قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  آموزش  »  آموزش فاندامنتال  »  سرمایه بازار ارزهای دیجیتال به چه معنایی است، چرا این شاخص برای سرمایه گذاران مهم است

سرمایه بازار ارزهای دیجیتال به چه معنایی است، چرا این شاخص برای سرمایه گذاران مهم است

سرمایه بازار ارزهای دیجیتال به چه معنایی است، چرا این شاخص برای سرمایه گذاران مهم است

سرمایه بازار ارزهای دیجیتال و پروژه‌های بلاکچین به شما کمک می‌کند دید بهتری نسبت به استقبال از این پروژه‌ها در حال حاضر و آینده داشته باشید.

سرمایه بازار ارزهای دیجیتال به چه معنایی است، چرا این شاخص برای سرمایه گذاران مهم است

سرمایه بازار ارزهای دیجیتال به چه معنایی است، چرا این شاخص برای سرمایه گذاران مهم است

سرمایه بازار ارزهای دیجیتال به چه معنایی است، چرا این شاخص برای سرمایه گذاران مهم است

معیار دیگری که به همان اندازه مهم است، حجم کل بازار ارزهای دیجیتال نام دارد. به تعبیری، می‌تواند به عنوان برآورد ارزش تجمعی کل صنعت بلاکچین و ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد.

مقدمه

محاسبه ارزش بازار یک پروژه ارز دیجیتال نسبتاً ساده است. اگرچه بیشتر علاقه مندان به مقایسه سرمایه بازار در پروژه‌های جداگانه می‌پردازند، اما نگه داشتن این اطلاعات برای تصویر بزرگتر نیز می‌تواند مفید باشد.

سرمایه کل دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از بیت کوین یا اتریوم است، حتی اگر این دو پروژه بزرگترین سهم را در سرمایه بازار و بین آنها داشته باشد.

همه پایگاه‌‌‌های برتر ارائه داده‌های ارز دیجیتال، کل سرمایه بازار رمزنگاری را گزارش می‌کنند. بنا براین چک کردن این معیار نسبتاً آسان است. اما این به چه معناست و چه چیزی می‌تواند در مورد بازار به ما بگوید؟ بیایید ادامه این نکات را بیاموزیم. این معیار یکی از معیارهایی است که برای انجام تحلیل فاندامنتال می‌توانید از آن بهره ببرید.سرمایه بازار ارز دیجیتال چیست؟

ارزش بازار که اغلب به عنوان سرمایه بازار یا مارکت کپ (MarketCap) نامیده می‌شود، ارزش بازار فعلی شبکه یک کوین یا توکن را معرفی می‌کند. این با ضرب عرضه در گردش یک دارایی رمزنگاری بر قیمت یک واحد منفرد محاسبه می‌شود.

بنابراین، بگذارید بگوییم ما دو شبکه داریم، AliceCoin و BobCoin. بیایید فرض کنیم AliceCoin در کل 1000 سکه عرضه می‌کند و همه آنها در گردش هستند. BobCoin یک زنجیره اثبات کار است، جایی که در حال حاضر 60،000 از حداکثر 100،000 سکه در گردش است. قیمت بازار AliceCoin در حال حاضر 100 دلار است، در حالی که BobCoin  تنها 2 دلار است. کدام سکه دارای سرمایه بزرگتری در بازار است؟

سرمایه بازار = عرضه در گردش × قیمت

سرمایه بازار AliceCoin = 1،000 x 100 100 $ = 100،000 $

سرمایه بازار BobCoin = 60،000 x 2 2 $ = 120،000 $

حتی اگر یک BobCoin پنجاه برابر ارزان‌تر از AliceCoin باشد، ارزش شبکه BobCoin هنوز از ارزش AliceCoin بالاتر است. به همین دلیل است که ارزش بازار یک ارزیابی بهتر از ارزش شبکه نسبت به قیمت یک سکه است.

سرمایه کل بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

سرمایه کل بازار ارزهای دیجیتال کل ارزش بیت کوین، آلتکوین ها، استیبلکوین ها، توکن و سایر دارایی‌های دیجیتال موجود در بازار را به تصویر می‌کشد. بسیاری از تحلیل گران این معیار را مهم می‌دانند. این معیار نشان دهنده اندازه صنعت در کل است. اینکه در کل چه مقدار توجه نسبت به این بازار وجود دارد.

به دلیل نوسانات نسبتاً زیاد بازار ارزهای دیجیتال، این مقادیر کاملاً جابجا می‌شوند. در طول شش و نیم سال اول وجود ارز دیجیتال، سرمایه کل بازار هرگز از 20 میلیارد دلار فراتر نرفته است. این معیار در اوج آخر در سال 2018 خود به 770 میلیارد دلار رسید و اکنون در حدود صدها میلیارد نوسان داشته است.

چرا سرمایه کل بازار دیجیتال مهم است؟

از سرمایه بازار ترکیبی ارز دیجیتال اغلب به عنوان مبنایی برای مقایسه با سایر بخشهای اقتصادی بزرگ استفاده می‌شود. به عنوان مثال، بسیاری از تحلیلگران اغلب سرمایه کل بازار ارزهای دیجیتال را با حجم بازار فلزات گرانبها یا سهام مقایسه می‌کنند.

چرا آنها این کار را انجام می‌دهند؟ خوب، این می‌تواند تخمین تقریبی از محل رشد کل بازار رمزنگاری در سال‌ها و دهه‌های آینده به آنها ارائه دهد.

هنوز هم، هیچ کس بهترین روش برای برآورد سرمایه کل ارزهای دیجیتال و پروژه‌های بلاکچین را نمی‌داند. با این حال این مقایسه‌ها می‌توانند مفید باشند اما کورکورانه قابل اعتماد نیستند.

مقایسه بازارهای مختلف مالی اغلب تلاشی بیهوده‌ای است. صنایع مختلف سرمایه گذاران مختلفی را به خود جلب می‌کنند. ارزهای دیجیتال به طور خودکار مورد توجه معامله گران سهام، معامله گران ارز یا دلالان فلزات گرانبها قرار نخواهند گرفت. ارزهای رمزپایه یک کلاس دارایی جدید و شکوفا است و باید با آنها چنین رفتار کرد.

چرا سرمایه کل بازار رمزنگاری می‌تواند گمراه کننده باشد؟

تصمیم گیری مالی براساس سرمایه کل بازار ارز دیجیتال می‌تواند به دلایل مختلف گمراه کننده باشد.

اولین نکته اطمینان از ارزیابی صحیح بازار برای هر پروژه به صورت جداگانه است. این کار با در نظر گرفتن ارقام عرضه و ضرب آن با قیمت هر دارایی انجام می‌شود.

اما، تعیین اطلاعات صحیح تأمین ممکن است دشوار باشد. اگر این داده‌ها نادرست باشد، سایر محاسبات نیز به طور خودکار فاقد اعتبار می‌شوند.

ثانیاً، می‌توان سرمایه بازار برخی از پروژه‌ها را دستکاری کرد. برخی از پروژه‌ها این کار را برای ایجاد احساس امنیت و ارزش کاذب انجام می‌دهند. خیره شدن به سرمایه بازار بدون زیر سوال بردن معنای واقعی آن منجر به تصمیمات مالی بالقوه مضر خواهد شد.

در پایان، کل سرمایه بازار صرفاً یک عدد است که بیانگر یک لحظه خاص در تاریخ ارز دیجیتال است. این شاخص می‌تواند امروز نه رقم، هفته آینده ده رقم و در 6 ماه هشت رقم را نشان دهد. این معیار فقط نمایانگر یک تصویر کلی از صنعت ارزهای رمزپایه در آن زمان است.سرمایه بازار رمزی رقیق شده

روش‌های مختلفی برای محاسبه ارزش بازار وجود دارد. یکی از راه‌های بدست آوردن برآورد ارزش آینده یک شبکه، سرمایه بازار رقیق شده نامیده می‌شود. بیایید ببینیم این مفهوم چیست؟

اصطلاح “سرمایه رقیق شده بازار” از بورس آمده است. در آن بخش، اگر تمام گزینه‌های سهام استفاده شود و همه اوراق بهادار به سهام تبدیل شود، این رقم ارزیابی یک شرکت را نشان می‌دهد.

همچنین مهم است که عرضه فعلی و آینده دارایی دیجیتال را در ذهن داشته باشید. در حال حاضر همه ارزهای دیجیتال، توکن‌ها و دارایی‌ها کل منابع موجود خود را در بازار عرضه نکرده اند.

برای مثال، ما می‌دانیم که حداکثر 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. امروزه 18.6 میلیون بیت کوین در گردش است. این رقم با کل سرمایه تقریباً 401.916 میلیارد دلار با قیمت حدود 19138 دلار برای هر BTC برابر است.

محاسبه سقف بازار رقیق شده در عوض میزان در گردش، حداکثر مقدار بیت کوین را در نظر می‌گیرد. به این ترتیب، ما 21 میلیون دلار می‌گیریم و آن را در قیمت فعلی BTC یعنی 19138 دلار ضرب می‌کنیم. نتیجه این مبلغ سرمایه بازار بیت کوین است که برابر با 401 میلیارد دلار است.

همین مفهوم را می‌توان برای سایر دارایی‌های رمزنگاری موجود در بازار نیز به کار برد. سرمایه بازار رقیق به سادگی قیمت فعلی دارایی را می‌گیرد و آن را در حداکثر عرضه تاکنون ضرب می‌کند. با در نظر گرفتن چگونگی نوسان قیمت این دارایی‌ها، به هیچ وجه معیار دقیقی نیست. هنوز هم، این می‌تواند به شما کمک کند که تعیین کند یک دارایی کم ارزش است یا بیش از حد ارزش گذاری شده است.

توکن‌های تورمی

بسیاری از ارزهای رمزپایه با گذشت سالها شاهد افزایش عرضه در گردش خود خواهند بود. در این موارد، ارزش بازار رمزنگاری ضعیف می‌شود حتی اگر قیمت ثابت بماند.

در عین حال، توکن‌‌‌های تورمی‌وجود دارد که سعی دارند به طور فعال عرضه خود را کاهش دهند. این کار را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد که یکی از آنها فرآیندی است که به سوزاندن سکه معروف است. این فرآیند به کاهش حداکثر عرضه دارایی مذکور در آینده کمک می‌کند.

اگر ارزش دارایی با گذشت زمان افزایش پیدا نکند و میزان عرضه آن مدام در حال کاهش باشد، عرضه محدود بازار در آینده می‌تواند کمتر از امروز باشد.

یک مثال:

BurnCoin در حال حاضر حداکثر 20 میلیون توکن با قیمت 1 دلار برای هر سکه دارد. اما، تیم تصمیم می‌گیرد توکن‌ها را از بازار خریداری کند و آنها را بسوزاند. با این کار آنها سعی دارند حداکثر میزان عرضه را به 18 میلیون BurnCoin کاهش دهند.

پس از اعلام سوزاندن سکه، قیمت BurnCoin 1 دلار باقی مانده است. با دانستن سوزاندن سکه در آینده، ما می‌توانیم کلاهک رقیق شده بازار را به صورت زیر محاسبه کنیم:

18 میلیون BurnCoin x 1 دلار = 18 میلیون دلار

با این حال، هنگامی‌که سوزاندن سکه اعلام می‌شود، محدودیت بازار:

20 میلیون BurnCoin x 1 دلار = 20 میلیون دلار

در این حالت، سرمایه بازار ارز دیجیتال رقیق شده در واقع کمتر از حد فعلی است. با در نظر گرفتن مثال فوق، در فاصله زمانی اعلامیه تا سوزاندن واقعی سکه اتفاقات زیادی می‌افتد.

حتی پس از سوختن، قیمت هنوز هم می‌تواند بالا یا پایین رود. سرمایه رقیق شده بازار، به ویژه برای توکن‌‌‌های تورمی‌با سوزاندن سکه‌های فعال، از یک معیار دقیق دور است. شما می‌توانید آن را به عنوان یک نمای کلی تصور کنید، دقیقاً مانند سرمایه کلی فعلی بازار. با این حال این امر یک دورنما است که سعی می‌کند ارزش آینده دارایی را تخمین بزند.صحبت پایانی

سرمایه کل بازار ارزهای دیجیتال یکی از معیارهای اساسی برای تماشا و تحلیل فاندامنتال است. این روند سنجش ارزش و ارزشیابی کل صنعت ارزهای رمزپایه را نشان می‌دهد. همچنین می‌توان تمایز بین آنچه در حال حاضر گزارش می‌شود و آنچه که در بازار رقیق شده می‌تواند پایین‌تر باشد، مفید واقع گردد.

در عین حال، در نظر گرفتن سایر معیارها نیز مهم است. سرمایه بازار فقط یک قطعه از معما است. جنبه‌های دیگری از صنعت وجود دارد که باید قبل از هرگونه سرمایه گذاری مالی در مورد آنها تحقیق کنید.

مطالب مرتبط
 نرخ بودجه بیت کوین یا فاندینگ ریت (funding rate) معاملات آتی چه تاثیری بر بازار بیت کوین دارد؟
وحشت نکنید: سقوط بازار رمزنگاری "برداشت سود" و "توازن مجدد" است
هارد فورک و سافت فورک چیست؟ نگاهی به مهمترین فورک های بیت کوین و اتریوم
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021
بررسی ربات Shrimpy : ربات تریدر ارز دیجیتال برای مدیریت پورتفولیو اجتماعی