قیمت بیت کوین
۱,۲۸۲,۷۹۲,۳۸۷تومان
47,579دلار
0.68
قیمت اتریوم
۴۰,۳۸۴,۷۰۵تومان
1,497.82دلار
1.30
قیمت کاردانو
۳۶,۹۶۲تومان
1.37دلار
28.64
قیمت بایننس کوین
۶,۲۶۴,۸۳۸تومان
232.35دلار
1.10
خانه  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  تراکنش برون مرزی ارز دیجیتال چیست؟ راه حل بلاکچین برای انتقال آسان پول به هر جای دنیا

تراکنش برون مرزی ارز دیجیتال چیست؟ راه حل بلاکچین برای انتقال آسان پول به هر جای دنیا

دانشنامه ارزهای دیجیتال
رضا باغانی
1 آذر 99
۰
تراکنش برون مرزی ارز دیجیتال چیست؟ راه حل بلاکچین برای انتقال آسان پول به هر جای دنیا

تراکنش های برون مرزی ارز دیجیتال راه حل بلاکچین برای نقل و انتقال پول بین کشورهای مختلف در سراسر جهان است. با استفاده از بلاکچین حضور بانک‌ها از بین می‌رود که باعث کاهش هزینه و زمان تراکنش‌ها می‌شود.

تراکنش برون مرزی ارز دیجیتال چیست؟ راه حل بلاکچین برای انتقال آسان پول به هر جای دنیا

تراکنش برون مرزی ارز دیجیتال چیست؟ راه حل بلاکچین برای انتقال آسان پول به هر جای دنیا

تراکنش برون مرزی ارز دیجیتال چیست؟ راه حل بلاکچین برای انتقال آسان پول به هر جای دنیا

تراکنش‌های برون مرزی ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

این تراکنش‌ها با استفاده از بلاکچین انجام می‌شود. بیایید تصور کنیم که شما در اسپانیا هستید اما می‌خواهید پولی را به آفریقا منتقل کنید. اولین قدم شامل تبدیل ارز فیات به دارایی دیجیتال مورد نظر شما است. طیف گسترده‌ای از وب سایت‌ها و سیستم عامل‌ها وجود دارند که به عنوان “رمپ” عمل می‌کنند. به این معنی که می‌توانید با استفاده از نقل و انتقالات بانکی و کارت‌های اعتباری ارز دیجیتال را خریداری کنید.

این ارز دیجیتال را می‌توان در یک کیف پول امن نگه داشت. وقتی زمان انتقال به طرفتان در آفریقا فرا رسید، باید از آنها آدرس کیف پول دیجیتالشان را بگیرید. این آدرس چیزی شبیه به شماره حساب یا کارت بانکی فرد مورد نظر است. این آدرس‌ها می‌توانند شامل ده ها کاراکتر باشند، بنابراین رونویسی دقیق آنها بسیار مهم است.

وقتی پول به حساب گیرنده رسید، او گزینه‌های مختلفی دارد. می‌تواند رمزنگاری را به فیات تبدیل کرده و تراکنش پایان یابد. می‌تواند این ارز را به استیبلکوین تبدیل کند و آن را به صورت دیجیتال ذخیره کند.ارز دیجیتال چه مزایایی نسبت به فیات دارد؟

ارزان‌تر و سریعتر است … و همچنین می‌تواند به جلوگیری از پولشویی کمک کند. ایده این که چگونه ارز دیجیتال می‌تواند تراکنش‌های برون مرزی را متحول کند بسیار هیجان انگیز است. این کار انجام حواله‌ها بین کشورها را بسیار ارزان‌تر و سریع‌تر می‌کند. این نوع تراکنش مخصوصاً برای کارگران در کشورهای خارجی که می‌خواهند پول را برای عزیزانشان ارسال کنند بسیار عالی است.

در حال حاضر، بانک جهانی تخمین می زند که حواله‌هایی که از طریق کانال‌های فیات ارسال می‌شوند، به طور متوسط 6.75 درصد کارمزد دارند. برای کسی که درآمد متوسطی دارد، این می‌تواند قسمت قابل توجهی از درآمد او باشد. اگرچه این میزان کمتر از 9.67٪ کارمزد در سال 2009 است، اما هنوز برای بسیاری از کارگران واقعاً گران محسوب می‌شود. در اوایل سال 2010، G8 و G20 سعی کردند هزینه‌های حواله را تا 5٪ کاهش دهند. همین طور توسعه پایدار سازمان ملل نیز هدف 3٪ کارمزد را تا سال 2030 تعیین کردند.

بسیار سریع تر و ارزان تر

ارزهای دیجیتال می‌توانند به تحقق این اهداف بسیار سریعتر کمک کنند. طبق ارقام دیلویت (Deloitte)، بلاکچین این امکان را دارد که هزینه‌های معامله را 40 تا 80 درصد کارمزدهای بانکی کاهش دهد. البته مزایای استفاده از بلاکچین برای تراکنش برون مرزی ارز دیجیتال به اینجا ختم نمی‌شود. در حال حاضر، تسویه حساب‌ها از طریق شبکه‌های به اصطلاح “وایر” به سبک قدیمی می‌تواند سه تا پنج روز کاری طول بکشد. این برای شخصی که می‌خواهد برای یک مورد ضروری پولی را ارسال کند اصلاً مناسب نیست. برخلاف سیستم‌های سنتی در بلاکچین های خاص، امکان تأیید پرداخت ها در چند ثانیه وجود دارد.

جلوگیری از پولشویی

حتی با این سرعت هم مزایای دیگری در تراکنش‌های برون مرز ارز دیجیتال نهفته است. همانطور که دیلویت متذکر شده است، تراکنش‌های بلاکچین می‌توانند میزان بیشتری اطلاعات غیرقابل دستکاری را بهمراه داشته باشند. به این معنی که فراداده‌ها از سمت فرستند به گیرنده بدون احتمال دستکاری منتقل می‌شوند. همه این‌ها می‌تواند به جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی تروریسم، دو زمینه مورد توجه نهادهای نظارتی، کمک کند. بسیاری از سیستم عامل‌های رمزنگاری برای تأیید کاربران، از قوانین مشتری خود را بشناسید (KYC) نیز پیروی می‌کنند.

دسترسی آسان تر

یکی از مزایای اساسی که ارزهای دیجیتال در تراکنش‌های برون مرزی می‌توانند ارائه دهند ایجاد دسترسی به خدمات مالی برای افراد بدون حساب بانکی است. تحقیقات نشان می‌دهد که 80٪ از مصرف کنندگان در جنوب صحرای آفریقا در این گروه قرار می‌گیرند. بزرگ‌تر از آن در سراسر جهان، در کل 1.7 میلیارد نفر حساب بانکی ندارند و یا حسابهای بانکی بین المللی در دسترسشان نیست. دلایل زیادی می‌تواند وجود داشته باشد که افراد از سیستم مالی بین المللی دور باشند. ممکن است مؤسسات مالی در منطقه جغرافیایی آن ها فعالیت نکنند. این خدمات ممکن است بسیار گران باشد یا مصرف کنندگان به این شرکت ها اعتماد کافی نداشته باشند. یا مثل میهن عزیزمان ایران با تحریم‌های مالی شدید روبرو باشند.چه مقدار پول با استفاده از ارزهای دیجیتال به سراسر جهان ارسال می‌شود؟

ارزهای دیجیتال سهم متوسطی در بازار تراکنش‌های برون مرزی دارند. با این حال تقاضا برای این مدل پرداخت در حال رشد است. طبق تحقیقات جونیپر (Juniper)، حواله‌های دیجیتال بین المللی قرار است تا سال 2024 به 525 میلیارد دلار افزایش یابد. این یعنی 102 درصد افزایش نسبت به سال 2019 رخ خواهد داد.

نویسندگان گفتند: “اپراتورها می‌توانند با استفاده از یک شبکه مجهز به بلاکچین، خدمات بسیار سریع‌تر، ارزان‌تر و شفاف‌تری را به کاربران خود ارائه دهند.”
این نظر توسط بلاک دیتا (BlockData) نیز مورد تأیید قرار گرفته است.، بلاک دیتا نشان می‌دهد تراکنش‌های مبتنی بر بلاکچین معمولاً 388 برابر سریعتر و 127 برابر ارزان‌تر از حواله‌های سنتی است.

این یک صنعت سریع است و تعیین دقیق رقم پرداخت های برون مرزی با استفاده از ارزهای دیجیتال دشوار خواهد بود. با این حال، ارقام کلاور (Clovr) نشان می‌دهد که 15٪ از کسانی که در سال 2017 از مبدأ ایالات متحده حواله می‌کردند، از ارز دیجیتالی مانند بیت کوین استفاده کرده‌اند. محبوبیت بیت کوین از کارت‌های اعتباری، چک ها و پول نقد بیشتر است. بسیاری از پرداخت های تجاری بزرگ نیز اکنون از طریق بلاکچین انجام می‌شود، این رقم در سال 2019 بالغ بر 171 میلیارد دلار بود، اما تحقیقات جونیپر تخمین می زند که طی چهار سال این رقم از 4.4 تریلیون دلار فراتر خواهد رفت.نکات منفی استفاده از ارزهای دیجیتال در تراکنش‌های برون مرزی چیست؟

بیت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال اغلب بیش از حد بی ثبات هستند. علاوه بر این برخی معتقدند که درک فناوری بلاکچین برای مصرف کنندگان روزمره بسیار دشوار است.

لازم به ذکر است که یک عامل وجود دارد که ارزان‌تر بودن پرداخت های برون مرزی مبتنی بر ارز دیجیتال را تعیین می‌کند: دارایی دیجیتال مورد استفاده.

هزینه و زمان زیاد هنگام شلوغی شبکه

انجام نقل و انتقالات با استفاده از بیت کوین و اتر می‌تواند گران باشد، به خصوص در زمان اوج تقاضا و ترافیک این شبکه‌ها. طی چندین سال، تعداد معاملات اتریوم در چندین مورد به اشباع رسیده است. دو پیک اصلی مربوط به افزایش تقاضا برای کریپتو کیتی و سیستم مالی غیرمتمرکز یا دیفای بود. در صورت استفاده گسترده ارزهای رمزپایه برای حواله‌ها، مقیاس پذیری پاشنه آشیل بسیار مهمی خواهد بود. ریپل (Ripple) که فاقد بلاکچین است، راه حل‌هایی را ارائه می‌دهد که برای کاهش هزینه‌های تراکنش برون مرزی از طریق ارز دیجیتال XRP طراحی شده‌اند. چندین بانک در حال حاضر از این سیستم بهره می‌برند. ریپل نیز ادعا می‌کند که می‌تواند 50000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

نیاز به گوشی هوشمند و اینترنت

ارز دیجیتال فقط به حل مشکلات مالی کمک خواهد کرد مشروط بر اینکه افرادی که بیشترین سود را از حواله‌ها می‌برند بتوانند در مورد نحوه کارکرد دارایی‌های دیجیتال آموزش ببینند. آن‌های نیاز دارند که به تلفن‌های هوشمند مجهز به اینترنت دسترسی داشته باشند. بدون این ابزار نمی توانند پول را ارسال یا دریافت کنند. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، 80٪ از مصرف کنندگان در جنوب صحرای آفریقا بدون حساب بانکی هستند. با این حال 91٪ از آنها دارای تلفن همراه هستند. استفاده از تلفن‌های هوشمند نیز در حال افزایش است. در این قاره، پرداخت های تلفن همراه نیز بسیار محبوب هستند، به این معنی که حرکت به سمت تراکنش‌های برون مرزی ارز دیجیتال کار دشوار و سختی برایشان نیست.

نامشخص بودن موضع قانون گذاران

آخرین چالش مربوط به تنظیم مقررات است. مدیران این صنعت هشدار داده‌اند که مقررات ارزهای دیجیتال بیشتری در حال وضع شدن است. اتحادیه اروپا اخیراً برنامه چهار ساله‌ای برای نظارت کامل بر بازار اعلام کرده است. این لزوماً به این معنا نیست که دارایی‌های دیجیتال در آستانه ممنوع شدن است. بسیاری از قانون گذاران تصدیق کرده‌اند که ارزهای دیجیتال می‌توانند در کاهش هزینه‌های تراکنش‌های برون مرزی بسیار مفید باشند. در نتیجه، برخی از دولت‌ها در حال بررسی این موضوع هستند که ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را راه اندازی کنند.کلام پایانی

به طور کلی ارزهای دیجیتال مخصوصاً استیبلکوین ها راهی بسیار عالی برای انجام نقل و انتقالات برون مرزی هستند. این نوع مبادلات برای مردم عزیز کشورمان می‌تواند بسیار کارساز باشد. با توجه به این نکته که بسیاری از سیستم‌های پرداخت اجازه مبادله پول از طرف ایرانیان را نمی‌دهند، ارزهای دیجیتال می‌توانند به سادگی این امکان را برای هموطنانمان در سراسر دنیا فراهم آورند.

اگر خارج از ایران کار می‌کنید و نمی‌توانید در شرایط دشوار اقتصادی ناشی از تحریم‌ها به عزیزانتان کمک کنید زمان آن رسیده تا به ارزهای دیجیتال نگاهی دقیق‌تر بیاندازید. حتی اگر فرزند عزیزتان خارج از ایران در حال تحصیل است و شما نگران رساندن شهریه به او هستید ارزهای دیجیتال می‌توانند دری بدون محدودیت برای شما باز کنند.

یا شاید شما تاجر هستید و نمی‌توانید به آسانی به دیگر کشورها پول منتقل کنید، ارزهای دیجیتال می‌توانند یکی از پایه‌های مطمئن کسب و کارتان شوند.
تراکنش های برون مرزی ارزهای دیجیتال به معنی واقعی مرزها و محدودیت‌ها را برای شما از میان برده است.

مطالب مرتبط
سیستم پرداخت بیت کوین؛ 5 دلیل برای پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان روش پرداخت در آینده
15-Best-Cryptocurrency
کارمزد صرافی کوینکس
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
ترید و سرمایه گذاری
بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) بازی محبوب مبتنی بر بلاک چین اتریوم چیست؟
پنکیک سواپ (PancakeSwap)
دیفای در اسمارت چین بایننس: رشدهای 100 درصدی محصولات دیفای بر روی (BSC)
بانک های ارز دیجیتال نکسو (Nexo)، سلسیوس (Celsius)، بلاک فای(BlockFi)
ترون هکتون دیفای خود را با 10 میلیون دلار صندوق توسعه راه اندازی کرد