منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بلاک چین  »  جنگ سرد آمریکا و چین این بار بر سر تسلط بر صنعت بلاک چین در گرفته است
جنگ سرد آمریکا و چین این بار بر سر تسلط بر صنعت بلاک چین در گرفته است

جنگ سرد آمریکا و چین این بار بر سر تسلط بر صنعت بلاک چین در گرفته است

لیلا جوانمردی
1400/03/06
۰

دو اقتصاد بزرگ دنیا از تجارت تا هوش مصنوعی با یکدیگر رقابت می‌کنند. اکنون جنگ سرد جدیدی بین آمریکا و چین بر سر کنترل صنعت بلاک چین به راه افتاده است.

چین به طور فعال به دنبال افزایش توانایی‌های خود در فضای بلاک چین و دفتر توزیع شده است. بیشتر معادن بیت کوین جهان در چین متمرکز شده‌اند. برخی از افراد راه اندازی یوآن دیجیتال چین و اعلام ممنوعیت استخراج بیت کوین را به عنوان تهدید بزرگی برای دلار آمریکا و آغاز جنگ سرد بلاک چین می‌دانند.سابقه جنگ سرد آمریکا و چین در تمامی حوزه ها

روابط آمریکا با چین را می‌توان به بهترین وجه جنگ سرد توصیف کرد. اولین و دومین اقتصاد بزرگ در جهان به طور فزاینده‌ای خود را درگیر این نبرد کرده‌اند. این نبرد از تجارت به امور مالی، هوش مصنوعی تا مخابرات نیز کشیده شده است.

چین و ایالات متحده همچنین به دلیل رفتار چین با همسایگان خود، به ویژه تایوان، به طور دیپلماتیک درگیر شده‌اند.

چین کشور تایوان را استانی جدا شده می‌داند که باید به حوزه نفوذ کشور بازگردد. این در حالی است که آمریکا تایوان را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می‌شناسد. آمریکا برای پیروزی در جنگ سرد با چین به این جزیره کمک می‌کند تا در برابر تجاوزات خارجی مقاومت کند.

اخیراً، این نظرات به جزایر مورد مناقشه اسپراتلی (Spratly)، گروهی از جزایر غیر مسکونی در دریای چین جنوبی گسترش یافته است.

در نتیجه کشف مقدار زیادی نفت در این دریا، چین با قرار دادن پایگاه‌های نظامی در این جزایر، به طور فعال مرزهای بین المللی خود را گسترش داده است. این امر منجر به درگیری‌های پی در پی با کشورهای همسایه شده است. با این حال چین همچنان ادعا می‌کنند که دریای چین جنوبی متعلق به اوست. ایالات متحده این اقدام را محکوم کرده است.

در فناوری، وقتی صحبت از 5G است، رقابت چشمگیری بین دو کشور وجود دارد. عرضه شبکه 5G هواوی – که برخی ادعا کردند ترفند دولت چین برای جاسوسی از رقبای خود است – در اروپا با فشار ناظران ایالات متحده مواجه شد که برای جلوگیری از زیرساخت‌های دیجیتال متحدان آمریکایی لابی کردند.

گسترش قابلیت‌های هوش مصنوعی چین، فن آوری های تشخیص چهره، تولید خودروهای الکتریکی و تسلط بر بازار صفحه خورشیدی، همه این غول آسیایی را به رقابت فزاینده‌ای با آمریکا نزدیک کرده است که در برخی موارد با عبور از آمریکا به قدرت برتر جهان تبدیل شده است.

جنگ سرد آمریکا و چین برای آینده بلاک چین و در واقع آینده مالی به چه معناست؟

یکی از مناطق جنگ سرد فناوری آمریکا و چین که اخیراً در حال گرم شدن است، صنعت رمزنگاری محسوب می‌شود. مساله این است که چه کسی بر صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال تسلط خواهد داشت.

کارآفرینان و متخصصان آمریکایی خود را به عنوان ارکان اصلی جامعه رمزنگاری تثبیت کرده‌اند. البته در مورد دولت ایالات متحده نمی‌توان این را گفت. در حالی که آمریکا رویکرد محتاطانه‌ای به دنیای بیت کوین، بلاک چین و فناوری دفتر توزیع غیرمتمرکز دنبال کرده است. می توان گفت در زیرساخت های صنعتی چین پیش قدم شده است.تسلط چین بر استخراج بیت کوین

بیت کوین به عنوان یک شبکه جهانی غیرمتمرکز طراحی شده است که به هر کسی در هر مکان امکان شرکت در اجماع را می‌دهد. با این حال پس از بیش از یک دهه فعالیت حداقل در هنگام بررسی جامعه ماینرها نمی‌توان این را گفت.

در سال 2020، چین تقریباً 80٪ از قدرت پردازش جهانی که شبکه بیت کوین را به پیش می راند کنترل می‌کرد. به این معنی که اکثر معاملات جهانی بیت کوین از طریق دستگاههای موجود در کشور انجام می‌شود.

دلیل؟ برق ارزان و دسترسی به جدیدترین و عالی‌ترین سخت افزارهای استخراج.

استخراج کنندگان بیت کوین در چین با تراکم زیاد در نزدیکی نیروگاه‌های ذغال سنگ یا برق آبی، به ویژه در مکان‌هایی مانند مغولستان داخلی و استان یوننان یافت می‌شوند.

این به ماینرها این امکان را می‌دهد تا هزینه‌های عملیاتی خود را به حداقل برسانند. بنابراین در جستجوی پاداش‌ها استخراج به واسطه نیروی عظیم. ارزان خود، توانی چند برابرنسبت به رقبا در مناطق گران قیمت انرژی دارند. با این حال، این مزیت می‌تواند توسط دولت چین برای اعمال نفوذ بر شبکه از طریق راه‌های دیگر نیز استفاده شود.

تاثیر تصمیمات دولت چین بر روی بازار ارز دیجیتال

امین گون سیرر، یک دانشمند رایانه‌ای ترکی-آمریکایی و مدیر عامل شرکت آوا لبز Ava Labs، یک شرکت تازه تأسیس غیرمتمرکز مالی، معتقد است که دولت چین می‌تواند ماینرها را مجبور کند تا در صورت تمایل معاملات برخی کیف پول‌ها را مسدود کنند.

ماراتون پتنت گروپ (Marathon Patent Group)، در مونتانا و داکوتای شمالی استخراج می‌کند. این شرکت در اوایل سال 2021 شاهد افزایش 9 برابری سهام خود بود. از طرف دیگر ریوت بلاک چین (Riot Blockchain)، رقیب این شرکت در خارج از ایالت نیویورک، نیز از سرمایه گذاری قابل توجهی برخوردار است.

در حالی که این شرکت‌ها سهم بازار خود را نسبت به استخراج بیت کوین افزایش داده‌اند، هنوز مسیری طولانی در پیش دارند. مغولستان داخلی، قطب استخراج کنندگان بیت کوین، 8٪ از قدرت محاسباتی مورد نیاز برای اجرای بلاک چین جهانی را به خود اختصاص داده است. این بیشتر از میزان توان محاسباتی اختصاص یافته به بلاک چین در ایالات متحده در حال حاضر است.

“یک جنگ سرد جدید بین آمریکا و چین وجود دارد. این مسابقه ایجاد فضای مجازی در ساخت و کنترل سیستم‌ها و حاکمیت است که اقتصاد دیجیتال را قدرت می‌بخشد. “نوشت پریان بورینگ، رئیس اتاق تجارت دیجیتال ایالات متحده.

با کشیده شدن کشورها به دنیای ارزهای دیجیتال، آن‌هایی که می‌توانند بیشترین تأثیر را در جوامع استخراج مانند بیت کوین داشته باشند از مزایایی برخوردار خواهند بود.

کریس لارسن، بنیانگذار ریپل (Ripple)، در بخشی از نظر خود نوشت: “حداقل 65 درصد استخراج ارز دیجیتال در چین متمرکز است. این بدان معنی است که دولت چین اکثریت لازم را برای کنترل این پروتکل‌ها دارد. این دولت می‌تواند به طور مؤثر معاملات را مسدود یا معکوس کند.”

وی در پایان گفت: “جنگ سرد فناوری بین آمریکا و چین آغاز شده – و ایالات متحده برنده نیست.” اما این تنها عرصه‌ای نیست که چین به دنبال سلطه بر آمریکا است.

یوان دیجیتال چین

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC به موضوعی داغ برای چندین کشور در سراسر جهان، به ویژه چین تبدیل شده است.

یوآن دیجیتال در مرحله آزمایش پیشرفته است. اکنون بیش از 100000 نفر در چین در حال بارگیری یک برنامه تلفن همراه از بانک مرکزی هستند. این اپ به آنها امکان می‌دهد که تراکنش‌های کوچک دیجیتال دولتی را با مشاغل مختلف از جمله فروشگاه‌های چینی استارباکس و مک دونالد انجام دهند.

در همین حال، ایالات متحده هنوز در مراحل اولیه کشف ادراک عمومی نسبت به نسخه خود از ارز دیجیتال است.

اما آرزوهای چین برای ارز دیجیتالی خود – فراتر از دسترسی مستقیم به پرداهت های روزمرع شهروندانش است. هدف غایی آنها این است که سرانجام موقعیت برجسته دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهان را به چالش بکشد.

هیئت تحریریه فایننشال تایمز گفت: “توسعه سریع ارز دیجیتال بانک مرکزی در چین می‌تواند نظم پولی جهانی را برهم بزند.”چین تاکنون پیروز جنگ سرد بلاک چین ها در برابر آمریکا بوده است

الکس تپسکات، نویسنده مشترک کتاب انقلاب بلاک چین (Blockchain Revolution) است. وی گفت: “چین در آستانه راه اندازی ارز دیجیتال خود است. این در حالی است که حداقل در مورد این موضوع، ایالات متحده قدم‌های اولیه را هم هنوز برنداشته است. دیدگاه این دو برای  ارزهای دیجیتال بانک مرکزی نمی‌تواند تفاوت بیشتری داشته باشد. در حالی که ایالات متحده می‌خواهد از دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی محافظت کند، چین می‌خواهد مدل اقتصادی خود را در سراسر جهان صادر و کنترل داخلی را تقویت کند.”

در مورد اتفاقات اخیر در بازار هم شاهد اقدامات مشکوک چین هستیم. دولت چین با فشار آوردن به ماینرهای بیت کوین اصلی ترین ارز دیجیتال را هدف قرار داد. با این کار باعث سقوط بازار ارزهای دیجیتال که اکثر شرکت های آمریکایی در آن سرمایه گذاری کرده اند شد.

مطالب مرتبط
شبکه اوراکل Oracle برای دستیابی به بلاکچین بیت کوین از قرارداد هوشمند RSK بهره خواهد برد
مشکل مقیاس پذیری اتریوم و راه حل آن
به روزرسانی کازموس و کاردانو برای پشتیبانی از صرافی های غیرمتمرکز در راه است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس