منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  اوراکل Oracle به‌عنوان یک منبع داده عمل می‌کند و می‌تواند با یک قرارداد هوشمند تغذیه شود
اوراکل (Oracle) در بلاک چین چیست؟

اوراکل Oracle به‌عنوان یک منبع داده عمل می‌کند و می‌تواند با یک قرارداد هوشمند تغذیه شود

سعید درویشی
1399/06/29
۰

اوراکل Oracle ‌ها سرویس‌های شخص ثالثی هستند که به قراردادهای هوشمند درون بلاک چین اجازه می‌دهند داده‌های خارجی را از بیرون از اکوسیستم خود دریافت کنند. اوراکل به‌عنوان یک منبع داده عمل می‌کند که می‌تواند با یک قرارداد هوشمند تغذیه شود که به آن‌ها امکان می‌دهد به داده‌های زمان واقعی که در بلاک چین نیست و اغلب قیمت واقعی دارایی‌ها است، دسترسی پیدا کنند.

اوراکل Oracle در بلاکچین چیست ؟

هرچند خود اوراکل Oracle ‌ها منبع داده نیستند، لایه‌هایی هستند که داده‌های مربوط به رویدادهای دنیای واقعی را تأیید می‌کنند و سپس داده‌های تجمعی را به قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهند.

در حال حاضر، شرکت‌هایی که در فضای مالی غیرمتمرکز فعالیت می‌کنند، به داده‌های زنجیره‌ای واقعی در زمان واقعی اعتماد می‌کنند. در حقیقت، هفت برنامه از 10 برنامه برتر دی‌فای به دلیل فقدان اوراکل غیرمتمرکز سریع و مطمئن، توسط اوراکل متمرکز یا نیمه‌متمرکز پشتیبانی می‌شوند.

اوراکل (Oracle) در بلاک چین چیست؟

اوراکل (Oracle) در بلاک چین چیست؟

نیاز به اوراکل‌ها به این دلیل به وجود می‌آید که بلاک چین‌ها داده‌های زنجیره‌ای ذخیره‌شده در اکوسیستم‌های خود را ندارند. برای ارجاع به این داده‌ها، این اطلاعات معمولاً از صرافی‌های رمزنگاری اصلی مانند بایننس و کوین‌بیس تهیه می‌شوند که دارای رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی هستند که به اوراکل Oracle ‌ها امکان نمایش داده را می‌دهند.

انواع اوراکل‌ها کدامند؟

اوراکل Oracle ‌ها بر اساس منبع اطلاعات، جهت اطلاعات و میزان اعتماد طبقه‌بندی می‌شوند.

منبع داده می‌تواند سخت‌افزار یا نرم‌افزار باشد. سخت‌افزارها داده‌ها را مستقیماً از دنیای فیزیکی جمع‌آوری می‌کنند و آن‌ها را به مقادیر دیجیتالی تبدیل می‌کنند که قابلیت خوانده شدن توسط قراردادهای هوشمند را داشته باشند. این موارد شامل اسکنر بارکد و حس‌گرهایی است که داده‌ها را به‌طور فعال یا منفعل جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را به قرارداد هوشمند منتقل می‌کند. اوراکل‌ها نرم‌افزاری اطلاعات را از منابع آنلاین دریافت می‌کنند، وب‌سایت‌ها را مرور می‌کنند و از این طریق به‌روزترین اطلاعات را به قرارداد هوشمند ارائه می‌دهند. برای بلاکچین‌ها، این اطلاعات معمولاً از صرافی‌های ارز دیجیتال به دست می‌آید.

✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻

جهت اطلاعات می‌تواند به‌صورت ورودی یا خروجی باشد. درحالی‌که اوراکل‌های ورودی (inbound) به شبکه اجازه می‌دهد اطلاعات را از منابع داده خارجی به قراردادهای هوشمند ارسال کند، اوراکل‌های خروجی (outbound) به قراردادهای هوشمند اجازه ارسال اطلاعات به منابع خارجی را می‌دهد.

اوراکل های متمرکز و غیر متمرکز

اوراکل Oracle متمرکز به‌عنوان یک موجود واحد ارائه داده از یک منبع خارجی به یک قرارداد هوشمند با مجموعه‌ای از ویژگی‌های امنیتی عمل می‌کند. بااین‌حال، ازآنجاکه تنها یک گره مسئول وجود دارد – مشابه سیستم مالی سنتی که در آن تنها یک نقطه عرضهٔ داده وجود دارد – از ایمنی کمتری برخوردار می‌شود و در برابر هک شدن و حمله از طریق ارسال داده‌های مخرب به قرارداد هوشمند، آسیب‌پذیرتر می‌شود.

از طرف دیگر، اوراکل‌های غیرمتمرکز برای افزایش اعتبار داده‌های ارائه‌شده به قراردادهای هوشمند، به چندین منبع خارجی متکی هستند. اوراکل Oracle ‌های غیرمتمرکز بر روی تئوری بازی شلینگ (نقطهٔ کانونی) کار می‌کنند که در آن‌همه شرکت‌کنندگان داده‌ها را بدون تبانی با یکدیگر ارائه می‌دهند و تئوری شلینگ پس از فیلتر کردن برای هرگونه عدم دقت، تعیین می‌کند که آیا داده برای اجماع یا اصلاحات پیشنهادی نرم‌افزار معتبر و قابل‌قبول است یا خیر.

چرا اکوسیستم دی‌فای به اوراکل‌های غیرمتمرکز احتیاج دارد؟

اوراکل Oracle ‌ها واسطه‌هایی هستند که اعتماد به اکوسیستم دی‌فای را تضمین می‌کنند.

اول‌ازهمه، در اکوسیستم دی‌فای، اوراکل غیرمتمرکز در درجه اول استفاده می‌شود، زیرا استفاده از اوراکل متمرکز برخلاف اخلاق محصولات / برنامه‌های دی‌فای است. برنامه‌های دی‌فای ابزارهای مالی هستند که بر روی یک بلاک چین -در بیشتر موارد، شبکه اتریوم- ساخته‌شده‌اند.

ارزش کل قفل‌شده یا TVL در دی‌فای مجموع موجودی توکن‌های اتریوم (ETH)، بیت کوین (BTC) و توکن‌های ERC-20 است که در قراردادهای هوشمند برنامه‌های دی‌فای نگهداری می‌شود.

افزایش سریع TVL از 675 میلیون دلار در آغاز سال 2020 به 7 میلیارد دلار در سه‌ماهه سوم سال، نشانگر تأثیری است که اوراکل Oracle های بلاک چین در دی‌فای دارند. این تأثیر همچنین در رشد سرمایه‌گذاری در توکن‌های حاکمیتی ارائه‌دهندگان اصلی اوراکل غیرمتمرکز مانند چین لینک با توکن LINK و پروتکل باند با توکن (BAND) در مقایسه با بیت کوین مشاهده می‌شود.

پروتکل‌های ترکیبی دی‌فای به‌طور فزاینده‌ای در حال محبوب شدن هستند، آن‌ها شبکه‌های غیرمتمرکز را ارائه می‌دهند درحالی‌که نوسانات را از بین می‌برند و بااتصال دارایی‌های رمزنگاری به ابزارهای مالی معمول، به‌ویژه آن‌هایی که به دلار آمریکا متصل هستند، کار می‌کنند.

خطرات استفاده از اوراکل Oracle ها در دی‌فای چیست؟

مشکلات امنیتی اوراکل‌های غیرمتمرکز و تأخیر اوراکل‌های متمرکز مهم‌ترین خطرات اجرای اوراکل Oracle در بلاک چین است.

ازآنجاکه داده‌های ارائه‌شده توسط اوراکل‌ها مستقیماً وارد قراردادهای هوشمند می‌شوند که بر اساس این داده‌ها کار می‌کنند، بدیهی است که اوراکل‌ها در اجرای قراردادهای هوشمند دارای قدرت سلسله مراتبی هستند. با توجه به این مفاهیم بسیار زیاد، داشتن برنامه‌های اوراکل با داده‌های قابل‌اعتماد و تأخیر کم یا بدون تأخیر برای برنامه‌ها و پروتکل‌های دی‌فای بسیار مهم است.

به‌طور گسترده، راه‌حل‌های اوراکل Oracle را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

سریع اما ناامن و امن اما کند. دسته اول عمدتاً مربوط به اوراکل‌های غیرمتمرکز است، زیرا نرخ تأخیر کمی دارند. به دلیل آسیب‌پذیری در برابر حملات مختلف تئوری بازی، اکثر برنامه‌های دی‌فای بر اساس اوراکل Oracle های متمرکز یا نیمه‌متمرکز اجرا می‌شوند.

اوراکل های غیر متمرکز

اکثر اوراکل‌های غیرمتمرکز از مکانیزم نقطهٔ کانونی استفاده می‌کنند، در این روش منابع مستقل بدون هماهنگی با منابع دیگر، داده‌ها را گزارش می‌کنند. به دلیل عدم وجود تماس، این منابع / نمایندگان داده‌های “واقعی” را با بهترین توانایی گزارش می‌دهند درحالی‌که انتظار دارند منابع دیگر نیز چنین کاری انجام دهند. این سازوکار در برابر مشکلات مختلف ازجمله تبانی بین احزاب، سیگنال زدن و حتی رشوه آسیب‌پذیر است؛ و در صورت حمله یک هکر به فید داده، معروف به حمله “مردمیانی”، هیچ مکانیزم محافظتی‌ای وجود ندارد. حتی یک مقدار نادرست منفرد نیز می‌تواند عواقب قابل‌توجهی برای برنامه‌های کاربردی با تکیه‌بر اوراکل Oracle داشته باشد.

اوراکل های متمرکز

اوراکل‌های متمرکز در گروه “امن اما کند” قرار می‌گیرند. این اوراکل‌ها وقتی در برابر اوراکل‌های غیرمتمرکز قرار می‌گیرند، دارای عناصر تئوری بازی هستند. آن‌ها از رأی‌گیری دستی و “دور اختلافات” برای غلبه بر حملاتی که سعی در دست‌کاری داده‌های آن‌ها دارند، استفاده می‌کنند؛ اما ازآنجاکه این روش‌ها به مدت طولانی‌تری زمان نیاز دارند که گاهی اوقات هفته‌ها به طول می‌انجامد، برنامه‌های دی‌فای اغلب از استفاده از آن‌ها به‌عنوان اوراکل Oracle انتخابی خود منصرف می‌شوند. بااین‌حال، علیرغم محافظت در برابر حملات تئوری بازی، آن‌ها دارای خطر طرف مقابل هستند و به دلیل یک نقطه شکست، احتمال هک‌های مؤثر بیشتری را ایجاد می‌کنند و باعث کاهش امنیت برنامه‌های دی‌فای در این مورد خاص می‌شوند.

چگونه برنامه‌های دی‌فای بر محدودیت‌های اوراکل غلبه می‌کنند؟

امنیت قوی مبتنی بر تئوری بازی در اختلافات می‌تواند راه‌حل‌های ممکن برای مسئله اوراکل Oracle را ارائه دهد.
همان‌طور که در خلأهای امنیتی Synthetix و bZx مشاهده شد، اوراکل‌های بلاک چین در برابر حملات هکرهای مخرب که می‌خواهند باهدف قرار دادن اوراکل‌ها از ناهنجاری‌های قیمت‌گذاری سو استفاده کنند، آسیب‌پذیر هستند. اوراکل‌ها در برابر این حملات آسیب‌پذیر هستند زیرا ازلحاظ تئوری خارج از سازوکار اجماع بلاک چین هستند و بنابراین مکانیسم‌های امنیتی بلاک چین در مورد آن‌ها اعمال نمی‌شود.

پیشگامان توسعه اوراکل، سیستم‌عامل‌هایی مانند چین لینک (Chainlink)، باند پروتکل (Band Protocol) و کامپوند (Compound) با فید قیمت باز هستند. چین لینک با غول‌هایی مانند گوگل (Google)، گارتنر(Gartner)، بایننس و حتی شبکه خدمات بلاکچین چین همکاری کرده است و همچنین در حال مذاکره با SWIFT -یک استاندارد جهانی برای ارتباطات بین نهادهای مالی- است.

محبوب‌ترین پروتکل‌های دی‌فای که اوراکل‌ها را اجرا می‌کنند کدم‌اند؟

پروتکل‌های بازپرداخت وام / قرض گرفتن مانند میکر دائو، کامپوند، یونی‌سوآپ و آوه در هنگام کار با بلاکچین اتریوم از اوراکل Oracle برای واکشی داده‌های خارجی استفاده می‌کنند.

میکردائو یکی از محبوب‌ترین پروتکل‌های وام باز دی‌فای است و توکن Dai آن به دلار آمریکا وابسته است و توسط دارایی‌های رمزنگاری پشتیبانی می‌شود. میکردائو با استفاده از ماژول اوراکل‌ها قیمت واقعی دارایی‌ها را تعیین می‌کند. ماژول متشکل از آدرس‌های لیست سفید لیست اوراکل‌ها و یک قرارداد جمع کننده است. اوراکل‌ها به‌طور متناوب به‌روزرسانی‌های قیمت را به یک جمع کننده که قیمت متوسط را تعیین می‌کند، ارسال می‌کنند و سپس به‌عنوان قیمت مرجع در سیستم‌عامل مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کامپوند یک پروتکل بازار پول است که به کاربران امکان می‌دهد سود یا وثیقه خود را در قبال وثیقه به دست آورند. مشابه میکردائو، کامپوند همچنین از سخنورانی برای جمع‌آوری اطلاعات مربوط به قیمت استفاده می‌کند که سپس به فید قیمت خود ارسال می‌شود که توسط “سرپرستان” صاحبان توکن بومی کامپوند، COMP مدیریت و کنترل می‌شود.

مطالب مرتبط
ریسک های استیکینگ
توکن‌های بیمه در صنعت ارزهای دیجیتال چه هستند و چه تفاوت‌هایی دارند؟
هزینه معاملات در بلاکچین چیست؟ چرا باید برای جا به جایی ارزهای دیجیتال کارمزد پرداخت کنیم
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether