منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  اشتراک گذاری داده‌ها به صورت غیرمتمرکز چیست؟ جاستین سان توضیح می دهد
شتراک گذاری داده‌ها به صورت غیرمتمرکز چیست؟جاستین سان مدیرعامل ترون توضیح می‌دهد

اشتراک گذاری داده‌ها به صورت غیرمتمرکز چیست؟ جاستین سان توضیح می دهد

رضا باغانی
1399/07/28
۰

جاستین سان: استفاده از فناوری بلاکچین راهی برای ایجاد شبکه‌های قوی غیرمتمرکز جهت اشتراک گذاری فایل است. با استفاده از بلاکچین و ارزهای دیجیتال می‌توان شرکت کنندگان در گره‌ها را برای ادامه همکاری تشویق کرد. یک سیستم پاداش مبتنی بر توکن، تضمین می‌کند که همیشه گره‌های کافی برای ارائه خدمات به شبکه وجود داشته باشد.

اشتراک گذاری داده‌ها به صورت غیرمتمرکز چیست؟ جاستین سان توضیح می دهد

جاستین سان بنیانگذار بلاکچین ترون (Tron) و مدیر عامل بیت‌تورنت (BitTorrent) است. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد مطالعات آسیای شرقی از دانشگاه پنسیلوانیا و لیسانس تاریخ از دانشگاه پکن است. سان به یکی از مشهورترین چهره‌ها در فضای بلاکچین تبدیل شده است که به دلیل تاکتیک‌های دقیق بازاریابی شناخته می‌شود.

بلاکچین ترون با الگو گرفتن از اتریوم به وجود آمده است و سعی دارد خود را به عنوان اینترنت جهانی معرفی کند. این بلاکچین به شدت مورد توجه کارآفرینان و توسعه دهندگان وب 3.0 است. ترون در سال 2018 بیت تورنت را خریداری کرد. این پلتفرم مشهورترین شبکه اشتراک گذاری غیرمتمرکز داده در جهان است. در این مقاله جاستین سان اشتراک گذاری غیرمتمرکز را توضیح می دهد.

شتراک گذاری داده‌ها به صورت غیرمتمرکز چیست؟جاستین سان مدیرعامل ترون توضیح می‌دهد

شتراک گذاری داده‌ها به صورت غیرمتمرکز چیست؟جاستین سان مدیرعامل ترون توضیح می‌دهد

اشتراک گذاری داده‌ها به صورت غیرمتمرکز چیست؟

اشتراک فایل در دنیای دیجیتال به چه معناست و چه کاربردی دارد

با پیشرفت دوره دیجیتال، اینترنت به شبکه گسترده و پیچیده‌ای از داده‌ها و فایل‌ها تبدیل شده است که با استفاده از پروتکل انتقال متن یا HTTP با هم ارتباط برقرار می‌کنند. از آنجا که ترافیک اینترنت با گذشت زمان افزایش یافته و حجم گسترده‌ای از اطلاعات منتقل شده بسیار زیاد است، HTTP تحت این فشار شروع به فروریختن کرده است.

به عنوان مثال، هر بار که یک صفحه وب را بارگیری می‌کنیم، از HTTP برای بازیابی محتوای درون سرورهای متمرکز استفاده می‌شود. اگر محتوا شامل انتقال فایل‌های بزرگ باشد، ممکن است پهنای باند زیادی را مصرف کند. اگر سروری از بین برود، ممکن است یک وب سایت همچنان وجود داشته باشد اما داده‌های مربوط به آن، مانند تصاویر یا فایل‌های گرافیکی دیگر وجود نداشته باشند. بعلاوه، به دلیل اعتماد به سرورهای متمرکز، HTTP سانسور و فیلتر را آسان می‌کند.

اشتراک فایل غیرمتمرکز راهی برای ذخیره فایلها در چندین گره در شبکه و نه در یک سرور متمرکز است.

به اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل به عنوان راه حلی برای برخی از مشکلات شیوه متمرکز معرفی شده است. تورنت شناخته شده ترین راه حل برای عموم مردم است. از تورنت به عنوان راهی برای توزیع فایل‌های بسیار بزرگ مانند فیلم‌ها و بازی‌های پرحجم استفاده می‌شود. این راه حل برای غلبه بر چالش‌های استفاده از HTTP به نظر بسیار کارآمد می‌رسد.

با این حال، نسخه‌های قبلی پروتکل‌های اشتراک فایل نیز محدودیت‌هایی دارند. گره‌ها معمولاً توسط داوطلبان اداره می‌شوند. آن‌ها می‌توانند همانطور که داوطلبانه شروع به کار کردند، خدمات خود را متوقف کنند. این بدان معناست که هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت که همیشه افراد کافی برای میزبانی فایل‌ها وجود داشته باشد.

استفاده از فناوری بلاکچین راهی برای ایجاد شبکه‌های قوی غیرمتمرکز جهت اشتراک گذاری فایل است. با استفاده از بلاکچین و ارزهای دیجیتال می‌توان شرکت کنندگان در گره‌ها را برای ادامه همکاری تشویق کرد. یک سیستم پاداش مبتنی بر رمز، تضمین می‌کند که همیشه گره‌های کافی برای ارائه خدمات خود به شبکه وجود دارد.


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل چگونه کار می‌کند؟

استفاده از سرورهای متمرکز برای ارائه فایل‌ها و داده‌ها به عنوان یک مدل سرویس دهنده-کلاینت شناخته می‌شود. به زبان ساده، مشتری یا کاربر با تایپ کردن یک URL داده ها را درخواست می کند. در طرف دیگر یک سرور متمرکز آن داده ها را از طریق HTTP تحویل می‌دهد.

اشتراک فایل غیرمتمرکز از مدل متفاوتی استفاده می‌کند که به اشتراک گذاری نظیر به نظیر معروف است. در مدل سرویس گیرنده-سرور، URL از یک آدرس IP استفاده می شود که براساس مکان سرور محل ذخیره داده‌های وب سایت است.

با اشتراک گذاری P2P، فایل‌ها در یک مکان ذخیره نمی‌شوند. در عوض، آن‌ها در شبکه‌ای از گره‌ها توزیع شده‌اند. به هر فایل یا قطعه، یک هش رمزنگاری منحصر به فرد داده می‌شود. این بدان معنی است که همه نسخه‌ها از طریق شبکه ردیابی می‌شوند. هنگامی که کاربر داده را درخواست می‌کند، شبکه گره‌هایی را پیدا می‌کند که مطابقت کامل با هش یا هش های منحصر به فرد دارند.

مزایای اشتراک غیرمتمرکز فایل چیست؟

استفاده از آدرس‌های هش توزیع شده در چندین گره به معنای تغییرناپذیر بودن محتوا و در دسترس بودن دائمی آن است. از کار افتادن یک گره مهم نیست زیرا گره‌های دیگر فوراً آن نسخه را تحویل خواهند داد.

هنگامی که کاربران در حال بازیابی اطلاعات از سرورهای متمرکز با استفاده از HTTP هستند، سرویس آنها کندتر حرکت می‌کند. اشتراک فایل غیرمتمرکز پهنای باند را آزاد می‌کند زیرا وزن فایل‌ها در بسیاری از کانال‌ها توزیع می‌شود.

این مدل همچنین مقاومت در برابر سانسور و فیلتر را به همراه دارد. دولت‌ها ممکن است به ارائه دهندگان خدمات اینترنتی خود دستور دهند که وب سایت یا سرویس خاصی را فقط با مسدود کردن آدرس IP آن مسدود کنند. اگر فایل‌ها یا داده‌های ذخیره شده در کل شبکه رمزگذاری شده باشند، جلوگیری از دسترسی به آنها غیرممکن است.

با توجه به این مزایا و موارد دیگر، یک شبکه اشتراک فایل غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین از پیشرفت مداوم اینترنت به وب 3.0 و فراتر از آن پشتیبانی می‌کند.

آیا نمونه‌هایی از پروتکلهای غیرمتمرکز اشتراک فایل وجود دارد؟

دو ارائه دهنده خدمات اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل اصلی وجود دارد. بیت تورنت (BitTorrent) در سال 2001 به عنوان یک پروتکل اشتراک فایل نظیر به نظیر (peer to peer) توسعه داده شد. این پلتفرم توسط ترون در جولای 2018 خریداری شد. تا آن زمان، بیت تورنت در ماه به 100 میلیون کاربر فعال در سراسر جهان رسیده بود.

سال گذشته، بیت تورنت از راه اندازی سیستم فایل بیت تورنت یا BTFS بر بستر شبکه ترون خبر داد. راه اندازی BTFS دو نیاز را در بخش ذخیره سازی غیرمتمرکز فایل برطرف می‌کند. در مرحله اول، این سیستم مشوق را به شبکه نظیر به نظیر بیت تورنت معرفی می‌کند و به شرکت کنندگان اجازه می‌دهد در ازای مشارکت‌های خود، توکن BTT را به عنوان پاداش دریافت کنند.

شتراک گذاری داده‌ها به صورت غیرمتمرکز چیست؟جاستین سان مدیرعامل ترون توضیح می‌دهد

بیت تورنت، مشهورترین ارائه خدمات اشتراک گذاری غیرمتمرکز داده

در مرحله دوم، این سیستم یک راه حل ذخیره سازی فایل غیرمتمرکز برای اپ های غیرمتمرکز (دپ‌ها) اجرا شده در بلاکچین فراهم می‌کند. اصولاً ذخیره سازی فایل در بلاکچین گران است، به این معنی که بسیاری از توسعه دهندگان از راه حل‌های متمرکز پیش فرض برای این کار کمک می‌گیرند. هدف BTFS رفع این شکاف و معرفی فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز فایل است. این فضا هم مقرون به صرفه و هم قابل دسترسی است. BTFS اکنون در حا انجام وظایف خود است.

پروژه دیگری به نام اینترپلنتری فایل سیستم (InterPlanetary File System) یا IPFS با هدف رفع نیاز مشابهی انجام شده است. آزمایشگاه‌های پروتکل IPFS در سال 2015 به عنوان پروتکل اشتراک فایل نظیر به نظیر راه اندازی شدند. آزمایشگاه‌های پروتکل همچنین در حال ساخت فایلکوین (Filecoin)، لایه بلاک چین خود، برای تکمیل IPFS هستند. فایلکوین برای مدت طولانی با نسخه بتا کار کرد تا بالاخره چندی پیش راه اندازی شد.

شتراک گذاری داده‌ها به صورت غیرمتمرکز چیست؟جاستین سان مدیرعامل ترون توضیح می‌دهد

IPFS ارائه دهنده خدمات اشتراک گذاری غیرمتمرکز داده

آیا موارد استفاده اشتراک گذاری فایل غیرمتمرکز در حال حاضر وجود دارد؟

دو نمونه‌ای که با پروژه IPFS همکاری کرده‌اند، ویکی پدیا و نسخه اندروید مرورگر اوپرا (Opera) هستند. دولت ترکیه پیش از این با استناد به آنکه ویکی پدیا تهدیدی برای امنیت ملی است، این سایت را ممنوع اعلام کرد. هکتیویست ها نسخه‌ای از ویکی پدیای ترکی را بارگذاری کرده و با استفاده از IPFS به عنوان راهی برای دور زدن ممنوعیت، آن را راه اندازی کردند. IPFS همچنین به معرفی بخشی از قابلیت‌های وب 3.0 (Web 3.0)، در نسخه امدروید مرورگر وب اوپرا ادغام شده است.

BTFS نیز در دی‌لایو (DLive) شبکه پخش ویدئو غیرمتمرکز ادغام شده است. این پلتفرم امکان پخش مستقیم و سریع و مقاوم در برابر سانسور را فراهم می‌کند. این یک نقطه عطف و مثال دیگری است که در آن ثابت می‌شود اشتراک گذاری فایل غیرمتمرکز دارای پتانسیل نامحدود است.

مطالب مرتبط
صرافی ارز دیجیتال چیست؟ برترین صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی در سال 2021
بهترین ارزهای دیجیتال
دوره آموزشی ارز دیجیتال: معرفی یازده دوره رایگان برای یادگیری بیت کوین، بلاک چین و ارزهای دیجیتال
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether