد بلاک چین در هنگام رأی‌گیری ایجاد کند. بلکه در تلاش است تا نرم افزاری به وجود بیاورد و از بلاک چین به عنوان ابزاری برای استفاده در فرایندهای پس از رای گیری بهره ببرد.

در نوامبر سال 2020 مسابقه‌ای در زمینه تولید نرم افزار برگزار شد. هدف این مسابقه ساخت نرم افزاری بود که بتواند شمارش آرا را به روشی کاملاً موثر و ضد دستکاری انجام دهد. هدف بزرگتر این مسابقه این بود که این فناوری به تمام افراد اجازه دهد تا نتایج شمارش آرای انتخابات را تأیید کنند. در نتیجه اعتماد به آرای نهایی افزایش می‌یافت.

در نهایت فردی به نام لوکا پاتریک (Luca Patrick) برنده این مسابقه شد. وی نرم افزاری متناسب با کشورهای آمریکای لاتین مانند گواتمالا که تقلب در آرا همراه با بی ثباتی سیاسی است، توسعه داده‌ بود. او جایزه‌ای معادل 30،000 کریستال TON برای کمک خود دریافت کرد.

لوکا میگوید:

“روند برگزاری انتخابات در بسیاری از کشورها به یک مشکل بزرگ تبدیل شده‌است. من چند سال است که به راه حل‌های مختلف و کاربردهایشان فکر می‌کنم. وقتی دیدم که می‌توانم برخی از ایده‌هایم را از طریق فری تون عملی کنم، بسیار هیجان زده شدم.”

مشخصات راه حل پیشنهادی برای کمک به شمارش آرای انتخاباتی

تئوری بازی بخش مهمی از راه حل لوکا پاتریک است. افرادی که نتایج انتخابات را می‌شمارند، توکن‌های قفل شده را استخراج می‌کنند. افرادی که عملکرد شمارنده‌های رأی را بررسی می‌کنند نیز در صورت درست بودن نتایج، قفل این دارایی‌های دیجیتالی را باز می‌کنند. یعنی در واقع این سیستم یک مدل زنجیره‌ای است که به صادق بودن فرد، پاداش می‌دهد.

مرحله بعدی این فرآیند، به مفهومی که لوکا به وجود آورده ‌است حیات می‌بخشد. مسابقه‌ای برای یافتن تیمی که مسئولیت توسعه و پیگیری دقیق مشخصات را دارد، آغاز شده‌ است.

کارلوس توریلو (Carlos Toriello) عضو هیئت داوران فری تون و یکی از کسانی است که از لوکا حمایت کرد. به نظر کارلوس نقطه قوت راه حل پیشنهادی لوکا این است که در آن کشورها نیازی به تغییر سیستم‌های رای گیری فعلی خود ندارند. در واقع راه حل لوکا نیاز به پیاده سازی سیستم رای گیری الکترونیکی ندارد.

کارلوس می‌گوید:

“بلاكچین می‌تواند میلیونها دلار برای دولت‌ها پس انداز كند و در عین حال سرعت ممیزیهای مستقل را نیز به طرز چشمگیری افزایش دهد. اینکه مقامات انتخاباتی تاکنون متوجه این امر نشده‌اند به آنها ضرر زیادی زده‌است.”

کمپین تبلیغاتی استفاده از بلاکچین در شمارش آرا

توریلو برای این نوع فناوری به عنوان بخشی از ابتکار وسیع‌تری به نام امور مالی دیجیتال، تبلیغات کرده ‌است. این کمپین تبلیغاتی به دنبال نگرانی از تقلب در شمارش آرا در انتخابات 2019 گواتمالا بوجود آمد.

هدف انتشار نتایج کاملاً حسابرسی‌شده و قابل تکرار انتخابات قبل از انتشار نتایج توسط مقامات انتخاباتی، است. این کمپین در نظر دارد که در انتخابات سال 2023 این سیستم به صورت رسمی پیاده‌سازی شود. امید است زیرساخت‌های فری تون این هدف را به واقعیت تبدیل کند.
وی توضیح داد:

“امسال آمریکای لاتین شاهد انتخابات ریاست جمهوری در شیلی، پرو، نیکاراگوئه و هندوراس خواهد بود. در مکزیک، السالوادور و آرژانتین نیز انتخابات قانونی برگزار خواهد شد. من معتقدم که اگر به سیستم‌های رأی دهی اعتماد نداشته باشیم، شاهد خشونت‌های زیادی خواهیم بود.

این همان بهانه‌ای است که رهبران مستبد برای محدود کردن حقوق دموکراتیک به آن نیاز دارند. اگر بتوان از فناوری برای این که هر کسی بتواند نتایج انتخابات را تأیید کند استفاده کرد، می‌توان جلوی بسیاری از این مشکلات را گرفت.”سخن نهایی

بلاک چین به کشورها کمک می‌کند تا نتایج انتخابات را سریعتر بشمارند و هزینه‌ها را کاهش دهند. این‌ها دلایل قانع کننده‌ای برای پذیرش بلاک چین در فرایند شمارش آرای انتخاباتی در کشورهای مختلف خواهد بود.

این واقعیت که هر کسی بتواند نتایج انتخابات را تایید کند، می‌تواند منجر به بازگرداندن اعتماد به نتیجه انتخابات شود. در نهایت این که در برخی از کشورها، این فناوری جان افراد را نجات دهد.

مطالب مرتبط
دور زدن کارمزدهای اتریوم
ریدن (Raiden) چیست؟ پروتکل لایه دو برای حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم
تحمل خطای بیزانس (BFT) چیست؟ قانونی که پروتکل‌های اجماع بلاک چین را شکل داده است
فرستادن دیدگاه
 • ایلیا
  6 ماه پیش پاسخ

  ایده جالبی هستش
  برای ما که اگه هم بیاد حالا حالا نمیاد
  واسه ما سال 2250 شاید بیاد
  مثل سیستم VAR که ده ساله اومده تو فوتبال و برای ما داستاناش اومده

ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس