منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  ارز دیجیتال و طلا: کدام دارایی، سرمایه گذاری بهتری محسوب می‌شود؟
ارز دیجیتال و طلا: کدام دارایی، سرمایه گذاری بهتری محسوب می‌شود؟

ارز دیجیتال و طلا: کدام دارایی، سرمایه گذاری بهتری محسوب می‌شود؟

رضا باغانی
1400/05/25
۰

طلا و ارز دیجیتال دارای مشترکات بیشتری نسبت به آنچه عموم مردم فکر می‌کنند هستند. سرمایه گذاران باهوش در هر دو مورد با هم سرمایه گذاری می‌کنند.

طرفداران ارز دیجیتال در برابر طرفداران طلا در نبرد حیاتی و ابدی به سر می‌برند. افراط در سرمایه گذاری در هر کدام از این دارایی‌ها اشتباه است.

با این حال، همانطور که در بسیاری از نبردهای در بین هواداران متعصب معمول است، باید به فراتر از حملات مداوم هر دو طرف نگاه کرد. باید توجه داشت که این دو دارایی زمینه‌های مشترک گسترده‌ای با یکدیگر دارند که باید مورد بررسی قرار داد. این اشتراکات متاسفانه نه مورد توجه‌ها کریپتو کیدها (طرفداران جوان و دو آتشه ارز دیجیتال) قرار می‌گیرند و نه پیرمردان طلایی به آن‌ها اهمیت می‌دهند.

ارز دیجیتال یا طلا یک دوگانه برای سرمایه گذاری نیست

برای یک نوع خاص از سرمایه گذاران، طلا یک یادگار بی ارزشی است و فایده چندانی ندارد. به نظر این افراد جذابیت طلا بر اساس افسانه، تخیل یا دین است.

این سرمایه گذاران می‌بینند که جهان حرکت کرده است. بانک‌های تکنوکرات (فن سالاری) با موفقیت سیستم مالی را تنظیم می‌کنند. اقتصاد کاغذی شگفتی‌های تکنولوژیکی را برای بشریت به ارمغان آورده است. در عین حال، چاپ پول عظیم و بدهی عظیم دولت کاملاً برای مردم به یک امر طبیعی تبدیل گشته است.

تورم مشکلی نیست و اگر به مشکل تبدیل شود، ابزارهایی برای کنترل آن وجود دارد. برای این مکتب فکری، طلا بی ربط است و ارز دیجیتال نیز همینطور. هیچ کدام موردی نیستند که بتوانند نظم جهانی را تغییر دهند. بشریت سالهاست که توانسته نظم پول کاغذی را سامان دهد و به انجام چنین کار بزرگی ادامه خواهد داد. نه طلا، نه ارز دیجیتال! فیات فوق العاده است و به قدرت ادامه می‌دهد.

حتی یک نگاه گذرا به تاریخ، چنین خوش بینی افسارگسیخته‌ای را در بین سرمایه گذاران جدید از بین می‌برد. فروپاشی امپراتوریها، تغییر قدرت، سقوط دولتها، چاپ پول و کاهش ارزش ارزهای فیات به دفعات در تاریخ وجود دارند. همانطور که هگل می‌گوید:

“تاریخ به ما می‌آموزد که تاریخ به ما هیچ چیز نمی‌آموزد.”

اما بعضی‌ها یاد می‌گیرند. آن‌ها می‌خوانند، مطالعه می‌کنند و وضعیت موجود را به چالش می‌کشند. آن‌ها روند کاهش ارزش پول، چاپ پول، تورم بیش از حد و پیامبران دروغینی را که می گویند “این بار متفاوت است” را درک می‌کنند.

ارز دیجیتال و طلا زنده باد

تاریخ مجموعه‌ای از چرخه‌هایی است با داستانهای یکسان، فقط نام ها و مکان‌های آن عوض می‌شود.

این پشتوانه فلسفی است که علاقه مندان به ارز دیجیتال و طلا را به هم متصل می‌کند. فقط افراطی‌ها آن را باور ندارند. میلیون‌ها سرمایه گذار در سالهای اخیر بر اثر ترس از بدهی هنگفت و کاهش ارزش پول به ارزهای دیجیتال و طلا روی آورده‌اند.

در هسته اصلی این رویکرد بی اعتمادی اساسی به قدرت بشر و ادعای اقتداردولت ها، با پشتوانه درس‌هایی از تاریخ وجود دارد. هر دو گروه سرمایه گذاران – ارز دیجیتال یا طلا – را راهی برای محافظت از ثروت و قدرت خرید خود می‌دانند. مشخص است که چرا. با نرخ تورم 2 درصد، کمتر از 25 سال طول می‌کشد تار ارزهای فیات تا 50 درصد از قدرت خرید خود از دست بدهند. البته این تازه با نرخ 2 درصد در آمریکاست در بقیه کشورها با نرخ های عجیب دو رقمی این اتفاق طی کمتر از 6 ماه روی می دهد.

بنابراین، ظهور ارز دیجیتال و محبوبیت دائمی طلا نه تنها قابل درک است، بلکه کاملاً منطقی است. این درگیری بین دو طرف است منطقی نیست.

آزادی از سیستم های سنتی و سیاسی

طلا و ارزهای دیجیتال خارج از سیستم مالی سنتی و از همه مهمتر سیستم سیاسی قرار دارند. هر دو دارای قیمت غیر متمرکز هستند، محدود هستند (حداقل اکثر ارزهای دیجیتال هستند). آن‌ها می‌توانند به عنوان ذخیره ارزش (با کاهش نوسانات ارزهای دیجیتال) و یک وسیله مبادله در آینده (با متداول شدن طلای دیجیتال) در نظر گرفته شوند.

بنابراین، این رویکرد به سرعت در حال تغییر است. در واقع، تغییر کرده است. طلا با ارز دیجیتال جایگزین نمی‌شود و بعید است کریپتو از بین برود.

سرمایه گذاران باهوش به جای مخالفت با یکدیگر، دیدگاه بسیار ظریفی دارند. بحث دیگر طلا در برابر ارز دیجیتال نیست. هر دوی آنها نقش خود را در حفاظت از خطر قطعی و تاریخی کاهش ارزش و چاپ پول به عهده دارند.

“طلا در برابر ارز دیجیتال” مرده است. زنده باد “طلا و ارز دیجیتال”.

طلا و ارزهای دیجیتال دیگر فقط مختص به کاهش ریسک نیستند. بانکداری سنتی مرده است اکنون شاهد کاهش تدریجی آن هستیم. به نظر می‌رسد آینده بانکداری تقریباً منحصراً فقط برای برنامه‌های غیرمتمرکز و دیفای باشد.

فین تک‌هایی که در فضا رقابت می‌کنند باید محصولی با کیفیت بالا را در هر قسمت از مشاغل خود ارائه دهند. برای دستیابی به استراتژی‌های طولانی مدت جذب و حفظ مشتری، آن‌ها باید به طلا و ارز دیجیتال دسترسی داشته باشند.

اجتناب از بانک‌ها

در سالهای اخیر، به ویژه قبل از بحران مالی سال 2008، ایده سرمایه گذاری در طلا برای افراد بسیار ثروتمند ایده‌ای جذاب بود. با این حال برای اکثر افراد عادی، طلا به معنی جواهرات بود. ذخیره سازی، بیمه و قیمت گذاری مبهم، مالکیت طلای فیزیکی را بسیار دشوار می‌کند. علاوه بر این، تعداد کمی از مردم درک کردند که چرا داشتن طلا مهم است.

2008 همه چیز را تغییر داد. در ابتدا به آرامی اما سپس به سرعت، بانک‌های مرکزی تمام خویشتن داری ها، استقلال و تدبیر را کنار گذاشتند. در عوض این نکات، با برنامه‌های خرید دارایی، توسعه ترازنامه، چاپ پول و بی شماری از کلاهبرداری های پولی، به چرخه خود تخریبی پرداختند. البته نتیجه این امر تورم هنگفت قیمت دارایی‌ها بود. سهام، اموال و اجاره‌ها همه افزایش یافت و همچنان در حال افزایش است.

اقتصاد محکوم به تورم است

باید توجه کرد که به آرامی اما مطمئناً جهان خارج از امور مالی می‌تواند تورم را در کالاهای خود مشاهده می کرد. رکود دستمزدها و سود اندک موجودی بانکی این مساله را تضمین می‌کند. در این بازی تنها ارزهای فیات هستند که به اندازه کافی خوب نیستند. بچه‌ها می‌دانند چه اتفاقی می افتد. هزاره‌ها و حتی جوانترانی که از آنها پیروی می‌کنند متوجه آنچه در سیستم رخ می‌دهد شده‌اند.

آن‌ها ارز دیجیتال را درک می‌کنند. تورم را می‌بینند. آن‌ها می‌بینند که مسکن کاملاً غیرقابل خرید است. آن‌ها دستمزد در حال رکود خود را می‌بینند.

آن‌ها زندگی والدین خود را می‌بینند و فقط می‌توانند رویای قرار گرفتن در موقعیت مشابه را داشته باشند. آن‌ها درک می‌کنند که همان استدلال‌ها به نفع سرمایه گذاری در ارز دیجیتال دقیقاً همانند استدلال‌های سرمایه گذاران در طلای فیزیکی است. طرز فکر خریدار ارز دیجیتال مشابه طرز فکر خریدار طلا است.

بنابراین فین تک‌ها یا شرکت‌های فناوری مالی باید ارز دیجیتال و در نتیجه طلای فیزیکی را ارائه دهند.

بسیاری از مؤسسات به دنبال این هستند که از طریق اسکناس‌های ساختار یافته، وجوه قابل مبادله، طلای بدون تخصیص، ارز دیجیتال طلا و موارد دیگر، طلا را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند. با این حال، انجام این کار تمام هدف سرمایه گذاری در طلا را شکست می‌دهد. استفاده از ETF یا دیگر شکل‌های غیر فیزیکی طلا در واقع شما را به سیستم بانکی باز می‌گرداند.

هیچ چیز مانند مالکیت مهم نیست

ETF ها، طلای فیزیکی تخصیص نیافته و سایرین فقط در معرض طلا هستند، نه مالکان. شما صاحب طلا نیستید این نکته قابل تکرار است: شما صاحب طلا نیستید. آنچه شما در اختیار دارید محصولی با شبکه پیچیده طرفین است که این تصور را ایجاد می‌کند که شما صاحب طلا هستید. اما شما آن را ندارید.

تنها یک راه مناسب برای داشتن طلا وجود دارد: خرید طلای فیزیکی اختصاص یافته.

جامعه ارز دیجیتال باهوش، راه حل شناخته شده ETF، طلای تخصیص نیافته یا اسکناسی که طلا را دنبال می‌کند، نمی‌پذیرد. آن‌ها معامله واقعی را بدون پروکسی می‌خواهند.

مدیریت پورتفولیو

در دهه گذشته شاهد ظهور نوع جدیدی از مدیران دارایی در قالب تلفن‌های موبایل در همه جا بوده ایم. این سیستم های جدید دیگر شما را مجبور به رفتن به شعبات مختلف برای انجام کارهای مختلف نمی کردند. شما می توانستید دقیقا از هرجایی تمام امور مال خود را سامان دهید.پس از این بود که شاهد ظهور ارزی جدید بودیم. ارز دیجیتال برای راحت تر کردن همه چیز پا به میدان گذاشت. این ارز محدودیت های فیات را حذف کرد. درست مانند طلا در همه جای دنیا پذیرفته می شد. و البته نگهداری از آن بسیار راحت تر از طلا بود.

بنابراین زمینه برای ظهور برنامه‌های شخصی مالی و سرمایه گذاری فراهم شد که به سرمایه گذاران قدرت کنترل سرنوشت مالی خود را می‌دهد. در حال حاضر این برنامه‌ها هم خدمات سفارشی، هم بدهی، هم معاملات و هم خدمات سرمایه گذاری را به صورت سفارشی و استاندارد ارائه می‌دهند. آن‌ها به هر کاربر فرصت‌های مالی متناسب با ترجیحات، موقعیت و اهدافشان ارائه می‌دهند.

برنامه‌ها باید همه چیز را در یک مکان ارائه دهند. ما شاهد رقابت آنها برای تکمیل پیشنهادات محصولات خود در مدت زمان کوتاهی بوده‌ایم. مشتریان آنها همه چیز را می‌خواهند. آن‌ها می‌خواهند از یک برنامه به بیمه، پرداخت ها، بودجه بندی، کارت‌های اعتباری، وام، وام مسکن، ارز و سرمایه گذاری دسترسی داشته باشند.

یک برنامه برای همه امور مالی. یک برنامه برای اداره همه چیز. این غیرقابل تصور است که فین تک‌ها این سرویس را بدون اصول پایه‌ای مدیریت سبد ارائه دهند: طلای فیزیکی اختصاص یافته.

علاوه بر این، همانطور که در قوانین بازل III مشاهده می‌شود، جهان به سرعت به سمت طلا به عنوان دارایی فیزیکی اختصاص داده شده حرکت می‌کند. بنابراین روش‌های مصنوعی به مرور قدرت خود را از دست می‌دهند.

پایان مناظره طلا و ارز دیجیتال

نبرد تمام شده است. دشمنان با هم دوست شده‌اند. به مدت طولانی، طلا و ارز دیجیتال به عنوان جایگزین یکدیگر در نظر گرفته شده‌اند.

اما بحث برطرف شده است. ارز دیجیتال برای ماندن اینجاست و البته طلا نیز همینطور است.

مصرف کنندگان هر دو را می‌خواهند و وقتی صحبت از طلا به میان می‌آید، آن‌ها تنوع فیزیکی را می خواهند-نه وسیله‌ای نیمه کاره که فقط مالکیت با واسطه آن‌ها را نشان می‌دهد.

با کل بانکداری و مدیریت دارایی توسط شرکت‌های فین تک، حداقل استاندارد مطلق دسترسی به ارز دیجیتال و طلای فیزیکی اختصاص داده شده به عنوان مکمل و نه محصولات مخالف خواهد بود.

مطالب مرتبط
نهنگ بیت کوین: وال یا نهنگ به چه کسانی گفته می‌شود و آنها چگونه معامله می‌کنند؟
ارز دیجیتال لایوپیر (LPT) چیست؟ چرا گری اسکیل لایوپیر را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌است؟
ارز دیجیتال چیلیز Chiliz (CHZ)
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether