منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  مقدمات ارزهای دیجیتال  »  هویت غیرمتمرکز (Decentralized identity)، راهکار بلاک ‌چین برای جلوگیری از سرقت هویت
هویت غیرمتمرکز (Decentralized identity)، راهکار بلاک ‌چین برای جلوگیری از سرقت هویت

هویت غیرمتمرکز (Decentralized identity)، راهکار بلاک ‌چین برای جلوگیری از سرقت هویت

سعید درویشی
1400/03/23
۰

هویت غیرمتمرکز (Decentralized identity) ، راهکاری است که به کمک آن بلاک‌ چین مشکل سرقت هویت (Identity Theft) را برای همیشه از بین خواهد برد. هدف از هویت غیرمتمرکز این است که داده‌های شخصی را تحت کنترل افراد قرار دهیم. در نتیجه خود افراد تصمیم بگیرند که این اطلاعات چگونه و به چه کسانی نمایش داده شوند.

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • هویت غیرمتمرکز، راه حلی برای جلوگیری از سرقت هویت
  • توکنیزه کردن اطلاعات هویتی افراد
  • روش پیاده سازی هویت غیرمتمرکز
  • هویت غیرمتمرکز چگونه جلوی سرقت هویت را می‌گیرد؟
  • فونیکس دائو، پلت فرمی که هویت غیرمتمرکز را پیاده سازی کرده‌است

مدتی است که تعداد موارد سرقت هویت زیاد شده است. اطلاعات هویتی کاربران به راحتی و بدون اطلاع آنها به سرقت می‌روند و توسط سازمان‌ها خرید و فروش می‌شوند. تنها در سال 2018 رقمی در حدود 14.4 میلیون نفر قربانی این سرقت‌های هویتی شده اند.

این تهدیدها به صورت بالقوه و به طور مداوم ادامه دارد و روز به روز هم بر شدت آنها افزوده می‌شود. اما به نظر می رسد که با ظهور فناوری بلاک ‌چین دیگر نیازی به نگرانی نیست. خاصیت تمرکززدایی فناوری بلاک چین یک فرصت برای مقابله در برابر این تهدیدات فراهم می‌کند. خصوصاً اینکه در فضای کریپتوکارنسی می توان هویت را به صورت یک توکن درآورد.

هویت غیرمتمرکز، راه حلی برای جلوگیری از سرقت هویت

هدف از هویت غیرمتمرکز (Decentralized identity) این است که داده‌های شخصی را تحت کنترل افراد قرار دهیم. در نتیجه خود افراد تصمیم بگیرند که این اطلاعات چگونه و به چه کسانی نمایش داده شوند.

با پیاده سازی هویت غیرمتمرکز دیگر شرکت‌ها و ارگان‌های مختلف نمی توانند از طریق بدست آوردن و فروش اطلاعات هویتی اشخاص سود ببرند. بدین صورت داده‌های هویتی فرد در اختیار خود فرد قرار می گیرد. اما سوال اینجاست که پیاده سازی هویت غیرمتمرکز چگونه صورت می‌گیرد؟

توکنیزه کردن اطلاعات هویتی افراد

پیاده سازی هویت غیرمتمرکز، از طریق توکن سازی انجام می‌شود. از نام کاربری گرفته تا ایمیل، هر بخش از هویت آنلاین شخص را میتوان به صورت یک توکن به نمایش درآورد. این توکن به کاربر امکان می دهد تا تعیین کند که چه کسی و چگونه  اطلاعات هویتی او را ببیند.

به عنوان مثال، شخصی که به پزشک مراجعه می‌کند می‌تواند بخشی از اطلاعات خود مانند سابقه‌ی پزشکی، نام و آدرس خود را انتخاب کند تا پزشک بتواند از آن‌ها استفاده نماید. همچنین کاربر می‌تواند اطمینان حاصل کند که این اجازه تنها به همان پزشک داده شده است و فرد دیگری قادر به مشاهده‌ی آن نباشد. پزشک فرد هرگز قادر نخواهند بود که این اطلاعات را به شرکت یا شخص دیگری بفروشد.روش پیاده سازی هویت غیرمتمرکز

با استفاده از هویت غیرمتمکز، هکرها و یا هر شخصی که بخواهد از اطلاعات هویتی شخص سواستفاده نماید، ناکام خواهد ماند. زیرا با کمک هویت غیرمتمکز، عملاً هیچ فردی نمی‌تواند خود را به عنوان فرد مورد نظر معرفی کند.

این دستاورد به لطف کلیدهای عمومی و خصوصی، ایده‌ای که از کیف پول‌های ارز دیجیتال گرفته شده، به وجود آمده است. کاربر کلیدهای عمومی و خصوصی متناظر با خود، که نشان‌دهنده‌ی هویت او در فناوری بلاک‌چین است را ایجاد می‌کند. سپس کلید عمومی در چیزی به نام شناسه‌ی غیرمتمرکز (DID) ذخیره می‌شود. این شناسه‌ی غیرمتمرکز (Decentralized Identifier) از طریق یک شبکه‌ی غیرمتمرکز قابل دسترسی خواهد بود.

هنگام ثبت نام کاربر در یک سرویس، ارائه دهنده‌ی آن سرویس کلید عمومی یا شناسه‌ی غیرمتمرکز کاربر مورد نظر را در شبکه پیدا می‌کند. پس از آن، کاربر مالکیتش را با امضای کلید خصوصی خود تأیید می‌کند. هر فردی می‌تواند چندین شناسه (Identifier) برای خود ایجاد کند. به عنوان مثال می‌توان یک شناسه برای رسانه‌هایی اجتماعی یا سوشال مدیا، یک شناسه برای ورود به یک بازی و موارد مشابه دیگر ایجاد کرد.

هویت غیرمتمرکز چگونه جلوی سرقت هویت را می‌گیرد؟

پیش از این نیز هرکسی می‌توانست با حساب گوگل یا فیسبوک خود به چندین سرویس دیگر لاگین کند. اما با کمک شناسه‌ی غیرمتمرکز، کاربر اطلاعات لاگین‌های مختلف خود را به جای اینکه در یک پلت فرم واسط ذخیره کند، خودش ذخیره می‌کند. همچنین فرد می‌تواند در ازای دریافت سود، دسترسی به اسناد مربوط به اطلاعات و توانایی های شخصی خود را به شخص دیگری بدهد.

با توجه به اینکه کلیدهای خصوصی فرد در یک شبکه‌ی بلاک ‌چین غیرمتمرکز ذخیره شده‌اند، دسترسی به این اطلاعات توسط یک خرابکار یا هکر عملاً غیرممکن است. این شبکه‌ها ضد دستکاری و خرابکاری هستند و دارای نقطه‌ی مرکزی قابل دسترسی که بتوان به آن حمله کرد و آن را از کار انداخت، نیستند. به عبارتی امنیت فناوری بلاک‌ چین در کنار کنترلی که کاربر بر هویت خود دارد، از هرگونه سواستفاده از اطلاعات شخصی جلوگیری می‌کند.فونیکس دائو، پلت فرمی که هویت غیرمتمرکز را پیاده سازی کرده‌است

در حال حاضر پلتفرم‌هایی در فضای بلاک چین وجود دارند که هویت غیرمتمرکز را پیاده سازی کرده اند. یکی از این پلت فرم‌ها، فونیکس دائو (PhoenixDAO) است.
این شبکه از انواع مختلف دپ‌ها (dapp)، از استیکینگ یا سپرده‌گذاری گرفته تا برنامه‌ریزی رویدادها و موارد دیگر پشتیبانی می‌کند. کاربران می‌توانند برای دسترسی ساده به دپ‌های مختلف، یک شناسه در فونیکس دائو ایجاد کنند.

همه داده‌های شخصی و شناسه‌ها در اختیار خود کاربر قرار دارد. کاربر تعیین می‌کند که کدام دپ‌ها به این داده‌های شخصی و شناسه‌ها دسترسی داشته باشند و نیز می‌تواند دسترسی دپ‌ها به اطلاعاتی که به آنها ربطی ندارد، را محدود می‌کند. در این پلت فرم امکان نشت داده‌ها و یا سرقت اطلاعات هویتی توسط شخص سوم وجود  ندارد.

 

سخن نهایی

با گسترده‌تر شدن شبکه‌هایی شبیه فونیکس دائو، به زودی مشکل سرقت هویت به تاریخ خواهد پیوست. هکرها و سایت‌های واسطه دیگر نمی‌توانند اطلاعات شخصی شما را کنترل کنند و به سرقت ببرند. در نتیجه خود شما تصمیم می‌گیرید که اطلاعات هویتی شما چگونه و به چه کسانی نمایش داده شوند.

مطالب مرتبط
بیت پارس مرجع تخصصی آموزش بلاک چین و ارزهای دیجیتال
ماینینگ بیت کوین با لپ تاپ و کامپیوتر شخصی
مزایا و معایب ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether