منو
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  کوروفای Curve.fi و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی در پروتکل دی فای آن
کوروفای Curve.fi و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی در پروتکل دی فای آن

کوروفای Curve.fi و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی در پروتکل دی فای آن

شروع کار با پروتکل دیفای کوروفای Curve.fi  آسان نیست. چیزهای زیادی برای درک وجود دارد و شروع کار با رابط کاربری منحصربه‌فرد دشوار است. این راهنمای کوچک برای مبتدیان کورو که آشنایی اولیه با دنیای رمزنگاری(کریپتو) و سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای) تهیه‌شده است. این مقاله سعی دارد چگونگی شروع کار با کورو و نحوه کارکرد آن یا درآمدزایی برای تأمین‌کنندگان نقدینگی را توضیح دهد.

پروتکل دیفای کوروفای Curve.fi  چیست؟

کوروفای Curve.fi و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی در پروتکل دی فای آن

کوروفای Curve.fi و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی در پروتکل دی فای آن

ساده‌ترین راه برای درک پروتکل دیفای کوروفای Curve.fi  ، دیدن آن به‌عنوان صرافی است. هدف اصلی کورو این است که به کاربران و سایر پروتکل‌های غیرمتمرکز اجازه دهد ارزهای پایدار (به‌عنوان‌مثال DAI به (USDC را با کارمزد کم مبادله کنند. برخلاف صرافی‌هایی که با مطابقت دادن خریدار و فروشنده کار می کنند، کورو.فای مانند یونی‌سوآپ (Uniswap) از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کند. برای دستیابی به این هدف، کورو.فای به نقدینگی (توکن) نیاز دارد که توسط کاربران آن را تأمین می‌کنند در ازای آن به تأمین‌کنندگان درصدی از کارمزدها را پرداخت می‌کند.

توسعه‌دهندگان پروتکل دیفای کورو.فای Curve.fi به توکن‌های شما دسترسی ندارند.

استخر نقدینگی چیست؟

اگر تازه‌ وارد به دنیای اتریوم یا دی فای شده اید، عادی است که استخرهای نقدینگی یک مفهوم ظاهراً پیچیده برای شما باشند، بنابراین من تمام تلاش خود را برای کمک به شما انجام خواهم داد.

استخرهای نقدینگی استخرهایی از توکن‌ها هستند که در قراردادهای هوشمند قرار دارند. اگر می‌خواهید یک گروه از DAI و USDC ایجاد کنید که در آن DAI = 1 USDC 1 باشد. شما می‌توانید به همان مقدار توکن، فرض کنید 1000 توکن (1000 DAI و 1000 (USDC در استخر داشته باشید.

اگر معامله‌گر 1 بیاید و 100 DAI را با 100 USDC مبادله کند، شما باید 1،100 DAI و 900 USDC در استخر خود داشته باشید برای اینکه قیمت برای USDC کمی کاهش یابد تا معامله‌گر دیگری را ترغیب کند دلار USDC را با DAI عوض کند و تعادل استخر را برقرار کند.

شما می‌توانید این جزئیات را برای هر استخر مشاهده کنید و این چیزی است که می‌توانید هنگام واریز از آن استفاده کنید.

 

کوروفای Curve.fi و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی در پروتکل دی فای آن

کوروفای Curve.fi و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی در پروتکل دی فای آن

در تصویر بالا در استخر y Pool، DAI کم است، به این معنی که می‌توانید توکن DAI را با قیمتی کمی بیشتر بفروشید. ایده اصلی این است که شما به معامله‌گران انگیزه می‌دهید تا قیمت را به آنچه باید باشد برگردانند (در این مورد، 1).

چرا پروتکل دیفای کوروفای Curve.fi خیلی سریع رشد کرده است؟

مدت‌زمان طولانی استیبل کوین‌ها به بخشی اساسی از ارزهای دیجیتال تبدیل‌شده‌اند اما اکنون انواع مختلفی دارند (DAI، TUSD، sUSD، bUSD، USDC و غیره) که به این معنی است که کاربران بیشتری در حال استفاده از این کوین‌ها هستند. صرافی‌های متمرکز کارمزد بالایی دارند که برای افرادی که قصد دارند از یک استیبل کوین به استیبل کوینی دیگر بروند، مشکل‌ساز است. درنتیجه، پروتکل دیفای کوروفای Curve.fi به دلیل کارمزد پایین و اصطکاک کم، به بهترین مکان برای مبادله استیبل کوین‌ها تبدیل‌شده است.


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

چگونه کوروفای Curve.fi به چنین APR های بالایی دست می‌یابد؟

هر زمان کسی در پروتکل دیفای کوروفای Curve.fi  معامله می‌کند، تأمین‌کنندگان نقدینگی (افرادی که وجوه خود را به کورو.فای سپرده‌اند) هزینه کمی دریافت می‌کنند که به‌طور مساوی بین همه ارائه‌دهندگان تقسیم می‌شود، به همین دلیل است که در روزهایی با حجم بالا و نوسان زیاد، APR بالایی را مشاهده خواهید کرد.

اما موارد کسب درآمد دیگری نیز وجود دارد، تأمین مجموعه نقدینگی برای پروتکل‌های وام مانند کامپوند(Compound) آی‌ارن(iEarn) نیز در پس‌زمینه این پروتکل ارائه می‌شود، بنابراین شما می‌توانید سود اضافی بابت کارمزدهای معاملات دریافت کنید.

توجه به این نکته ضروری است که چون هزینه‌ها به حجم معاملات بستگی دارند، APR های روزانه نیز می‌توانند بسیار کم باشند یا بسیار زیاد باشند.

افزایش قیمت اتریوم و بیتکوین باعث شد TVLبه بیش از 30 میلیارد دلار رسید

برخی از استخرها (sUSD، ren و (sbtc از هیچ پروتکل وامی استفاده نمی‌کنند.

بنابراین اگر فکر می‌کنید این بازده‌ها از کجا حاصل می‌شود، پاسخ کوتاه کارمزد‌ها و سودهای تجاری است (برای استخرهایی که از پروتکل‌های وام استفاده می‌کنند).

گزینه “سپرده بسته بندی شده” چیست؟

(این فقط در مورد توکن های دارای c یا y اعمال می‌شود). اگر یک کوین را از طریق وام گرفتن به یکی از استخرها واریز کنید، پروتکل دیفای کوروفای Curve.fi به‌طور خودکار توکن شما را به (cToken) برای کامپوند یا (yToken) برای آی‌ارن تبدیل می‌کند.

وقتی نقدینگی را در پروتکل دیفای کوروفای Curve.fi تأمین می‌کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی به صفحه واریز می‌روید و یک استیبل کوین را واریز می‌کنید، بین هر توکن در استخر تقسیم می‌شود. این چیزی است که باید به خاطر بسپارید زیرا اگر بخواهید 1000 DAI را در yPool واریز کنید، یک عکس از تصویر زیر، 46.1 DAI، 314.5 USDC، 490.2 USDT و 149.2 TUSD دریافت خواهید کرد. این ارزش‌ها به‌طور مداوم تغییر می‌کنند درحالی‌که مردم قیمت استیبل کوین‌ها را معامله می‌کنند و قیمت آن را کاهش می‌دهند.

کوروفای Curve.fi و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی در پروتکل دی فای آن

کوروفای Curve.fi و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی در پروتکل دی فای آن

آیا نوع استیبل کوینی که واریز می‌شود مهم است؟

توکن های شما در استخر تقسیم می‌شوند و بر بازده شما تأثیری ندارد بنابراین می‌توانید یک، چند سکه یا تمام سکه‌ها را به استخر واریز کنید بدون اینکه نگران باشید در بازده شما تأثیر دارد.

درک پاداش سپرده

در تصویر بالا، می‌بینید که DAI در استخر بسیار کم است، بنابراین اگر برنامه شما برای پیوستن به yPool بود، در حالت ایده آل DAI را در آن قرار می‌دهید. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، برای واریز DAI به استخر، یک پاداش فوری 0.755٪ دریافت خواهید کرد.

دلیل اصلی این امر این است که DAI در حال حاضر کمی گران‌تر است، بنابراین اگر به صرافی متمرکز مراجعه کنید ممکن است آن را به‌جای 1 دلار بتوانید آن را باقیمت 1.007 دلار بفروشید؛ و این پاداش سپرده همین سود شماست.

دلیل دیگر این امر این است که استخرها همیشه در تلاش‌اند تعادل خود را حفظ کرده و به قسمت‌های مساوی بازگردند در این حالت 25٪(DAI) بنابراین سپرده‌گذاری سکه با کمترین سهم به شما پاداش سپرده می‌دهد و این برای استخرهای BTC نیز صدق می‌کند.

اما آیا این بدان معناست که من هنوز هم می‌توانم استیبل کوین موردعلاقه خود را برداشت کنم؟

هنگام برداشت، همان اصل اعمال می‌شود (اما برعکس). اگر استیبل کوینی که بیشترین سهم را دارد، برداشت کنید، جایزه خواهید گرفت اما همچنان حق انتخاب دارید که چه استیبل کوینی را برداشت کنید.

با چه سرعتی سود / مرکب به دست می‌آید؟

سود استخرها با استفاده از پروتکل‌های وام هر بلوک یا 15 ثانیه یا بلافاصله پس از پرداخت هزینه تشکیل می‌شود. همچنین به‌طور خودکار ترکیب می‌شود.

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ خرید توکنی از یک صرافی و فروش آن در صرافی دیگر برای کسب سود است. ازآنجاکه بازارهای ارزهای رمزنگاری‌شده اغلب ممکن است نقدینگی نداشته باشند، اغلب فرصت‌هایی برای معامله‌گران وجود دارد که از اختلاف قیمت‌ها برای کسب سود استفاده کنند که می‌تواند توسط پروتکل‌هایی مانند پروتکل دیفای کوروفای Curve.fi از این امکان استفاده کرد.

مثالی از آن در زیر:

https://etherscan.io/tx/0x259b7ac1f50554fe5ddcfeea7b4fa90ad70356ddfbbd341289db0dfbf99447f9

در این معامله، کسی از کورو.فای و OasisDex استفاده کرد و حدود 200 دلار درآمد کسب کرد. این به آنچه در ابتدا با استخرهای نقدینگی موردبحث قرار گرفت برمی‌گردد. ایده این است که آیا شما به بازرگانان انگیزه می‌دهید تا از اختلاف قیمت که همه به خاطر آن پاداش می‌گیریم، استفاده کنند.

استخرهای تشویقی چیست؟

استخرهای نقدینگی راهی عالی برای کمک به استیبل کوین‌ها برای نگه‌داشتن تراز قیمتی‌شان است. برای همه شرکت‌ها و بنیادهایی که استیبل کوین را تولید می‌کنند بسیار مهم است که قیمت از سطح تراز کمتر نشود زیرا داشتن یک استیبل کوین 0.98 دلار هرگز خوب نیست. درنتیجه، برخی از استخرهای پروتکل دیفای کوروفای Curve.fi از طرف این شرکت‌ها “تشویق” می‌شوند. این بدان معناست که علاوه بر کارمزد معاملات و کارمزد وام، شرکت‌ها (در حال حاضر Synthetix و Ren) به افرادی که با سکه‌های خود نقدینگی استخرها را تأمین می‌کنند پاداش می‌دهند.

کوروفای Curve.fi و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی در پروتکل دی فای آن

کوروفای Curve.fi و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی در پروتکل دی فای آن

در حال حاضر دو استخر تشویقی وجود دارد.

دیفای و اتریوم زیر ذره بین بانک فدرال سنت لوییس؛ علاقه بانک‌ها به امور مالی غیرمتمرکز

چگونه می‌توانم از آن استخرهای تشویقی استفاده کنم؟

هنگامی‌که در استخرهای sUSD یا sBTC در پروتکل دیفای کورو.فای Curve.fi واریز کردید، توکن‌های LP دریافت خواهید کرد که می‌توانید در Mintr آن‌ها را سهم‌گذاری کنید. https://mintr.synthetix.io/))

پس از به دست آوردن این توکن‌های LP، پاداش‌های خود را برای شرکت در استخر دریافت خواهید کرد این پاداش‌ها را در هر زمان که بخواهید می‌توانید برداشت کنید.

کوروفای Curve.fi و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی در پروتکل دی فای آن

کوروفای Curve.fi و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی در پروتکل دی فای آن

مشوق‌های موجود در مجموعه جدید sBTC چیست؟

با توجه به رشد ورود معادل‌های بیت کوین به بلاک چین اتریوم در انواع مختلف، پروتکل دیفای کورو.فای Curve.fi دو مجموعه نقدینگی جدید برای کمک به آن بیت کوین‌های رمزنگاری‌شده ایجاد کرده است.

استخر جدید sBTC توسط REN و SNX حمایت می‌شود. این استخر به دنبال نقدینگی در عناوین مختلف بیت کوین در اتریوم wBTC)، sBTC و(renBTC است که می‌تواند در بازار آزاد یا از طریق renBridge (https://bridge.renproject.io/) با توکن بومی بیت کوین مبادله شود. مفاهیمی که در بالا توضیح داده شد در مورد این استخر جدید کاربرد دارند با این تفاوت که شما بیت کوین شبیه‌سازی‌شده را به‌جای استیبل کوین ارائه می‌دهید. این استخر بسیار سودآور است زیرا پاداش‌های زیر را برای تأمین نقدینگی به‌اضافه کارمزد معاملات دریافت می‌کنید:

SNX

REN

CRV

BAL

این مشوق‌ها به مدت 10 هفته (از نوزدهم ژوئن 2020 شروع شده است) ادامه خواهد داشت و ممکن است همان‌طور که در استخر sUSD اتفاق افتاد تمدید نیز شود.

می‌توانید در مورد آن بیشتر بخوانید: https://blog.synthetix.io/btc-yield-farming-pool/

چه چیزی انگیزه‌های APR را به حرکت درمی‌آورد؟

استخر sUSD در حال حاضر 38.31٪ SNX دیگر در سال به دست می‌آورد و سه متغیر وجود دارد که می‌تواند این تغییر را ایجاد کند:

SNX توزیع‌شده بر اساس تعداد افرادی است که توکن‌های LP خود را در Mintr ذخیره می‌کنند، به این معنی که اگر افراد بیشتری شروع به جمع‌آوری کنند، سهم پاداش شما کمتر می‌شود.

(افزایش قیمت SNX باعث افزایش پاداش سالانه می‌شود)

میزان پاداش هفتگی (48،000 SNX از امروز) نیز می‌تواند کاهش یابد زیرا Synthetix همکاری خود را با پروتکل کوروفای Curve.fi ارزیابی مجدد خواهد کرد.

رمز CRV چیست؟

توکن CRV یک توکن حاکمیتی و کاربردی برای پروتکل کوروفای Curve.fi است که اخیراً منتشرشده است. تمام کسانی که در استخرهای کورو.فای شرکت کرده‌اند، توکن‌های CRV دریافت می‌کنند.

آیا قراردادهای هوشمند کوروفای Curve.fi  حسابرسی شده است؟

قراردادهای هوشمند پروتکل دیفای کوروفای Curve.fi توسط تریال آو بیتس Trail of Bits حسابرسی شد.

قراردادهای هوشمند کورو.فای DAO توسط Trail of Bits، MixedBytes و Quantstamp حسابرسی شد.

کجا می‌توانم قراردادهای هوشمند کوروفای Curve.fi پیدا کنم؟

آنجا: https://www.curve.fi/contracts!

خطرات موجود چیست؟

ممیزی‌های امنیتی خطرات را به‌طور کامل از بین نمی‌برند، بنابراین هنوز هم ممکن است آسیب‌پذیری در قراردادهای هوشمند پروتکل دیفای کوروفای Curve.fi پیدا شود. بازده بالا هرگز بدون خطرات حاصل نمی‌شود.

بر روی کورو.فای قراردادهای هوشمند، هر زمان که به یک استخر می‌پیوندید، خطرات سیستمی ناشی از شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی سکه‌های موجود در استخر را نیز می‌پذیرید. به‌عنوان‌مثال، اگر استیبل کوین خاصی به دلیل اتفاقات ناگهانی از بین برود سرمایه‌ی شما نیز درخطر خواهد بود

کورو.فای از قراردادهای هوشمند پروتکل‌های وام استفاده می‌کند که به معنای انباشته شدن ریسک است (فقط برای استخرهای y و c انتخاب استخر متناسب باتحمل ریسک مهم است.)

علاوه بر حسابرسی خود، استخرهای پروتکل دیفای کوروفای Curve.fi در حال حاضر چندین میلیون نفر را برای نزدیک به شش ماه نگه‌داشته است و ناگفته نماند که هکرها قبلاً بارها و بارها برای سرقت این وجوه تلاش ناموفق داشته‌اند.

کورو.فای تقریباً مانند دی فای بسیار جدید است و هنوز در دوران جوانی خود بسر می‌برد و مسیر پرپیچ‌وخمی در پیش دارد. این مسیر را قبل از دی فای بیت کوین و اتریوم با موفقیت پشت سر گذاشتند.

همان‌طور که همیشه گفته‌ایم

لطفاً پس‌انداز زندگی یا دارایی‌هایی را که قادر به از دست دادن نیستید، به‌ویژه به‌عنوان تأمین‌کننده نقدینگی، در اختیار پروتکل دیفای کوروفای Curve.fi قرار ندهید. توجه داشته باشید در این مقالات بر آن شدیم تا شما را با نحوه‌ی استفاده از این پلتفرم‌ها آشنا کنیم و هیچ‌گونه توصیه برای استفاده یا عدم استفاده از آن‌ها نداریم.

مطالب مرتبط
7 نکته مهم در مورد سرمایه گذاری در سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی
هاروست Harvest پلتفرم جدید دیفای برای کسب سود از طریق بیت کوین، XRP و سه دارایی دیگر
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی