منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  اصطلاحات معاملات فیوچرز: 7 مفهوم اساسی معاملات اهرمی که هر معامله گر کریپتو باید بداند
اصطلاحات معاملات فیوچرز: 7 مفهوم اساسی معاملات اهرمی که هر معامله گر کریپتو باید بداند

اصطلاحات معاملات فیوچرز: 7 مفهوم اساسی معاملات اهرمی که هر معامله گر کریپتو باید بداند

رضا باغانی
1400/06/10
۰

اگر کمی در بازار ارزهای دیجیتال حرفه‌ای شده باشید دیگر وقت آن رسیده که سری هم به معاملات اهرمی بزنید. ما در اینجا اصطلاحات مهم معاملات فیوچرز را برای شما توضیح می‌دهیم.

اگر تازه وارد فضای معاملات فیوچرز شده باشید اصطلاحات خاصی را در این بازار خواهید دید که معامله گران حرفه‌ای آن ها استفاده می‌کنند. اگر مفهوم آنها را نمی دانید با ما همراه شوید تا اصطلاحات اساسی معاملات فیوچرز مانند موارد زیر آشنا شوید.

  • استفاده از حجم برای اندازه گیری می‌تواند برای معامله گران مفید باشد. به خصوص اگر آنها علاقه مند به شاناسایی قدرت روند بازار باشند. غالباً می‌توان از حجم برای شناسایی نوسانات شدید، به ویژه در بازارهای ارز دیجیتال استفاده کرد.
  • معامله گران باید از میزان اهرم مناسب خود استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر محافظه کار هستید یا تازه وارد معاملات ارزهای دیجیتال شده‌اید، اهرم 5 یا 2 برابر برای شما مناسب خواهد بود.
  • با وجود صندوق بیمه‌ای با سرمایه خوب، معامله گران نباید نگران ضررهای جمعی باشند. در معاملات فیوچرز، صرافی مسئول کسری بودجه خواهد بود. اکثر صرافی‌ها چندین صندوق بیمه را اداره می‌کنند تا مطمئن باشند زیان‌ها به میزان کافی در افزایش شدید حجم خرید یا فروش پوشش داده می‌شوند.

اصطلاحات و مفاهیم مهم معاملات فیوچرز ارزهای دیجتیال

در میان تریدرهای معاملات فیوچرز، واژگان رایج و تعداد انگشت شماری از اصطلاحات وجود دارد که دانستن آنها مفید است. در واقع، مواردی که ما در اینجا در مورد آنها صحبت خواهیم کرد، برخی از کلمات و اصطلاحات اساسی هستند که هر معامله گری که می‌خواهد نحوه عملکرد معاملات فیوچرز را بفهمد، باید بداند.

1. نرخ بودجه یا فاندینگ ریت در معاملات فیوچرز

نرخ بودجه، پرداخت ها و دریافت‌های دوره‌ای معامله گران بسته به جهت معامله و روند بازار است. محاسبه نرخ بودجه شامل نرخ بهره و حق بیمه است. حق بیمه بر اساس تفاوت بین قیمت قرارداد دائمی و قیمت لحظه‌ای تعیین می‌شود. در همین حال، نرخ بهره برای معاملات فیوچرز بایننس 0.03 درصد تعیین شده است. این نرخ می تواند در صرافی های مختلف متفاوت باشد.

نرخ بودجه اغلب توسط صرافی‌ها و بازارها استفاده می‌شود تا از هر گونه اختلاف قیمت در دو جهت بازار جلوگیری شود. معامله گران باید از این نرخ‌ها کاملاً آگاه باشند زیرا آنها بر هزینه نگهداری روزانه قرارداد دائمی تأثیر می‌گذارند. نرخ بودجه همچنین می‌تواند به عنوان معیار سنجش احساسات بازار در بازار آتی مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، نرخ بودجه بالا اغلب در بازارهای گاوی اتفاق می افتد، جایی که معامله گران معتقدند بازار به شدت بالا می‌رود و آنها مایل به پرداخت حق بیمه برای باز نگه داشتن پوزیشن خود هستند.

2. سود آزاد یا اوپن اینترست

اوپن اینترست ابزاری است که می‌تواند برای معامله گران بسیار روشن گر باشد. این شاخص تعداد کل موقعیت‌هایی که توسط معامله گران در بازار، نگهداری می‌شوند را ارائه می‌دهد. اوپن اینترست با جمع بندی تعداد معاملات باز منهای تعداد معاملات بسته شده به دست می‌آید.

معامله گران اغلب از سود آزاد برای درک میزان سرمایه در حال حرکت و یا خروجی از بازار استفاده می‌کنند. هنگامی که سرمایه بیشتری از بازار خارج می‌شود، اوپن اینترست هم افزایش می‌یابد. عکس آن نیز صادق است. بنابراین، اوپن اینترست می‌تواند بینش خوبی در مورد احساسات بازار در هر زمانی به شما ارائه دهد. غالباً اوپن اینترست با حجم در ارتباط است.

3. حجم یا ولوم معاملات

حجم تعداد واحدهایی از یک دارایی که در یک بازار معامله می‌شوند را ثبت می‌کند. هنگامی که یک معامله با قیمتی خاص در یک صرافی انجام می‌شود، داده‌های معامله به دیتاسنتر صرافی رفته و حجم یا ولوم را به روز می‌کند می‌شود. به عنوان مثال حجم یعنی در جفت ارز BTC/USDT در 24 ساعت چه میزان بیت کوین و یا دلار جابجا می شود.

استفاده از حجم برای اندازه گیری میزان معاملات می‌تواند برای معامله گران مفید باشد. به خصوص اگر آنها علاقه مند به دانستن قدرت روند بازار باشند. غالباً می‌توان از حجم برای پیش بینی نوسانات، به ویژه در بازارهای رمزنگاری استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر حجم معاملات بالا باشد قیمت ارز دیجیتال به صورت ناپایدار به سمت بالا خواهد رفت. با استفاده از حجم روند صعودی به راحتی قابل شناسایی است.

4. اهرم یا لوریج

اهرم یک جزء مهم در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال است. این ابزار به شما اجازه می‌دهد که در یک معامله سود قابل توجهی کسب کنید. اما به همان اندازه که این پاداش می‌تواند شگفت انگیز باشد، ضرر ناشی از حدس اشتباه می‌تواند دارایی شما را بر باد دهد. قبل از تصمیم گیری در مورد میزان اهرم، سرمایه گذاران باید دستورالعمل‌های استفاده از این ابزار را بررسی کنند. سه اصل مهم استفاده از اهرم به شرح زیر است:

  • اول، سطوح پایین اهرم برای معامله گران تازه وارد و محافظه کار
  • استفاده از سفارشات توقف ضرر برای کاهش ضرر و محافظت از سرمایه اولیه
  • اختصاص دادن 1 تا 5 درصد از سرمایه اصلی به معاملات اهرمی

معامله گران باید از میزان اهرم مناسب خود استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر محافظه کار هستید یا تازه وارد معاملات ارزهای دیجیتال شده‌اید، اهرم 5 یا 2 برابر برای شما مناسب خواهد بود.

میزان اهرم مناسب با تخصص معامله گر، تحمل ریسک و سطح حرفه‌ای بودن هنگام معامله در بازارهای ارزهای دیجیتال تعیین می‌شود. معامله گران تازه کار هنگام یادگیری نحوه معاملات و کسب تجربه باید همیشه احتیاط کنند.

5. حاشیه اولیه و نگهداری

حاشیه اولیه نشان دهنده درصد ارزش یک موقعیت است که باید قبل از باز کردن موقعیت توسط سرمایه گذار سپرده گذاری شود. به عبارت دیگر این وثیقه ای است که شما برای دریافت وام از صرافی در حساب فیوچرز خود قفل می کنید. حاشیه اولیه به طور مستقیم با اهرم اعمال شده در  موقعیت شما مرتبط است. به عنوان مثال، اگر اهرم 20 برابر را انتخاب کنید، حاشیه اولیه شما 5 درصد از ارزش کل موقعیت خواهد بود. با موقعیت بزرگ‌تر، اهرم موجود کمتر خواهد بود و بنابراین، حاشیه اولیه بزرگتر خواهد بود.

حاشیه نگهداری همیشه یکسان محاسبه می‌شود و به میزان اهرم اعمال شده بستگی ندارد. حاشیه نگهداری بر اساس موقعیتی در سطوح مختلف ارزش دارد محاسبه می شود.

6. انحلال یا لیکویید شدن

انحلال، شاید ترسناک‌ترین اصطلاح در معاملات فیوچرز باشد. این مفهوم مطمئناً موردی است که همه باید از آن اجتناب کنند. در معاملات فیوچرز، انحلال به فروش اجباری موقعیت‌های از دست رفته برای جلوگیری از سقوط آنها به ارزش خالص منفی اشاره دارد. این زمانی رخ می‌دهد که یک معامله گر قادر به برآورده کردن الزامات حاشیه نگهداری برای یک موقعیت اهرمی نیست.

در واقع زمانی که ضرر شما نزدیک به مبلغ وثیقه شما برسد صرافی دارایی شما را به فروش می رساند تا ضرر بیشتر برای کسانی که پول را به شما قرض داده اند جلوگیری کند.

بسته به میزان اهرم مورد استفاده در یک معامله، تصفیه می‌تواند به آهستگی یا به سرعت اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، با میزان کمتر اهرم، انحلال به محض ایجاد یک اصلاح جزئی در بازار اتفاق نمی‌افتد. در مقابل، مقادیر بیشتر اهرم می‌تواند سرمایه گذاری اولیه معامله گران را بدون هیچ تلاشی کم کند.

7. صندوق‌های بیمه

صندوق‌های بیمه شبکه‌های ایمنی هستند که از معامله گران در برابر ضررهای ناگهانی و جمعی محافظت می‌کنند. مواردی وجود دارد که معامله گران ممکن است بیش از آنچه وثیقه گذاشته‌اند پول از دست بدهند. این گونه مواقع مثل سقوطی که در آوریل شاهد آن بودیم باعث می شود خیل عظیمی از معامله گران دارایی خود را از دست بدهند. صندوق‌های بیمه برای جلوگیری از این “ضررهای جمعی” استفاده می‌شود. در این وضعیت صرافی از سود معامله گران برنده برای پوشش خسارت معامله گران ورشکسته استفاده می‌کند.

با وجود صندوق بیمه‌ای با سرمایه خوب، معامله گران نباید نگران ضررهای جمعی باشند. در این گونه مواقع صرافی‌ها مسئول کسری بودجه خواهند بود. اکثر صرافی‌ها چندین صندوق بیمه را اداره می‌کنند تا مطمئن شوند که زیان‌ها به میزان کافی در افزایش شدید حجم پوشش داده می‌شوند.

صحبت‌های نهایی

همانطور که احتمالاً تا کنون متوجه شده‌اید، معاملات فیوچرز بدون درک اساسی از اصطلاحات مهم می‌تواند پرهزینه و شاید احمقانه باشد. معاملات آتی پیچیده است و می‌تواند بسیار خطرناک باشد. این دلیل کافی برای معامله گران است تا نحوه عملکرد هر بخش از معاملات را درک کنند. با خواندن این مقاله، اکنون می‌توانید درک بهتری از نحوه معامله داشته باشید. در هر صورت، بسیار با احتیاط معامله کنید و نحوه معامله خود را در قالب یک استراتژی نظم دهید.

مطالب مرتبط
صرافی کوینکس
معاملات مارجین کوینکس: چگونه در کوینکس معاملات اهرم دار انجام دهیم؟
دلایل عدم موفقیت تریدرها: چرا اکثر معامله گران در معاملاتشان شکست می‌خورند؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether