منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  ییلد فارمینگ yield farming یا سرمایه گذاری پربازده در دیفای چیست
ییلد فارمینگ yield farming یا سرمایه گذاری پربازده در دیفای چیست

ییلد فارمینگ yield farming یا سرمایه گذاری پربازده در دیفای چیست

سعید درویشی
1399/07/13
۰

ییلد فارمینگ yield farming یا سرمایه گذاری پربازده عملی است که باید در ازای دریافت پاداش از پروتکل ها ارزهای رمزپایه خود را جهت تامین نقدینگی در آن ها ذخیره یا قفل کنید. در حالی که انتظار کسب بازده از سرمایه گذاری‌ها چیز جدیدی نیست، مفهوم کلی جدیدی در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای) به‌وجود آمده است. ایده کلی این است که افراد می‌توانند در ازای مشارکت در برنامه‌های دیفای، توکن دریافت کنند. از ییلد فارمینگ همچنین می‌توان به عنوان استخراج نقدینگی (liquidity mining) نام برد.

ییلد فارمینگ yield farming چیست؟

محبوبیت سرمایه گذاری پربازده یا ییلد فارمینگ yield farming همانند رونق عرضه اولیه سکه در سال 2017 به دلیل قانون عرضه و تقاضا به وجود آمد. اینجا هم سرمایه گذاران با تکیه بر پیش‌بینی خود از آیندهٔ پروژه‌ها شروع به سرمایه گذاری در دیفای کردند. با این تفاوت که با ظهور هر پروژه جدید، توکن‌ها و در حالت کلی روش‌هایی نو برای کسب پاداش در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و دیگر مانند ICO ها لازم نیست منتظر افزایش قیمت توکن ها در آیندهٔ دور و نزدیک باشید.

ییلد فارمینگ yield farming یا سرمایه گذاری پربازده در دیفای چیست

ییلد فارمینگ yield farming یا سرمایه گذاری پربازده در دیفای چیست

به همین دلیل کاربران به این پروژه هجوم آورده‌اند و امیدوارند که بتوانند از سرمایه‌های خود علاوه بر رشد قیمتشان سود نیز کسب کنند. این استقبال گسترده به نوبه خود، تقاضای زیادی را ایجاد می‌کند. ارزش کل سرمایه گذاری شده در این پروژه و توکن‌ها در عرض چند ماه تا چند ده برابر افزایش یافته است.

ییلد فارمینگ چگونه کار می‌کند؟

مکانیزم دقیق ییلد فارمینگ yield farming به شرایط و ویژگی‌های برنامه دیفای آن بستگی دارد. ییلد فارمینگ با ارائه سهم اندکی از کارمزدهای تراکنش به کاربران در ازای کمک به تأمین نقدینگی در یک برنامه خاص مانند صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سوآپ (Uniswap) یا بالانسر (Balancer)، آغاز شد.

با این حال، متداول‌ترین روش ییلد فارمینگ استفاده از برنامه دیفای و در ازای آن بدست آوردن توکن حاکمیتی پروژه است.


✅ بیشتر بخوانید…….. 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

این روش در اوایل تابستان سال 2020 وقتی کامپوند شروع به کار خود را اعلام کرد رایج شد. کامپوند برای ایجاد توازن در استخرهای نقدینگی‌اش توکن حاکمیت COMP را به وام دهندگانی که در برنامه کامپوند تأمین نقدینگی می‌کردند، پاداش داد.

این یک امتیاز فوق‌العاده بود و کامپوند را به صدر جدول رتبه بندی محصولات دیفای رساند.

از آن زمان، چندین پروژه با ایجاد برنامه‌های دیفای و حاکمیت غیرمتمرکز یا ایجاد توکن های بومی و پاداش دادن به کاربران با این توکنها، شیوه کامپوند را دنبال کردند.(نظیر پروژه ییلد فارمینگ yield farming ).

این توکنها با استفاده از شیوه کامپوند، موفقیت توکن حاکمیتی COMP را تکرار کرده‌اند. به عنوان مثال، توکن BAL بالانسر، بلافاصله پس از راه اندازی 230 درصد رشد را تجربه کرد. موفقیت مداوم هر پروژه جدید به نوآوری‌های بیشتری دامن می زند، زیرا پروژه‌ها به شدت برای جذب کاربران رقابت می‌کنند.

استراتژی‌های سرمایه گذاری پیچیده‌تر

سرمایه گذاران در این حوزه با استفاده از استراتژی‌های سرمایه گذاری پیچیده‌تر، سعی می کنند بازده خود را به حداکثر برسانند. این استراتژی‌ها معمولاً استفاده از چندین پروتکل با روش‌های مختلف را برای تولید حداکثر بازده در بر می‌گیرند.

سرمایه گذاران پربازده نظیر ییلد فارمینگ yield farming ، به طور معمول استیبل کوین هایی مانند استیبل کوین میکر دائو (Dai)، تتر (USDT) یا یواس‌دی کوین (USDC) را سهم‌گذاری می‌کنند.

استقبال از استیبل کوین ها به این دلیل است که محاسبهٔ سود و زیان آن‌ها بسیار آسان است. در عین حال از نوسانات بازار نیز آسیب کمتری می‌بینند. با این حال، برای کسانی که ریسک بالاتری را می‌پسندند استفاده از ارزهای رمزنگاری شده مانند اتر ((ETH، و توکن های شبیه سازی شدهٔ دیگر بلاکچین ها مانند (WBTC) امکان پذیر است.

مزایا و خطرات ییلد فارمینگ yield farming چیست؟

مزایای ییلد فارمینگ yield farming بسیار واضح است. شما می‌توانید در حالی که از رشد قیمت توکن خود سود می‌برید با تأمین نقدینگی در کارمزدهای این پلتفرم‌ها نیز شریک شوید. از طرفی سرمایه گذارانی که زودتر در یک پروژه جدید سرمایه گذاری می‌کنند و در ازای آن توکن‌های حاکمیتی پروژه را دریافت می‌کنند ممکن است در کوتاه مدت از افزایش قیمت این توکن‌ها سودهای کلانی ببرند.

رشد عجیب توکن حاکمیتی یونی‌سوآپ و کلونش سوشی‌سوآپ در 24 ساعت نمونه‌هایی از این رشدها است. البته اکثر این افزایش قیمت‌ها با سرعتی زیاد سقوط را تجربه می‌کنند. با این حال اگر در زمان مناسب توکن ها را بفروشید، سودهای کلانی را به دست خواهید آورد. این سود را می‌توان در سایر پروژه‌های دیفای سرمایه گذاری کرد تا بازدهی بیشتری داشته باشد.

سرمایه گذاران پربازده معمولاً باید مقدار زیادی سرمایه اولیه را برای تولید سود قابل توجه سهم گذاری کنند. این امر باعث می‌شود صدها هزار دلار در خطر باشد.

با توجه به ماهیت بسیار ناپایدار ارزهای رمزپایه و به ویژه توکن های دیفای، اگر بازار ناگهان افت کند، این سرمایه گذاران در معرض خطر کاهش شدید سرمایه و گاهی انحلال کامل وثیقه‌ها هستند. این اتفاق در مورد هات‌داگ‌سوآپ (HotdogSwap) رخ داد. علاوه بر این، موفق‌ترین استراتژی‌های ییلد فارمینگ yield farming بسیار پیچیده هستند.

بنابراین، خطر برای کسانی که نحوه عملکرد همه پروتکل‌های اصلی را نمی‌دانند بسیار بیشتر است.

تهدیدات

ییلد فارمینگ yield farming همچنین از طرف تیم اصلی پروژه و کد هوشمند قرارداد اصلی همیشه مورد تهدید واقع می‌شود. پتانسیل برای دستیابی به فضای دیفای بسیاری از توسعه دهندگان و کارآفرینان را جذب می‌کند.

بعضی از این تیم‌ها، پروژه‌ها را در حالی که ناتمام است راه اندازی می‌کنند. یا حتی کدهای مدیریتی خود را کپی می‌کنند. حتی اگر تیم پروژه صادق باشد، کد آن اغلب بدون نظارت است و ممکن است اشکالاتی در آن باشد که باعث می‌شود در برابر مهاجمان آسیب پذیر شود.

چندین نمونه از محبوب‌ترین پروژه‌های ییلد فارمینگ yield farming این گونه آسیب دیده‌اند. یکی از این پروژه‌ها bZx است، که در اوایل امسال دچار یک سری هک شد. همچنین اخیراً، 8 میلیون دلار را به دلیل یک خط کد نامناسب از دست داد. البته بعداً توانست این پول برگرداند.

یام‌فایننس(YAM Finance) نمونه برجسته دیگری بود. ارزش قفل شده در پروژه توکن YAM ناگهان طی دو روز پس از راه اندازی از صفر به 57 میلیون دلار رسید. در همین حال با اعتراف بنیان‌گذار آن به علت یک نقص بزرگ در کد اصلی، این پروتکل تعطیل شد. بعدها در بازرسی‌ها چندین مشکل دیگر در رابطه با امنیت و عملکرد آن آشکار شد.

چالش‌ها و فرصت‌های کلیدی برای ییلد فارمینگ yield farming  چیست؟

بیشتر برنامه‌های دیفای در حال حاضر مبتنی بر بلاکچین اتریوم هستند. این بلاکچین در ماه‌های گذشته دردسرهای بزرگی برای سرمایه گذاران و توسعه دهندگان ایجاد کرده است. پیش از بروزرسانی اتریوم 2.0، این شبکه با عدم مقیاس پذیری دست و پنجه نرم می‌کند.

با محبوبیت بیشتر ییلد فارمینگ yield farming ، معاملات بیشتری شبکه اتریوم را مشغول کردند و منجر به کندی زمان تأیید و افزایش کارمزد معاملات شده‌اند.

این وضعیت منجر به برخی گمانه زنی‌ها شده است که ممکن است محبوبیت دیفای در نهایت این اکوسیستم را زمین گیر کند. با این حال، به نظر می‌رسد که مشکلات اتریوم در نهایت به نفع سایر سیستم عامل‌ها باشد.

به عنوان مثال، اسمارت چین بایننس به عنوان گزینه‌ای جایگزین برای توسعه دهندگان پروتکل‌ها معرفی شده است. خود بایننس نیز دپ های جدید دیفای مانند برگرسوآپ (BurgerSwap) را برای استفاده کاربران مهیا کرده است. بایننس به شدت به فضای دیفای علاقه نشان می دهد و تا امروز بیش از 6 پروژه ی دیفای را راه اندازی کرده است.

آیا می دانید؟

جاستین سان بنیانگذار ترون نیز از آمادگی بلاکچین ترون برای راه اندازی پروتکل های دیفای خبر داده است. ترون چندی پیش جاست سوآپ صرافی غیرمتمرکز مشابه یونی سوآپ را در بلاکچین خود را اندازی کرد.

علاوه بر این، اپراتورهای دیفای موجود بربستر اتریوم سعی دارند با راه حل‌های لایه دوم خود مشکل سرعت و هزینه تراکنش‌ها را حل کنند. راه حل های لایه دوم چیزی مانند شبکه لایتنینگ بیت کوین است. که اجازه می دهد تراکنشها در زنجیره های جانبی یا داخلی پلتفرم ها انجام شود.

بنابراین، مشکلات اتریوم شاید برای دیفای کشنده نباشد. اما می‌تواند برای مدتی سرعت رشد آن را کم کند. باید منتظر اخبار جدید از راه اندازی اتریوم 2.0 و همینطور مهاجرت پروتکل‌های دیفای به دیگر بلاکچین ها باشیم. دیفای به دلیل ایجاد یک اکوسیستم اقتصادی کاملاً غیرمتمرکز و جدید بسیار محبوب شده است اما هنوز در ابتدای راه خود به سر می‌برد.

مطالب مرتبط
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
وام‌های فلش Flash Loans در امور مالی غیمتمرکز چیست و چه فایده ای دارد؟
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان