منو
خانه  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  ارز فیات در برابر ارز دیجیتال، آینده سیستم های مالی جهانی را کدام شکل خواهد داد؟
ارز فیات در برابر ارز دیجیتال، آینده سیستم های مالی جهانی را کدام شکل خواهد داد؟

ارز فیات در برابر ارز دیجیتال، آینده سیستم های مالی جهانی را کدام شکل خواهد داد؟

ارز فیات پس از بارها آزمایش ناخوشایند در کشورهای مختلف اوایل قرن بیستم در امریکا به طور رسمی شروع به کار کرد. این ارز جایگزین سیستم استاندارد طلا شد. با این حال اکنون بزرگترین رقیب این نوع ارز، ارزهای دیجیتال هستند.

ارز فیات در برابر ارز دیجیتال، آینده سیستم های مالی جهانی را کدام شکل خواهد داد؟

ارز فیات در برابر ارز دیجیتال، آینده سیستم های مالی جهانی را کدام شکل خواهد داد؟

ارز فیات در برابر ارز دیجیتال، آینده سیستم های مالی جهانی را کدام شکل خواهد داد؟

ارز فیات چیست؟

به زبان ساده، ارز فیات پول قانونی است که ارزش خود را بیشتر از کالای فیزیکی یا موجودی دولت صادر کننده آن می‌گیرد. قدرت دولت صادر کننده ارز، ارزش پول فیات را تعیین می‌کند که در این نوع پول کلیدی است. اکثر کشورهای جهان از سیستم ارزی فیات برای خرید کالا و خدمات، سرمایه گذاری و پس انداز استفاده می‌کنند. ارز فیات در تعیین ارزش پول قانونی جایگزین استاندارد طلا و سایر سیستم‌های مبتنی بر کالا شد.

ظهور ارز فیات

ارز فیات قرن‌ها پیش در چین شکل گرفت. استان چکوان در طی قرن یازدهم اقدام به صدور پول کاغذی کرد. در ابتدا می‌شد آن را با ابریشم، طلا یا نقره عوض کرد. اما سرانجام، کوبلای خان به قدرت رسید و در طول قرن سیزدهم یک سیستم ارزی فیات ایجاد کرد. مورخان ادعا می‌کنند که این پول در سقوط امپراتوری مغول بسیار مؤثر بود. این مدل ارز ریشه خرج بیش از حد و تورم بیش از حد این حکومت بود.

پول فیات در قرن 17 در اروپا نیز مورد استفاده قرار گرفت که توسط اسپانیا، سوئد و هلند تصویب شد. این سیستم در سوئد تبدیل به یک شکست شد و دولت سرانجام استاندارد نقره را به آن ترجیح داد. طی دو قرن بعدی، فرانسه جدید در کانادا، مستعمرات آمریکا و سپس دولت فدرال ایالات متحده نیز از آزمایش پولهای فیات، نتایج ناخوشایندی به دست آوردند.

در قرن بیستم، ایالات متحده دوباره به استفاده از ارز مبتنی بر کالا به صورت محدود بازگشت. در سال 1933، دولت به کار مبادله پول کاغذ با طلا خاتمه داد. در سال 1972، تحت ریاست جمهوری نیکسون، ایالات متحده استاندارد طلا را به طور کامل کنار گذاشت و به سیستم ارزی فیات روی آورد. این منجر به استفاده از ارز فیات در سراسر جهان شد.پول فیات در برابر استاندارد طلا

سیستم استاندارد طلا اجازه تبدیل اسکناس‌های کاغذی به طلا را می‌داد. در واقع، تمام پول کاغذی توسط مقدار محدودی طلا که در اختیار دولت بود، پشتیبانی می‌شد. بر اساس یک سیستم ارزی مبتنی بر کالا، دولت‌ها و بانک‌ها فقط در صورت داشتن ارزش مساوی از فروشگاه‌های طلا می‌توانستند ارز جدید را به اقتصاد وارد کنند. این سیستم توانایی دولت در ایجاد پول و افزایش ارزش پول آنها را صرفاً براساس عوامل اقتصادی محدود کرد.

بیت کوین در سال 2020 هنوز هم ارزان محسوب می‌شود؟ آیا برای خرید بیتکوین دیر شده است؟

از طرف دیگر، تحت سیستم ارزی فیات، پول ممکن است به چیز دیگری تبدیل نشود. با پول فیات، مقامات می‌توانند به طور مستقیم بر ارزش پول خود تأثیر بگذارند و آن را به شرایط اقتصادی گره بزنند. دولت‌ها و بانک‌های مرکزی کشورهایشان کنترل بسیار بیشتری بر سیستم‌های ارزی دارند. آن‌ها می‌توانند به رویدادهای مختلف مالی و بحران‌ها با ابزارهای مختلف مانند ایجاد بانکداری ذخیره کسری و اجرای تسهیلات پاسخ دهند.

مدافعان استاندارد طلا معتقدند که یک سیستم ارزی مبتنی بر کالا از ثبات بیشتری برخوردار است زیرا توسط چیزی فیزیکی و ارزشمند پشتیبانی می‌شود. طرفداران ارز فیات معتقدند که قیمت طلا ثبات ندارد. در این زمینه، ارزش هر دو ارز مبتنی بر کالا و پول فیات می‌تواند نوسان داشته باشد. اما با وجود یک سیستم ارزی فیات، دولت دارای انعطاف پذیری بیشتری برای اقدام در شرایط اضطراری اقتصادی است.نکات مثبت و منفی استفاده از ارز فیات

اقتصاددانان و سایر کارشناسان مالی در حمایت از ارز فیات اتفاق نظر ندارند. این ارز نیز بسیار موافق و مخالف دارد. بعضی از دلایل آن‌ها در زیر آمده است.

کمبود: پول فیات تحت تأثیر کمبود کالای فیزیکی مانند طلا تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

هزینه: تولید پول فیات نسبت به پول مبتنی بر کالا مقرون به صرفه است.

پاسخگویی: پول فیات به دولت‌ها و بانک‌های مرکزی آنها انعطاف پذیری در رسیدگی به بحران‌های اقتصادی را می‌دهد.

تجارت بین الملل: این نوع ارز در کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و آن را به یک نوع ارز قابل قبول برای تجارت بین الملل تبدیل می‌کند.

سهولت استفاده: بر خلاف طلا، پول فیات به ذخایر فیزیکی که نیاز به ذخیره سازی، محافظت، نظارت و سایر خواسته‌های پر هزینه دارد، متکی نیست.

بدون ارزش ذاتی: ارز فیات هیچ ارزش ذاتی ندارد. این اجازه می‌دهد تا دولت‌ها از هیچ چیز پول خلق کنند، که می‌تواند منجر به تورم بیش از حد شود و سیستم اقتصادی آنها را فروپاشاند.

موارد استفاده NFTها: 7 مورد برتر استفاده از توکن غیر قابل معاوضه

از نظر تاریخی دارای ریسک: از نظر تاریخی، اجرای سیستم‌های ارزی فیات به طور معمول منجر به سقوط مالی می‌شود، که نشان می‌دهد این سیستم‌ها برخی از خطرات را به همراه دارند.پول فیات در مقابل ارزهای دیجتیال

ارز فیات و ارز دیجیتال از این نظر مشترک هستند که هیچ یک از آنها توسط کالای فیزیکی پشتیبانی نمی‌شوند. اما این تنها شباهت آن‌ها است. در حالی که پول فیات توسط دولت‌ها و بانک‌های مرکزی کنترل می‌شود، ارزهای دیجیتال اساساً غیرمتمرکز هستند. این ارزها توسط کاربرانشان. از طریق یک دفتر توزیع شده دیجیتال به نام بلاکچین کنترل می‌شوند.

تفاوت قابل توجه دیگر بین این دو سیستم ارزی نحوه تولید هر یک از این اشکال پول است. بیت کوین، مانند اکثر ارزهای دیجیتال، یک منبع کنترل شده و محدود دارد. در مقابل، با توجه به نیازهای اقتصادی یک کشور، بانک‌ها می‌توانند از هیچ چیز پول ناچیزی ایجاد کنند.

ارزهای دیجیتال به عنوان یک شکل دیجیتالی از پول، هیچ همتای فیزیکی ندارند و بدون حاشیه هستند و باعث می‌شود محدودیت آنها در معاملات جهانی کمتر باشد. علاوه بر این، معاملات برگشت پذیر نیستند و ماهیت ارزهای دیجیتال در مقایسه با سیستم فیات ردیابی را بسیار دشوارتر می‌کند.

قابل ذکر است، بازار ارزهای دیجیتال بسیار کوچکتر است و بنابراین از نوسانات بیشتری نسبت به بازارهای سنتی برخوردار است. این احتمالاً یکی از دلایلی است که ارزهای دیجیتال هنوز به طور جهانی پذیرفته نشده‌اند، اما با رشد و بلوغ اقتصاد بازار رمزنگاری، نوسانات احتمالاً کاهش می‌یابد.

صحبت پایانی

آینده هر دو شکل ارز به هیچ وجه قطعی نیست. در حالی که ارزهای دیجیتال هنوز راهی طولانی در پیش دارند و مسلماً با چالش‌های بیشتری روبرو خواهند شد، تاریخچه ارز فیات آسیب پذیری این شکل از پول را نشان می‌دهد. این دلیل بزرگی است که بسیاری از مردم در حال بررسی امکان حرکت به سمت سیستم رمز ارز برای معاملات مالی خود هستند. دولت‌های برخی کشورها از جمله ایران و ونزوئلا نیز به سمت این نوع ارز در حال حرکت هستند.

یکی از ایده‌های اصلی ایجاد بیتکوین و ارزهای دیجیتال، کشف شکل جدیدی از پول است که در شبکه توزیع شده نظیر به نظیر ساخته می‌شود. احتمالاً بیت کوین برای جایگزینی کل سیستم ارزی فیات ایجاد نشده است بلکه برای ارائه یک شبکه اقتصادی جایگزین به وجود آمده است. هنوز هم مطمئناً این پتانسیل را دارد که بتواند یک سیستم مالی بهتر برای جامعه بهتر ایجاد کند.

مطالب مرتبط
اتریوم 2.0 چیست و چگونه الگوریتم اجماع اثبات کار را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند.
دور زدن کارمزدهای اتریوم
گلس نود (Glassnode) چگونه به وجود آمد، پیش بینی بنیانگذار این شرکت مبنی بر اصلاح قیمت
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی