منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  کلاهبرداری خروج رمزنگاری چیست و چگونه می‌توان از آن دوری کرد؟
کلاهبرداری خروج رمزنگاری چیست و چگونه می‌توان از آن دوری کرد؟

کلاهبرداری خروج رمزنگاری چیست و چگونه می‌توان از آن دوری کرد؟

رضا باغانی
1400/06/01
۰

کلاهبرداری خروج ارز دیجیتال نوعی سرقت است که تیم پروژه پس از فروش توکن ها کار را تعطیل می‌کنند و سرمایه گذاران را به حال خود می‌گذارند. در این مقاله سعی داریم این نوع کلاهبرداری را توضیح دهیم و راه‌های دوری کردن از آن را طبق نظر کارشناسان معرفی کنیم.

چند سال پیش، اصطلاح “کلاهبرداری خروج” مترادف صنعت رمزنگاری و بازار ارز دیجیتال شد. این در شرایطی بود که بازار (در کل) مملو از پیشنهادات سرمایه گذاری جهت جذب پول نقد برای پروژه‌هایی بود که حداقل روی کاغذ عالی به نظر می‌رسیدند.

کلاهبرداری خروج ارز دیجیتال چگونه به وجود آمد؟

در ابتدایی‌ترین مفهوم، کلاهبرداری خروج را می‌توان یک طرح کلاهبرداری در نظر گرفت که در آن سازمان دهندگان پیشنهاد اولیه سکه (ICO) یا یک شیوه دیگر جمع آوری کمک مشابه آن پس از دستیابی به مقدار قابل توجهی از پول سرمایه گذاران خود ناپدید می‌شوند.

در نوامبر 2017 زمانی که بازار ارزهای دیجیتال در اوج خود بود اولین نمونه کلاهبرداری خروج رخ داد. صاحبان یک استارتاپ رمزنگاری مرتبط با سپرده گذاری به نام کانفیدو (Confido) پس از به دست آوردن مبلغ قابل توجه 175000 دلار از حامیان خود، یک شبه ناپدید شدند. در نتیجه، سرمایه بازار ارز دیجیتال مربوط به کانفیدو (تحت تیکر CFD) در عرض تنها هفت روز از 6 میلیون دلار به 70،000 دلار ناچیز کاهش یافت.

بزرگترین موارد کلاهبرداری خروج

سایر موارد قابل توجه عبارتند از بیت کانکت (Bitconnect) و وان کوین (OneCoin). احتمالاً مورد اول مشهورترین کلاهبرداری آلت کوین در تمام دوران بوده است. این کلاهبرداری های خروج هر یک بیش از 3 میلیارد دلار برای سرمایه گذاران ساده لوح هزینه در بر داشت. بیت کانکت با ارائه ارز دیجیتال خود BCC، حتی از نظر کل ارزش بازار به یکی از 10 ارز برتر تبدیل شد.

به گفته بن ساموچا (Ben Samocha) مدیرعامل کریپتو جانگل (CryptoJungle) و همکار دائمی کوین تلگراف:

“شما هرگز نمی‌توانید بفهمید که کلاهبرداری خروج ارز دیجیتال واقعاً چه زمانی اتفاق می افتد. به عنوان مثال در مورد بیت کانکت نظر من این است که آنها هرگز با کلاهبرداری خروج میدان را ترک نمی‌کردند. “

در مورد چگونگی ارزیابی سرمایه گذاران جهت به دام نیفتادن در کلاهبرداری خروج ارز دیجیتال، ساموچا خاطرنشان کرد که پیگیری فعالانه اطلاعات مربوط به پروژه (مانند تأیید مشارکت، مجوزها و غیره) از طریق همه ذینفعان بسیار مفید خواهد بود. می توان به دنبال کیف‌های بلاک چین شرکت و همچنین سطح تعامل آنها با رسانه‌ها بود.

به عنوان مثال، اگر خروجی رسانه آنلاین یک پروژه به طور ناگهانی شروع به کاهش کند، یا یک یا دو ماه پس از شروع کار متوقف شود، این می‌تواند به عنوان نشانه قطعی این باشد که چیزی مبهم در حال انجام است.

نشانه‌های خطر واضحی که باید مراقب آن‌ها باشید

ایده اصلی کلاهبرداری خروج ارز دیجیتال بسیار ساده است. ابتدا، مروجین یک پلتفرم رمزنگاری جدید را راه اندازی یا پیشنهاد می‌کنند. اصولاً این پلتفرم‌ها بر اساس یک مفهوم امیدوار کننده بازارریابی می‌شوند. سپس از طریق یک ICO، سازمان دهندگان می‌توانند مبلغ مناسبی را به دست آورند. پس از آن، تیم کلاهبردار از بازار خارج می‌شود و در نتیجه سرمایه گذاران خود را دست خالی می‌گذارند.

