منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  دیفای در صنایع غیرمالی: امور مالی غیرمتمرکز در صنایع غیرمالی چه امکاناتی فراهم میکند؟
دیفای در صنایع غیرمالی

دیفای در صنایع غیرمالی: امور مالی غیرمتمرکز در صنایع غیرمالی چه امکاناتی فراهم میکند؟

سعید درویشی
1400/03/26
۰

دیفای در صنایع غیرمالی نیز نفوذ کرده است. اگرچه به کارگیری دیفای (DeFi) در ابتدا به دلیل پیچیده بودن آن اندکی سخت به نظر می‌رسد، اما استفاده از این فناوری در صنایع غیر مالی از انرژی گرفته تا تجارت الکترونیکی، فواید بسیاری به همراه دارد.

دیفای در سال گذشته توانست هدف اصلی ارزهای دیجیتال را به خوبی در میان مردم معرفی کند. اما فقط سیستم های مالی نبودند که از دیفای بهره مند شدند. دیفای اکنون توانسته در صنایع غیرمالی نیز رخنه کند. در ادامه به بررسی نقش دیفای در جهان پیرامون خود خواهیم پرداخت و شما را با پروژه هایی که این فناوری را به بقیه عرصه ها وارد کردند، آشنا می کنیم.

اهداف امورمالی غیر متمرکز

امور مالی غیرمتمرکز (Defi) یکی از محبوب‌ترین موضوعات رمزنگاری هستند. دیفای به عنوان راهی برای بدست آوردن ثروت با استفاده از ارزهای دیجیتال معرفی می‌شود. اما علاوه بر این نقش، ابزاری است برای کسب سود از توکن‌هایی که شما پیش از این در کیف پول سرد خود نگهداری می‌کردید.

به همین دلیل هم دیفای خلی سریع رشد چشمگیری کرده تا حدی که باعث کاهش سرعت بلاک چین اتریوم شده‌است. زیرا همانطور که می‌دانید اکثر پروژه‌های دیفای بر روی اتریوم توسعه داده شده‌اند. قیمت گس نیز برای انجام برخی معاملات دیفای 10 دلار، 50 دلار و حتی در برخی مواقع 100 دلار است.

تاکنون بیشتر در مورد کاربردهای دیفای در بانکداری و بروکرها صحبت شده است. اما این فناوری می‌‌تواند برای ایجاد انقلاب در بسیاری از مشاغل دیگر از انرژی گرفته تا تجارت الکترونیکی نیز مورد استفاده قرار گیرد. در واقع به دلیل اینکه هسته‌ی اصلی امور مالی غیرمتمرکز حذف واسطه‌ها است، ما توان از دیفای در صنایع غیرمالی نیز استفاده کرد.

دیفای چگونه به افراد و صنایع کمک می‌کند؟

شما با دیفای به جای اینکه پولتان را در اختیار بانک‌های سنتی قرار داده و با سختی زیاد و بهره‌ی بالا وام بگیرید، می‌توانید از طریق پلت فرم‌های اعطای وام در کریپتوکارنسی وام‌های خوب و کم بهره بگیرید. یا اینکه می‌توانید به عنوان تامین کننده‌ی نقدینگی در یک استخر نقدینگی که از بازارسازهای خودکار پشتیبانی می‌کند شرکت کرده و سود به دست بیاورید. استخرهای نقدینگی واسطه‌ها را حذف کرده و خریدار و فروشنده را مستقیما به هم مرتبط می‌کنند.

به عبارتی دیفای، موسسات تسهیل کننده معاملات را حذف می‌کنند. به جای اینکه یک فرد یا موسسه نقش واسطه را بازی کند، این قراردادهای هوشمند هستند که طرفین را به هم معرفی کرده و انجام معاملات را خودکار می‌کنند.

ماهیت تغییر ناپذیر بلاک چین، تقلب هر دو طرف را غیر ممکن می‌کند. همانطور که گفتیم استفاده از دیفای در صنایع غیرمالی نیاز به واسطه ها را از بین می برود. پس از آنجا که تراکنش‌های بلاک چین به شخص سومی نیاز ندارد، لذا نیازی نیست که شما به یک واسطه‌ی مطمئن کارمزد بدهید تا این کار را برای شما انجام دهد.

کاربردی فراتر از امور مالی برای دیفای

استفاده از دیفای در حالت‌های معاملاتی، استیکینگ و ییلد فارمینگ بسیار پیچیده است. اما می‌توان از دیفای برای انتقال هر داده‌ای از یک طرف به طرف دیگر استفاده کرد. به عنوان مثالی از این کاربرد می‌توان تجارت الکترونیکی، بیمه، هویت دیجیتالی و حتی برق را نام برد.

انرژی غیرمتمرکز، یکی از کاربردهای دیفای در صنایع غیرمالی

انرژی غیرمتمرکز یا دی ان (DeEn) امروزه تا حدی مورد توجه قرار گرفته است که به آن یه اسم خاص داده‌اند. دی ان هم از از دپ ها (DApps) و قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند و به طور کلی بر روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شود. هدف به کار گیری دی ان حذف واسطه‌ها از جمله کارگزاران و بخش‌های خدماتی است. با این تفاوت که در انرژی غیرمتمرکز به جای کیلووات، کیلوبایت داریم.

یک سال پیش شرکت انرژی پایدار آلمانی به نام لیتیون (Lition ) یک صرافی غیر متمرکز نظیر به نظیر مبتنی بر بلاک چین برای مبادله‌ی انرژی راه اندازی کرد. این صرافی به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد تا برای خرید انرژی خود، تولید کننه‌ی مورد علاقه‌ی خود را پیدا کنند. قیمت ارزان، انرژی پاک، موقعیت جغرافیایی ویژگی‌هایی هتسند که می‌توانند بر روی این انتخاب تاثیر بگذارند.

این صرافی در حال اجرا است و مصرف کنندگان به طور متوسط 20 درصد در تهیه‌ی منابع مورد نیازشان صرفه جویی می‌کنند. این در حالی است که تولیدکنندگان انرژی شاهد افزایش 30 درصدی درآمدهایشان هستند.

تجارت الکترونیکی غیرمتمرکز، کاربرد جدید دیفای در صنایع غیرمالی

یکی دیگر از موارد استفاده از دیفای در صنایع غیرمالی، تجارت الکترونیکی است. یکی از شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کند یوکید (Uquid)است. هدف یوکید ایجاد پلی میان دیفای و تجارت الکترونیکی است. یکی از روش‌های انجام این کار، استفاده از ابزار مالی دفیتو (Defito Finance) است. این ابزار متمرکز بر برنامه‌های وفاداری مشتریان است. بدین صورت که یک مشتری با هر بار خرید یک توکن به دست می‌آورد.

این سایت از سه تکنیک دیفای (معامله، اعطای وام،ماینینگ) استفاده می‌کند. سپس این تکنیک‌ها را با نیازهای یک سایت تجارت الکترونیکی تطبیق می‌دهد.

توکن DSS

ماینینگ خرید (Shopping mining) یک برنامه‌ی وفاداری مشتری است. مشتری با خرید از هر یک از فروشگاه‌های آنلاین Uquids، یک توکن دریافت می‌کند. از این توکن که DSS نامیده می‌شود، می‌توان در مواردی مانند بازی‌های ویدیویی، موسیقی، سرویس‌های استریمینگ مانند اسپاتیفای (Spotify ) و ایکس باکس لایو (Xbox Live) استقاده کرد.

توکن بومی دفیتو به نام DSS بلافاصله پس از استخراج در یک قرارداد هوشمند بارگذاری می‌شود. این قرارداد هوشمند به DSS اجازه می‌دهد برای خریدهای آینده مشتری از سایت‌های Uquid یا برای ذخیره‌سازی در استخرهای نقدینگی استفاده شوند.

توکن DTO

مثال دیگری از کاربرد دیفای در صنایع غیرمالی، توکن  DTO است. این توکن یک توکن حاکمیتی است که از طریق تامین نقدینگی در استخر نقدینگی خرید، بدست می‌اید. استخرهای دفیتو، به جای اینکه امکان خرید و فروش توکن را برای معامله گران ارز دیجیتال فراهم کنند ، نمایانگر کالاهای دیجیتال در سایت‌های تجارت الکترونیکی Uquid’s هستند.

نمونه‌ای از این کالا ها عبارتند از بازی‌ها و نرم افزارهای تجاری، کارت‌های هدیه و کارت‌های شارژ تلفن همراه.

یک سازنده‌ی خرید خودکار هم مجموعه کالاهای تأمین کنندگان مختلف را به یکدیگر متصل می‌کند و به دارندگان توکن اجازه می‌دهد تا بهترین قیمت را برای کالاهای مورد نظرشان پیدا کنند. درست مانند بازارسازهای خودکار در صرافی‌های غیرمتمرکز.

هر دو توکن DTO و DSS می‌توانند برای استیکینگ و پرداخت استفاده شوند. اما توکن DTO برای موارد حاکمیتی و رای‌گیری نیز استفاده می‌شود.

توکن UQC

یکی دیگر از این توکن‌ها توکن دیفای یوکید (UQC) است. UQC یک توکن غیرمتمرکز ERC-20 است که می‌تواند برای انواع خدمات سنتی دیفای از جمله استیکینگ، وام ، مبادله‌ی توکن استفاده شود. بعلاوه می‌توان برای خرید و فروش منابع انژی، مواد غذایی و دارو نیز از این توکن استفاده کرد.

توکن NFDT

همچنین یوکید یک توکن مبتی بر اسمارت چین بایننس برای استفاده در بازار جدید NFT خود ساخته است. این توکن که NFTD نام دارد یک توکن کاربردی است که در مواردی مانند محتوای رسانه های اجتماعی مانند تیک تاکو، ویدیوهای یوتیوب، عکس و موسیقی و همچنین سایر محتواهایی دیجیتالی یوکیود استفاده می شود.

سخن نهایی

امروزه دیفای در صنایع غیرمالی نیز کاربرد دارد. اعلی رغم پیچیده بودن این تکنولوژی، به نظر می رسد که دیفای روز به روز محبوبیت بیتری در امور غیرمالی نیز به دست بیآورد.


به شما پیشنهاد می کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید:

سرمایه شرکتی در بیت کوین: 7 درصد از کل بیت کوین‌های در گردش در دستان شرکت‌هاست

دور زدن کارمزدهای اتریوم در صرافی یونی سواپ و سایر صرافی‌ها

جسی پاول (Jesse Powell) کیست؟ بنیان گذار صرافی ارز دیجیتال کراکن

مطالب مرتبط
فارکس Forex یا معاملهٔ ارزهای دیجیتال، کدام سودآورتر و بهتر است
وب 3.0 (web3.0) چیست و بلاک چین چه نقشی در آینده اینترنت خواهد داشت؟
بهترین کانال‌ های یوتیوب (youtube) در زمینه ی آموزش و تحلیل کریپتو کارنسی
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان