منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال  »  نوسانات بازار سرمایه گذاران را به اشتباه می اندازد چه بازار دارایی رمز ارزها و چه اوراق بهادار
افزایش قیمت معمولاً به معنای افزایش نوسانات است

نوسانات بازار سرمایه گذاران را به اشتباه می اندازد چه بازار دارایی رمز ارزها و چه اوراق بهادار

لانگ (موقعیت خرید) و شورت (موقعیت فروش): سرمایه گذاران درباره نوسانات بازار اشتباه می کنند (و نه فقط در بازار رمزارزها). هفته ی گذشته باز هم به ما یادآوری کرد که چگونه احساسات می تواند به شدت در بازارهای دارایی رمزنگاری تغییر کند، لازم است نقشی را که نوسانات در اوراق بهادار و روان ما بازی می کند، بررسی کنیم. همچنین بررسی خواهیم کرد که نوسانات چیست، زیرا ندانستن معنی دقیق آن در بازارهای آشفته تاثیر بسیار بدی برای سرمایه گذاران دارد.

نوسانات بازار سرمایه گذاران را به اشتباه می اندازد چه بازار دارایی رمز ارزها و چه اوراق بهادار

این سردرگمی مختص بازارهای رمزنگاری نیست – نوسانات بازار در تمام گروه های دارایی اشتباه درک شده است. همانطور که تقریباً در تمام معیارهای بازار در دارایی های مختلف تفاوت وجود دارد، در صنعت ما نیز نوسانات از تفاوت های خاصی برخوردار است.

چیدن میز

در ابتدا، بیایید منظور خود را از نوسانات بازار بررسی کنیم. از نظر فنی، درجه ای است که قیمت دارایی می تواند در هر دو جهت تغییر کند. به طور کلی، منظور ما از ” نوسانات بازار ” نوسانات تحقق یافته است، که از سابقه ی قیمت ها ناشی می شود. این معیار را می توان به روش های مختلفی اندازه گیری کرد –ما از انحراف استاندارد 30 روزه سالانه بازده طبیعی ورود به سیستم روزانه استفاده می کنیم.

نوسانات بازار ضمنی نشان دهنده انتظارات بازار از نوسانات آینده است، که از قیمت قراردادهای اختیاری استنباط می شود که در ادامه توضیح خواهیم داد.

نوسانات بازار یک دارایی بخش مهمی از سرگذشت آن است، به ویژه در بازارهای رمزنگاری، که با نوسان در ذهن بسیاری از سرمایه گذاران همراه است. در نظرسنجی ای از سرمایه گذاران نهادی، که در اوایل سال جاری توسط دارایی های دیجیتال فیدلیتی انجام شد، نوسانات بازار را به عنوان یکی از موانع اصلی سرمایه گذاری ذکر کردند.

این بدان دلیل است که بسیاری از سرمایه گذاران نوسانات را با ریسک اشتباه می گیرند. این یک خطای اساسی سرمایه گذاری است که ساختار روانشناختی ما بیش از آنچه در مورد بینش مدیریت سبد سهام ما است، وجود دارد.

نوسانات بازار ، به درون خود نگاه کنید

ما به عنوان یک گونه، خطرپذیر هستیم و برای زنده ماندن به آن نیاز داشتیم. این به واژگان ما نیز تسری پیدا می کند – همچنین خطر بیشتر به معنای امکان پاداش بالاتر است، اما شما از کسی نمی شنوید که ادعای سود دائمی داشته باشد. “ریسک” برای همیشه با مفهوم بدی همراه بوده است، مخصوصاً وقتی صحبت از سرمایه گذاری باشد. مشاوران سرمایه گذاری هیچ وقت درباره “افزایش خطر” هشدار نمی دهند.

انزجار از ریسک در هنگام سرمایه گذاری قابل درک است. خطر یا ریسک به معنای ضرر غیرقابل جبران است که برای برخی می تواند به معنای خرابی کامل زندگیشان باشد. با این وجود درجه انزجار ما به طور کلی با ضرر غیرقابل جبران واقعی احتمالی تناسب ندارد، خصوصاً در بازارهای بالغ که می توان نوسانات بازار را مدیریت کرد. به عبارت دیگر، ترس ما از خطر ممکن است محتاطانه باشد اما معمولاً منطقی نیست.

برابر دانستن نوسانات بازار با ریسک در ذهن اکثر سرمایه گذاران باعث می شود که از مورد اول یا دارایی های پرنوسان اجتناب کنند. با این حال نوسانات هرگز به معنی خطر کردن نیست. نوسان یک معیار، یک عدد، یک اندازه گیری است. ریسک مفهومی مبهم است.


✅ بیشتر بخوانید…….. 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

آیا می دانید؟

نوسانات بازار زیاد نشان می دهد که قیمت می تواند یک افزایش شدید را تجربه کند و البته به این معنی هم هست که ممکن است قیمت به شدت پایین بیاید. احتمال آسیب رساندن به ما همان چیزی است که ما را وادار می کند آن را با خطر مخلوط کرده و به طور ذاتی از آن اجتناب کنیم.

این واقعیت که شاخص نوسانات CBOE (VIX) ، که نوسانات ضمنی S&P 500 را اندازه گیری می کند، به عنوان “شاخص ترس” نیز شناخته می شود، نشان از بی ثبات بودن بازارهای مالی دارد.

تضاد این دو مفهوم ما را به سمت برداشت نادرست و خطرناک دیگری سوق می دهد: اگر نوسانات بازار را با ریسک برابر بدانیم، به این معنی است که می توانیم ریسک را اندازه گیری کنیم. اما این امکان پذیر نیست زیرا ریسک براساس ناشناخته ها است و هیچ معیاری ندارد. اتفاقات بد می توانند از هر جهت، در هر زمان، با هر سرعتی، در بستری بی نهایت از فرم ها و تنظیمات رخ دهند.

از طرف دیگر، نوسانات بازار قابل شناخت هستند. استناد به اینكه این خطر قابل آگاهی است، می تواند ما را نسبت به تخمین آسیب احتمالی سوق دهد.

نوسانات بازار به ما نحوه ی عملکرد دارایی ها را می گویند

نوسانات نه تنها قابل شناخت هستند. بلکه می توانند چیزهای زیادی در مورد هر دارایی به ما بگویند. به طور کلی، هرچه نوسانات بازار بیشتر باشد، بازده نیز بیشتر است – اما نه همیشه. هنگام خرید سهام، نوسانات نسبی باید با سابقه ی بازده های نسبی مقایسه شود تا ارزیابی شود که آیا “خطر” بیشتر ارزش دارد.

به عنوان مثال، نوسانات 30 روزه اتریومETH) ) و لایت کوین (LTC) مشابه بوده اند، در حالی که بازده در مدت مشابه تفاوت چشمگیری داشته است. (توجه داشته باشید که سابقه ی عملکرد، عملکرد آینده را تضمین نمی کند و هیچ یک از اینها توصیه سرمایه گذاری نیست.)

نه تنها می توانیم از بی ثباتی های اخیر “تحقق یافته” تجربه کسب کنیم، بلکه می توانیم انتظارات سرمایه گذاران از نوسانات بازار پیش رو را از طریق قیمت قراردادهای اختیاری محاسبه کنیم. اگر این نوسانات “ضمنی” بالاتر از نوسانات تحقق یافته باشد، این به ما می گوید که سرمایه گذاران انتظار نوسانات بیشتر را دارند. دیفرانسیل ضمنی-تحقق یافته در گذشته مثبت بوده است، اما در اوایل این هفته به گسترده ترین نقطه در طول یک سال گذشته رسیده است. این بازار است که می گوید “دست و پنجه نرم کنید”

رمزنگاری با بازار سهام متفاوت است

بیت کوینBTC) ) دارایی رمزنگاری معیار است، قدیمی ترین و پرنقدینگی ترین آنها که به یک دارایی با پیشرفته ترین بازار مشتقات تبدیل شده است. به طور سنتی، معرفی مشتقات نوسانات بازار یک دارایی را کاهش می دهد، زیرا باعث ایجاد نقدینگی و فرصت های حفاظت می شود. جای تعجب نیست، به همین دلیل نوسانات بیت کوین از کمترین نوسانات بازار در بین دارایی های رمزنگاری است.

آنچه تعجب آور است این است که نوسانات بیت کوین اغلب در همان جهتی که قیمت حرکت می کند، تغییر می کند. یعنی وقتی قیمت پایین می آید، نوسانات نیز معمولاً کاهش می یابد.

افزایش قیمت معمولاً به معنای افزایش نوسانات است

افزایش قیمت معمولاً به معنای افزایش نوسانات است

از طرف دیگر ، VIX به طور معکوس به سمت S&P 500 حرکت می کند. میانگین همبستگی 60 روزه بین این دو برای ماه آگوست -0.84-بود که تقریباً یک رابطه منفی کامل است. با استفاده از نوسان 30 روزه بیت کوین به عنوان یک پروکسی برای VIX بیت کوین، ما برای اوت 0.45 همبستگی متوسط 60 روزه را داریم. سناریویی کاملاً متفاوت.

یکی دیگر از ویژگی های نوسانات بازار

یکی دیگر از ویژگی های نوسانات بازار رمزنگاری این است که بازارهای رمزنگاری بصورت شبانه روزی تجارت می کنند. بازارهای سنتی چنین نیستند. بنابراین، حرکات نوسانات دارایی های سنتی در مقایسه با دارایی های رمزنگاری، نقاط داده کمتری را تحت تأثیر قرار می دهند.

از لحاظ تئوری، اگر معاملات سهام شنبه و یکشنبه بود، می توانستیم در یک روز یک نوسان شدید رو به بالا و در روز دیگر یک نوسان شدید رو به پایین داشته باشیم، اما با اندازه گیری میانگین نوسانات بازار جمعه تا دوشنبه اصلا نوسانی وجود نخواهد داشت. این حرکات در محاسبات نوسان دارایی رمزنگاری محاسبه می شوند.

در حقیقت، به نظر نمی رسد که این مورد برای بیت کوین خیلی مهم باشد – نوسانات متوسط 30 روزه برای BTC هنگام خارج شدن از معادله در معاملات آخر هفته تفاوت چندانی با نتیجه مجموعه داده کامل ندارد. به عنوان مثال، برای ماه آگوست، میانگین ماهانه با استفاده از انحراف معیارهای روزانه 51.2٪ بود، در حالی که میانگین ماهانه فقط با استفاده از S&P 500 روز معاملات 51.6٪ بود.

بنابراین، نوسانات بازار در بازارهای دارایی رمزنگاری بسیار بیشتر است. همچنین از آنجا که تعداد بیشتری از نقاط داده برای جمع آوری اطلاعات وجود دارد، قابل اندازه گیری دقیق تری نیز هست.

نوسانات بازار بیشتر سود بیشتر

و سرانجام، نوسانات نسبتاً زیاد بازارهای رمزنگاری به مانعی برای برخی از سرمایه گذاران و جاذبه برای برخی دیگر تبدیل شده است. بسیاری از معامله گران حرفه ای به دلیل نوسانات وارد بازار رمزنگاری شده اند. اینها نقدینگی را با خود به همراه می آورند که باعث کاهش گستره ی نوسانات بازار می شود و بلوغ بازار را به همراه خواهد داشت. و هنگامی که از نوسانات یک دارایی سود کسب می کنند شروع به خروج از آن و وارد کردن سرمایه ی خود به یک دارایی جوان تر و پرنوسان تر دیگر می کنند که با آنها تنها چند کلیک فاصله دارد.

نوسانات بازار ممکن است برای همه مناسب نباشد، اما باید مورد احترام و مهار قرار گیرد و از آن اجتناب نشود. بیت کوین برای کمک به مدیریت این نوسانات بازار مشتقات دارد و بازار اتریوم (دومین ارز رمزپایه بزرگ از نظر حجم سرمایه ی در بازار) به سرعت در حال رشد است.

تمام اوراق بهادار با داشتن نسبتی که توسط ماهیت خودشان و تمایلات سرمایه گذار تعیین می شود، ترکیبی از نوسانات را دارند. نوسان زیاد بیت کوین نباید دلیلی برای دوری جستن از آن باشد. درست برعکس – نوسانات بازار به این گروه دارایی جذابیت بیشتری در معاملات مشتقات می دهد.

از آنجا که خیال سرمایه گذاران مختلف با دانستن ماهیت بنیادی و پشتیبانی اصلی از ارزش بیت کوین و سایر دارایی های رمزنگاری طی سالهای گذشته، راحت است. با کنترل بیشتر نوسانات، احتمالاً شاهد این خواهیم بود که این ویژگی خاص به جای مانع پیشرفت به عنوان یک کیفیت ممتاز جهت جذب سرمایه گذاران مطرح شود.

کسی هنوز می داند چه خبر است؟

درست زمانی که به نظر می رسد بارقه هایی از امید مربوط به واکسن وجود دارد، بازارهای سراسر جهان اشتیاق خود را از دست داده و رو به رکود هستند. در زمان نوشتن این خبر در بعد از ظهر جمعه، تابلوهای بورس دریاهایی به رنگ قرمز هستند و در این میان نزدک Nasdaq)) پیشاپیش همه ی آنها است.

تاکنون این حرکات به سختی در جدول نمودار شده اند، اما به نظر می رسد شرایط تغییر کرده است. برای برجسته کردن زمین متزلزلی که سهام اخیر فناوری در آن قرار گرفته است.

این تصحیح می تواند موقتی باشد، اما احساس می شود ترس از انتخابات به ردیف اول نگرانی های سرمایه گذاران در بورس رسیده است، این با توجه به اختلافات زیاد درباره نتیجه قطعی انتخابات قابل درک است. اگر تنها یک چیز باشد که بازار از ندانستنش رنج ببرد آن چیز قطعا ندانستن نام رهبر بعدی بازار آزاد جهان است.

بیت کوین، طبق معمول، به سرمایه گذاران نشان داد که در نوسانات بازار و با زیانهای هفتگی، چندین برابر بیشتر از شاخص های اصلی بازار سهام، رشد می کند. در حالی که تحلیلگران برای درک این حرکت بسیار تلاش می کنند، بیت کوین بار دیگر موشک خود را به هوا پرتاب کرده است – نه یک مکان امن، نه یک دارایی کاملاً همبسته – و چه کسی می داند که کجا فرود خواهد آمد.

تایلر و کامرون وینکلووس، بنیانگذاران ارز رمزنگاری Gemini و شرکت سرمایه گذاری Gemini Capital، پیش بینی اقتصاد کلان خود را درباره بیت کوین و اینکه چرا آنها معتقدند ممکن است به 500000 دلار برسد ( مربوط به ارزش طلا است) ارائه داده اند.

پیامد

معمولاً به فعالان تکنولوژیکی که فرم جدیدی از سیستم های مالی را تبلیغ می کنند این انتقاد وارد است که آنها سعی می کنند مشکلی را که نمی فهمند برطرف کنند. این بدان معنا نیست که ما نباید راه حل های بالقوه را بررسی کنیم، البته تا زمانی که آگاه باشیم که هر راه حل مشکلات جدیدی را به همراه دارد.

و گاهی اوقات نقطه ی دید خارج از صنعت می تواند موضوعات کلانی را نمایان سازد که از درون به سختی قابل دیدن است. گردباد ایده ها کلید درک مشکلات و پتانسیل ها است، بنابراین، خواه موافق باشید و یا مخالف، مقالاتی از این دست ارزش خواندن دارند.

Ark Invest با همکاری Coin Metrics رساله ای عالی در مورد نقش بیت کوین به عنوان یک نهاد اقتصادی تولید کرده است. این نشان می دهد که چرا سیستم مالی کنونی از تضمین های اساسی اقتصادی عقب افتاده است، اینکه بیت کوین چگونه می تواند آنها را راضی کند و برخی نمودارهای عالی که درک برخی از مسائل مهم تر بیت کوین مانند حاکمیت آن را آسان می کند.

علاقه سرمایه گذاران به بازار مشتقات و قراردادهای اختیاری موجود در اتریوم (ETH) ، توکن اصلی بلاکچین اتریوم و دومین دارایی رمزنگاری شده از نظر حجم سرمایه در بازار، در معاملات قراردادهای اختیاری صرافی Deribit به رکورد جدیدی رسیده است.

نتیجه

این یک بلوغ رو به رشد در فضای مشتقات اتر را نشان می دهد که به نوبه خود باید از سود بیشتر معامله گر هم در مشتقات و هم در دارایی پایه پشتیبانی کند. ETH به طور کلی فراتر از بیت کوین(BTC) است – بازار قوی تر مشتقات ممکن است بخشی از آن نوسانات بازار را تعدیل کند، که همچنین باعث جذابیت بیشتر آن برای سرمایه گذاران بلند مدت می شود.

شرکت وام BlockFi اکنون بهره ی سرمایه گذاری بر روی طلای پکس که توکنی با پشتیبانی طلا، که توسط Paxos صادر شده است را مهیا کرده است. که همچنین با استفاده از تتر برای کاربران غیر امریکایی نیز قابل استفاده است. نتیجه: طبق گفته شرکت، بهره ی اولیه 4 درصد خواهد بود و از طریق (PAXG) پرداخت می شود.

عملکرد طلا

این جالب است زیرا عملکرد طلا برای قرن ها یک مفهوم دست نیافتنی بوده است. سیستم عامل های سنتی وجود دارند که سود سپرده های طلا را ارائه می دهند، اما اینکه شما باید حضانت طلای خود را به آنها بدهید خطر بزرگی است. در اینجا ، BlockFi بهره ی خود را از نوسان قیمت طلا ارائه نمی دهد بلکه از روی توکن صادر شده توسط Paxos و با حمایت شمش فیزیکی این کار انجام می شود.

این بیشتر قابلیت نقدینگی و انعطاف پذیری به نظر می رسد. همچنین به مشتریان این امکان را می دهد تا از PAXG به عنوان وثیقه وام استفاده کنند. حجم PAXG طی چند ماه گذشته پس از شروع کند آن افزایش یافته است، بنابراین لازم است که مراقب باشید که آیا این باعث افزایش بیشتر آن می شود یا خیر.

و حالا که صحبت از تتر(USDT) شد ، باید اشاره کرد که صرافی مشتقات اوپیوم (Opium) معاملات پیش فرض اعتباری را برای بزرگترین استیبل کوین جهان و پنجمین رمزارز از نظر حجم بازار معرفی کرده است.

نتیجه:

در این صورت USDT مورد نیاز باید توسط تتر صادر شود. این رمزارز برای بسیاری از معاملات رمزنگاری به صورت مبنای واقعی ارزی درآمده است و ایده سقوط آن باعث وحشت در بازار می شود. سال گذشته وقتی تتر با مشکلات بانکی روبرو بود، آشفته بود و مشخص شد که همه توکن های صادر شده 1: 1 با دلار آمریکا پشتیبانی نمی شوند. از آن زمان به بعد ، بازار به نوع جدیدی از اعتماد رسیده است و برای بسیاری، ایده از بین رفتن تتر خنده آور است. اما برای دیگران وحشتناک.

Huobi Futures ، واحد مشتقات رمزنگاری گروه هیوبی، اکنون معاملات قراردادهای اختیاری هفتگی، دو هفته ای و سه ماهه بیت کوین را ارائه می دهد. نتیجه: در بازار قراردادهای اختیاری رمزنگاری صرافی دریبیت چنان غول پیکر است که به چالش کشیدن آن سخت خواهد بود، اما تنوع و نقدینگی بیشتر در قراردادهای اختیاری برای کل بازار مفید خواهد بود.

یک بازار قراردادهای اختیاری پر جنب و جوش نه تنها از استراتژی های مصون سازی پشتیبانی می کند، بلکه با کاهش نوسانات بازار سرمایه گذاران جدید را تشویق می کند و فرصت های جدیدی را برای استفاده کنندگان از این قراردادها ایجاد خواهد کرد.

Zero Hash، سازمان پاکسازی دارایی رمزنگاری که از بورس رمزنگاری سابق Seed CX خارج شده است، در یک جمع آوری سرمایه اولیه که به رهبری تاسی ترید انجام شد توانست 4.75 میلیون دلار جمع آوری کند. نتیجه: این افزایش زیادی نیست، اما نشان دهنده علاقه روزافزون به زیرساخت های بازار رمزنگاری است. بدون شک لایه تسویه حساب یکی از ضعیف ترین لایه ها در حال حاضر است و توسعه آن برای ورود جریان اصلی مالی به صنعت رمزنگاری مهم خواهد بود.

مطالب مرتبط
هش ریت بیت کوین (Hash Rate) چیست؟ نرخ هش استخراج ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
جریان‌های اصلی بیت کوین: مدیرعامل کریپتو کوآنت از ادامه رشد پادشاه ارزهای دیجیتال می‌گوید
روندهای درون زنجیره‌ای بیت کوین علیرغم اصلاح اخیر، نشان از حرکت افزایشی‌اش دارد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether