قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  امور مالی غیرمتمرکز توسط تمرکز تهدید می‌شود؛ با توجه به رشد رپد بیت کوین دیفای آماده رشد است

امور مالی غیرمتمرکز توسط تمرکز تهدید می‌شود؛ با توجه به رشد رپد بیت کوین دیفای آماده رشد است

سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)
رضا باغانی
1399/09/22
۰
امور مالی غیرمتمرکز توسط تمرکز تهدید می‌شود؛ با توجه به رشد رپد بیت کوین دیفای آماده رشد است

در حالی که دیفای (DeFi) محبوب‌ترین کلمه سال بوده است، امور مالی غیرمتمرکز فضایی است که مملو از مخاطرات است. در حقیقت، گزارش اخیر بریو نیو کوین (BraveNewCoin) مجموعه‌ای از 18 خطر جدی غیرمالی برای دیفای بیان کرده است. در این گزارش خطرات ذاتی را که ممکن است کاربر هنگام فعالیت در این اکوسیستم در معرض خطر قرار گیرد، بیان می‌کند.

امور مالی غیرمتمرکز توسط تمرکز تهدید می‌شود؛ با توجه به رشد رپد بیت کوین دیفای آماده رشد است

امور مالی غیرمتمرکز توسط تمرکز تهدید می‌شود؛ با توجه به رشد رپد بیت کوین دیفای آماده رشد است

امور مالی غیرمتمرکز توسط تمرکز تهدید می‌شود؛ با توجه به رشد رپد بیت کوین دیفای آماده رشد است

بسیاری از ریسک‌های گزارش با جزئیات بررسی شده است. با این حال یکی از ریسک‌های بسیار مهم مرتبط با امور مالی غیرمتمرکز که در این گزارش بسیار به آن پرداخته شده بود، “ریسک تمرکز” بود. این گزارش ایجاد پروتکل‌های دیفای که از معماری متمرکز بهره می‌برند را بزرگترین ریسک امور مالی غیرمتمرکز می‌داند. در فهرست خطرات مرکزیت پنج مورد ذکر شده است.خطر آسیب پذیری قراردادهای هوشمند قابل ارتقا

این آسیب پذیری از سمت مدیر یا تیم یک قرارداد هوشمند قابل ارتقا می‌تواند نمایان شود. این یعنی بدون اطلاع کابران می‌تواند رفتاری را که کاربر انتظار دارد رخ دهد، تغییر دهد. از سوی دیگر هرگونه اشتباه از طرف تیم توسعه دهنده باعث می‌شود کل پروتکل از دسترس خارج شود. از سوی دیگر فروش توکن‌ها فروش نرفته یا تازه ضرب شده نیز می‌تواند این پروتکل‌ها را تهدید کند.

تمرکز استیبلکوین ها

خطرناک بودن تمرکز بعضی از استیبلکوین‌ها بر کسی پوشیده نیست. با این وجود استفاده از آن‌ها در بیشتر پروتکل‌های دیفای می‌توند خطرناک باشد. این استیبلکوین‌ها که سهم بزرگی از پول‌های ثابت در امور مالی غیرمتمرکز را در بر می‌گیرند اگر از مرکز صادر کننده دچار مشکل شوند می‌توانند کل پروتکل‌ها را از کار بیندازد.

این گزارش به ویژه به USDT و USDC اشاره می‌شود. از آنجا که آنها توسط اشخاص ثالث متمرکز ضرب می‌شوند، این گزارش پیشنهاد می‌کند که هرگونه ذخیره خارج از زنجیره‌ای که این سکه‌ها با پشتوانه آنها پشتیبانی می‌کند، مستعد کاهش ارزش سناریوهایی مانند اجرای بانک است.

سرویس‌های ارائه دهنده میزبانی گره در اتریوم

تخمین زده می‌شود 63٪ از جامعه اتریوم از اینفورا (Infura) به عنوان اپراتور گره (Node) مورد نظر خود استفاده می‌کنند. این نگرانی وجود دارد که این سرویس یا سرویس‌های مشابه یک نقطه خرابی واحد برای کل شبکه باشد. این “نقطه خرابی” در 11 نوامبر هنگامی‌مطرح شد که صرافی‌های متعدد برداشت ETH را به دلیل قطع شدن اینفورا به حالت تعلیق درآوردند.

در این گزارش چندین دسته دیگر از خطرات مربوط به امور مالی غیرمتمرکز نیز ذکر شده است. با این وجود، بیشتر آنها دارای موضوع مشترک تمرکز هستند.

حق رأی با استفاده از توکن‌‌‌های بومی‌پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز

به عنوان مثال، “خطر تشویق‌های اقتصادی” نشان می‌دهد که پیشنهادهای حاکمیتی بر کاربران پروتکل دیفای که توکن بومی‌آن نرم افزار دیفای را ندارند، تأثیر منفی می‌گذارد. این توکن‌‌‌های بومی‌می‌تواند به مشارکت کنندگان در شبکه برای سودهای مالی کمک کند.

“من به پیشنهاد 1 رأی می‌دهم تا آستانه پیشنهادهای آینده را کاهش دهم

این قدرت بیشتری به بازیکنان بزرگ با تعداد زیادی رأی دادن اعطا می‌کند، به “رأی دهنده کوچک” کمک نمی‌کند

RN هرکسی می‌تواند از پیشنهادات مستقل استفاده کند، بنابراین “مانع” پیشنهادهای جدید عملاً صفر است”

– Agustín Aguilar (@ Agusx1211) 13 اکتبر 2020

پیشنهاد دارما مثالی از این نمونه است، جایی که از 98٪ آرا برای این پیشنهاد، بیش از 60٪ از دو نماینده برتر، دارما و گونتلت بود.خطر استفاده از اوراکل‌های متمرکز

به غیر از این، سایر مقوله‌های آسیب پذیری، خطرات مربوط به اوراکل‌ها است. تحقیقات نشان داده است که اوراکل متمرکز خطر بسیار بیشتری نسبت به راه حل‌های غیرمتمرکز اوراکل دارد. به عنوان مثال یک اوراکل در سال 2019 خوراک نادرست قیمتی مورد استفاده توسط اوراق متمرکز سینثتیکس (Synthetix) را منتشر کرد. این اشتباه منجر به یک ضرر 27 میلیون دلاری شد.

با ادامه توسعه اکوسیستم و تبدیل شدن ترکیب پذیری و قابلیت همکاری به ارکان اصلی اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز، ممکن است تمرکز حتی به خطرات بیشتری منجر شود.

رشد خیره کننده بیت کوین دیفای (رپد بیت کوین) در سال 2020 نشانه علاقه کاربران به امورمالی غیرمتمرکز

امور مالی غیرمتمرکز توسط تمرکز تهدید می‌شود؛ با توجه به رشد رپد بیت کوین دیفای آماده رشد است

امور مالی غیرمتمرکز توسط تمرکز تهدید می‌شود؛ با توجه به رشد رپد بیت کوین دیفای آماده رشد است

بازار امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) در سال 2020 رشد چشمگیری داشته است. معیارهای مختلف، مانند ارزش کل قفل شده (TVL)، گسترش سهموی این بخش در ماه‌های اخیر را نشان می‌دهد. اما مسلماً خوش بینانه ترین روند، افزایش تعداد رپد بیت کوین (WBTC) است.

رپد بیت کوین (WBTC) یک توکن ERC20 است که ارزش BTC را به بلاکچین اتریوم منتقل می‌کند. این توکن توسط پروتکل‌های برتر دیفای در ژانویه ایجاد شده است. این پروتکل‌ها شامل میکر دائو (MakerDAO)، کایبر نت ورک (Kyber Network) و کامپوند (Compound) است.چرا افزایش محبوبیت رپد بیت کوین (WBTC) نشانه‌ای خوش بینانه ای برای دیفای است؟

از آنجا که بیت کوین و اتریوم دو شبکه بلاکچین مختلف هستند، ارسال مستقیم BTC به شبکه اتریوم امکان پذیر نیست. به این ترتیب، وقتی سرمایه گذاران می‌خواهند از خدمات دیفای با استفاده از BTC بهره ببرند، معمولاً BTC را به رپد بیت کوین (WBTC) تبدیل می‌کنند.

محبوبیت و استفاده روزافزون از WBTC در بازار امورمالی غیرمتمرکز حاکی از دو روند است. اول، این نشان می‌دهد که دارندگان بیت کوین به طور فزاینده‌ای از پروتکل‌ها و خدمات دیفای استفاده می‌کنند. دوم، این نشان دهنده اعتماد سرمایه گذاران به دیفای است.

امور مالی غیرمتمرکز توسط تمرکز تهدید می‌شود؛ با توجه به رشد رپد بیت کوین دیفای آماده رشد است

نمودار WBTC

طبق داده‌های کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، تاکنون بیش از 2 میلیارد دلار WBTC ضرب شده است. در حال حاضر بیش از 2 میلیارد دلار BTC در پروتکل‌های دیفای وجود دارد.

مزیت WBTC این است که به سرمایه گذاران بیت کوین اجازه می‌دهد ضمن استفاده همزمان از خدمات امور مالی غیرمتمرکز، از رشد قیمت BTC نیز بهره مند شود. قفل شدن چنین تعداد زیادی از BTC در دیفای نشان دهنده اطمینان بیشتر سرمایه گذاران به امور مالی غیرمتمرکز به طور کلی است.

در گذشته، هنگامی‌که فضای دیفای هنوز در مرحله رشد نوپا بود، موارد بسیاری از هک، خرابی قرارداد هوشمند و اشکالات وجود داشت. بی ثباتی پروتکل‌های کوچک دیفای استفاده از این خدمات را برای سرمایه گذاران بیت کوین دشوار می‌کند.

در ماه‌های اخیر، چرخه جدید دیفای بازیکنان اصلی مانند کامپوند، یی ارن فایننس و اوه را معرفی کرده است. با وجود این پروتکل‌ها خدمات امور مالی غیرمتمرکز نسبت به قبل قابل اطمینان تر و پایدارتر شده است.گام بعدی برای امور مالی غیرمتمرکز چیست

ارزش کل قفل شده در امور مالی غیرمتمرکز در این هفته به 15 میلیارد دلار رسیده است. این بیانگر این است، فضای دیفای هنوز روند صعودی سهموی را شاهد است.

می‌توان استدلال کرد که فاز جدید دیفای به دلیل افزایش سریع حجم مبادلات غیرمتمرکز تازه آغاز شده است.

صرافی‌های غیرمتمرکز پیشرو، مانند یونی سوآپ (Uniswap)، به طور متوسط حدود 300 میلیون دلار حجم معاملات روزانه ثبت کرده‌اند. هجوم تعداد زیادی از کاربران فعال که به طور روزمره از دیفای در مقیاس بزرگتری استفاده می‌کنند وجود دارد.

در کنار یونی سوآپ، سایر صرافی‌های غیرمتمرکز و سازندگان بازار خودکار (AMM)، مانند سوشی سوآپ (SushiSwap)، نیز افزایش چشمگیری در حجم مبادلات روزانه داشته‌اند.

اگر روند برنامه‌های غیرمتمرکز با مشاهده فعالیت بیشتر کاربر ادامه یابد، چرخه بعدی امور مالی غیرمتمرکز می‌تواند به طور بالقوه مقدار کل قفل شده در دیفای را به صورت تصاعدی افزایش دهد.

مطالب مرتبط
قانون گذاری دیفای: سال 2020 شکوفایی دیفای رقم خورد آیا 2021 سال قانونمند شدن آن است؟
ترون هکتون دیفای خود را با 10 میلیون دلار صندوق توسعه راه اندازی کرد
توکن تلور (TRB)
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021