منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  معامله مشتقات ارزهای دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید در مورد این معاملات بدانید
معامله مشتقات ارزهای دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید در مورد این معاملات بدانید

معامله مشتقات ارزهای دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید در مورد این معاملات بدانید

قرارداد مشتقه یا دریویتیو (derivative) یک قرارداد مالی بین دو یا چند طرف بر اساس قیمت آینده یک دارایی اساسی است. معامله مشتقات ارزهای دیجیتال به روش های گوناگونی صورت می گیرد. در اینجا در مورد این روشها بحث خواهیم کرد.

معامله مشتقات ارزهای دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید در مورد این معاملات بدانید

معامله مشتقات ارزهای دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید در مورد این معاملات بدانید

معامله مشتقات ارزهای دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید در مورد این معاملات بدانید

در صنعت رمزنگاری، درباره مشتقات مالی خصوصاً قراردادهای آتی بیت کوین یا آلت کوین‌ها، بسیار بحث می‌شود. شایان ذکر است که مشتق یکی از قدیمی‌ترین اشکال قراردادهای مالی است که در بازارها وجود دارد.

تاریخچه این نوع معاملات را می‌توان از دوران باستان جستجو کرد. شکل اولیه بازارها در قرون وسطی بود. در این دوران از مشتقات جهت تسهیل تجارت برای بازرگانانی که در سراسر اروپا تجارت و در نمایشگاه‌های دوره‌ای شرکت می‌کردند، استفاده می‌شد.

مشتقات قرن‌ها تکامل یافته و به یکی از محبوب‌ترین ابزارهای مالی تبدیل شده‌اند. امروزه، یک قراردادمشتق به عنوان یک اوراق بهادار شناخته می‌شود که ارزش خود را از یک دارایی یا معیار اساسی به دست می‌آورد. این قرارداد می‌تواند بین دو یا چند طرف که می‌خواهند در آینده دارایی خاصی را با قیمت مشخص بخرند یا بفروشند، امضا شود. بنابراین ارزش قرارداد توسط تغییرات یا نوسانات قیمت دارایی اصلی که ارزش مشتق از آن گرفته شده است، مشخص می‌شود.

به طور معمول، دارایی‌های اساسی مورد استفاده در مشتقات عبارتند از ارزها (یا ارزهای دیجیتال)، کالاها، اوراق قرضه، سهام، شاخص‌های بازار و نرخ بهره. مشتقات را می‌توان در صرافی‌ها یا پلتفرم‌های مشتری به مشتری (C2C) داد و ستد کرد. البته این پلتفرم ها از نظر قانونی و نحوه معامله کاملاً متفاوت هستند. به طور معمول، معامله گران فعال از هر دو روش استفاده می‌کنند.

چرا یک معامله گر از مشتقات استفاده می‌کند؟

مشتقات به طور کلی برای پوشش ریسک یا بهره بردن از پیش بینی بلندمدت در مورد قیمت دارایی اصلی استفاده می‌شود. از مشتقات در بسیاری از موارد  برای مقاصد هجینگ استفاده می‌شود. هجینگ یا محافظت در برابر تورم، یعنی زمانی که سرمایه گذاران می‌خواهند خود را در برابر نوسانات قیمت دارایی محافظت کنند. در این حالت، امضای قرارداد خرید دارایی با قیمت ثابت به کاهش خطرات مربوط کمک می‌کند.

روش دیگر برای استفاده از معاملات مشتقه، حدس و گمان است. معامله گران در تلاشند پیش بینی کنند که چگونه قیمت دارایی در طول زمان تغییر می‌کند. بر اساس همان حدس و گمان‌ها می‌توانند از پیش خرید یا فروش دارایی برای زمانی در آینده، سود کسب کنند.

این دلیلی است که وارن بافت، سرمایه گذار سرشناس آمریکایی، یک بار مشتقات را “سلاح‌های مالی برای کشتار جمعی” خواند. از دید این سرمایه گذار مشتقات مقصر بحران مالی جهانی 2007-2008 بودند.

موارد استفاده از مشتقات در بازارهای سنتی چیست؟

روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توان مشتقات را در زندگی واقعی به کار برد. به عنوان مثال، قبل از بحران مالی جهانی، هلدینگ بزرگ ایالات متحده برک شایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) شروع به فروش قردادهای اختیاری در چهار شاخص سهام، از جمله S&P 500 و FTSE 100 کرد. قرارداد اختیاری نوعی مشتق است که به صاحب خود حق می‌دهد، اما او را متعهد نمی‌کند. یعنی فروشنده می‌تواند یک کالای اساسی را در زمان تعیین شده با قیمت تعیین شده خریداری کند ولی به انجام این کار تا زمان انقضای قرارداد متعهد نیست.

در این حالت، برک شایر هاتاوی به سرمایه گذاران فرصت خرید حق بیمه قرارداد اختیاری را داد. بنابراین توانایی فروش سهام خود را با قیمت و تاریخ توافق شده خریداری کرد. وقتی تاریخ انقضا فرا رسید، آن‌ها می‌توانستند با فروش سهامی که قیمت آن به طور مشهود کاهش یافته، درآمد کسب کنند. از طرفی دیگر اگر قیمت در آن دوره افزایش یافته باشد شرکت، حق بیمه قرارداد اختیاری را دریافت می‌کرد و قرارداد را منقضی می‌نمود. در این مورد خاص، برک شایر هاتاوی ریسک کرد و در نتیجه حدود 4.8 میلیارد دلار درآمد کسب کرد.

برخی موارد استفاده در هیچ کجای سیستم‌های مالی سنتی وجود ندارد. به عنوان مثال، بخش کاملی از مشتقات آب و هوایی با هدف محافظت از کشاورزان، تأمین کنندگان کالا و سایر افراد در برابر تلفات ناشی از آب و هوا مانند یخبندان یا طوفان وجود دارد. مثال واضحش خرید محصولات کشاورزان پیش از رسیدن فصل برداشت در ایران است.

اشکال رایج مشتقات چیست؟

مشتقات در چهار نوع عمده وجود دارند: قراردادهای آتی futures، قراردادهای فوروارد forwards، مبادله swapsو قراردادهای اختیارات options.

قراردادهای معاملات آتی و فوروارد

قراردادهای آتی و فوروارد انواع مختلفی از قراردادها هستند که فقط تفاوت‌های جزئی دارند. قراردادهای آتی، خریدار (یا خریداران) را ملزم به خرید دارایی با قیمت توافق شده قبلی در یک تاریخ خاص در آینده می‌کنند. این قراردادهای آتی در صرافی‌ها معامله می‌شوند و بنابراین قراردادهایی مشابه و استاندارد هستند. در مورد فورواردرها، این نوع قرارداد برای نیازهای هر دو بازرگان انعطاف پذیرتر و قابل شخصی سازی است. از آنجا که معاملات فوروارد معمولاً در صرافی‌های فرا بورس (OTC) انجام می‌شود، خطرات طرف مقابل باید همیشه در نظر گرفته شود.

قراردادهای اختیارات یا آپشنز

اختیارات به خریدار این حق را می‌دهد که دارایی اساسی را با قیمت مشخص خریداری کرده یا بفروشد. با این حال، با توجه به شرایط قرارداد، معامله گر لزوماً متعهد به خرید یا فروش دارایی نیست، که تفاوت اساسی بین اختیارات و معاملات آتی است.

قراردادهای مبادله یا سوآپ

مبادله قراردادهای مشتقه ای است که اغلب بین دو طرف برای مبادله یک نوع ارز با نوع دیگری ارز استفاده می‌شود. مشهورترین انواع سوآپ مربوط به نرخ بهره، کالا و ارز است. به طور معمول، مبادله‌ها به معنای مبادله یک جریان نقدی ثابت با یک جریان نقدی شناور است. یعنی یک معامله گر می‌تواند یک سوآپ نرخ بهره را انتخاب کند تا از یک وام با نرخ بهره متغیر به یک وام با نرخ بهره ثابت تغییر کند یا بالعکس.


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


مشتقات چگونه در تجارت ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند؟

ارزهای رمزپایه به طور فزاینده‌ای محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند و معامله گران بیشتری هستند که می‌خواهند از نوسانات قیمت بهره مند شوند. نرخ بیت کوین طی دو سال گذشته یک سواری وحشیانه داشته است. بیتکوین در سال 2018 به بالاترین رقم خود در حدود 19،800 دلار رسید. پس از آن فقط در عرض چند روز یک سوم ارزش خود را از دست داد. این ارز در همان سال به قیمت 3200 دلار نیز رسید. با این حال، در آوریل 2019، اوضاع دوباره شروع به تغییر کرد و قیمت فعلی بیت کوین در زمان نگارش این مقاله حدود 13150 دلار است.

این نشان دهنده این است که معامله مشتقات ارزهای دیجیتال چقدر می تواند به سرمایه گذاران کمک کند. از سوی دیگر برای معامله گران می تواند به شدت سودآور باشد. البته به همین میزان نیز می تواند خطرناک باشد.

اولین معاملات مشتقات بازار ارزهای دیجیتال چگونه شروع شدند

معاملات آتی بیت کوین توسط صرافی‌های وابسته به بورس شیکاگو، شیکاگو بورد آپشنز (Chicago Board Options” (CBOE” و شیکاگو مرکانتایل اکسچنج (Chicago Mercantile Exchange” (CME” در زمان اوج بازار افزایشی رمزنگاری در دسامبر 2017 آغاز شد. آغاز این حرکت به عنوان یک قرارداد آتی، یک علامت مثبت بزرگ برای کل صنعت رمزنگاری بود. شاید این اتفاق اولین سیگنال پذیرش ارزهای دیجیتال در بازارهای رسمی بود.

این امکان به سرمایه گذاران اجازه می‌داد تا مواضع خود را بپوشانند و خطر را کاهش دهند. این امر برای ارزهای دیجیتال یک موهبت است. به عبارت دیگر، معاملات آتی بیت کوین و آلت کوین معامله گران بزرگ را قادر می‌سازد تا با امضای قراردادی که مستقیماً با قیمت اساسی یک ارز رمزنگاری خاص تهدید می‌شود، خطرات خود را کاهش دهند.

چگونه می توان از مشتقات ارزهای دیجیتال سود کسب کرد؟

علاوه بر این، بدیهی است، بسیاری از معامله گران هستند که می‌خواهند با تجارت قراردادهای مشتقه بیت کوین و آلت کوین‌های بزرگ، از این نوسانات شدید بهره مند شوند. برای کسب سود از تغییر ناگهانی قیمت دارایی اساسی، تاجر می‌تواند ارز رمزنگاری شده را با قیمت پایین خریداری کند و بعداً آن را با قیمت بالاتر بفروشد.

استراتژی دیگر شورتینگ (Shorting) نام دارد. این استراتژی راهی برای کسب سود حتی از بازار خرسی رمزنگاری است. به طور خلاصه، معامله گران معمولاً دارایی‌ها را از شخص ثالث – اعم از صرافی یا کارگزار – قرض می‌گیرند. سپس آنها را می فروشند و منتظر می شوند تا قیمت کاهش یابد. با پایین آمدن قیمت سکه، تاجر همان مقدار دارایی را با قیمت کمتری خریداری می‌کند. با این استراتژی از حرکت قیمت سود می‌برد، در حالی که بورس یا کارگزار کارمزد دریافت می‌کند.

در کجا می‌توان معامله مشتقات ارزهای دیجیتال را انجام داد؟

مشتقات رمزنگاری از انواع مختلف را می‌توان به طور رسمی در بورس‌های سنتی و صرافی‌های رمزنگاری قانون گذاری شده معامله کرد. معاملات آتی بیت کوین در حال حاضر توسط گروه CME ارائه می‌شود. CBOE افزودن قراردادهای جدید را از ماه مارس 2019 متوقف کرده است. از آنجا که ارزهای رمزپایه بیشترین جریان اصلی و نهادی را بدست آورند، به احتمال زیاد به زودی بازیکنان سنتی بیشتری به خرید و فروش مشتقات ارزهای دیجیتال می‌پردازند.

صرافی‌های سازمانی نیز این نوع قراردادها را ارائه می‌دهند. اندکی پس از دریافت تأیید از کمیسیون معاملات آتی کالاهای ایالات متحده (CFTC)، ارائه دهنده مشتقات نهادی رمزنگاری لجرایکس (LedgerX) معاملات قانونی اختیارات را در اکتبر 2017 آغاز کرد. یک سیستم عامل رمزنگاری دیگر، بکت (Bakkt)، چندین بار معاملات آتی بیت کوین خود را به تأخیر انداخت. با این حال سرانجام از ژوئیه 2019 معامله مشتقات ارزهای دیجیتال را آغاز کرده است.

صرافیهای بزرگ رمزنگاری نیز به طور فعال در تجارت مشتقات ارزهای دیجیتال نقش دارند. OKEx مستقر در مالت معاملات آتی و معاملات دائمی را ارائه می‌دهد، که یک قرارداد بدون انقضا است. بیتمکس و جمینی نیز از این قراردادها پشتیبانی می کنند.

آیا موارد منفی در معاملات مشتقات رمزنگاری وجود دارد؟

تمام استراتژی‌های تجاری مربوط به نوسانات قیمت، سطح خاصی از خطر را در بر می گیرند. این خطر به  همراه عدم تنظیم مقررات مربوط به بخش مشتقات رمزنگاری بزرگترین تهدید این نوع معاملات است.

وقتی صحبت از معامله مشتقات ارزهای دیجیتال می‌شود، بزرگ‌ترین خطری که معامله گران با آن روبرو هستند نوسانات است. قیمت‌ها می‌توانند با سرعتی که باعث سرگیجه می‌شود، افزایش و کاهش داشته باشند. زمانی که معامله گران با استفاده از اهرم معاملات مارجین انجام می‌دهند، ضرر و زیان نیز افزایش است.

بازار ارزهای دیجیتال یک سیستم مالی پیچیده است و فعالیت در آن برای کاربران بی تجربه می‌تواند دشوار باشد. اشتباهات تازه کاران ممکن است بسیار برایشان پرهزینه باشد. غیرقابل پیش بینی بودن معامله مشتقات رمزنگاری ضررهای این اشتباهات را می‌تواند بسیار زیاد کند. در نتیجه، درک کامل ویژگی‌هایی که یک پلت فرم معاملاتی می‌تواند ارائه دهد را در اولویت قرار دهید. آموزش‌ها را دنبال کنید و مطمئن شوید که یک استراتژی محکم دارید.

قانون گذاران در کشورهای مختلف در مورد معامله مشتقات ارزهای دیجیتال و انواع این قراردادها بسیار محتاط هستند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) از نزدیک این فعالیت‌ها را رصد می‌کند. در ماه گذشته صاحبان یکی از صرافی‌های بزرگ معاملات آتی یعنی بیتمکس را به اتهام پولشویی بازداشت کردند. علاوه بر آن بنیان گذار صرافی ارز دیجیتان اوکی‌اکس نیز به دلایل نامعلوم بازداشت شده است.

مطالب مرتبط
استخر تاریک چیست؟ این استخرها چه نقشی را در آینده بازار ارزهای دیجیتال ایفا می کنند؟
صرافی غیرمتمرکز بایننس دکس (Binance DEX)، راهنمای استفاده برای کاربران باتجربه
معاملات اسپات و مارجین
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether