قیمت بیت کوین
۱,۲۸۲,۷۹۲,۳۸۷تومان
47,579دلار
0.68
قیمت اتریوم
۴۰,۳۸۴,۷۰۵تومان
1,497.82دلار
1.30
قیمت کاردانو
۳۶,۹۶۲تومان
1.37دلار
28.64
قیمت بایننس کوین
۶,۲۶۴,۸۳۸تومان
232.35دلار
1.10
خانه  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  نقدینگی در  بازار رمزارزها به چه معناست؟ نقش نقدینگی در صرافی کریپتوکارنسی چیست؟

نقدینگی در  بازار رمزارزها به چه معناست؟ نقش نقدینگی در صرافی کریپتوکارنسی چیست؟

دانشنامه ارزهای دیجیتال
رضا باغانی
3 آبان 99
۰
نقدینگی در بازار رمزارزها

نقدینگی در  بازار رمزارزها به سهولت مبادله یک دارایی با پول نقد بدون تأثیر بر قیمت آن دارایی در صرافی ارز دیجیتال اشاره دارد.

نقدینگی در  بازار رمزارزها به چه معناست؟ نقش نقدینگی در صرافی ارز دیجیتال چیست؟

نقدینگی در  بازار رمزارزها

نقدینگی در  بازار رمزارزها

برای دانستن معنای نقدینگی در بازار رمزارزها شما ابتدا باید با مفهوم نقدینگی به طور کل آشنا شوید . سپس برای شما توضیح خواهیم داد که نقدینگی چگونه در بازار و صرافی های ارز دیجیتال تاثیرگذار خواهد بود.

نقدینگی چیست؟

نقدینگی به طور کلی به سهولت مبادله یک دارایی با پول نقد بدون تأثیر بر قیمت آن دارایی اشاره دارد. این تعریف دو جنبه دارد:
1. سهولت: سرعت و سادگی انجام معامله
2. قیمت:اختلاف قیمت پیش بینی شده و قیمت تمام شده یک سفارش بزرگ.

هنگام در نظر گرفتن نقدینگی در چارچوب صرافی‌های رمزنگاری، هر دو مؤلفه بسیار مهم هستند. یک معامله گر باید معاملات را در سریعترین زمان ممکن انجام دهد و هزینه انجام معامله بر قیمت آن تاثیرگذار نباشد.

فراتر از نقدینگی برای یک دارایی خاص، ما همچنین در مورد نقدینگی بازار صحبت می‌کنیم، که مربوط به سلامت کلی بازار است. مانند بازار املاک و مستغلات یک شهر یا بازار رمزنگاری. بازار نقدینگی، بازاری است که در آن می‌توان دارایی‌ها را به راحتی و با قیمت‌های شفاف و پایدار خرید و فروش کرد.

معامله رمزنگاری به چه معناست؟

در بازار ارزهای رمزنگاری شده، می‌توانیم به نقدینگی در سه سطح فکر کنیم: نقدینگی دارایی، نقدینگی صرافی و نقدینگی بازار.

نقدینگی دارایی تابعی از خریداران و فروشندگان یک دارایی خاص و همچنین سهولت دسترسی آن در صرافی‌ها است. نقدینگی صرافی تابعی از سازندگان و گیرندگان سیستم عامل و همچنین جفت دارایی‌های ذکر شده است. نقدینگی بازار تابعی از همه قطعاتی است که برای تشکیل سلامت بازارهای رمزنگاری در کنار هم جمع شده‌اند.

معامله گران در این بازارها باید هر سه سطح به ویژه نقدینگی دارایی و نقدینگی صرافی را در نظر داشته باشند. هر معامله نیاز به تصمیم گیری بر اساس و تعامل مستقیم با هر دوی این موارد دارد. اکثر سرمایه گذاران در حال بررسی اصول و تجزیه و تحلیل فنی هستند. با این وجود باید استراتژی‌های خرید و فروش مربوط به نقدینگی یک دارایی و محل اجرای آن معاملات، به ویژه برای معامله گران حرفه‌ای، مورد بررسی دقیق قرار گیرند.


بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


چرا نقدینگی در  بازار رمزارزها مهم است؟

تکرار مداوم بحث در مورد نقدینگی در بازار رمزارزها نشان دهنده اهمیت این موضوع برای بازارهای مالی است. اما چه عواملی این سطح از تاثیرگذاری را به نقدینگی می‌دهد؟ خود تعریف (سهولتی که می‌توان یک دارایی را با پول نقد مبادله کرد بدون اینکه بر قیمت آن دارایی تأثیر بگذارد) مکان بسیار خوبی برای شروع است.

ثبات

هرچه صرافی ارز دیجیتال از نقدینگی بیشتری برخوردار باشد، از ثبات بیشتری نیز برخوردار است. هنگام خرید یا فروش بیت کوین، همیشه معامله گران زیادی در طرف مقابل حضور دارند که مایلند سفارش را با کمترین تأثیر بر قیمت دارایی پر کنند. با این وجود قیمت یک آلت کوین با نقدینگی کمتر تحت تأثیر معاملات بزرگ بسیار تغییر خواهد کرد. برای اجرای یک معامله بزرگ، احتمالاً باید از طریق دفترچه سفارش حرکت کنید، در نهایت گسترش درخواست پیشنهاد را افزایش دهید و قیمت کلی دارایی را افزایش یا کاهش دهید. در این حالت، نه تنها معامله گر لغزش زیادی را تجربه می‌کند، بلکه به نظر می‌رسد که دارایی به مرور زمان دارای نوسان بیشتری باشد. با گذشت زمان، یک دارایی با نقدینگی بیشتر در معاملات فردی و همچنین در کل بازار ثبات بیشتری دارد.

لغزش به معنای تغییر قیمت از زمان ثبت سغارش تا زمان تکمیل شدن سفارش است. زمانی که نقدینگی اندک باشد یک سفارش بزرگ خرید یا فروش باعث تغییر میزان دارایی می‌گردد. به عنوان مثال اگر شما در صرافی ارز دیجیتالی که 100 بیتکوین دارد سفارش خرید 50 بیتکوین را قرار دهید موجودی این ارز به نصف می‌رسد و همین کمبود باغث افزایش قیمت می‌شود و تا تکمیل شدن سفارش ممکن است قیمت خیلی بالا برود. در همین صرافی اگر شما سفارش فروش 50 بیتکوین را قرار دهید با افزایش 50 درصدی میزان بیتکوین صرافی قیمت افت می‌کند.

مقاوم در برابر دستکاری

بی دلیل نیست که به بازار کریپتو غرب وحشی می گویند. بازار رمزارزها با داشتن بازیکنان ناشناس از سراسر جهان و چارچوب نظارتی اندک، سابقه طولانی در دستکاری قیمت دارند. عدم پاسخگویی فقط نیمی از داستان است. نقدینگی اندک به راحتی می‌تواند باعث تأثیر گرفتن قیمت از نهنگ‌ها باشد. یک بازار با نقدینگی پایین می‌تواند به یک بازیگر بزرگ یا گروهی از بازیگران اجازه دهد تا قیمت را برای منافع خود دستکاری کنند. دارایی‌هایی و صرافی‌هایی با نقدینگی بیشتر در برابر دستکاری بسیار مقاوم‌تر هستند.

این امر حتی در کل بازار رمزنگاری نیز مشهود است. اگر شما تغییرات این بازار نسبت به بازار سهام را بررسی کنید خواهید دید در بازار سهام بازیکنان بزرگ اندکی وجود دارند که توانایی تغییر قیمت‌ها را دارند. اما در بازار کریپتو هر نهنگی با بیش از 1000 بیتکوین دارایی توانایی تغییر قیمت آلتکوین‌های کوچک را با دامپ و پامپ داراست.

زمان معامله در صرافی ارز دیجیتال

با نقدینگی بالاتر و معامله گران بیشتر، سفارشات خیلی سریعتر تکمیل می‌شوند. گرچه این کار به وضوح راحت است و تجربه کاربری بهتری دارد، اما برای معامله گران نوسان گیر نیز سودمند است. به ویژه در زمان نوسانات بالا، امکان ورود و خروج سریع از موقعیت می‌تواند تأثیر جدی بر سود داشته باشد.

تجزیه و تحلیل فنی

اعتقاد شخصی شما به صحت تجزیه و تحلیل فنی هرچه باشد، این یک استراتژی گسترده در بازارهای رمزنگاری است. برای کسانی که از این روش استفاده می‌کنند، بازارهایی با نقدینگی بالاتر می‌توانند به افزایش دقت کمک کنند. با اسپردهای شدیدتر و ثبات بیشتر نقدینگی، قیمت و شکل گیری نمودار توسعه یافته و دقیق‌تر است. در محیط‌های کم نقدینگی، که معاملات بزرگ می‌توانند قیمت را به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهند، نمودارها حرفی برای گفتن ندارند. این بازارها بر خلاف بازارهای سالم بیشتر از خارج بازار تأثیر می‌پذیرند.

چگونه می‌توان نقدینگی صرافی ارز دیجیتال را بررسی کرد؟

در هنگام بررسی نقدینگی تعدادی از فاکتورها وجود دارد که باید آنها را جستجو کرد. ما در اینجا زمینه عملی آن را معرفی خواهیم کرد: هنگامی که می‌خواهید نقدینگی یک دارایی خاص را درک کنید می‌توانید از سایت‌های داده رمزنگاری استفاده کنید. مشاهده اعدادی مانند حجم تجارت 24 ساعته در سایتی مانند کوین‌مارکت کپ (CoinMarketCap) یا کوین‌گکو (CoinGeko) می‌تواند مفید باشد. توجه داشته باشید این داده‌ها نیز بدون نقص نیستند. سایت کوین مارکت کپ جدید به تملک صرافی بایننس درآمده است و مدیران آن به علت عدم تفاهم با مدیرعامل بایننس از این سایت خراج شدند. این می‌تواند داده‌های این سایت را شک برانگیز کند.

برای اندازه گیری نقدینگی از موارد زیر می‌توانید استفاده کنید. این موارد به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید که در کجا و چه چیزهایی باید معامله کنید. ابتدا باید بررسی را در سطح صرافی انجام دهید. دارایی‌های مختلف در صرافی‌های مختلف حجم تجارت یکسانی ندارند. هنگام ارزیابی صرافی برای نقدینگی، می‌توانید به حجم معاملات 24 ساعته، عمق دفترچه سفارش آن (تعداد سفارشات خرید و فروش باز) و اسپرد پیشنهاد خرید توجه کنید.

با این حال، هنگام ارزیابی کتاب سفارش مهم است به یاد داشته باشید که بعضی سفارشات قابل تشخیص نیستند. این سفارشات شامل سفارشات استاپ‌لاس و آیس برگ می‌شوند. سفارشات استاپ لاس فقط در هنگام رسیدن قیمت به قیمت هدف یا بهتر از آن انجام می‌شوند. سفارشات آیس برگ، سفارشات بزرگی هستند که به قطعات کوچک تقسیم می‌شوند تا ارزش کل سفارش را پنهان کنند. به این ترتیب دفتر سفارشات ممکن است نمایش کاملاً دقیقی از نقدینگی نباشد.

معنی نقدینگی در صرافی ارز دیجیتال چیست؟

در حال حاضر بیش از 190 صرافی رمزنگاری در حال فعالیت هستند. بر اساس داده‌های کوین‌مارکت کپ حجم معاملات 24 ساعته 100 صرافی برتر بین 12.5 میلیون تا 3 میلیارد دلار است. به بیان ساده، نقدینگی صرافی‌ها به میزان قابل توجهی متفاوت است.

این معیارها بطور منظم تغییر می‌کنند، بدین معنی که پیگیری تغییر وضعیت نقدینگی در  بازار رمزارزها از طریق سایتهایی مانند کوین‌مارکت کپ ایده خوبی است.

خطرات و مزایای نقدینگی کم چیست؟

ما در مورد مزایای نقدینگی بالاتر و برخی از خطرات نقدینگی کم به طور کامل بحث کرده‌ایم. در اینجا می‌خواهیم این خطرات را صریح بیان کنیم. همینطور برخی از مزایای بالقوه نقدینگی کم را برای یک معامله‌گر ذکر نماییم.

اساساً، نقدینگی پایین در صرافی ارز دیجیتال منجر به نوسان زیاد قیمت یک دارایی می‌شود. این به این معنی است که لغزش و دستکاری قیمت‌ها را در صرافی‌ها با نقدینگی کم تهدید می‌کنند. افت قیمت می‌تواند به سقوط فوری تبدیل شود. عدم حضور فعالان بازار می‌تواند منجر به انتظار طولانی برای تکمیل سفارش شود. این امر به ویژه در هنگام نوسان بازار می‌تواند برای یک معامله گر مضر باشد.

از طرف دیگر، این عدم ثبات می‌تواند برای معامله‌گران سودمند باشد. هنگامی که یک سفارش بزرگ به دلیل نقدینگی کم، قیمت را کاهش می‌دهد، یک فرصت آربیتراژ برای خرید دارایی با تخفیف ایجاد خواهد شد.

به طور کلی، مهم‌ترین چیز این است که دقیقاً بفهمید نقدینگی چه تاثیری در معاملات شما دارد. داشتن یک استراتژی منسجم یعنی این عوامل را در نظر بگیرید. دارایی‌ها و صرافی‌ها را با نقدینگی مناسب انتخاب کنید.

مطالب مرتبط
درختان مرکل Merkle Trees ضامن حفظ امنیت و صرفه جویی در حافظه و قدرت پردازش
سریع‌ترین بلاکچین ها برای تراکنش‌های مالی کدامند؟
هاریزن (Horizen ) رمز ارزی با محوریت حریم خصوصی و مسائل امنیتی موجود در شبکه ها
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
ترید و سرمایه گذاری
بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) بازی محبوب مبتنی بر بلاک چین اتریوم چیست؟
پنکیک سواپ (PancakeSwap)
دیفای در اسمارت چین بایننس: رشدهای 100 درصدی محصولات دیفای بر روی (BSC)
بانک های ارز دیجیتال نکسو (Nexo)، سلسیوس (Celsius)، بلاک فای(BlockFi)
ترون هکتون دیفای خود را با 10 میلیون دلار صندوق توسعه راه اندازی کرد