در طول راه، معمولاً تعدادی نشانه خطر وجود دارد که سرمایه گذاران باید مراقب آنها باشند. در اینجا چند نمونه برجسته آورده شده است:

وایت پیپر ضعیف

بسیاری از کلاهبرداری های خروج تمایل به انتشار وایت پیپر دارند. با این حال وایت پیپر آن‌ها یا مورد تحقیق قرار نگرفته است و یا کیفیت بسیار پایینی دارد. به عنوان مثال، آن‌ها ممکن است بخشهای کاملی را مستقیماً از پروژه‌های دیگر کپی کرده باشند یا دارای اشتباهات املایی و خطاهای اساسی دستوری هستند.

پیش بینی سود غیر واقعی

یکی دیگر از نشانه‌های مطمئن که پروژه را در لیست هشدار قرار می‌دهد ادعاهای جسورانه و عجیب و غریب مربوط به بازده مالی آن است. به عنوان مثال، بیت کانکت پس از انتشار، به مشتریان اصلی خود وعده درآمد روزانه 1 درصد را داد. رقمی که در نهایت سرمایه گذاری اولیه 1،000 دلار را در مدت سه سال به بیش از 50 میلیون دلار تبدیل می‌کند.

در آن زمان، ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، به شدت از این پروژه انتقاد کرد و آن را یک طرح پانزی نامید. الان می دانیم که وی به درستی هشدار داده بود. طی چند ماه (به طور دقیق ژانویه 2018)، بیت کانکت تمام وام‌ها و خدمات صرافی خود را تعطیل کرد. این منجر به کاهش ارزش بازار پروژه از 2.7 میلیارد دلار در دسامبر 2017 به حدود 17 میلیون دلار تا پایان مارس 2018 شد. در این مورد، ساموچا خاطرنشان کرد:

“دقت لازم را انجام دهید، به وعده‌های دروغین ناپایدار مانند 6٪ سود تضمین شده اعتماد نکنید. به دنبال مبانی و شواهد باشید: آن‌ها ادعا می‌کنند که مشارکت دارند؟ شفافیت بخواهید، با شریک آن‌ها تماس بگیرید تا مشارکت را تأیید کند. علاوه بر این، مراقب مدلهای MLM باشید که چندین لایه سود دارند. به این معنی که شما نه از سرمایه گذارانی که جذب می‌کنید، بلکه از افرادی که آنها را استخدام می‌کنید نیز کمیسیون دریافت می‌کنید.”

مشخصات تیم

در سال 2017، تعدادی از ICO ها توانستند مبالغ قابل توجهی از سرمایه گذاران جمع آوری کنند این در حالی بود سازمان دهندگان هیچ جزئیات ملموسی در مورد پرسنل اصلی پروژه ارائه ندادند.

نه تنها این، بسیاری از پروژه های تأسیس شده در گذشته حتی برای افزایش اعتبار آنلاین خود به خرید لایک، توییت و دنبال کننده در سیستم عامل‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی روی آوردند. بنابراین، بسیار مهم است که مردم تحقیقات خود را در مورد مروج و حامیان یک ICO خاص که ممکن است به آن علاقه داشته باشند، انجام دهند.

محصول کار خاصی انجام نمی‌دهد

اگر یک پروژه رمزنگاری تنها با یک مفهوم پشتیبانی می‌شود و نه یک مدل کار، به احتمال زیاد محصول نهایی پیش بینی شده هرگز نور روز را نخواهد دید.  این واقعیت وجود دارد که برخی از فناوری‌ها از ابتدا توسعه نیافته‌اند بلکه به مرور تکامبل پیدا کردند. با این حال وقتی صحبت از رمزنگاری می‌شود، هر ایده پیشگامانه باید در زمان جمع آوری بودجه به طور ایده آل با نوعی پلتفرم عملیاتی پشتیبانی شود.

چگونه می‌توان از کلاهبرداری های خروج ارز دیجیتال به بهترین نحو دوری کرد

در حال حاضر کاملاً واضح است که بیشتر کلاهبرداری های رمزنگاری معمولاً حول یک ICO متمرکز می‌شوند. با این حال، شایان ذکر است که موارد پیچیده‌تری نیز در گذشته وجود داشته است. به عنوان مثال برای این گونه طرح‌ها می‌توان از بیت سین (Bitsane) نام برد. بیت سین یک شرکت کلاهبرداری بود که توانست چند سال فعالیت کند و سرانجام مجبور به تعطیلی شد.

برای درک بهتر برخی از جنبه‌های امنیتی کلاهبرداری های خروج، کوین تلگراف با رابین سینگ (Robin Singh)، بنیانگذار کوینلی (Koinly) یک ردیاب نمونه کارهای رمزنگاری و پلت فرم محاسبه مالیات تماس گرفت. وی در مورد امنیت توضیح داد:

“مانند همه سرمایه گذاری‌ها، هنگام سرمایه گذاری در یک محصول یا شرکت رمزنگاری، واقعاً باید دقت لازم را انجام دهید. آیا محصول را می‌فهمید؟ آیا می‌توانید اعدادی را که تبلیغ کنندگان از منابع مستقل نشان می‌دهند تأیید کنید؟ آیا شواهدی مبنی بر تقاضا برای محصول وجود دارد؟ آیا تیم پشت محصول “واقعی” هستند؟ اکثر شرکت‌های کلاهبرداری برای جلوگیری از پاسخگویی از حساب‌های جعلی لینکدین استفاده می‌کنند. بنابراین همیشه تأیید وجود آنها ایده خوبی است.”

محصولات کارآمد

علاوه بر این، سینگ همچنین به جنبه‌های زیر اشاره کرد که به اعتقاد وی می‌تواند برای سرمایه گذاران کریپتو به طور کلی مفید باشد:

  • سرمایه گذاران باید اطمینان حاصل کنند که یک محصول معتبر و کارآمد به آنها پیشنهاد می‌شود. این محصول باید از قبل دارای جذابیت ذاتی باشد.
  • سرمایه گذاران باید از سرمایه گذاری در یک محصول ایده آل با نقشه راه چند ساله و مبهم خودداری کنند.
  • سرمایه گذاران باید به خاطر داشته باشند که گرچه احساس سرمایه گذاران جهانی معمولاً پس از فاش شدن کلاهبرداری خروج کاهش می‌یابد، اما مردم همچنان مشتاق سرمایه گذاری روی بیت کوین هستند. بنابراین پروژه های خوب همیشه ماندگارند.

تیم با سابقه

نیشال شتی (Nischal Shetty)، مدیرعامل و بنیانگذار وزیراکس (WazirX)، بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال هند است. وی اشاره کرد که مهمترین نکته‌ای که باید هنگام سرمایه گذاری در یک پروژه نوظهور ارز دیجیتال به یاد داشته باشید این است که آیا بنیانگذاران آن سابقه خوبی دارند یا خیر.

علاوه بر این، سرمایه گذاران بالقوه باید به دنبال بنیانگذاران پروژه در توییتر، لینکدین (و احتمالاً حتی فیس بوک) باشند. با بررسی این اکانت ها می‌شود فهمید که آیا آنها حداقل چند سال در حوزه رمزنگاری فعال بوده‌اند یا خیر.

علاوه بر این، در مورد اینکه در صورت قربانی شدن کلاهبرداری خروج، چه باید کرد، شتی به کوین تلگراف توضیح داد:

“شکایت در بخش جرائم سایبری کشور شما اولین قدم خوب است. تیم‌های امنیت سایبری می‌توانند مکان این گونه کلاهبرداران را ردیابی کنند. اغلب اوقات، اگر کلاهبرداران باهوش باشند، از تکنیک‌هایی استفاده می‌کنند که به آنها اجازه می‌دهد کاملاً ناشناس باشند. در بسیاری از موارد آنها از هویت متفاوتی استفاده می‌کنند. بهترین راه برای مهار این است که اطمینان حاصل کنید اطلاعات عمومی کافی در مورد موسسان وجود دارد. بنیانگذاران با موقعیت اجتماعی خوب، کلاهبرداری خروج ارز دیجیتال را انجام نمی‌دهند. و حتی اگر این کار را بکنند، برای مجریان قانون آسان است که آنها را بگیرند. “

همه چیز به عقل سلیم برمی گردد؟

باید کاملاً مشخص شود که امنیت دارایی‌های مالی کاملاً بر عهده شخص است. کسب درآمد از طریق معاملات رمزنگاری یا سرمایه گذاری مستلزم تلاش زیاد سرمایه گذاران است. بنابراین همیشه مطلوب این است که سرمایه گذاران قبل از شروع سرمایه گذاری در پروژه‌های رمزنگاری، وظایف خود را انجام دهند.

مطالب مرتبط
حملات فیشینگ (phishing)
دارایی‌های مصنوعی رمزنگاری (Synthetic Assets) چیست؟ خرید و فروش سهام در بازار ارزهای دیجیتال
ارز دیجیتال استورج (Storj) چیست و توکن STORJ چه کاربردهایی دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether