منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟

سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟

رضا باغانی
1400/05/03
۰

سنتیمنت بازار ارز دیجیتال افکار، احساسات و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می‌گیرد. این احساسات همیشه روند یک دارایی یا فاندامنتال واقعی پروژه را نشان نمی‌دهند اما می‌توانند به طور قابل توجهی بر قیمت آن تأثیر بگذارند.

تجزیه و تحلیل سنتیمنت بازار ارزهای دیجیتال نوعی تحقیق است. در این نوع تحلیل با استفاده از اطلاعات حالات روانی سرمایه گذاران می‌توان حرکات قیمت را پیش بینی کرد. با ارزیابی سنتیمنت سرمایه گذاران در بازار، می‌توانید میزان هایپ و هیجان کاذب یا ترس پیرامون یک ارز دیجیتال خاص را درک کنید.

سنتیمنت بازار ارز دیجیتال چیست؟

درست مانند سایر دارایی‌ها، قیمت ارزهای دیجیتال با عرضه و تقاضای بازار ارتباط مستقیم دارد. این نیروها در بازار می‌توانند به دلایل مختلفی از جمله افکار عمومی، مطبوعات و رسانه‌های اجتماعی تغییر کنند.

بسیاری از معامله گران برای پیش بینی پتانسیل کوتاه مدت و میان مدت ارز دیجیتال، سنتیمنت بازار را تجزیه و تحلیل می‌کنند. به همراه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، بررسی سنتیمنت بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند یک ابزار بسیار مفید برای معامله گران باشد.

احساسات در بازار چگونه ایجاد می‌شود؟

سنتیمنت بازار نگرش جمعی تریدرها و سرمایه گذاران نسبت به یک ارز دیجیتال است. این مفهوم در همه بازارهای مالی از جمله ارزهای دیجیتال وجود دارد. احساسات بازار قدرت تأثیرگذاری بر چرخه‌های بازار را دارد.

باید توجه داشت که احساسات مطلوب در بازار همیشه منجر به شرایط مثبت نمی‌شود. گاهی اوقات، ممکن است سنتیمنت مثبت در بازار یک ارز دیجیتال آن را به اوج ببرد. از طرف دیگر همین احساسات می‌تواند قبل از اصلاح بازار یا حتی در آستانه یک بازار نزولی ظاهر شود.

معامله گران علاوه بر بررسی تقاضا در بازار، می‌توانند با تحلیل سنتیمنت روند بالقوه سودآوری ارز دیجیتال را پیش بینی کنند. احساسات بازار همیشه فاندامنتال یک پروژه را در نظر نمی‌گیرند. با این حال ممکن است گاهی اوقات این دو با هم مرتبط باشند.

بیایید دوج کوین را به عنوان مثال در نظر بگیریم. تقاضای زیاد این ارز، احتمالاً ناشی از هیاهوی رسانه‌های اجتماعی است. این هیاهو اساساً منجر به ایجاد احساسات مثبت در بازار شد. بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران دوج کوین را بدون در نظر گرفتن توکنومیک یا اهداف پروژه خریداری کردند. آن‌ها فقط به دلیل احساسات بسیار مثبت بازار در آن لحظه تصمیم به سرمایه گذاری گرفتند. حتی گاهی اوقات یک توییت از چهره‌ای مانند ایلان ماسک برای ایجاد احساسات مثبت یا منفی در بازار کافی است.

سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟

توییت ایلان ماسک درباره دوج کوین

چرا تحلیل سنتیمنت در بازار ارزهای دیجیتال مهم است؟

تجزیه و تحلیل سنتیمنت در بازار بخشی اساسی از بسیاری از استراتژی‌های معامله است. مانند تجزیه و تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال، معمولاً ایده خوبی است که با استفاده از مخلوطی از تمام اطلاعات موجود تصمیم گیری کنید.

به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل احساسات در بازار می‌تواند به شما کمک کند تا بررسی کنید فومو (FOMO) یا ترس از دست دادن موقعیت موجه است یا صرفاً نتیجه ذهنیت جمعی است. به طور کلی، ترکیب تجزیه و تحلیل تکنیکال و فاندامنتال با تحلیل سنتیمنت بازار ارز دیجیتال به شما امکان می‌دهد:

  • درباره اقدام کوتاه و میان مدت قیمت بهتر فکر کنید.
  • کنترل بهتری بر وضعیت احساسی خود داشته باشید
  • فرصت‌های بالقوه کسب سود را کشف کنید.

نحوه انجام تجزیه و تحلیل سنتیمنت در بازار ارز دیجیتال

برای درک احساسات بازار، باید نظرات، ایده‌ها و بینش فعالان بازار را جمع آوری کنید. باز هم تاکید می‌کنیم، اگرچه این می‌تواند مفید باشد، اما شما نباید فقط به تحلیل سنتیمنت بازار ارز دیجیتال اعتماد کنید. شما باید قبل از نتیجه گیری عملی، از اطلاعات جمع آوری شده همراه با دانش و تجربه موجود خود استفاده کنید.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید برای درک احساسات درباره پروژه‌ای خاص انجام دهید سر زدن به صفحات وبسایت آن است. در این صفحات شما به صورت واضح سنتیمنت سرمایه گذاران و تیم پشت ارز دیجیتال مورد نظر را کشف می‌کنید. همچنین می‌توانید به انجمن‌های رسمی، سرورهای دیسکورد (Discord) یا گروه‌های تلگرامی بپیوندید. در این فضاها شما می‌توانید مستقیماً با تیم پروژه و اعضای انجمن صحبت کنید. اما مراقب باشید! کلاهبرداران زیادی در آن گروه‌ها وجود دارند. به افراد ناشناخته اعتماد نکنید. به یاد داشته باشید با توصیه صرف کسی وارد بازار نشوید و ایتدا تحقیقات خود را به پایان برسانید.

کانال‌های اجتماعی فقط اولین قدم هستند. شما می‌توانید از روش‌های بسیاری استفاده کنید تا نمای کلی از سنتیمنت بازار ارز دیجیتال را بدست آورید. علاوه بر نظارت بر کانال‌های اجتماعی (به ویژه توییتر، با توجه به محبوبیت آن در میان طرفداران ارزهای دیجیتال)، می توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

منابع تحلیل سنتیمنت بازار ارز دیجیتال

1. پیگیری شبکه‌های اجتماعی با ابزارهای نرم افزاری جمع آوری داده‌ها.

2. از طریق پورتال‌های رسانه‌ای و وبلاگ‌ها در جریان آخرین اخبار صنعت قرار می‌گیرید. می‌توانید از منابع دسته اولی مانند بیت کوین مگزین  (Bitcoin magazine)، کوین دسک (CoinDesk) و کوین تلگراف (CoinTelegraph) بهره ببرید. به خاطر داشته باشید که ما در بیت پارس تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌های این مجله‌ها را به فارسی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

3. با استفاده از وال آلرت معاملات بزرگ انجام شده توسط نهنگ‌ها را ردیابی کنید. این حرکات به طور منظم توسط برخی از سرمایه گذاران ارز دیجیتال پیگیری می‌شود. تحرکات بزرگ گاهی ممکن است بر سنتیمنت بازار ارز دیجیتال تأثیر بگذارد. ربات‌های وال آلرت را می‌توانید در تلگرام و توییتر پیدا کنید.

4. شاخص‌های سنتیمنت بازار و سیگنال‌های قیمت گذاری را در کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) بررسی کنید. این شاخص‌ها طیف وسیعی از منابع مختلف را تحلیل کرده و خلاصه‌ای از سنتیمنت فعلی بازار ارز دیجیتال را ارائه می‌دهند.

5- میزان هیجان کاذب در مورد ارزهای دیجیتال را با گوگل ترندز (Google Trends) اندازه گیری کنید. به عنوان مثال، حجم زیادی از جستجو برای “کی زمان فروش بیت کوین است”، می‌تواند احساس منفی بازار را نشان دهد.

شاخص‌های سنتیمنت بازار ارز دیجیتال

سرمایه گذاران می‌توانند برای درک بینش صعودی یا نزولی بازار یا دارایی، به شاخص‌های سنتیمنت بازار نگاه کنند. این شاخص‌ها احساسات را به صورت گرافیکی یا با نوعی مقیاس نشان می‌دهند. این ابزارها می‌توانند بخشی از ابزار تحلیل سنتیمنت شما را تشکیل دهند. با این حال نباید فقط به آنها اعتماد کرد. بهترین کار این است که از چندین شاخص استفاده کنید تا دید متعادل‌تری از بازار داشته باشید.

بیشتر شاخص‌های احساس بازار روی بیت کوین متمرکز هستند. با این حال می‌توانید شاخص‌های سنتیمنت بازار ارز دیجیتال اتریوم را نیز پیدا کنید. شاخص ترس و طمع کریپتو (Crypto Fear & Greed) شاید شناخته شده ترین شاخص سنتیمنت بازار ارز دیجیتال باشد. این شاخص با تجزیه و تحلیل پنج منبع اطلاعات مختلف: نوسانات، حجم بازار، رسانه‌های اجتماعی، تسلط و روندها، ترس یا طمع بازار بیت کوین را در مقیاس صفر تا 100 نشان می‌دهد.

سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟

شاخص ترس و طمع

شاخص گاو و خرس یا بول‌اند بیر (Bull & Bear) توسط آئوگمنتو (Augmento) یک شاخص سنتیمنت متفاوت است. این شاخص سنتیمنت ارز دیجیتال متمرکز بر شبکه‌های اجتماعی است. یک نرم افزار هوش مصنوعی با استفاده از مباحث مهم در توییتر، ردیت و بیت کوین تالک احساسات و موضوعات را تجزیه و تحلیل می‌کند. سازندگان همچنین روش شاخص خود را با معیار سال داده عرضه می‌کنند. صفر در این مقیاس بسیار نزولی و یک بسیار صعودی است.

سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟

شاخص Bull&bear

همه تحلیل‌ها در کنار هم معنی می‌دهند

تجزیه و تحلیل کانال‌های رسانه‌های اجتماعی، معیارهای متناوب و سایر شاخص‌های رمزنگاری می‌تواند بینشی در مورد یک سکه یا احساسات پروژه ارائه دهد. با درک بهتر نگرش‌های فعلی بازار، به احتمال زیاد تصمیمات معاملاتی یا سرمایه گذاری بهتری می‌گیرید.

برای کمک به حداکثر رساندن تأثیر تحلیل سنتیمنت بازار ارز دیجیتال، معمولاً بهتر است آن را با موارد زیر ترکیب کنید:

  • تحلیل تکنیکال: ممکن است به شما کمک کند در هنگام اقدام کوتاه مدت قیمت، پیش بینی‌های بهتری داشته باشید.
  • تحلیل فاندامنتال: برای تعیین اینکه آیا اطلاعات بحث برانگیز موجه است یا برای ارزیابی پتانسیل بلند مدت سکه.

کلام پایانی

بسیاری از معامله گران از تحلیل احساسات بازارهای مالی استفاده می‌کنند. این در حالی است که سنتیمنت به ویژه در بازار ارزهای دیجیتال بسیار مفید است. از آنجا که صنعت بلاک چین و بازارهای ارز دیجیتال هنوز نسبتاً کوچک هستند، تصورات و احساسات عمومی می‌تواند باعث نوسانات قیمت شود.

با استفاده از روش‌های مورد بحث، می‌توانید احساسات بازار را درک کیند. امیدواریم با این شیوه بتوانید گزینه‌های سرمایه گذاری بهتری داشته باشید. بار دیگر تکرار می‌کنیم، اگر می‌خواهید تحلیل سنتیمنت بازار ارز دیجیتال را شروع کنید، می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • زیرنظر داشتن کانال‌های شبکه‌های اجتماعی و احساسات پیرامون یک پروژه.
  • به روز بودن در مورد آخرین اخبار صنعت و رویدادهای آینده. (بیت پارس در این مورد در کنار شماست.)
  • استفاده از شاخص‌هایی که به شما کمک می‌کنند در مورد یک سکه خاص دید بهتری از احساسات عمومی داشته باشید.

تحلیل سنتیمنت بازار با تمرین و تجربه بیشتر نتایج بهتری را ارائه می‌دهد. با این حال ممکن است در برخی موارد کارساز نباشد. اطمینان حاصل کنید که قبل از معامله یا سرمایه گذاری دقت لازم را انجام داده اید. باید توجه داشته باشید هر تصمیم تجاری مقدار مشخصی از ریسک را شامل می‌شود.

مطالب مرتبط
صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال چیست؟ همه آنچه باید در مورد این سرویس در دنیای کریپتو بدانید.
سوئینگ تریدینگ Swing Trading در بازار ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
کنترل احساسات هنگام معامله: چگونه در هنگام معامله و ترید با احساسات خود مواجه شویم؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether