منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  استیکینگ شناور چگونه می‌تواند قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای و دیفای (DeFi) را فراهم کند؟
ریسک های استیکینگ

استیکینگ شناور چگونه می‌تواند قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای و دیفای (DeFi) را فراهم کند؟

ماهیّت منفک بودن بسیاری از بلاک چین‌های قدیمی، مانع از شکوفایی پتانسیل‌های دیفای می‌شود. اما در آینده‌ی پیش رو، همکاری‌های متقابل در حال گسترش، این موانع را پس خواهد زد.

استیکینگ شناور چگونه می‌تواند قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای و دیفای (DeFi) را فراهم کند؟

دو مورد از وقایع تعیین‌کننده در دنیای ارز دیجیتال و فضای گسترده‌ی بلاک چین، ظهور امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) و انتقال از شبکه‌های اثبات کار (PoW) به شبکه‌های لایه یک اثبات سهام (PoS) است. واقعه‌ی مهم بعدی، افزایش توانایی در همکاری بین بلاک چین‌های لایه‌ی یک، گشایش وثیقه‌های فراگردشی (superfluid) و یک اکوسیستم با ترکیبی از دارایی‌های مالی جدید است.از پیدایش بیت کوین تا به امروز

وقتی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) الگوریتم اثبات کار بیت کوین را در وایت پیپر قابل ستایش خود معرفی کرد، افراد بسیار کمی می‌توانستند تأثیر این حرکت را در علوم کامپیوتر و بازارهای مالی پیش‌بینی کنند. بیش از یک دهه است که روند استخراج، از مدل امنیتی بیت کوین پشتیبانی می‌کند و در عین حال استخراج یا ماینینگ به صورت همزمان با افزایش شدید قیمت بیت کوین مقیاس‌گذاری شده است.

هم اکنون با نزدیک شدن این روند به مقیاس‌گذاری کاملاً صنعتی، یعنی در مکانی که مقیاس‌های اقتصادی ارجحیت دارد، هزینه‌های استخراج بیت کوین مورد انتقاد حامیان انرژی قرار گرفته است، چرا که آنها معتقدند مصرف بیش از حد انرژی الکتریکی برای استخراج بیت کوین، از منظر مصرف انرژی مقرون به صرفه نیست. مصرف بالای انرژی برای الگوریتم اثبات کار، باعث طغیان بلاک چین‌های جدید مبتنی بر اثبات سهام، با اهداف جایگزین کردن پاداش‌های مالی و تئوری بازی به جای مصرف برق برای الگوریتم اثبات کار شد.

در حال حاضر، ترا (Terra)، پولکادات (Polkadot)، کازموس (Cosmos) و در آخر اتریوم دو (Ethereum 2.0) تعدادی از برجسته‌ترین بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات سهام هستند. تنها یک یا دو سال از راه‌اندازی بسیاری از بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات سهام گذشته است، اما با هجوم کاربران جدید به فضای ارز دیجیتال، سرعت پذیرش آنها بصورت فزاینده‌ای افزایش یافته است. دیفای توجه کاربران اصلی و معامله‌گرهای آماتور بازار ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است، که این هجوم، منجر به مشکل ترافیک شدید در اتریوم شده است و تأکید دوباره روی سرعت در هر دو لایه‌ی اول و دوم بلاک چین را گوشزد کرده است.

با این حال، بسیاری از بلاک چین‌های حال حاضر از یکدیگر دور مانده‌اند و بدون استفاده از راه‌حل‌های متمرکز، قادر به مبادله نیستند. این داستان به سرعت در حال تغییر است.

مشکل توانایی در همکاری و راه حل “استیکینگ شناور”

پروتکل‌های اثبات سهام معمولاً دارایی‌های کاربران را در یک بازه زمانی خاص به پروتکل متصل می‌کنند. در ازای آن، یک پاداش ثابت و از پیش تعیین شده، به کاربر ارائه می‌دهند. از دوره‌های زمانی نمایندگی نیز به عنوان روشی برای رسیدن به اجماع و افزایش امنیت بلاک چین استفاده می‌شود.

با این حال، سرمایه‌ی بلوکه شده (نیمه غیرمولد) در شبکه‌های اثبات سهام، دسترسی به نقدینگی در اکوسیستم دیفای را محدود می‌کند. اگرچه به دارایی تبدیل به سهام شده، با کارمزد معاملات درون شبکه یا نرخ انتشار، بهره تعلق می‌گیرد، اما مشتقاتی که به صورت توکن در آمده‌اند، می‌توانند این سرمایه‌های بلوکه شده را وارد گردش کنند. این مشتقات توکن شده به سهام‌داران شبکه‌های اثبات سهام این امکان را می‌دهند که دارایی‌های تحت وثیقه و در رهن خود (مثل، طلب وجوه در گردش) را به عنوان نماینده‌ای در پروتکل‌های دیفای به کار بگیرند.استیکینگ شناور چگونه این مشکل را حل می کند

استیکینگ شناور، همانطور که از نامش پیداست، راه حل این مشکل است. به کاربران امکان می‌دهد تا دارایی‌های ارز دیجیتال خود را در یک پروتکل اثبات سهام برای اجماع و حاکمیت به اشتراک بگذارند، در عین حال می‌توانند سرمایه‌های تحت وثیقه‌ی گشوده شده‌ی خود را نیز برای استفاده در سایر فرصت‌های دیفای مشارکت دهند.

سازوکار اصلی شامل توکن‌سازی دارایی‌های سهام شده از طریق قرارداد مشتقه و ایجاد یک چارچوب استاندارد برای این مشتقات است که در پروتکل‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در غیر این صورت به عنوان مشتقات استکینگ یا سهام شده شناخته می‌شوند، این مطالبات در مورد موقعیت‌های سهام تحت وثیقه، به صورت آزادانه می‌تواند هم بین کاربران در یک بلاک چین خاص (به عنوان مثال، اتریوم) و هم در بلاک چین‌های مختلف قابل معامله کردن باشد.

مشتقات استکینگ یا سهام شده می‌توانند بین بلاک چین‌های لایه‌ی یک مانند ترا (Terra) به پولکادات (Polkadot) در گردش باشند. وثیقه‌ی فراگردشی (superfluid) مفهومی است که در شبکه‌های ارز دیجیتال، به ویژه بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات سهام، بهره‌وری سرمایه را به شدت افزایش می‌دهد. تصور کنید لونا (LUNA) را روی ترا (Terra) استکینگ کنید، یک مشتق سهام شده‌ی به صورت نقدی را به نمایندگی از آن موقعیت بگیرید، آن را به اتریوم منتقل کنید و به عنوان وثیقه‌ی وام با ارز USDC به یک بازار پول غیر متمرکز واریز کنید. ترکیب‌پذیری بسیار قدرتمند است!

استیکینگ شناور بدون پذیرش ریسک نیست!

مهمترین مخاطره در حین کار با مشتقات استیکینگ شناور، توانایی پرداخت بدهی به صورت کلی است که از یکی از پارامترهای امنیتی اجماع شبکه‌های اثبات سهام ناشی می‌شود، یعنی اسلشینگ (خرد کردن) سکه های استیکینگ شده.

با استیکینگ مشتقات در پروژه‌های متعدد با نقدینگی بیشتر، خردشدن سکه/توکن‌های سهام شده (این رویداد زمانی رخ می‌دهد که یک اعتبارسنج نسبت مشخصی از توکن‌های به صورت سهام درآمده را از دست می‌دهد که یا سوزانده می‌شوند یا بین دیگر سهامداران توزیع می‌شوند) منعکس‌کننده ارزش کلی سهام در تمامی پروژه‌ها نخواهد بود. به عنوان مثال، اگر یک مشتق استکینگ مقدار مشخصی از دات (DOT) با آلیس (Alice) را به یک اپراتور گره به نمایندگی داده باشید و آن اپراتور گره فراموش کرده باشد که مدت زمان کارکرد صحیح گره را در 100٪ حفظ کند (یا یک بلوک اشتباه را تأیید کند)، بخشی از DOT که در وثیقه‌ی آلیس قرار دارد، خرد می‌شود.

اگر شخصی مشتقات استکینگ خود را در بازار پولی به کار بگیرد، ریسک در پرداخت بدهی برای موقعیتش را پذیرفته است. با وجود مشتقات استیکینگ شناور که در چندین بلاک چین در بازارهای مختلف پولی و پلتفرم‌های دیفای وجود دارد، در صورت سرنگونی شدید لایه‌ی یک یا خردشدگی در یک بلاک چین خاص، ریسک پرداخت بدهی سیستماتیک همچنان وجود دارد. سیستم کلی به پارامترهای امنیتی هر بلاک چین بسیار وابسته شده است.

بعلاوه، این مشتقات سهام شده لزوماً قابل جایگزینی نیستند. این عدم جایگزینی می‌تواند منجر به سو استفاده یا اختلاس از وجوهی شود که سرمایه‌گذاران در مقیاس گسترده‌ای در اختیار دارند و می‌تواند صنعت را مسدود کرده و پروژه‌های دیفای را قبل از رسیدن به اهداف نهایی خود فلج کند.آنچه برای آینده لازم است

بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات سهام و دیفای از اجزای مفید دوطرفه در اکوسیستم بلاک چین گسترده‌تر هستند.

در حال حاضر استیکینگ شناور یک راه حل ابتکاری برای مشکلات ناشی از استقرار ناکارآمد سرمایه و عدم توانایی در همکاری است، که مانع از شکوفایی پتانسیل موجود در دیفای می‌شود. با این وجود، برای حل این مسائل با بهبود شفافیت، استیکینگ شناور باید سازگاری بهتری پیدا کند. بلاک چین‌ها که هم اکنون در دسترس عموم مردم قرار دارند، با شناسایی اطلاعات غلط در قیمت‌گذاری، می‌توانند تا حد زیادی از این ریسک کم کنند.

با فشار رو به جلو در صنعت بلاک چین برای حرکت به سمت اثبات سهام و نیاز روزافزون به نوآوری در دیفای برای تسهیل در ارائه‌ی بهتر محصولات مبتنی بر پرداخت و وام، استیکینگ شناور به عنوان ابزاری ارزشمند عمل می‌کند.کاربران بدون نیاز به برداشتن دارایی‌های خود، می‌توانند با استفاده از برنامه‌های کاربردی مختلف مالی و بدون به خطر انداختن امنیت شبکه، بهره‌وری سرمایه‌ی خود را بهبود ببخشند.

در نهایت یک اکوسیستم پر رونق با قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای همراه با مشتقات استیکینگ شناور، می‌تواند به یک نظام پولی طلا برای حامل‌های پس‌اندازهای منفعل در دیفای تبدیل شود.

مطالب مرتبط
الگوریتم اثبات سوختگی (PoB) چیست؟ آیا جایگزین مناسبی براِی الگوریتم اثبات کار خواهد بود؟
اسپوفینگ Spoofing یا حملات جعل در بازارهای مالی و ارز دیجیتال چیست؟
10 پروژه برتر دیفای؛ بهترین توکن ها برای سرمایه گذاری در سال 2021 کدامند؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان