منو
خانه  »  اخبار  »  اخبار استخراج یا ماینینگ  »  مصرف انرژی بیت کوین و اتریوم در حال اوج گیری است. پروژه‌هایی برای حل آن تلاش می‌کنند
مصرف انرژی بیت کوین و اتریوم در حال اوج گیری است. پروژه‌هایی برای حل آن تلاش می‌کنند

مصرف انرژی بیت کوین و اتریوم در حال اوج گیری است. پروژه‌هایی برای حل آن تلاش می‌کنند

میزان مصرف انرژی بیت کوین و اتریوم همچنان افزایش می‌یابد. این، مشکل مصرف انرژی ارزهای دیجیتال را بار دیگر در فضای کریپتو مطرح می‌کند. تعداد زیادی از شرکت‌های تازه وارد در حال تهیه گزینه‌های کم مصرف برای جایگزینی با سیستم‌های فعلی هستند.

مصرف انرژی بیت کوین و اتریوم در حال اوج گیری است. پروژه‌هایی برای حل آن تلاش می‌کنند

نیازهای انرژی اتریوم و بیت کوین در شش ماه گذشته افزایش یافته است. منتقدان خواستار روشهای کارآمدتر برای حفظ امنیت شبکه‌ها هستند. پروژه‌های متنوعی کار بر روی راه حل‌های جدید را مورد توجه قرار داده‌اند.اوج گیری مصرف انرژی بیت کوین و اتریوم

فناوری بلاک چین و بازار ارزهای دیجیتال آمیزه‌ای از ستایش و بدبینی را برای توانایی‌شان در تولید ثروت به وجود آورده اند. با این وجود این صنعت منتقدان با عقاید دیگری را نیز جلب کرده است: فعالان نگران تغییرات آب و هوایی.

مصرف انرژی بیت کوین به طور پیوسته همسو با رونق قیمت این دارایی در حال افزایش است. طبق تخمین‌های دانشگاه کمبریج، شبکه بیت کوین در حدود 130 تراوات ساعت در سال یا تقریباً به این اندازه انرژی مصرف می‌کند. این یعنی میزان مصرف برق این شبکه با برق مصرفی کشور آرژانتین برابر است.

مصرف انرژی بیت کوین در کمتر از شش ماه دو برابر شده است. این به دلیل شرکت تعداد بیشتری استخراج کننده در رقابت دریافت پاداش‌های تعیین شده توسط شبکه رخ می‌دهد.

اما اخیراً، رونق بازار NFT ها شبکه‌های دیگری را مورد توجه ماینرها قرار داده است. رشد فعالیت ماینرها به طور کلی به معنی افزایش آلودگی کربنی است.

طبق گفته دیجی کونومیست (Digiconomist)، اتریوم، بلاک چین مورد استفاده اکثر NFT ها، تقریباً 30 تراوات ساعت در سال مصرف می‌کند. این باعث می‌شود که مصرف این شبکه هم تراز با کشوری مانند بحرین باشد. مصرف انرژی اتریوم نیز اخیراً مانند بیت کوین افزایش یافته است.

مصرف انرژی دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان از متوسط حدود 8 TWh در آگوست 2020 به حدود 30 TWh رسیده است. به گفته دیجی کونومیست، این رشد 275٪ افزایش در کمتر از یک سال را نشان می‌دهد.

واکنش زیست محیطی باعث شده است که برخی از پروژه‌ها به طور گسترده‌تری در مورد جایگزین اتریوم به عنوان بستری برای عرضه محصولات جدید NFT تجدید نظر کنند.

با این حال، افزایش بررسی‌ها یک رونق کوچک برای پروژه‌ها و فناوری‌ها ایجاد کرده است. این امر می‌تواند به جبران یا حتی کاهش اثر کربن ارزهای دیجیتال کمک کند.

از اثبات کار تا اثبات سهام

یکی از دلایل اساسی مصرف انرژی برخی از ارزهای دیجیتال، روش‌هایی است که آنها برای تأیید معاملات استفاده می‌کنند. اثبات کار پروتکل اجماعی است که از رقابت برای حل معماهای پیچیده جهت اطمینان از صحت معاملات بلاک چین استفاده می‌کند. این شیوه، به مقدار زیادی قدرت محاسباتی متکی است.

نشت داده‌های فیس بوک: انتشار اطلاعات به سرقت رفته کاربران از فیس بوک چه مشکلاتی به وجود می‌آورد

استخراج کنندگان در حال رقابت برای جوایز بلاک هستند. هر کدام از ماینرها که بتوانند زودتر این معماها را حل کنند می‌توانند به این جوایز دست یابند. این یک تجارت پرسود برای هر دو طرف است. فقط در ماه ژانویه، استخراج کنندگان بیت کوین 1.1 میلیارد دلار درآمد کسب کردند. درآمد استخراج بیت کوین از زمان تأسیس شبکه به بیش از 20 میلیارد دلار می‌رسد.

با این حال، تمام توان محاسباتی صرف شده توسط ماینرهای که بلاک را حل نمی‌کنند و پاداش نمی‌گیرند، به طور مؤثر هدر می‌رود. در حال حاضر، بیت کوین و اتریوم، هر دو بزرگترین کاربر انرژی در فضای رمزنگاری از اجماع اثبات کار استفاده می‌کنند. در حالی که توسعه دهندگان بیت کوین در تلاش برای رفع نگرانی‌های مشکل مصرف انرژی بوده‌اند، اتریوم به آرامی به سمت یک پروتکل اجماع متفاوت، با صرفه جویی در مصرف انرژی، یعنی اثبات سهام پیش رفته است.

به جای اینکه ماینرها برای دریافت جوایز بلاک رقابت کنند، از یک سیستم رأی گیری مبنی بر اینکه چه مقدار از ارز اصلی را یک اعتبار سنج در اختیار دارد، استفاده خواهد شد. با این روش شبکه تصمیم می‌گیرد که کدام اعتبارسنج بلاک را اعتبار بخشد. تلاش‌های اتریوم برای انتقال بین پروتکل‌ها در حال حاضر در جریان است. با این حال هنوز چندین سال با اتمام آن فاصله دارد. این امر منجر به ایجاد تعداد زیادی شبکه جدید شده است که روشهای کم مصرفتری را برای روشن نگه داشتن چراغ کریپتو ارائه می‌دهند.شبکه‌های جدید با مصرف انرژی کمتر نسبت به بیت کوین

طی دو سال گذشته، تعدادی از پروژه‌ها از پروتکل اجماع اثبات سهام استفاده کرده‌اند. بزرگ‌ترین پروژه‌ها در حال حاضر کاردانو (Cardano)، پولکادات (Polkadot) و اولانچ (Avalanche) هستند. طبق گفته بنیانگذار کاردانو، چارلز هوسکینسون، شبکه او فقط 6 گیگاوات ساعت انرژی مصرف می‌کند. این کسری بسیار کوچک از آنچه بیت کوین استفاده می‌کند، است.

دیگر شبکه‌های بزرگ فراتر رفته‌اند. نیر پروتکل (Near Protocol) و الگوراند (Algorand) هر دو ادعا می‌کنند که دارای بلاک چین های عاری از کربن و کاملاً دوستدار محیط زیست هستند.

برخی با ایجاد شبکه‌های بلاک چین بسیار کم حجم که می‌توانند از طریق تلفن‌های همراه نگهداری شوند، روش دیگری را در پیش گرفته‌اند.

پی نتورک شبکه بلاک چین بر روی موبایل

 پی نتورک (Pi Network)، یک پروژه جدید ارز دیجیتال است. این شبکه توسط گروهی از فارغ التحصیلان استنفورد اوایل سال جاری راه اندازی شده است. پی نتورک برای تأمین امنیت شبکه با رویکرد دیگری طراحی شده است.

شبکه Pi متشکل از مواردی است که تیم آن از آن به عنوان “محافل امنیتی” یاد می‌کند. این‌ها گروههایی متشکل از کاربران مختلف هستند که توسط همتایان خود تایید شده‌اند. به محض اینکه کاربر توسط سایر اعضای یک گروه قابل اعتماد شناخته شود، به این کاربران اجازه داده می‌شود تراکنش‌های آینده را در بلاک چین Pi اعتبار سنجی کنند.

تهدید استخراج بیت کوین و تولید کربن آن برای محیط زیست چقدر جدی است؟

علاوه بر این، اعضای Pi می‌توانند توکن های جدید را مستقیماً از طریق تلفن‌های هوشمند خود استخراج کنند. روندی نسبتاً کم هزینه که به کمترین میزان شارژ باتری نیاز دارد. از زمان راه اندازی این پروژه، بیش از 500000 کاربر جذب آن شده است.

Pi تنها پروژه کاوشگر در استخراج ارز دیجیتال با تلفن‌های هوشمند نیست. الکترونیوم (Electroneum)، ارز دیجیتال انگلیسی که در سال 2017 راه اندازی شد، نیز به اندازه کافی سبک است. این شبکه نیز با تلفن‌های هوشمند قابل اجرا است و رشد زیادی در آفریقا و آسیا داشته است.

تامین انرژی بیت کوین از طریق سوخت های تجدید پذیر

این‌ها بدون شک رشد چشمگیری در فناوری‌های صنعت رمزنگاری هستند. با این حال شبکه‌هایی مانند اتریوم و بیت کوین را از تولید هزاران تن CO2 متوقف نمی‌کنند.

در حال حاضر، طبق داده‌های مرکز مالی جایگزین دانشگاه کمبریج، حدود 40٪ از قدرت بیت کوین از منابع تجدید پذیر حاصل می‌شود.

وقتی با بزرگترین اقتصادهای جهان مقایسه می‌شود، بیت کوین به طرز شگفت انگیزی دوستدار محیط زیست است. اتحادیه اروپا 18 درصد از انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌کند. این در حالی است که طبق داده‌های بانک جهانی ایالات متحده فقط 10 درصد از انرژی خود را از باد، خورشید و سایر منابع مانند برق تولید می‌کند.پالم برای کاهش مصرف انرژی شبکه اتریوم به میدان آمده است

در اتریوم تلاش‌های مشابهی برای جلوگیری از مصرف برق شبکه انجام شده است. کانسن سیس (ConsenSys) شرکت پشتیبان اتریوم و متاماسک (MetaMask) پروتکل جدیدی را در یک “زنجیره جانبی” از اتریوم به طور خاص برای هنر رمزنگاری ساخته است. پیش بینی می‌شود با این کار مقدار انرژی مورد استفاده در ایجاد NFT های جدید کاهش یابد.

این شبکه به نام پالم (Palm) در مجاورت شبکه اصلی اتریوم ساخته شده است. پالم به معامله گران این امکان را می‌دهد تا بدون تأیید در زیرساخت‌های اصلی شبکه، با اتریوم تعامل کنند.

در حالی که اتریوم از سازوکار اجماع اثبات کار نیرو می‌گیرد، زنجیره جانبی پالم با اثبات اقتدار کار می‌کند. این شیوه به طور چشمگیری مصرف انرژی آن را کاهش می‌دهد. زنجیره جانبی پالم همچنین امکان انتقال توکن به شبکه اصلی اتریوم را فراهم می‌کند.

در صورت موفقیت، این پروژه می‌تواند به کاهش مصرف زیاد انرژی اتریوم کمک کند.

مطالب مرتبط
کاهش تولید ماینر: کمبود جهانی تراشه تولید ریگ‌های استخراج را مختل خواهد کرد
یونی سواپ v3 و smartBCH به دنبال ساده سازی دیفای و صرفه جویی در مصرف بنزین هستند
دیفای در اسمارت چین بایننس: رشدهای 100 درصدی محصولات دیفای بر روی (BSC)
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی